Tuesday, 19th April

Tuesday
08:00 - 09:15
Registration
Venue
Foyer
Tuesday
09:00 - 17:00
Doctoral Consortium
Venue
Shrewsbury Suite
Tuesday
09:00 - 09:00
» Neville Stanton (University of Southampton)
» Donough Wilson (VIVID/futureVision, Coventry University TechnoCentre)
» Alfred Roelen (Amsterdam University of Applied Sciences), Rutger Stuut (Amsterdam University of Applied Sciences)
» Katherine Plant (University of Southampton), Neville Stanton (University of Southampton), Loukas Rentzos (University of Patras), Charalampos Vourtsis (University of Patras), Stratos Antoniou (University of Patras)
» Wen-Chin Li (Cranfield University), Graham Braithwaite (Cranfield University), Matthew Greaves (Cranfield University)
» Genovefa Kefalidou (The University of Nottingham), Mirabelle D'Cruz (The University of Nottingham), Sarah Sharples (The University of Nottingham), Christine De Lille (TUDelft), Nikos Frangakis (Institute of Communications and Computer Systems (ICCS)), Richard Ottens (KLM Royal Dutch Airlines), Ronald Grosmann (National Aerospace Laboratory of The Netherlands), Rui Marcelino (Almadesign), Klaus Lütjens (Air Transport Operations, German Aerospace Center), Sonja Löwa (Institute for Transport Planning and Logistics, Hamburg University of Technology), Eddie Shaw (Carr Communications), Antonello Nardini (Optimares), Sicco Santema (TUDelft)
» Hugh David (R+D Hastings)
» Kirsten Revell (University of Southampton), Neville Stanton (University of Southampton), Greg Kelleher (University of Southampton)
» Barry Kirwan (EUROCONTROL), Neil May (NATS), Remi Joly (NAV CANADA), Paul Krois (FAA), Michaela Schwarz (Austro Control), Billy Josefsson (LFV), Anne-ki Chavez (Avinor), Damien Armenis (Airservices Australia)
Tuesday
09:15 - 09:30
Welcome address
Venue
The County Suite
Tuesday
09:30 - 09:30
DE
» Daniel Jenkins (DCA Design International), Malcolm Boyd (DCA Design International), Chris Langley (DCA Design International)
» annabel masson (Loughborough University), Sue Hignett (Loughborough University), Diane Gyi (Loughborough University)
» Madeleine Conaghan (University of Brighton), Eddy Elton (University of Brighton), Periklis Charchalakis (Vetronics Research Centre), Elias Stipidis (Vetronics Research Centre)
» Diane Gyi (Loughborough University), Laura Koesten (Loughborough University), Annabel Masson (Loughborough University), Patrick Jordan (Loughborough University)
» Laxman Sivanathan (University of Bristol), Carwyn Ward (University of Bristol), Anastasia Koutsomitopoulou (University of Bristol), Guy Atkins (Jo Bird & Co ltd)
» Diane Pomeroy (Defence, Science, Technology Group), Justin Fidock (Defence, Science, Technology Group), Luke Thiele (Rheinmetall Simulation Australia), Laura Carter (Defence, Science, Technology Group)
Tuesday
09:30 - 10:30
PL-1
Plenary Lecture
Venue
The County Suite
09:30
TBC
»
Cheryl Mackenzie
United States Chemical Safety and Hazard Investigation Board
Tuesday
10:00 - 10:00
» David Caple (David Caple & Associates Pty Ltd), Vee Lyn Tan (Epworth Healthcare)
» Jo-anne Webb (University of Salford), Deborah Harrison (A1 Risk Solutions Ltd.), Katie Szczepura (University of Salford)
» Lorna Flynn (University of Oxford), Matthew Woodward (University of Oxford), Lauren Morgan (University of Oxford), Lance Holman (University of Oxford), Christopher Pennell (University of Oxford), Helen Higham (University of Oxford), Peter McCulloch (University of Oxford)
» James Ward (University of Cambridge), Maria Mikela Chatzimichailidou (University of Cambridge), Tim Horberry (Monash University Accident Research Centre), Yi-chun Teng (Cambridge University Hospitals NHS Foundation Trust), John Clarkson (University of Cambridge)
» Alexandra Lang (The University of Nottingham), Laura Condon (University of Nottingham), Neil Coulson (University of Nottingham), Sue Cobb (University of Nottingham), Sarah Atkinson (University of Nottingham)
» Elliott Pata (Loughborough University), Sue Hignett (Loughborough University)
» Zhelin LI (1 School of Electronic Electrical and Systems Engineering, University of Birmingham, UK;2 School of Design, South China University of Technology, China), Chris Baber (School of Electronic Electrical and Systems Engineering, University of Birmingham, UK), Christopher Macdonald (Coventry and Warwickshire Hospitals, Coventry, UK), Yvette Godwin (Birmingham Children’s Hospital, Birmingham, UK)
» Joanne Carling (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.), Dave Murray (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.), Tom Cairns (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.), Graham Bone (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.), Karen Donnelly (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.), Maureen Tiernan (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.), Birgit Hanusch (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.), Gina Wattis (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.), Louise Campbell (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.), David Strachan (South Tees Institute of Learning, Research and Innovation, James Cook University Hospital, Middlesbrough, UK, TS4 3BW.)
