Tuesday, 23rd June

Tuesday
08:30 - 09:00
Opening Ceremony
Venue
Pangea
Tuesday
09:00 - 10:00
KN1
Keynote Lecture
Venue
Pangea
09:00
»
Mike Blum
University of Kansas, Lawrence, United States of America
Tuesday
10:00 - 11:00
KN2
Keynote Lecture
Venue
Pangea
10:00
»
Brian Jones
Department of Earth and Atmospheric Sciences, University of Alberta, Edmonton, Alberta, T5R 3C8, Can
Tuesday
11:00 - 11:45
Coffee-break & poster session
Venue
Panthalassa
Tuesday
11:00 - 16:30
Venue
Panthalassa
Tuesday
11:45 - 12:15
SS10KN
SS 10 Keynote Lecture
Venue
Gondwana
11:45
»
Hubert Vonhof
Vrije Universiteit Amsterdam
Tuesday
11:45 - 13:00
Chair
Frank van den Belt, Poppe de Boer & Tadeusz Peryt
Venue
Baltica
Tuesday
11:45 - 13:00
Chair
Paul A. Carling & Dan Parsons
Venue
Tethys
Tuesday
11:45 - 13:00
Chair
David Hoyal, Joris Eggenhuisen, Rafael Manica & Vitor Abreu
Venue
Pangea II
Tuesday
11:45 - 12:15
SS1KN
SS 1 Keynote Lecture
Venue
Pangea I
11:45
»
Luis Pomar
Universitat de les Illes Balears, Spain
Tuesday
11:45 - 13:00
Chair
Witold Szczuciński & Matthias Forwick
Venue
Iapetus
Tuesday
11:45 - 13:00
Chair
Piotr Krzywiec & Ihor Kurovets
Venue
Laurentia
Tuesday
12:15 - 13:00
Chair
Enrico Capezzuoli & Rudy Swennen
Venue
Gondwana
Tuesday
12:15 - 13:00
Chair
Stephen Lokier & Marco Brandano
Venue
Pangea I
Tuesday
13:00 - 14:15
Lunch break
Venue
Hall
Tuesday
14:15 - 15:45
Chair
Enrico Capezzuoli & Rudy Swennen
Venue
Gondwana
Tuesday
14:15 - 15:15
Chair
Frank van den Belt, Poppe de Boer & Tadeusz Peryt
Venue
Baltica
Tuesday
14:15 - 15:45
Chair
David Hoyal, Joris Eggenhuisen, Rafael Manica & Vitor Abreu
Venue
Pangea II
Tuesday
14:15 - 16:00
Chair
Dorota Salata, Andrew Morton, Sergio Andó
Venue
Iapetus
Tuesday
14:15 - 15:45
Chair
Stephen Lokier & Marco Brandano
Venue
Pangea I
Tuesday
14:15 - 15:45
Chair
Matthew Bennett & Sally Reynolds
Venue
Tethys
Tuesday
14:15 - 15:15
Chair
Piotr Krzywiec & Ihor Kurovets
Venue
Laurentia
Tuesday
15:45 - 16:30
Coffee-break & poster session
Venue
Panthalassa
Tuesday
16:30 - 18:15
Chair
Enrico Capezzuoli & Rudy Swennen
Venue
Gondwana
Tuesday
16:30 - 18:00
Chair
David Hoyal, Joris Eggenhuisen, Rafael Manica & Vitor Abreu
Venue
Pangea II
Tuesday
16:30 - 17:45
Chair
Dorota Salata, Andrew Morton, Sergio Andó
Venue
Iapetus
Tuesday
16:30 - 17:15
Chair
Stephen Lokier & Marco Brandano
Venue
Pangea I
Tuesday
16:30 - 17:00
SS22KN
SS 22 Keynote Lecture
Venue
Baltica
16:30
Tuesday
16:30 - 17:30
Chair
Matthew Bennett & Sally Reynolds
Venue
Tethys
Tuesday
16:30 - 17:45
Chair
Hartmut Jäger, Axel Emmerich & Szczepan Porębski
Venue
Laurentia
Tuesday
17:00 - 18:00
Chair
David Uličný, Ian Jarvis & Ireneusz Walaszczyk
Venue
Baltica
Tuesday
17:15 - 18:00
Chair
Marcos Aurell
Venue
Pangea I
Tuesday
17:45 - 18:00
SS26
SS 26 Plenary discussion
Venue
Laurentia
17:45
Key factors influencing source rock development
»
Hartmut Jäger, Axel Emmerich & Szczepan Porębski

