Monday, 8th January

Monday
17:00 - 18:30
KN-1
Welcome and Keynote
Venue
Kuiseb 1
17:00
»
Maxi Pia Louis
Director of NACSO
Monday
18:30 - 21:00
Welcome Reception (including dinner)
Venue
Namib Rooms

Tuesday, 9th January

Tuesday
07:30 - 08:30
Breakfast
Venue
Hotel booking dependent: Safari Hotel or Safari Court
Tuesday
08:30 - 09:30
KN-2
Keynote
Venue
Kuiseb 1
08:30
»
John Kasaona
Namibian Conservationist
Tuesday
09:30 - 10:00
KN-3
Welcome by the Minister of Environment and Tourism
Venue
Kuiseb 1
09:30
»
Hon. Minister Pohamba Penomwenyo Shifeta
Ministry of Environment and Tourism
Tuesday
10:00 - 10:30
Break
Venue
Foyer
Tuesday
10:30 - 12:00
Chair
Laurie Marker
Venue
Kuiseb 2
10:30
» Melville Saayman (North-West University, TREES (Tourism Research in Economic, Environs, and Society))
10:50
» Elena Rubino (University of Florida), Elizabeth Pienaar (University of Florida)
11:10
Tuesday
10:30 - 12:10
Chair
Bettina Wachter
Venue
Omatako 1
» Bettina Wachter (Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research), Heribert Hofer (Department Evolutionary Ecology, Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research, Berlin, Germany), Miha Krofel (Department of Forestry, Biotechnical Faculty, University of Ljubljana, Slovenia), Julius Nyahongo (The University of Dodoma, P. O. Box 259, Dodoma), Joerg Melzheimer (Stakeholder dialogue as important components for conservation)
» Heribert Hofer (Department Evolutionary Ecology, Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research, Berlin, Germany)
» Miha Krofel (Department of Forestry, Biotechnical Faculty, University of Ljubljana, Slovenia)
» Julius Nyahongo (The University of Dodoma, P. O. Box 259, Dodoma)
» Joerg Melzheimer (Stakeholder dialogue as important components for conservation), Heribert Hofer (Department Evolutionary Ecology, Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research, Berlin, Germany), Bettina Wachter (Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research)
Tuesday
10:30 - 12:00
Chair
Lily van Eeden
Venue
Omatako 2
10:30
10:50
» Catherine Hill (Oxford Brookes University), Francine Madden (Human-Wildlife Conflict Collaboration)
11:10
» Olve Krange (Norwegian Institute for Nature Research)
11:30
Tuesday
12:00 - 13:00
Lunch
Venue
Safari Court
Tuesday
13:00 - 15:00
Chair
Justin O'Riain
Venue
Kuiseb 2
13:00
» Laurie Marker (Cheetah Conservation Fund), Gabriela Fleury (Cheetah Conservation Fund), Matti Nghikembua (Cheetah Conservation Fund)
13:20
» Andrea Kuchy (Oregon State University), Mark Needham (Oregon State University)
13:40
» Anna Songhurst (Ecoexist Project; University of Oxford; Texas A&M), Graham Mcculloch (Ecoexist Project; University of Oxford; Texas A&M), Amanda Stronza (Ecoexist Project; Texas A&M)
14:00
Tuesday
13:00 - 15:00
Chair
Kaylin Clements
Venue
Omatako 1
13:00
» Monika Shikongo (Ministry of Environment and Tourism)
13:20
» Hilma Angula (Namibian Association of CBNRM Support Organisation), Greg Stuart-hill (WWF Namibia), David Ward (Namibian Association of CBNRM Support Organisation), Greenwell Matongo (World Wildlife Fund), Richard Diggle (WWF Namibia), Robin Naidoo (World Wildlife Fund)
13:40