» Chantal Trudel (Carleton University), Sue Cobb (University of Nottingham), Kathryn Momtahan (Ottawa Hospital Research Institute)
» Laura Pickup (The University of Nottingham), Sarah Atkinson (University of Nottingham), Paul Bowie (NHS Education for Scotland & Institute of Health and Wellbeing, University of Glasgow), Erik Hollnagel (5Center for Quality Improvement, Southern Region Denmark), Sam Rawlinson (East of Scotland Blood Transfusion Centre, Dundee), Sandra Gray (Scottish National Blood Transfusion Service), Douglas Watson (Scottish National Blood Transfusion Service), Diane Creighton (Scottish National Blood Transfusion Service), Lorna Sinclair (Scottish National Blood Transfusion Service), Catherine Innes (Scottish National Blood Transfusion Service), Caroline Izatt (Scottish National Blood Transfusion Service), Jane Oldham (Scottish National Blood Transfusion Service), Katherine Forrester (Scottish National Blood Transfusion Service)
» D Phipps (The University of Manchester), R Morris (The University of Manchester), T Blakeman (The University of Manchester), D Ashcroft (The University of Manchester)
» Eva-Maria Burford (Loughborough University), Mike Fray (Loughborough University), Patrick Waterson (Loughborough University)
» Paul Bowie (NHS Education for Scotland & Institute of Health and Wellbeing, University of Glasgow)
Tuesday
10:30 - 11:00
AV1
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Tuesday
10:30 - 10:30
» Roberto Capasso (Department of Political Sciences, University of Naples "Federico II"), Maria Clelia Zurlo (Department of Political Sciences, University of Naples "Federico II"), Andrew Smith (Centre for Occupational and Health Psychology, School of Psychology, Cardiff University,)
» Kenisha Nelson (Centre for Occupational and Health Psychology, School of Psychology, Cardiff University,)
» David Hitchcock (David Hitchcock Limited), Chris Didio (Arriva Trains Wales), Tina Rees (Arriva Trains Wales)
» John Galvin (Centre for Occupational and Health Psychology, School of Psychology, Cardiff University,), Andrew Smith (Centre for Occupational and Health Psychology, School of Psychology, Cardiff University,)
Tuesday
10:30 - 11:00
R1
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Tuesday
10:30 - 11:00
Sys1
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Tuesday
11:00 - 11:30
Break
Venue
The County Suite foyer
Tuesday
11:00 - 11:00
RA
» Ellice Hahne (The University of Nottingham), Brendan Ryan (The University of Nottingham), Stuart Smith (Network Rail)
» Nora Balfe (Trinity College Dublin), Robert Houghton (University of Nottingham), Sarah Sharples (University of Nottingham)
» Arzoo Naghiyev (University of Nottingham & Network Rail), Sarah Sharples (University of Nottingham), Brendan Ryan (University of Nottingham), Anthony Coplestone (Network Rail), Mike Carey (Network Rail)
» David Pennie (Greenstreet Berman Ltd), Robert Sides (Greenstreet Berman Ltd), Vicky King (Greenstreet Berman Ltd), Jonathan Berman (Greenstreet Berman Ltd), Ann Mills (RSSB)
» David Hitchcock (David Hitchcock Limited), Colin Campbell (Southeastern Railway)
» David Golightly (University of Notting), Jason Durk (Association of Train Operating Companies)
Tuesday
11:30 - 12:30
AV2
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Tuesday
11:30 - 12:30
R2
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Tuesday
11:30 - 11:30
SA
» Tim Horberry (Monash University Accident Research Centre), Kristie Young (Monash University Accident Research Centre), Robin Burgess-Limerick (University of Queensland)
» stuart shirreff (Human Applications), Andrew Baird (University of Derby)
» Eleanor Harvey (Loughborough University), Patrick Waterson (Loughborough University), Andrew Dainty (Loughborough University)
» Gareth Lock (Cranfield University), Sarah Fletcher (Cranfield University)
» Joanne Crawford (Institute of Occupational Medicine), Alice Davis (Institute of Occupational Medicine), Guy Walker (Heriot-Watt University), Hilary Cowie (Institute of Occupational Medicine), Peter Ritchie (Institute of Occupational Medicine)
