Sunday, 19th June

Sunday
17:00 - 18:30
Women in HPC Cocktail Event - Sponsored by Lenovo
Venue
Art Gallery of Alberta
Sunday
18:00 - 21:00
Opening Reception - Sponsored by Dell
Venue
Art Gallery of Alberta

Monday, 20th June

Monday
07:00 - 08:30
Breakfast & Registration - Sponsored by QUALTRICS
Venue
SUB Plaza & Atrium
Monday
08:00 - 08:30
Opening Remarks
Venue
Myer Horowitz Theatre
Monday
08:30 - 09:30
KN-1
Keynote - Sponsored by Intel
Venue
Myer Horowitz Theatre
08:30
»
Rebecca Costa
Sociobiologist, Author
Monday
09:30 - 10:00
Nutrition Break - Sponsored by Frequency Foundry
Venue
CCIS 2 locations
Monday
09:30 - 17:00
Venue
outside CCIS1-160, room sponsored by Obsidian
09:30
» Bill Halina (Obsidian Strategies)
Monday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS L2-190
10:00
CAN1.1M.01 –
» Mark Roman (Simon Fraser University)
Monday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS 1-440
10:00
CAN2.1M.01 –
» Kim Benoit (University of Winnipeg)
Monday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS L1-140
10:00
» Scott Chamberlain (University of New Brunswick), Lori Murray-Hawkins (University of New Brunswick), Blair Sawler (University of New Brunswick)
Monday
10:00 - 12:00
Venue
CCIS L1-160
10:00
» Stephen Hunt (Queen's University)
Monday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS 1-430
10:00
» David Shipley (University of New Brunswick)
Monday
10:00 - 14:15
Venue
BS-M229
10:00
» Shari Graydon (Informed Opinions)
Monday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
10:00
» Bo Yang (University of Calgary), Hui Liu (University of Calgary), Zhangxin Chen (University of Calgary)
10:30
» Bo Yang (University of Calgary), Hui Liu (University of Calgary), Zhangxin Chen (University of Calgary)
Monday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS 1-140
Monday
10:00 - 11:00
Chair
CISCO, Dell
Venue
CCIS L1-047
Monday
10:00 - 17:00
Venue
CCIS L2-200
10:00
» Alex Razoumov (CC), Marcelo Ponce (Scinet)
Monday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS L2-190
11:15
» Bo Wandschneider (Queen's University), Mark Roman (Simon Fraser University), Art Exner (University of Regina)
Monday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS 1-440
11:15
» Lisa Tomalty (University of Waterloo), Peggy Day (University of Waterloo), Mike Huynh (University of Waterloo), Matt Harford (University of Waterloo)
Monday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS L1-140
11:15
» Meagan Hampel (Cybera), Robin Winsor (Cybera), Alfonso Licata (ORION), Bala Kathiresan (BCNET)
Monday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS 1-430
11:15
» Michael Spaling (University of Alberta)
Monday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
11:15
» Eilif Muller (Blue Brain Project, EPFL Campus Biotech, Geneva)
Monday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS 1-140
11:15
» Robert Wolkow (University of Alberta), Mohammad Koleini (University of Alberta), Ken Gordon (Quantum Silicon Inc.), Jason Pitters (NRC)
Monday
11:15 - 12:15
Chair
Intel, Brocade
Venue
L1-047
Monday
12:15 - 13:15
Lunch - Sponsored by SGI
Venue
CCIS 2 locations
Monday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS L2-190
13:15
» LeeAnne Klein (University of Alberta), Lilli Chevrier (University of Alberta), Mark Roman (Simon Fraser University), Tariq Al-Idrissi (Trent University), Shari Baraniuk (University of Saskatchewan), Julie Topic (Wilfred Laurier University)
Monday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS 1-440
13:15
» Jim Lesslie (Queen's University)