» Petrus Van der Merwe (North West University, School for Tourism Management), Andrea Saayman (North-West University, School of Economics), Melville Saayman (North-West University, TREES (Tourism Research in Economic, Environs, and Society))
14:00
» Michael 't Sas-Rolfes (The University of Oxford)
Tuesday
13:00 - 15:00
Chair
Camilla Sandstrom
Venue
Omatako 2
13:00
» Cynthia Malone (University of Toronto)
13:20
» Ali Akhter (PMAS-Arid Agriculture University)
13:40
» Chavoux Luyt (Stellenbosch University), Alison Leslie (Stellenbosch University), Cang Hui (Stellenbosch University), Laurie Marker (Cheetah Conservation Fund)
14:00
» Marco Heimstadt (N/a'an ku se Wildlife Foundation), Ashley Rae Farley Shimota (N/a'an ku se Wildlife Foundation), Joanne Johnson (N/a'an ku se Wildlife Foundation), Florian Weise (N/a'an ku se Wildlife Foundation), Stuart Munro (N/a'an ku se Wildlife Foundation)
14:20
» Eva Gross (Awely, Wildlife, and People, France and Goethe University Frankfurt, Germany)
14:40
» Engedasew Andarge (Wolaita Sodo University), Tilaye Wube (Addis Ababa University), Balakrishnan Mundanthra (Addis Ababa University), Serfass Thomas (Frostburg University)
Tuesday
15:00 - 15:30
Break
Venue
Foyer
Tuesday
15:30 - 17:00
D1-3A
Chair
Kirstie Ruppert
Venue
Kuiseb 2
15:30
» Amani Kitegile (Sokoine University of Agriculture), Dawn Hawkins (Anglia Ruskin University), Guy Norton (Animal Behavior Research Unit (ABRU), Mikumi National Park), Shombe Hassan (Sokoine University of Agriculture)
15:50
» Morgan Hauptfleisch (Namibia University of Science and Technology), Francois Theart (Naankus Wildlife foundation), Deon Joubert (Innoventix Consulting), Hannes Naude (Innoventix Consulting)
16:10
» Joselyn Mormile (University of Cape Town), M. Justin O'Riain (University of Cape Town), Nicoli Nattrass (University of Cape Town)
16:30
» Lauren Redmore (Texas A&M), Erin Buchholtz (Texas A&M), Anna Songhurst (Ecoexist Project; Oxford University; Texas A&M), Graham Mcculloch (Ecoexist Project; Oxford University; Texas A&M), Amanda Stronza (Ecoexist Project; Texas A&M), Lee Fitzgerald (Texas A&M)
Tuesday
15:30 - 17:00
Chair
Calum O’Flaherty
Venue
Omatako 1
15:30
» Elizabeth Naro (Yale University), Sam Maher (Yale), Jeff Muntifering (Minnesota Zoo), Susan Clark (Yale University)
15:50
» Matthew Rogan (University of Cape Town), Peter Lindsey (Wildlife Conservation Network), Jennie Miller (University of California, Berkeley; Panthera), J. Weldon Mcnutt (Botswana Predator Conservation Trust)
16:10
» Mark Needham (Oregon State University), Andrea Kuchy (Oregon State University)
16:30
» Sarah Gluszek (Michigan State University), Michelle Wieland (Wildlife Conservation Society), Rachel Boratto (Michigan State University), Meredith Gore (Michigan State University)
Tuesday
15:30 - 17:00
Chair
Annelie Sjoelander-Lindqvist
Venue
Omatako 2
15:30
» Ruth Kansky (University of Stellenbosch), Martin Kidd (University of Stellenbosch), Andrew Knight (Imperial College of London)
15:50
» Monica Engel (Memorial University of Newfoundland), Jerry Vaske (colorado state university), Silvio Marchini (University of Sao Paulo), Alistair Bath (Memorial University of Newfoundland)
16:10
» Girma Eshete Genbere (Ethiopian Wolf Conservation Programme), Gebeyehu Rskay (Ethiopian Wolf Conservation Programme), Claudio Sillero (Wildlife Conservation Research Unit, University of Oxford), Jorgelina Marino (Wildlife Conservation Research Unit, University of Oxford)
