Monday, 13th June

Monday
08:15 - 08:45
Breakfast
Venue
Hall
Monday
08:45 - 09:20
OP
Opening plenary
Venue
Knaffel gym
08:45
Welcome
»
Dr. Tom Gloria, Dr. Catherine Benoit Norris, Dr. Gregory A. Norris, Dr. Eileen Mcneely
Harvard
Monday
09:20 - 10:00
KN-1
Keynote
Venue
Knaffel gym
09:20
Governing Global Supply Chains: What Works Well. What Doesn't Work Well. Lessons for Future Research
»
Provost Richard Locke
Brown University
Monday
10:00 - 10:30
KN-2
Keynote
Venue
Knaffel gym
10:00
The Soul of A Great Transition: Social LCA and the Prospects for a Humane Future
»
Dr. Allen White
Tellus Institute, GISR
Monday
10:30 - 11:00
Coffee break
Venue
Hall
Monday
11:00 - 11:30
KN-3
Keynote
Venue
Knaffel gym
11:00
The business value of addressing social impacts
»
Colleen Vien
Timberland Sustainability Director
Monday
11:30 - 12:00
KN-4
Keynote
Venue
Knaffel gym
11:30
Incorporating Social Sustainability Into Procurements
»
Kevin Funk
Senior Advisor, Human Rights & Procurement, U.S. Federal Government
Monday
12:00 - 12:30
KN-5
Keynote
Venue
Knaffel gym
12:00
The State Department and Responsible Business Conduct
»
Alan Krill
Special Advisor on Corporate Responsibility Bureau of Economic and Business Affairs U.S. Department
Monday
12:30 - 14:00
Lunch
Venue
Queen's Head Pub
Monday
14:00 - 15:30
Chair
Dr. Joy Murray
Venue
Knaffel Gym
14:00
» Bernard Mazijn (Universiteit Gent), Jean-Pierre Revéret (Polytechnique Montreal/ÉSG UQÀM, CIRAIG International Life Cycle Chair)
14:20
» Chongyang Du (Department of Mechanical Engineering, ADAI-LAETA, University of Coimbra), Cassia Ugaya (Post-Graduation Program of Materials and Mechanical Engineering, Federal University of Technology), Fausto Freire (Department of Mechanical Engineering, ADAI-LAETA, University of Coimbra), Luis Dias (INESC Coimbra and Faculty of Economic, University of Coimbra), Roland Clift (Centre for Environmental Strategy, University of Surrey)
14:40
Monday
14:00 - 15:30
Chair
Dr. Eileen Mcneely
Venue
1 Story street, Room 304
» Miguel Simoes (Instituto Superior Técnico), Ana Carvalho (Instituto Superior Técnico), Carlos Lucas Freitas (Instituto Superior Técnico), Ana Barbosa-póvoa (Instituto Superior Técnico)
» Pim Croes (Utrecht University & ISDRS), Walter Vermeulen (Utrecht University & ISDRS)
» Silvia Di Cesare (CIRAD, UPR GECO; University «G. D’Annunzio», Department of Economic Studies), Catherine Macombe (IRSTEA, UMR ITAP - ELSA), Luigia Petti (University «G. D’Annunzio», Department of Economic Studies), Denis Loeillet (CIRAD, UPR GECO)
Monday
14:00 - 15:30
Chair
Dr. Nicolas Merveille
Venue
1 Story street, Room 306
» Stephan Pfister (ETH Zurich), Christopher Zimdars (ETH Zurich), Adrian Haas (ETH Zurich)
» Maeva Charles (Deloitte), Gildas Poissonnier (Deloitte), Fawn Jackson (Canadian Cattlemen's Association)
Monday
15:30 - 16:00
Coffee Break
Venue
Radcliffe Hall
Monday
16:00 - 17:00
Chair
Dr. Elisabeth Ekener Petersen
Venue
Knaffel gym
» Catherine Benoit (New Earth), Gregory A Norris (New Earth/Harvard/ILFI), Eileen McNeely (Harvard School of Public Health)
» Bruna Mota (Instituto Superior Técnico), Ana Carvalho (Instituto Superior Técnico), Maria Isabel Gomes (Universidade Nova de Lisboa), Ana Póvoa (Instituto Superior Técnico)
Monday
16:00 - 17:00
Chair
Sara Garrido Russo
Venue
1 Story street, Room 304
