Wednesday, 5th October

Wednesday
15:00 - 17:00
Registration
Venue
Mezzanine West

Thursday, 6th October

Thursday
07:30 - 13:00
Registration
Venue
Mezzanine West
Thursday
07:30 - 08:00
Continental Breakfast
Venue
Mezzanine West
Thursday
07:30 - 13:00
Placement
Venue
Mezzanine West
Thursday
08:00 - 09:30
Chair
Greg Shaff, Roanoke College
Venue
West A Room
08:00
» Kimberly Whitehead (Anderson University), Edmund Prater (University of Texas at Arlington)
08:30
» Janice Black (Coasta), Leann Mischel (Coastal Carolina University), Jessica Doll (Coastal Carolina University), P R (Dick) Drass (Coastal Carolina University)
Thursday
08:00 - 10:00
Chair
Ali Nazemi, Roanoke College
Venue
Arcadian 2 Room
08:00
» Joshua Brooks (Lander University), Lili Chen (Lander University), Michael Mlinar (Lander University)
08:30
» aimao zhang (Georgia Southern University)
09:00
» Ali Nazemi (Roanoke College), Mike Smith (Roanoke College)
Thursday
08:00 - 09:30
Chair
Robin Russell, Virginia Tech
Venue
Arcadian 5 Room
08:00
» Dennis V. Burke (Walden University), Michael Latta (Coastal Carolina University)
Thursday
08:00 - 10:00
Chair
Peggy Johnson, Lander University
Venue
Arcadian 3 Room
08:00
» Claire La Roche (Longwood University), Ripon La Roche (Inter American University School of Optometry)
08:30
09:00
09:30
» Peggy Johnson (Lander University), Sam Tolbert (Lander University)
Thursday
08:00 - 09:30
Chair
Suzie Smith, Presbyterian College
Venue
West B Room
Thursday
08:00 - 09:30
Chair
Michael Latta, Coastal Carolina University
Venue
West C Room
Thursday
08:00 - 09:30
Chair
Robert Andrews, Virginia Commonwealth University
Venue
Arcadian 1
Thursday
09:30 - 09:45
Coffee Break
Venue
Mezzanine West
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Joseph Krupka, Lander University
Venue
Arcadian 5 Room
09:45
» Richard Crandall (Appalachian State University), William Crandall (UNC Pembroke)
10:15
» Joseph Krupka (Lander University)
10:45
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Lydia Gan, University North Caroline at Pembroke
Venue
Arcadian 2 Room
09:45
10:15
» Rick Weible (Marshall University)
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Cheryl Aasheim, Georgia Southern University
Venue
Arcadian 3 Room
09:45
10:15
» Marcel Maghiar (Georgia Southern University), Jennifer Kowalewski (Georgia Southern University), Cheryl Aasheim (Georgia Southern University), Gustavo Maldonado (Georgia Southern University)
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Buddy Bilbrey, Lander University
Venue
West B Room
10:15
» Robert Nauss (University of Missouri-St. Louis), Jeremy North (Murrary State University)
10:45
» Jeremy North (Murrary State University), Robert Nauss (University of Missouri-St. Louis)
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Reza Kheirandish, Clayton State University
Venue
West A Room
09:45
» elizabeth capener (San Jose State University), Maria Bullen (San Jose State University), Greg Kordecki (Clayton State University College of Business)
10:15
» Keely Clay (Kennsaw State University)
10:45
» Reza Kheirandish (Clayton State University)
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Nikki Finlay, Clayton State University
Venue
West C Room
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Annie Willis, Virginia Commonwealth University
Venue
Arcadian 1 Room
Thursday
11:15 - 11:30
Coffee Break
Venue
Mezzanine West
Thursday
11:30 - 13:00
Chair
Avinandan Mukherjea, Clayton State University
Venue
West A Room
Thursday
11:30 - 14:30
Chair
Janice Black, Coastal Carolina
Venue
Arcadian 3 Room
Thursday
11:30 - 13:00
Chair
Barry Wray, University of North Carolina at Wilmington
Venue
West B Room
11:30
» Pamela Galluch (Roanoke College), Marta Miller-Serrano (Roanoke College), Chris Lassiter (Roanoke College)
12:00
» Bel Raggad (Pace University), sofienne mansouri (Higher Inst of Medical Technology, Tunis)
Thursday
11:30 - 13:00
Chair
Wilma & Robert Andrews, Virginia Commonwealth University
Venue
Arcadian 4 Room
Thursday
14:00 - 15:00
SEDSI Business Meeting
Venue
Ballroom West
Thursday
15:00 - 16:30
SEINFORMS Officer's Meeting
Venue
Ballroom West
Thursday
16:30 - 18:00
SEINFORMS General Meeting
Venue
Ballroom West
Thursday
18:00 - 19:30
President's Reception
Venue
Beachcomber's

