Monday, 31st July

Monday
08:30 - 09:30
Conference Registration
Venue
Registration Desk
Monday
09:00 - 09:15
Welcome
Venue
Main Hall
Monday
09:15 - 10:30
KN-1
Keynote
Venue
Main Hall
Monday
10:30 - 11:00
Refreshment Break
Venue
Arco
Monday
11:00 - 12:30
PA-1A
Plenary
Venue
Main Hall
Monday
11:00 - 12:30
PA-1A
Plenary
Venue
Main Hall
Monday
11:00 - 12:30
Chair
Norman Boyd
Venue
Seminar Room 1
» Norman Boyd (Anglia Ruskin University Library), Eileen Theodore-Shusta (Ohio University)
Monday
12:30 - 13:30
Lunch
Venue
College Dining Hall
Monday
13:30 - 15:00
Chair
Roswitha Poll
Venue
Main Hall
» Darlene Parrish (Florida Atlantic University Libraries), Simone Clunie (Florida Atlantic University Libraries)
» Rachel Fleming-May (School of Information Sciences, The University of Tennessee), Regina Mays (University of Tennessee Libraries), Amy Forrester (University of Tennessee Center for Information and Communication Studies), Carol Tenopir (School of Information Sciences, The University of Tennessee), Dania Bilal (School of Information Sciences, The University of Tennessee), Teresa Walker (University of Tennessee Libraries), Suzie Allard (College of Communication and Information/School of Information Sciences)
» Simone Fühles-Ubach (Cologne University of Applied Sciences)
Monday
13:30 - 15:00
Chair
Martha Kyrillidou
Venue
Douglas Price Room
» Rachel Lewellen (Harvard University), Suenita Berube (University of Massachusetts Amherst)
» Erika Rood (North West University), Marieta Buys (University of Pretoria)
Monday
13:30 - 15:00
Chair
Peter Wadsworth
Venue
Seminar Room 1
» Peter Wadsworth (University of Manchester Library), Simon Bains (University of Manchester Library)
Monday
15:00 - 15:30
Refreshment Break
Venue
Arco
Monday
15:30 - 17:00
Chair
Selena Killick
Venue
Main Hall
» Kathryn Ball (McMaster University Library), Lorie Kloda (Concordia University Library), Elizabeth Hayden (University of Ottawa Library)
» Lisa Horowitz (Massachusetts Institute of Technology)
» Satu Bohm (Uppsala University Library), Karin Byström (Uppsala University Library), Petter Nerelius (Uppsala University Library), Linda Thorn (Uppsala University Library)
» Damon Jaggars (The Ohio State University), DeEtta Jones (DeEtta Jones and Associates)
Monday
15:30 - 17:00
Chair
Starr Hoffman
Venue
Douglas Price Room
» Karin DeJager (University of Cape Town), Mary Nassimbeni (University of Cape Town), William Daniels (University of Cape Town), Alexander D'Angelo (University of Cape Town)
» Boyd Rodger (Bodleian Libraries, University of Oxford)
» Aaron Tay (Singapore Management University), Galvin Soh (Singapore Management University)
Monday
15:30 - 17:00
Chair
Holt Zaugg
Venue
Seminar Room 1
Monday
18:00 - 20:00
Conference Reception
Venue
Divinity School, Bodleian Library

Tuesday, 1st August

Tuesday
09:00 - 09:15
Conference Housekeeping
Venue
Main Hall
Tuesday
09:15 - 10:30
KN-2
Keynote
Venue
Main Hall
Tuesday
10:30 - 11:00
Refreshment Break
Venue
Arco
Tuesday
11:00 - 12:30
Chair
Martha Kyrillidou
Venue
Main Hall
Tuesday
11:00 - 12:30
Chair
Julie Hart
Venue
Douglas Price Room
» Claire Creaser (LISU, Loughborough University)
» Claudia Thompson (American Heritage Center, University of Wyoming)
Tuesday
11:00 - 12:30
Chair
Starr Hoffman
Venue
Seminar Room 1
» Starr Hoffman (University of Nevada, Las Vegas)
Tuesday
12:30 - 13:30
Lunch
Venue
College Dining Hall
Tuesday
13:30 - 15:00
PA-5A
Plenary
Venue
Main Hall
13:30
»
Eric Meyer
University of Oxford
Tuesday
13:30 - 15:00
PA-5A
Plenary
Venue
Main Hall
13:30
»
Ian Reid
Counting Opinions
Tuesday
13:30 - 15:00
Chair
Donna Lanclos
Venue
Seminar Room 1
» Donna Lanclos (University of North Carolina, Charlotte), Andrew Asher (Indiana University)
Tuesday
15:00 - 15:30
Refreshment Break
Venue
Arco
Tuesday
15:30 - 17:00
PA-6A
Chair
Colleen Cook
Venue
Main Hall
Tuesday
15:30 - 17:00
PA-6B
Chair
Ciara McCaffrey
Venue
Douglas Price Room
Tuesday
15:30 - 16:15
Chair
Kris Markman
Venue
Seminar Room 1
» Kris Markman (Harvard University)
Tuesday
16:15 - 17:00
Chair
Sheila Corrall
Venue
Seminar Room 1
» Sheila Corrall (University of Pittsburgh), Alison Pickard (Northumbria University)
Tuesday
19:00 - 22:00
Gala Dinner
Venue
Blackwell Hall, Weston Library