» nathalie iofrida (Mediterranean University of Reggio Calabria), Anna Irene De Luca (Mediterranean University of Reggio Calabria), Giovanni Gulisano (Mediterranean University of Reggio Calabria), Alfio Strano (Mediterranean University of Reggio Calabria)
Monday
16:00 - 17:00
Chair
Dr. Matthias Finkbeiner
Venue
1 Story street, Room 306
» Yafei Wang (Beijing Normal University), Ali Smawy (Integrated Sustainability Analysis / School of Physics / The University of Sydney)
» Leila Schein (National University of Luján INAHE CONICET), Silvia Curadelli (National Technological University), Yanina Arzamendia (Fac de Cs. Agrarias. Universidad Nacional de Jujuy), Bárbara Civit (INAHE - CONICET)
Monday
18:00 - 21:00
Conference reception
Venue
Harvard Faculty Club

Tuesday, 14th June

Tuesday
08:30 - 08:45
Breakfast
Venue
Hall
Tuesday
08:45 - 09:15
KN-6
Keynote
Venue
Knaffel gym
08:45
Social Organizational LCA
»
Prof. Matthias Finkbeiner
Institute of Environmental Technology, Technische Universität Berlin
Tuesday
09:15 - 09:45
KN-7
Keynote
Venue
Knaffel gym
09:15
Social equity in USGBC
»
Joel Todd
Tuesday
09:45 - 10:15
KN-8
Keynote
Venue
Knaffel gym
09:45
Social Life Cycle Assessment. State of the art and challenges for supporting product policies
»
Lucia Mancini
EU Joint Research Center
Tuesday
10:15 - 10:30
KN-9
Keynote
Venue
Knaffel gym
10:15
Book Launch: The Sustainability Practitioner’s Guide to Social Analysis and Assessment
»
Joy Murray
University of Sydney
Tuesday
10:30 - 11:00
Coffee Break and posters
Tuesday
10:30 - 11:00
PS-1
Venue
Knaffel gym
» Wenhao Chen (UCD School of Biosystems and Food Engineering, Agriculture and Food Science Centre, University College Dublin), Nicholas Holden (UCD School of Biosystems and Food Engineering, Agriculture and Food Science Centre, University College Dublin)
» Solène Sureau (Université libre de Bruxelles (ULB)), Bernard Mazijn (Institute for Sustainable Development (IDO vzw) & Ghent University (UGent)), Wouter Achten (Université libre de Bruxelles (ULB))
» Rebecca LeBlanc (LCA Resource/SSC), George Thompson (Chemical Compliance Systems)
» Najoua Jouini (University of Wisconsin-Madison), Patrick Eagan (University of Wisconsin-Madison)
Tuesday
11:00 - 12:30
Chair
Dr. Pekka Leskinen
Venue
Knaffel gym
» Andreas Ciroth (GreenDelta), Franziska Eisfeldt (GreenDelta)
» Breno Carmo (Montreal Polytechnic), Manuele Margni (Montreal Polytechnic), Pierre Baptiste (Montreal Polytechnic)
» Catherine Benoit (New Earth), Gregory A Norris (New Earth/Harvard/ILFI), Gregor Wernet (Ecoinvent center), Tereza Levova (Ecoinvent center)
Tuesday
11:00 - 12:30
Chair
Dr. Luigia Petti
Venue
1 Story street, Room 304
» Tamara Popovic (LUT), Ana Carvalho (Instituto Superior Técnico), Adrzej Kraslawski (LUT), Ana Póvoa (IST)
» Gabriella Arcese (Università degli Studi Roma Tre), Chongyang Du (Department of Mechanical Engineering, University of Coimbra), Maria Claudia Lucchetti (Università degli Studi Roma Tre), Ilaria Massa (Università La Sapienza di Roma), Cassia Ugaya (Federal Technological University of Paraná - Brazil)
» Fabio Gregori (Università Politecnica delle Marche), Marco Mengarelli (Università Politecnica delle Marche), Michele Germani (Università Politecnica delle Marche)
Tuesday
12:30 - 14:00
Lunch
Tuesday
14:00 - 15:30
Chair
Bernard Mazjin
Venue
Knaffel gym