Monday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS L1-140
13:15
» Eriks Rugelis (York University - UIT)
Monday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS L1-160
13:15
» Raymond Richmond (University of Alberta)
Monday
13:15 - 16:15
Venue
BioSci M-141
13:15
» Colin Moreland (University of Lethbridge)
Monday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS 1-430
Monday
13:15 - 15:30
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
13:15
» Falk Herwig (University of Victoria), Prayush Kumar (LIGO), Luis Lehner (Perimeter Institute), Richard Shaw (University of British Columbia), Robert Thacker (St. Mary's University), Harald Pfeiffer (University of Toronto)
Monday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS 1-140
13:15
» Michael Bowling (University of Alberta)
Monday
13:15 - 14:15
Chair
Tribal, IBM
Venue
L1-047
Monday
14:30 - 15:30
UofA Data Center Tour
Venue
CCIS Registration/Info desk
Monday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS L2-190
14:30
» Stacey Noah (Carleton University)
Monday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS 1-440
14:30
» Bo Wandschneider (Queen's University), Jennifer Burns (University of British Columbia), Dwight Fischer (Dalhousie University), Paul Stokes (Gartner, Inc.), Lori Mcmullen (CUCCIO)
Monday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS L1-140
14:30
» Steve Beaudry (Royal Roads University)
Monday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS L1-160
14:30
» Lawrence Dobranski (University of Saskatchewan)
Monday
14:30 - 16:30
CM1.4
Venue
CCIS 1-430
14:30
» Shari Graydon (Informed Opinions)
15:00
» Lesley Shannon (Simon Fraser University), Lorna Rivera (University of Illinois at Urbana-Champaign), Kimberley Messer (IBM), Mary Jane Loustel (IBM)
Monday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS Registration/Info desk
Monday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS 1-140
14:30
» Yassine Hariri (CMC Microsystems), Peter Liu (Huawei), Gregory Newby (Compute Canada)
Monday
15:30 - 16:00
Nutrition Break - Sponsored by Frequency Foundry
Venue
CCIS 2 locations
Monday
16:00 - 16:30
Venue
CCIS L2-190
16:00
» Andrew McAllister (Andrew McAllister)
Monday
16:00 - 16:30
Venue
CCIS 1-440
16:00
» Dave Sun (University of Alberta), Sherman Lai (University of Alberta)
Monday
16:00 - 16:30
Venue
CCIS L1-140
16:00
» John Latremouille (Athabasca Univeristy), Helen Gilbertson (Integritas Solutions Inc)
Monday
16:00 - 17:00
CAN4.5M
Venue
CCIS L1-160
16:00
» Dwight Fischer (Dalhousie University)
Monday
18:00 - 23:55
Awards Gala - Sponsored by Cisco Systems
Venue
Shaw Conference Centre

Tuesday, 21st June

Tuesday
07:00 - 08:30
Breakfast & Registration - Sponsored by Hewlett Packard
Venue
SUB Plaza & Atrium
Tuesday
08:00 - 08:30
Opening Remarks
Venue
Myer Horowitz Theatre
Tuesday
08:30 - 09:30
KN-2
Keynote - Sponsored by Huawei
Venue
Myer Horowitz Theatre
08:30
»
Jon Montgomery
Host of Amazing Race Canada & Olympic Gold Medallist
Tuesday
09:30 - 10:00
Nutrition Break - Sponsored by Hewlett Packard Enterprise
Venue
CCIS 2 locations
Tuesday
10:00 - 11:00
UofA Data Center Tour
Venue
CCIS Registration/Info desk
Tuesday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS L2-190
10:00
» Gayleen Gray (University of Guelph), Art Exner (University of Regina), Keith McWhirter (Queen's University)
Tuesday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS L1-140
10:00
» Lori MacMullen (CUCCIO)
Tuesday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS 1-430