16:30
» Chris Dabon (Memorial University of Newfoundland), Alistair Bath (Memorial University of Newfoundland)
Tuesday
17:30 - 19:00
Dinner
Venue
Safari Hotel
Tuesday
19:00 - 21:00
Social
Venue
Tent at the Hotel Safari Pool

Wednesday, 10th January

Wednesday
07:00 - 08:00
Breakfast
Venue
Hotel booking dependent: Safari Hotel or Safari Court
Wednesday
08:00 - 10:00
Chair
Camilla Sandström
Venue
Kuiseb 2
» Camilla Sandström (Umeå University), Sabrina Dressel (Swedish University of Agricultural Sciences), Maria Johansson (Lund University), Annelie Sjoelander-Lindqvist (University of Gothenburg)
» Sabrina Dressel (Swedish University of Agricultural Sciences)
» Maria Johansson (Lund University)
» Annelie Sjoelander-Lindqvist (University of Gothenburg)
» Camilla Sandström (Umeå University), Sabrina Dressel (Swedish University of Agricultural Sciences), Maria Johansson (Lund University), Annelie Sjoelander-Lindqvist (University of Gothenburg)
Wednesday
08:00 - 10:00
Chair
Marang Oabona Ramahobo
Venue
Omatako 1
08:00
08:20
» Louise Boronyak (University of Technology, Sydney), Brent Jacobs (University of Technology, Sydney), Arian Wallach (University of Technology, Sydney), Daniel Ramp (University of Technology, Sydney)
08:40
» Kaleb McNeil (Memorial University of Newfoundland), Alistair Bath (Memorial University of Newfoundland), Jerry Vaske (colorado state university)
Wednesday
08:00 - 10:00
Chair
Kristie Ruppert
Venue
Omatako 2
» Jenny Anne Glikman (San Diego Zoo Global), Beatrice Frank (Capital Regional District of Victoria), Kirstie Ruppert (San Diego Zoo Global), Carly C. Sponarski (University of Maine)
Wednesday
08:00 - 09:30
Chair
Oladapo Oduntan
Venue
Omatako 3
» Oladapo Oduntan (University of Maiduguri), Abiodun Ojo (Department of Forestry and Wildlife, University of Maiduguri, Borno State), Folaranmi Babalola (University of Ilorin, Department of Forest Resources Management)
Wednesday
10:00 - 10:30
Break
Venue
Foyer
Wednesday
10:30 - 12:30
D2-2A
Chair
Michael 't Sas Rolfes
Venue
Kuiseb 2
10:30
» Simon Larsson (University of Gothenburg), Annelie Sjoelander-Lindqvist (University of Gothenburg)
10:50
» Krista Lyons (Boise State University)
11:10
» Ethan Shirley (Michigan State University), Meredith Gore (Michigan State University, US Department of State), Daniel Kramer (Michigan State University)
11:30
» Serena Cinque (University of Gothenburg), Annelie Sjoelander-Lindqvist (University of Gothenburg)
Wednesday
10:30 - 12:10
Chair
Alistair Bath
Venue
Omatako 1
10:30
» Lentaam Chris Simon (Action for Cheetahs in Kenya), Mary Wykstra (Action for Cheetahs in Kenya), Sarah Omusula (Action for Cheetahs in Kenya)
10:50
» Jane Horgan (Cheetah Conservation Botswana)
11:10
» Calum O'Flaherty (University of Bristol), Laurie Marker (Cheetah Conservation Fund), Nicola Rooney (University of Bristol)
11:30
» Kerryn Carter (Elephant Connection Research Project)
11:50
» Rogerio de Paula (CENAP/ICMBio), Jean Pierre Santos (Pro-Carnivoros Institute)
Wednesday
10:30 - 12:00
Chair
Rosemary Kosaka
Venue
Omatako 2
» Rosemary Kosaka (NOAA Fisheries Service), Kristy Wallmo (NOAA Fisheries Service), Scott Steinback (NOAA Fisheries Service)