Wednesday, 24th June

Wednesday
08:30 - 09:30
KN3
Keynote Lecture
Venue
Pangea
08:30
Mg
»
Adrian Immenhauser
Ruhr-University Bochum, Germany
Wednesday
09:30 - 10:30
KN4
Keynote Lecture
Venue
Panthalassa
09:30
»
Wojciech Nemec
Department of Earth Science, University of Bergen, 5007 Bergen, Norway
Wednesday
10:30 - 11:15
Coffee-break & poster session
Venue
Panthalassa
Wednesday
10:30 - 16:15
Venue
Panthalassa
Wednesday
11:15 - 13:15
Chair
Maciej Bojanowski & Rudy Swennen
Venue
Laurentia
Wednesday
11:15 - 13:00
Chair
Alfred Uchman & Francisco J. Rodríguez-Tovar
Venue
Baltica
Wednesday
11:15 - 13:00
Chair
Witold Szczuciński, Yuichi Nishimura & Karl Stattegger
Venue
Iapetus
Wednesday
11:15 - 12:45
Chair
Bruno Granier & Tadeusz Peryt
Venue
Gondwana
Wednesday
11:15 - 13:00
Chair
Jeff Peakall & Roberto Tinterri
Venue
Pangea II
Wednesday
11:15 - 12:45
Chair
Eberhard Gischler & Piotr Łuczyński
Venue
Pangea I
Wednesday
11:15 - 12:30
Chair
Gary Kocurek & Nigel Mountney
Venue
Tethys
Wednesday
13:00 - 14:15
Lunch break
Venue
Hall
Wednesday
13:15 - 14:15
Discussion session: What do early-career scientists expect from IAS?
Venue
Iapetus
Wednesday
14:15 - 14:45
Chair
Maciej Bojanowski & Rudy Swennen
Venue
Laurentia
Wednesday
14:15 - 14:45
SS15KN
SS 15 Keynote Lecture
Venue
Tethys
Wednesday
14:15 - 15:00
Chair
Alfred Uchman & Francisco J. Rodríguez-Tovar
Venue
Baltica
Wednesday
14:15 - 15:30
Chair
Concha Arenas Abad & Ana Alonso-Zarza
Venue
Gondwana
Wednesday
14:15 - 15:30
Chair
Dorrik Stow & Hans-Juergen Gawlick
Venue
Pangea II
Wednesday
14:15 - 14:45
Chair
Stephen Kershaw
Venue
Pangea I
Wednesday
14:30 - 15:00
Chair
Witold Szczuciński, Yuichi Nishimura & Karl Stattegger
Venue
Iapetus
Wednesday
14:45 - 15:30
Chair
Ivan Martini, Enrica Viparelli & Astrid Blom
Venue
Tethys
Wednesday
14:45 - 15:30
Chair
Jacek Grabowski, Anne-Christine Da Silva & Krystian Wójcik
Venue
Laurentia
Wednesday
14:45 - 15:15
SS7KN
SS 7 Keynote Lecture
Venue
Pangea I
14:45
»
Massimo Santantonio
"Sapienza" Università di Roma, Dipartimento di Scienze della Terra
Wednesday
15:15 - 15:30
Chair
Fotini Pomoni-Papaioannou & Dan Bosence
Venue
Pangea I
Wednesday
15:30 - 16:15
Coffee-break & poster session
Venue
Panthalassa
Wednesday
16:15 - 17:00
Chair
Ivan Martini, Enrica Viparelli & Astrid Blom
Venue
Tethys
Wednesday
16:15 - 17:15
Chair
Ida Lykke Fabricius, Nicolaas Molenaar & Rikke Weibel
Venue
Baltica
Wednesday
16:15 - 16:45
Chair
Jacek Grabowski, Anne-Christine Da Silva & Krystian Wójcik
Venue
Laurentia
Wednesday
16:15 - 17:15
Chair
Fotini Pomoni-Papaioannou & Dan Bosence
Venue
Pangea I
Wednesday
16:15 - 17:30
Chair
Concha Arenas Abad & Ana Alonso-Zarza
Venue
Gondwana
Wednesday
16:15 - 17:00
Chair
Grzegorz Haczewski & Hisashi Suzuki
Venue
Pangea II
Wednesday
16:15 - 17:15
Chair
Ondrej Bábek & Marek Wendorff
Venue
Iapetus