Tuesday
10:00 - 12:00
Venue
L2-200
10:00
» Martin Krzywinski (Canada's Michael Smith Genome Sciences Center)
Tuesday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
10:00
» Jamie Rosner (University of British Columbia)
10:30
» Eugene Barsky (University of British Columbia)
Tuesday
10:00 - 11:00
Venue
CCIS 1-140
10:00
» Graham Stewart (University of Toronto), Chris Crebolder (University of Toronto)
Tuesday
10:00 - 11:00
Chair
Trend Micro, VMWare
Venue
L1-047
Tuesday
10:00 - 12:00
Venue
BS-M229
10:00
» Joey Bernard (ACEnet, UNB)
Tuesday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS L2-190
11:15
» Angie Tarasoff (NorQuest College)
Tuesday
11:15 - 12:15
CAN2.2T
Venue
CCIS 1-440
11:15
» Adrian Lim (Emily Carr University of Art + Design)
Tuesday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS L1-140
11:15
» Lori MacMullen (CUCCIO)
Tuesday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS 1-430
11:15
» Kevin Vadnais (University of Lethbridge)
Tuesday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
11:15
» Frédérick Lefebvre (Calcul Québec - Université Laval)
11:45
» Florent Parent (Université Laval, Calcul Quebec)
Tuesday
11:15 - 12:15
Venue
CCIS 1-140
11:15
» Randall Sobie (University of Victoria)
11:45
» Roger Moore (University of Alberta)
Tuesday
11:15 - 12:15
Chair
Nutanix, Huawei
Venue
L1-047
Tuesday
12:15 - 13:15
Compute Canada Townhall
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
Tuesday
12:15 - 13:15
Lunch - Sponsored by CITRIX
Venue
CCIS 2 locations
Tuesday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS L2-190
13:15
» Mark Humphries (University of Lethbridge), Gayleen Gray (University of Guelph)
Tuesday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS 1-440
13:15
Tuesday
13:15 - 14:45
Venue
CCIS L1-140
13:15
» Brian Stewart (University of Alberta), Terry Harris (University of Alberta)
Tuesday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS L1-160
13:15
» Gordie Mah (University of Alberta)
Tuesday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS 1-430
13:15
» Kelly Nolan (Compute Canada), Nikki Macdonald (University of Victoria), Sandra Ribeiro (Canadian Light Source Inc.), Lori MacMullen (CUCCIO)
Tuesday
13:15 - 17:00
Venue
L2-200
Tuesday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
13:15
» Linda Naughton (Jisc), Alan Darnell (University of Toronto), Mark Leggott (Research Data Canada), Charles (Chuck) Humphrey (CARL Portage Network)
Tuesday
13:15 - 14:15
Venue
CCIS 1-140
13:15
» Marc Rousseau (McGill University), Tristan Glatard (McGill University), Pierre Rioux (McGill University), Natacha Beck (McGill University), Alan Evans (McGill University)
Tuesday
13:15 - 14:15
Chair
ServiceNow, Cray
Venue
L1-047
Tuesday
13:15 - 17:00
Venue
BS-M229
13:15
» Félix-Antoine Fortin (Calcul Québec - Université Laval), Frédérick Lefebvre (Calcul Québec - Université Laval)
Tuesday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS L2-190
14:30
» Andrew Pullin (Carleton University)
Tuesday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS L1-160
14:30
» Steve Beaudry (Royal Roads University), Kenneth Forward (Memorial University), David Shipley (University of New Brunswick), Jason Testart (University of Waterloo), Gordie Mah (University of Alberta), Kevin Vadnais (University of Lethbridge), Hugh Burley (Thompson Rivers University)
Tuesday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
14:30
» Dugan O'Neil (Compute Canada), Charles (Chuck) Humphrey (CARL Portage Network), Bo Wandschneider (Queen's University), Lori MacMullen (CUCCIO)