Friday, 7th October

Friday
07:30 - 11:30
Registration
Venue
Mezzanine West
Friday
07:30 - 08:00
Continental Breakfast
Venue
Mezzanine West
Friday
07:30 - 13:00
Placement
Venue
Mezzanine West
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Gail Moore, Lander University
Venue
Arcadian 4 Room
08:00
08:30
» Brad Johnson (Francis Marion University), Kay Poston (Francis Marion University)
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Michael Latta, Coastal Carolina University
Venue
Arcadian 5 Room
08:00
» Robert Andrews (Virginia Commonwealth University), Andrew Bristow (Virginia Commonwealth University), Shane Olson (Virginia Commonwealth University)
08:30
» Robin Snyder (Robin Snyder)
09:00
» Michael Latta (Coastal Carolina University)
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Mike Brizek, Lander University
Venue
Arcadian 3 Room
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Daesung Ha, Marshall University
Venue
West C Room
08:00
» William Crandall (UNC Pembroke), Richard Crandall (Appalachian State University)
08:20
08:40
» Alan McKendall (West Virginia University)
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Douglas Ziegenfuss, Old Dominion University
Venue
Arcadian 2 Room
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Joshua Brooks, Lander University
Venue
Arcadian 1 Room
08:00
» belinda shipps (North Carolina A&T State University)
08:30
09:00
» Meredith Uttley (Lander University)
Friday
09:30 - 09:45
Coffee Break
Venue
Mezzanine West
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Melissa Clark, Coastal Carolina University
Venue
Arcadian 1 Room
10:15
» Mark Mitchell (Coastal Carolina University), Henry Lowenstein (Coastal Carolina University), Dennis Rauch (Coastal Carolina University)
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Matthew Peters, Lander University
Venue
Arcadian 5 Room
10:15
» Dustin Grant (Clayton State University College of Business)
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Alan Treeter, Lander University
Venue
West C Room
10:15
» Nozar Hashemzadeh (Radford University, Radford, Va.), Daniel Farhat (Radford University)
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Cheryl Aasheim, Georgia State University
Venue
Arcadian 3 Room
10:15
» Harry Katzan (Institute for Cybersecurity Research)
10:45
» Sam Wainford (Georgia Southern University), Adrian Gardiner (Georgia Southern University), Cheryl Aasheim (Georgia Southern University), Paige Rutner (Texas Tech University)
Friday
09:45 - 11:45
Chair
Jennifer Barhorst, Lander University
Venue
Arcadian 4 Room
09:45
» Jeff Kaleta (Georgia Southern University), Hayden Wimmer (Georgia Southern University)
10:15
» Carlo Bellini (University of North Carolina Greensboro), Valter Moreno (Universidade do Estado do Rio de Janeiro), Alexandre Graeml (Universidade Tecnológica Federal do Paraná), Prashant Palvia (University of North Carolina Greensboro), Tim Jacks (Southern Illinois University Edwardsville)
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Linda Christie, Marymount University
Venue
West A Room
Friday
11:15 - 11:30
Coffee Break
Venue
Mezzanine West
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Sharon Gibbs, Roanoke College
Venue
West C Room
12:00
» Louis Mancuso (Louisiana State University of Alexandria), Robert Jones (Louisiana State University of Alexandria), mario krenn (Southeastern Louisiana University)
12:30
» William Levernier (Georgia Southern University), Mark Yanochik (Georgia Southern University)
12:30
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Michelle Hagadorn, Roanoke College
Venue
Arcadian 1 Room
11:30
» Janice Black (Coastal Carolina University), J. Kay Keels (Coastal Carolina University), Nicholas Rhew (Coastal Carolina University)
12:00
» kathleen Whitcomb (Moore School of Business, University of South Carolina)
12:30
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Stan Vinson, Lander University
Venue
West B Room
11:30
11:50
» Nicholas Twigg (Coastal Carolina University), Janice Black (Coastal Carolina University)
12:10
12:30
» Jamie Parson (Appalachian State University), Jo Anne Brandenburg (Appalachian State University)
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Donna Schaeffer, Marymount University
Venue
Arcadian 2 Room
11:30
» Harry Katzan (Institute for Cybersecurity Research)
12:00
» Harry Katzan (Institute for Cybersecurity Research)
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Marilyn Smith, Winthrop Univeristy
Venue
Arcadian 4 Room
Friday
13:00 - 14:30
President's Luncheon
Venue
Dunes Ballroom