Wednesday, 2nd August

Wednesday
09:00 - 09:15
Conference Housekeeping
Venue
Main Hall
Wednesday
09:15 - 10:30
KN-3
Keynote
Venue
Main Hall
09:15
»
C. Colleen Cook, PhD
Trenholme Dean of Libraries, McGill University
Wednesday
10:30 - 11:00
Refreshment Break
Venue
Arco
Wednesday
11:00 - 12:30
Chair
Judith Broady-Preston
Venue
Main Hall
» Laetitia Louw (Human Sciences Research Council), David Ellis (Aberystwyth University)
» Faiz Alotaibi (Manchester Metropolitan University), Jennifer Rowley (Manchester Metropolitan University), Frances Johnson (Manchester Metropolitan University)
Wednesday
11:00 - 12:30
Chair
Karin De Jager
Venue
Douglas Price Room
» Nancy Bell (Northumbria University), Michael Moss (Northumbria University), David Thomas (Northumbria University), Julie Mcleod (Northumbria University)
» Wanda Dole (Archives & Records Management Committee, Episcopal Diocese of Chicago), Newland Smith Iii (Historiographer, Archives of the Episcopal Diocese of Chicago)
Wednesday
11:00 - 12:30
Chair
Paul-Jervis Heath
Venue
Seminar Room 1
Wednesday
12:30 - 13:30
Lunch
Venue
College Dining Hall
Wednesday
13:30 - 15:00
Chair
Starr Hoffman
Venue
Main Hall
» Andrew Asher (Indiana University), Donna Lanclos (University of North Carolina, Charlotte)
» Michael Williams (Bodleian Libraries, University of Oxford)
» Holly Rick (University of Phoenix), Pj Purchase (University of Phoenix)
» Rachel Bury (Edge Hill University, Learning Services), Helen Jamieson (Edge Hill University, Learning Services)
Wednesday
13:30 - 15:00
Chair
Ingela Wahlgren
Venue
Douglas Price Room
» Martha Kyrillidou (QualityMetrics, LLC), Prathiba Natesan (University of North Texas), Colleen Cook (McGill University)
» Jackie Belanger (University of Washington), Maggie Faber (University of Washington), Steve Hiller (University of Washington)
Wednesday
13:30 - 15:00
Chair
Frankie Wilson
Venue
Seminar Room 1
» Frankie Wilson (University of Oxford)
Wednesday
15:00 - 15:30
Refreshment Break
Venue
Arco
Wednesday
15:30 - 17:00
Chair
Graham Stone
Venue
Main Hall
» Maggie Faber (University of Washington)
» Daniel Mack (University of Maryland Libraries), Gary White (University of Maryland Libraries), Yelena Luckert (University of Marland Libraries)
» Greg Careaga (University of California, Santa Cruz), Deborah A. Murphy (University of California, Santa Cruz), Frank Gravier (University of California, Santa Cruz), Kenneth Lyons (University of California, Santa Cruz), Laura Meriwether (University of California, Santa Cruz)
» Denise Pan (University of Washington), Margaret Bruehl (University of Colorado Denver), Jefferson Knight (University of Colorado Denver), Marino Resendiz (University of Colorado Denver)
Wednesday
15:30 - 17:00
PA-9B
Chair
Simone Fuhles-Ubach
Venue
Douglas Price Room
» Shanna Jaggars (The Ohio State University), Amanda Folk (The Ohio State University), David Mullins (The Ohio State University)
» Lorraine Estelle (Project COUNTER)
» David Wells (Curtin University Library)
» Chee Yong Ng (National University of Singapore), Eng Aun Cheng (National University of Singapore)
Wednesday
15:30 - 17:00
Chair
Sue Baughman
Venue
Seminar Room 1
» Sue Baughman (Association of Research Libraries), Elliott Shore (Association of Research Libraries)
Wednesday
17:00 - 18:00
COL-1
Colloquia
Venue
Main Hall
17:00
The Future of Performance Measurment in Libraries
»
Cecile Swiatek, Elliott Shore, Graham Stone, Jennifer Peasley