Tuesday
14:30 - 15:30
Venue
CCIS 1-140
14:30
» David Morais (Sherbooke University), Michel Barrette (Sherbooke University), David Bujold (McGill University), Kuang Chen (McGill University), Carol Gauthier (Sherbooke University), Maxime Levesque (Sherbooke University), Joel Fillon (McGill University), Simon Nderitu (McGill University), Jean-­françois Landry (Sherbooke University), Louis Letourneau (McGill University), Bryan Caron (McGill University), Alain Veilleux (Sherbooke University), Pierre-­étienne Jacques (Sherbooke University), Guillaume Bourque (McGill University), Justin Foong (The Hospital for Sick Children)
Tuesday
14:30 - 17:00
Venue
CCIS 1-430
14:30
» Darren Grant (University of Alberta), Chris Jillings (SNOLAB), Hirohisa A. Tanaka (University of Toronto)
Tuesday
14:30 - 15:30
Chair
Juniper, NetApp
Venue
L1-047
Tuesday
15:30 - 16:00
Nutrition Break - Sponsored by Hewlett Packard Enterprise
Venue
CCIS 2 locations
Tuesday
16:00 - 17:00
UofA Data Center Tour
Venue
CCIS Registration/Info desk
Tuesday
16:00 - 17:00
Venue
CCIS L2-190
16:00
Tuesday
16:00 - 17:00
Chair
Sandeep Sidhu
Venue
CCIS 1-440
Tuesday
16:00 - 17:00
Venue
CCIS L1-140
Tuesday
16:00 - 17:00
Venue
CCIS L1-160
Tuesday
16:00 - 17:00
Venue
CCIS 1-430
Tuesday
16:00 - 17:00
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
16:00
» Todd Trann (University of Saskatchewan), Alex Garnett (Simon Fraser University), Rachana Ananthakrishnan (Globus)
Tuesday
17:00 - 18:00
Venue
PCL Lounge outside CCIS 1-430
» Russell Sutherland (University of Toronto)
» Krista Lussier (Thompson Rivers University), Tara Lyster (Thompson Rivers University), Brian Mackay (Thompson Rivers University)
» Hassan Elsaidi (University of Alberta), Piyush Kumar (University of Alberta), Vijaya Damaraju (University of Alberta), Michael Weinfeld (University of Alberta), Michael Sawyer (University of Alberta), Leonard Wiebe (University of Alberta)
» Horia Jalily Hasani (Faculty of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada), Marawan Ahmed (Faculty of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada), Khaled Barakat (*Faculty of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada. *Li Ka Shing Institute of Virology, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada)
» Michael Heinzinger (University of Alberta), Aravindhan Ganesan (University of Alberta), Tianhua Feng (University of Alberta), Khaled Barakat (*Faculty of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada. *Li Ka Shing Institute of Virology, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada)
» Marawan Ahmed (Faculty of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada)
» Sandeep Singhal (Department of Oncology, Cross Cancer Institute, Edmonton, AB, Canada), Nawaid Usmani (Department of Oncology, Cross Cancer Institute, Edmonton, AB, Canada), Matthew B. Parliament (Department of Oncology, Cross Cancer Institute, Edmonton, AB, Canada)
» Andrea Isfeld (University of Calgary), Nigle Shrive (University of Calgary)
» Sonbol Yazdanbakhsh (University of Alberta), Scott Dick (University of Alberta)
» Karin Werther (University of Alberta), Mary Roduta Roberts (University of Alberta), Shaniff Esmail (University of Alberta), Adriana Rios Rincon (University of Alberta), Eleni Stroulia (University of Alberta), Lili Lui (University of Alberta)
» Oskari Tammelin (jeskola.net), Neil Burch (University of Alberta), Michael Johanson (University of Alberta), Michael Bowling (University of Alberta)