» Luce Beaulieu, M.Sc. (Polytechnique Montreal/ÉSG UQÀM, CIRAIG International Life Cycle Chair), Sara Russo Garrido (Polytechnique Montreal/ÉSG UQÀM, CIRAIG International Life Cycle Chair), Jean-Pierre Revéret (Polytechnique Montreal/ÉSG UQÀM, CIRAIG International Life Cycle Chair)
» Roberto Hernandez (University of Calgary), Getachew Assefa (University of Calgary)
» Fayçal Boureima (UNEP-DTIE), Julie Godin (UNEP-DTIE), Bettina Heller (UNEP-DTIE)
Tuesday
14:00 - 15:30
Chair
Dr. Pauline Feschet
Venue
1 Story street, Room 304
» Jachym Judl (Finnish Environment Institute SYKE), Pekka Leskinen (Finnish Environment Institute SYKE), Catherine Macombe (Irstea)
» Humera Farah (Associate Professor, Department of Earth and Environmental Sciences, Bahria University, Islamabad)
» Monica Serreli (University «G. D’Annunzio», Department of Economic Studies), Manuela Cozzi (Studio Eco Project, L’Aquila), Alessandra Zamagni (Ecoinnovazione srl, ENEA spin-off. Via Guido Rossa 26, 35020 Ponte San Nicolò (Padova)), Luigia Petti (University «G. D’Annunzio», Department of Economic Studies)
Tuesday
14:00 - 15:30
Chair
Dr. Gregory Norris
Venue
1 Story street, Room 306
» Eva Knüpffer (Fraunhofer Institute for Building Physics IBP, Department Life Cycle Engineering (GaBi)), Stefan Albrecht (Fraunhofer Institute for Building Physics IBP, Department Life Cycle Engineering (GaBi)), Ulrike Bos (University of Stuttgart, Chair of Building Physics (LBP), Department Life Cycle Engineering (GaBi)), Tabea Beck (University of Stuttgart, Chair of Building Physics (LBP), Department Life Cycle Engineering (GaBi)), Rafael Horn (University of Stuttgart, Chair of Building Physics (LBP), Department Life Cycle Engineering (GaBi))
» Adrian Haas (ETH Zurich), Stephan Pfister (ETH Zurich)
» Yanyan Xiao (ISA, School of Physics A28, The University of Sydney), Manfred Lenzen (ISA, School of Physics A28, The University of Sydney), Catherine Benoit (Harvard School of Public Health, 677 Huntington Avenue, Boston), Gregory A. Norris (Harvard School of Public Health, 677 Huntington Avenue, Boston), Joy Murray (ISA, School of Physics A28, The University of Sydney)
Tuesday
15:30 - 16:00
Coffee Break and posters
Venue
Knaffel gym
Tuesday
15:30 - 16:00
PS-2
Venue
Knaffel gym
» Solène Sureau (Université libre de Bruxelles (ULB)), Tom Bauler (Université libre de Bruxelles (ULB)), Florian Delespesse (Réseau des GASAP asbl), Alexis Descampe (Färm.coop scrl), Aurélie Labarge (La vivrière scrl), Anaïs Pauwels (Delhaize sprl), Jérôme Pelenc (Université libre de Bruxelles (ULB)), Grégoire Wallenborn (Université libre de Bruxelles (ULB)), Wouter Achten (Université libre de Bruxelles (ULB))
» Nuri Onat (Arizona State University), Murat Kucukvar (Istanbul Sehir University), Omer Tatari (University of Central Florida), Gokhan Egilmez (University of New Haven)
» Andreas Ciroth (GreenDelta), Franziska Eisfeldt (GreenDelta)
» Parisa Rafiaani (Centre for Environmental Sciences, Hasselt University, Belgium/Economics and Rural Development, Gembloux Agro-Bio Tech, University of Liège, Belgium), Steven Van Passel (Centre for Environmental Sciences, Hasselt University, Belgium/Department of Engineering Management, Antwerp University, Belgium), Philippe Lebailly (Economics and Rural Development, Gembloux Agro-Bio Tech, University of Liège, Belgium), Tom Kuppens (Centre for Environmental Sciences, Hasselt University), Hossein Azadi (Centre for Environmental Sciences, Hasselt University, Belgium/Economics and Rural Development, Gembloux Agro-Bio Tech, University of Liège, Belgium/Department of Geography, Ghent University, Belgium)