» Chris Langer (CIRAS), Rob Miles (CIRAS)
» Jonathan Berman (Greenstreet Berman Ltd), Shona Watson (Greenstreet Berman Ltd), Michael Argent (AWE)
Tuesday
11:30 - 12:00
Sys2
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Tuesday
12:00 - 12:00
SY
» Murray Sinclair (Loughborough University), Carys Siemieniuch (Loughborough University), Michael Henshaw (Loughborough University)
» Lise Delamare (University of Nottingham / Hitachi Information Control System Europe Ltd), David Golightly (University of Nottingham), Andy Lumby (Hitachi Information Control System Europe Ltd), Peter Treble (Hitachi Information Control System Europe Ltd)
» Genovefa Kefalidou (University of Nottingham), Robert Houghton (University of Nottingham)
» Joanne Kitchin (School of Electronic Electrical and Systems Engineering, University of Birmingham, UK), Chris Baber (School of Electronic Electrical and Systems Engineering, University of Birmingham, UK)
» Elina Jokisuu (NCR), Mike McKenna (NCR), Andrew Smith (NCR), Phil Day (NCR)
» Alexander Eriksson (University of Southampton), Neville Stanton (University of Southampton)
Tuesday
12:00 - 12:30
Sys3
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Tuesday
12:30 - 13:30
Lunch
Venue
Restaurant
Tuesday
13:00 - 13:00
PO
» Nick Woodier (Trent Simulation and Clinical Skills Centre), Jonathan Fox (University of Nottingham), Bryn Baxendale (Trent Simulation and Clinical Skills Centre)
» Nick Woodier (Trent Simulation and Clinical Skills Centre), Mark Fores (Trent Simulation and Clinical Skills Centre), Clare Barrow (Trent Simulation and Clinical Skills Centre), Adrian Kwa (Trent Simulation and Clinical Skills Centre), Rama Nataranjan (Trent Simulation and Clinical Skills Centre), Bryn Baxendale (Trent Simulation and Clinical Skills Centre)
» nigel heaton (Human Applications), Andy Stocks (Highways England), Chris Hayward (ARUP)
» helen muncie (Thales Innovation Hub)
» Matthew Woodward (University of Oxford/OUH NHS Trust), Nick De Pennington (Oxford University Hospitals NHS Trust), Lauren Morgan (University of Oxford/OUH NHS Trust)
» Charlotte Jais (Loughborough University), Sue Hignett (Loughborough University), Martin Habell (Maybourne Projects Ltd.), Adonika Brown (Royal Derby Hospital), Eef Hogervorst (Loughborough University)
» Ruth Sims (University of Derby Online Learning)
» Maria Varela (Loughborough University), Diane Gyi (Loughborough University), Neil Mansfield (Imperial College London)
» Miles Richardson (University of Derby), David Golightly (University of Nottingham)
» Richard Clewley (Cranfield University), Jim Nixon (Cranfield University)
» Daniël Heikoop (University of Southampton), JCF de Winter (Technische Universiteit Delft), Bart Van Arem (Technische Universiteit Delft), Neville Stanton (University of Southampton)
» D Phipps (The University of Manchester), T Avery (The University of Nottingham), D Ashcroft (The University of Manchester)
» Luisa Kolsch (Loughborough University), Gyuchan Thomas Jun (Loughborough University)
» J. Waldo Cervantes-Solis (University of Birmingham), Chris Baber (University of Birmingham)
» David Hitchcock (David Hitchcock Limited), Sue Smalley (Dep)
» Mohammed Ibrahim Shire (Loughborough University), Gyuchan Thomas Jun (Loughborough University)
» David Hitchcock (David Hitchcock Limited), Felix Schmid (Birmingham University)
» Sara Bury (BAE Systems), Michael Hespley (BAE Systems), Nikki Mccann (BAE Systems), Anna Welch (BAE Systems)
Tuesday
13:30 - 14:30
IL
Institute Lecture
Venue
The County Suite
13:30
»
Nancy Leveson
Massachusetts Institute of Technology, USA
Tuesday
14:30 - 15:00
AV3
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Tuesday
14:30 - 15:30
R3
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Tuesday
14:30 - 15:00
Sys4
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Tuesday
15:00 - 15:30
Break
Venue
The County Suite Foyer
Tuesday
15:30 - 16:30
AV4
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Tuesday
15:30 - 16:30
R4
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Tuesday
15:30 - 16:30