» Clark Pennelly (University of Alberta), Juliana Marson (University of Alberta), Laura Castro De La Guardia (University of Alberta), Laura C. Gillard (University of Alberta), Natasha Ridenour (University of Alberta), Nathan Grivault (University of Alberta), Samantha Roch (University of Alberta), Xianmin Hu (University of Alberta), Yarisbel Garcia (University of Alberta), Paul G. Myers (University of Alberta)
» Xianmin Hu (University of Alberta), Clark Pennelly (University of Alberta), Juliana Marson (University of Alberta), Laura Castro De La Guardia (University of Alberta), Laura C. Gillard (University of Alberta), Natasha Ridenour (University of Alberta), Nathan Grivault (University of Alberta), Samantha Roch (University of Alberta), Yarisbel Garcia (University of Alberta), Paul G. Myers (University of Alberta)
» Nathan Grivault (University of Alberta), Xianmin Hu (University of Alberta), Ting Chan (University of Alberta), Clark Pennelly (University of Alberta), Laura Castro de la Guardia (University of Alberta), Paul G. Myers (University of Alberta)
» Laura Castro de la Guardia (University of Alberta), Xianmin Hu (University of Alberta), Mariona Claret (University of McGill), Nathan Grivault (University of Alberta), Paul G. Myers (University of Alberta), Eric D. Galbraith (Institution Catalana de Recerca i Estudis Acancats (ICREA)), Yarisbel Garcia (University of Alberta), Laura C. Gillard (University of Alberta), Natasha Ridenour (University of Alberta), Clark Pennelly (University of Alberta), Juliana Marson (University of Alberta)
» Viliam Lisý (University of Alberta), Trevor Davis (University of Alberta), Michael Bowling (University of Alberta)
» Harleen Kaur (Plant BioSystems Group, Department of Agricultural, Food, and Nutritional Science, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada T6G 2P5), Jocelyn Ozga (Plant BioSystems Group, Department of Agricultural, Food, and Nutritional Science, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada T6G 2P5), Masao Fujinaga (Research Computing Support, Information Services and Technology, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada T6G 2H1), Dennis Reinecke (Plant BioSystems Group, Department of Agricultural, Food, and Nutritional Science, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada T6G 2P5)
Tuesday
18:30 - 23:00
Pub Night @ Craft Beer Market
Venue
Craft Beer Market 10013 101A Avenue NW

Wednesday, 22nd June

Wednesday
07:30 - 08:30
Breakfast & Information - Sponsored by COMPUGEN
Venue
CCIS 2 locations
Wednesday
08:30 - 09:30
UofA Data Center Tour
Venue
CCIS Registration/Info desk
Wednesday
08:30 - 09:00
Venue
CCIS L2-190
08:30
» Robert Brennan (University of Alberta)
Wednesday
08:30 - 09:00
Venue
CCIS 1-440
08:30
» Ben Schmidt (Carleton University)
Wednesday
08:30 - 09:00
Venue
CCIS L1-140
08:30
» Jinman Zhang (University of Alberta), Mark Mckella (University of Alberta), Grady Zielke (University of Alberta), Heather Graves (University of Alberta), Roger Graves (University of Alberta), Geoffrey Rockwell (University of Alberta)
Wednesday
08:30 - 09:00
Venue
CCIS L1-160
08:30
» Bevin Moolenschot (University of Ontario Institute of Technology)
Wednesday
08:30 - 09:30
CM3.1
Venue
CCIS 1-430
08:30
» Catherine Heggerud (University of Calgary), Lindsay Sill (WestGrid), Julielynn Wong (3D4MD)
Wednesday
08:30 - 09:30
HPC3.1.1
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
08:30
» Hui Liu (University of Calgary), Kun Wang (U), Zhangxin Chen (University of Calgary)
08:50