Tuesday
16:00 - 16:30
KN-10
Plenary
Venue
Knaffel gym
16:00
SOCIAL LIFE CYCLE ASSESMENT METHODOLOGY FOR A COSMETIC PRODUCT
»
Charles Duclaux
L'Oréal
Tuesday
16:30 - 17:15
KN-11
Plenary
Venue
Knaffel gym
16:30
A feed-back on the Research Training Course: “Social Life Cycle Assessment, application to agriculture and agrifood sectors”
»
Pauline Feschet
CIRAD
Tuesday
17:15 - 18:45
Harvard Walking Tour
Venue
In front of Radcliffe, Knafel gym

Wednesday, 15th June

Wednesday
08:30 - 08:45
Breakfast
Venue
Hall
Wednesday
08:45 - 09:45
Chair
Dr. Ana Carvalho
Venue
Knaffel gym
» Ambalika Gupta (Mahindra Sanyo Special Steel Pvt. Ltd), Marzia Traverso (BMW), Uday Gupta (Mahindra Sanyo Special Steel Pvt. Ltd), Peter Tarne (BMW Group)
» Joy Murray (Integrated Sustainability Analysis / School of Physics / The University of Sydney), Arne Geschke (University of Sydney), Arunima Malik (ISA, School of Physics A28, The University of Sydney), Manfred Lenzen (University of Sydney)
» Ali Alsamawi (Integrated Sustainability Analysis / School of Physics / The University of Sydney), Joy Murray (Integrated Sustainability Analysis / School of Physics / The University of Sydney), Manfred Lenzen (Integrated Sustainability Analysis / School of Physics / The University of Sydney)
Wednesday
09:45 - 10:15
Coffee Break
Venue
Hall
Wednesday
10:15 - 11:15
Chair
Bernard Mazjin
Venue
Knaffel gym
» Parisa Rafiaani (Centre for Environmental Sciences, Hasselt University, Belgium/Economics and Rural Development, Gembloux Agro-Bio Tech, University of Liège, Belgium), Steven Van Passel (Centre for Environmental Sciences, Hasselt University, Belgium/Department of Engineering Management, Antwerp University, Belgium), Philippe Lebailly (Economics and Rural Development, Gembloux Agro-Bio Tech, University of Liège, Belgium), Tom Kuppens (Centre for Environmental Sciences, Hasselt University), Hossein Azadi (Centre for Environmental Sciences, Hasselt University, Belgium/Economics and Rural Development, Gembloux Agro-Bio Tech, University of Liège, Belgium/Department of Geography, Ghent University, Belgium)
» Bernard Mazijn (Institute for Sustainable Development / Ghent University)
» Luce Beaulieu, M.Sc. (Polytechnique Montreal/ÉSG UQÀM, CIRAIG International Life Cycle Chair), Gabrielle Van Durme, M.Sc. (Polytechnique Montreal/ÉSG UQÀM, CIRAIG International Life Cycle Chair), Marie-Luc Arpin, B.Ing., M.Sc., Ph.D. candidate (Polytechnique Montreal/ÉSG UQÀM, CIRAIG International Life Cycle Chair), Jean-Pierre Revéret (Polytechnique Montreal/ÉSG UQÀM, CIRAIG International Life Cycle Chair)
Wednesday
11:15 - 12:00
KN-12
Closing plenary
Venue
Knaffel gym
11:15
Closing plenary
»
Harvard Sustainability Office, Greg Norris, Catherine Benoit
Harvard
Wednesday
12:30 - 18:00
Social LC Alliance Meeting
Venue
1 Story street, Room 304
Wednesday
16:30 - 19:00
SHINE Summit Keynote and Cocktail
Venue
Knaffel gym
Wednesday
17:15 - 18:45
» Matthias Finkbeiner (Technische Universität Berlin), Julia Martínez-Blanco (Technische Universität Berlin)