Thursday, 25th June

Thursday
08:30 - 09:30
KN5
Keynote Lecture
Venue
Pangea
Thursday
09:30 - 10:30
KN6
Keynote Lecture
Venue
Pangea
09:30
»
Ron Steel
Department of Geological Sciences, Jackson School of Geosciences
Thursday
10:30 - 11:15
Coffee-break & poster session
Venue
Panthalassa
Thursday
10:30 - 16:30
Venue
Panthalassa
Thursday
11:15 - 13:00
Chair
Yvonne Spychala, Arnau Obradors Latre & Nigel Mountney
Venue
Gondwana
Thursday
11:15 - 13:00
Chair
Daniela Basso, Agostina Vertino & Jürgen Titschack
Venue
Pangea I
Thursday
11:15 - 13:00
Chair
Vincenzo Pascucci & Joanna Rotnicka
Venue
Laurentia
Thursday
11:15 - 12:45
Chair
Ron Steel, Szczepan Porębski & Wang Ren
Venue
Baltica
Thursday
11:15 - 13:00
Chair
Thilo Bechstaedt, Andrea Mindszenty & Abby Smith
Venue
Iapetus
Thursday
11:15 - 13:00
Chair
Sharon Tiainen & Avraam Zelilidis
Venue
Tethys
Thursday
11:15 - 13:15
Chair
Steven Andrews & Lars Clemmensen
Venue
Pangea II
Thursday
13:00 - 14:15
Lunch break
Venue
Hall
Thursday
13:15 - 14:15
Publish with IAS - Open meeting for authors of IAS Journals
Venue
Tethys
Thursday
14:15 - 14:30
Chair
Yvonne Spychala, Arnau Obradors Latre & Nigel Mountney
Venue
Gondwana
Thursday
14:15 - 16:00
Chair
Daniela Basso, Agostina Vertino & Jürgen Titschack
Venue
Pangea I
Thursday
14:15 - 15:45
Chair
Sarbani Patranabis-Deb & Anna Wysocka
Venue
Laurentia
Thursday
14:15 - 15:15
Chair
Joachim Szulc & Shuang Song
Venue
Baltica
Thursday
14:15 - 14:30
Chair
Thilo Bechstaedt, Andrea Mindszenty & Abby Smith
Venue
Iapetus
Thursday
14:15 - 15:45
Chair
Mike Blum & Małgorzata Pisarska-Jamroży
Venue
Pangea II
Thursday
14:30 - 15:00
T19+21KN
Theme 19+21 Keynote Lecture
Venue
Gondwana
14:30
Thursday
14:30 - 15:15
Chair
Sharon Tiainen & Avraam Zelilidis
Venue
Tethys
Thursday
15:00 - 15:45
Chair
Maria Herrero & Grzegorz Pieńkowski
Venue
Baltica
Thursday
15:00 - 15:45
Chair
Valeria Bianchi & William Helland-Hansen
Venue
Gondwana
Thursday
15:45 - 16:30
Coffee-break & poster session
Venue
Panthalassa
Thursday
16:30 - 17:30
Chair
Zdzisław Bełka
Venue
Iapetus
Thursday
16:30 - 18:00
Chair
Ioan I. Bucur, Bruno Granier & Emanoil Săsăran
Venue
Pangea I
Thursday
16:30 - 17:30
Chair
Fabrizio Berra, Tetsuji Onoue & Sigrid Missoni
Venue
Tethys
Thursday
16:30 - 17:45
Chair
Jurand Wojewoda
Venue
Laurentia
Thursday
16:30 - 17:45
Chair
Maria Herrero & Grzegorz Pieńkowski
Venue
Baltica
Thursday
16:30 - 17:45
Chair
Valeria Bianchi & William Helland-Hansen
Venue
Gondwana
Thursday
16:30 - 17:45
Chair
Massimiliano Ghinassi & Piotr Weckwerth
Venue
Pangea II