» Catherine Lefebvre (Institut National de la Recherche Scientifique), Sylvain Fourmaux (Institut National de la Recherche Scientifique), Kazuto Otani (Institut National de la Recherche Scientifique), Francois Fillion-gourdeau (Institut National de la Recherche Scientifique), Amelie Lachapelle (Institut National de la Recherche Scientifique), Steve Maclean (Institut National de la Recherche Scientifique), Jean-claude Kieffer (Institut National de la Recherche Scientifique)
09:10
» Aravindhan Ganesan (University of Alberta), Marawan Ahmed (Faculty of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada), Horia Jalily Hasani (Faculty of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, University of Alberta, Edmonton, AB), Khaled Barakat (*Faculty of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada. *Li Ka Shing Institute of Virology, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada)
Wednesday
08:30 - 09:00
Venue
CCIS 1-140
Wednesday
08:30 - 09:30
Venue
CCIS L1-047
08:30
» Scott Baker (Canada's Michael Smith Genome Sciences Center)
Wednesday
09:05 - 09:35
Venue
CCIS L2-190
09:05
» Steve Hillman (Simon Fraser University), Eryn Holbrook (Simon Fraser University)
Wednesday
09:05 - 09:35
Venue
CCIS 1-440
09:05
CAN2.2W.01 –
» Wade Wesolowsky (University of Alberta)
Wednesday
09:05 - 09:35
Venue
CCIS L1-160
09:05
» Simon Collier (University of Alberta)
Wednesday
09:05 - 09:35
HPC3.2.2
Venue
CCIS 1-140
09:05
HPC3.2.2.01 –
» Martin Krzywinski (Canada's Michael Smith Genome Sciences Center), Ka Ming Nip (Canada's Michael Smith Genome Sciences Center), Inanc Birol (Canada's)
Wednesday
09:35 - 09:50
Nutrition Break - Hosted by all Bronze Sponsors
Venue
CCIS 2 locations
Wednesday
09:50 - 10:20
Venue
CCIS L2-190
09:50
» Melissa Manocchio (Carleton University), Ben Schmidt (Carleton University), Charlotte Bradley (Carleton University)
Wednesday
09:50 - 10:20
Venue
CCIS 1-440
09:50
» Kerri Michalczuk (Athabasca University), Shekar Kadaba (Frequency Foundry)
Wednesday
09:50 - 10:20
Venue
CCIS L1-140
09:50
» Sherman Lai (University of Alberta), Dave Sun (University of Alberta)
Wednesday
09:50 - 10:20
Venue
CCIS 1-430
Wednesday
09:50 - 10:50
Venue
CCIS 1-160, room sponsored by Obsidian
09:50
» Astrid Ensslin (University of Alberta)
10:20
» John Simpson (Compute Canada)
Wednesday
09:50 - 10:50
HPC3.2.3
Venue
CCIS 1-140
09:50
» Hamidreza Anvari (University of Alberta), Paul Lu (University of Alberta)
10:10
» Nooshin Eghbal (University of Alberta), Paul Lu (University of Alberta)
10:30
» Soham Sinha (University of Alberta), Di Niu (University of Alberta), Zhi Wang (Tsinghua University), Paul Lu (University of Alberta)
Wednesday
09:50 - 10:20
Venue
CCIS L1-047
09:50
» Leonard Foster (University of British Columbia)
Wednesday
10:25 - 10:55
Venue
CCIS L2-190
10:25
» Melissa Manocchio (Carleton University)
Wednesday
10:25 - 10:55
Venue
CCIS 1-440
10:25
CAN2.4W.01 –
» Brad Hannah (Queen's University)
Wednesday
10:25 - 10:55
Venue
CCIS L1-140
10:25
» Lejjy Gafour (University of Alberta), Adam Giraldeau (University of Alberta)
Wednesday
10:25 - 10:55
Venue
CCIS L1-047
10:25
» Brent Gawryluik (University of British Columbia)
Wednesday
10:55 - 11:10
Coffee Break - Hosted by all Bronze Sponsors
Venue
CCIS 2 locations
Wednesday
11:10 - 12:10
KN-3
Keynote - Sponsored by Tribal
Venue
CCIS 1-430
11:10
»
Julielynn Wong
Director, Centre for Innovative Technologies and Public Health
Wednesday
12:10 - 12:30
Closing Ceremony - Sponsored by IBM
Venue
CCIS 1-430
Wednesday
12:30 - 13:30
Wrap-up BBQ - Sponsored by IBM
Venue
UofA Main Quad (outside CCIS)