Sys5
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Tuesday
16:30 - 17:30
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Tuesday
16:30 - 17:30
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Tuesday
16:30 - 17:30
Venue
The Warwick Room
Tuesday
17:30 - 19:00
Chair
Ron McLeod
Venue
Bar
Tuesday
19:30 - 23:55
Quiz Night
Venue
The County Suite

Wednesday, 20th April

Wednesday
09:00 - 10:00
PL2
Plenary Lecture
Venue
The County Suite
09:00
Human Computer Interaction & the Internet of Things: Opportunities and Challenges
»
Liz Churchill
Google
Wednesday
10:00 - 10:30
AV5
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Wednesday
10:00 - 10:30
Chair
TBC
Venue
The Shrewsbury Room
Wednesday
10:00 - 10:30
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Wednesday
10:00 - 10:30
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Wednesday
10:30 - 11:00
Break
Venue
The County Suite Foyer
Wednesday
11:00 - 12:00
AV6
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Wednesday
11:00 - 12:00
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Wednesday
11:00 - 11:30
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Wednesday
11:30 - 12:00
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Wednesday
12:00 - 12:30
Poster Session
Venue
The County Suite
Wednesday
12:30 - 13:30
Lunch
Venue
Restaurant
Wednesday
13:00 - 14:00
Chair
Pat Waterson, Chris Baber, Dave Golightly
Venue
The Shrewsbury Room
Wednesday
13:30 - 14:30
KN-1
Keynote
Venue
The County Suite
13:30
»
Professor the Lord Darzi of Denham
Institute of Global Health Innovation, Imperial College London
Wednesday
14:30 - 15:30
AV7
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Wednesday
14:30 - 15:00
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Wednesday
14:30 - 15:30
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Wednesday
14:30 - 15:30
Chair
TBC
Venue
The Shrewsbury Room
Wednesday
15:00 - 15:30
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Wednesday
15:30 - 16:00
Break
Venue
The County Suite Foyer
Wednesday
16:00 - 17:00
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Wednesday
16:00 - 17:00
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Wednesday
16:00 - 17:00
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Wednesday
16:00 - 17:00
Chair
TBC
Venue
The Shrewsbury Room
Wednesday
18:30 - 19:15
Drinks Reception
Venue
The County Suite Foyer
Wednesday
19:15 - 20:00
Awards Ceremony
Venue
The County Suite
Wednesday
20:00 - 23:55
Annual Dinner
Venue
The County Suite

Thursday, 21st April

Thursday
09:00 - 10:00
Chair
TBC
Venue
The Shrewsbury Room
Thursday
09:00 - 11:00
Des1
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Thursday
09:00 - 10:00
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Thursday
09:00 - 11:00
S1
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Thursday
10:00 - 10:30
Healthcare Poster Session
Venue
The Oxford Room
Thursday
10:00 - 11:00
Venue
The Shrewsbury Room
Thursday
10:30 - 11:00
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Thursday
11:00 - 11:30
Break
Venue
The County Suite Foyer
Thursday
11:30 - 12:30
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Thursday
11:30 - 12:00
S2
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Thursday
11:30 - 12:30
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Thursday
11:30 - 12:30
Chair
TBC
Venue
The Shrewsbury Room
Thursday
12:00 - 12:30
S3
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Thursday
12:30 - 13:30
Lunch
Venue
Restaurant
Thursday
13:30 - 16:30
Des2
Chair
TBC
Venue
The County Suite
Thursday
13:30 - 15:00
Chair
TBC
Venue
The Oxford Room
Thursday
13:30 - 14:00
S4
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Thursday
13:30 - 15:00
Chair
The McOnie Agency
Venue
The Shrewsbury Room
Thursday
14:00 - 15:00
Chair
TBC
Venue
The Warwick Room
Thursday
15:00 - 15:30
Break
Venue
The County Suite Foyer
Thursday
15:30 - 16:30
DB
Donald Broadbent Lecture
Venue
The County Suite
15:30
TBC
»
Dr Steve Shorrock & Dr Claire Williams
Thursday
16:30 - 16:45
Closing Remarks
Venue
The County Suite