» Kristy Wallmo (NOAA Fisheries Service), Rosemary Kosaka (NOAA Fisheries Service)
» Rosemary Kosaka (NOAA Fisheries Service), Scott Steinback (NOAA Fisheries Service)
Wednesday
12:00 - 13:00
Lunch
Venue
Safari Court
Wednesday
13:00 - 15:00
Chair
Louise Boronyak
Venue
Kuiseb 2
» Louise Boronyak (University of Technology, Sydney), Brent Jacobs (University of Technology, Sydney)
Wednesday
13:00 - 15:00
Chair
Sabrina Dressel
Venue
Omatako 1
13:00
» Alistair Bath (Memorial University of Newfoundland)
13:20
» Jessica Hogan (Memorial University of Newfoundland), Alistair Bath (Memorial University of Newfoundland), Carly C. Sponarski (University of Maine)
13:40
» Małgorzata Grodzinska-Jurczak (Institute of Environmental Sciences, Jagiellonian University, Gronostajowa 7, Kraków, Poland)
14:00
» Jennifer Croes (Jennifer Croes Consulting and JungleJenn Productions)
14:20
Wednesday
13:00 - 15:20
Chair
Maria Johansson
Venue
Omatako 2
» Johan Månsson (Swedish University of Agricultural Sciences)
» Ann Eklund (Swedish University of Agricultural Sciences), Jens Frank (Swedish University of Agricultural Sciences), Anders Flykt (Mid Sweden University), Maria Johansson (Lund University)
» Lily van Eeden (The University of Sydney), Mathew Crowther (The University of Sydney), Chris Dickman (The University of Sydney), David Macdonald (The University of Oxford), Bill Ripple (Oregon State University), Euan Ritchie (Deakin University), Thomas Newsome (Deakin University)
» Maria Johansson (Lund University), Anders Flykt (Mid Sweden University), Lars Hallgren (Swedish University of Agricultural Sciences), Ole-gunner Støen (The Norwegian Institute for Nature Research), Jens Frank (Swedish University of Agricultural Sciences)
» Carly C. Sponarski (University of Maine), Jerry Vaske (colorado state university), Alistair Bath (Memorial University of Newfoundland), Ta Loeffler (Memorial University of Newfoundland)
» Nuno Miguel Negrões Soares (University of Aveiro), Jenny Anne Glikman (San Diego Zoo Global), Silvio Marchini (University of Sao Paulo)
Wednesday
15:00 - 15:30
Break
Venue
Foyer
Wednesday
15:30 - 17:30
Chair
Kirstie Ruppert
Venue
Kuiseb 2
» Kirstie Ruppert (San Diego Zoo Global), Julian Fennessy (Giraffe Conservation Foundation), Jenny Anne Glikman (San Diego Zoo Global), Carly C. Sponarski (University of Maine), David O'connor (San Diego Zoo Global), Symon Masiaine (San Diego Zoo Global), Arthur Muneza (Giraffe Conservation Foundation)
» Julian Fennessy (Giraffe Conservation Foundation)
» Kirstie Ruppert (San Diego Zoo Global), Jenny Anne Glikman (San), Carly C. Sponarski (University of Maine)
» Symon Masiaine (San Diego Zoo Global), David O'connor (San Diego Zoo Global), Jenny Anne Glikman (San), Kirstie Ruppert (San Diego Zoo Global)
» David O'connor (San Diego Zoo Global), Kirstie Ruppert (San Diego Zoo Global), Jenny Anne Glikman (San), Thomas Mueller (Senckenberg BiK-F & Goethe University), Chloe Bracis (Senckenberg BiK-F), Julian Fennessy (Giraffe Conservation Foundation), Jenna Stacy-Dawes (San Diego Zoo Global)
Wednesday
15:30 - 17:10
Chair
Krista Lyons
Venue
Omatako 1
15:30
» Sneha Thapliyal (Indian Institute of Management Indore)
15:50
» Kyle Clifton (Texas A&M), Urs Kreuter (Texas A&M)
16:10
» Bethlehem Astella (colorado state university), Rene Van Der Duim (Wageningen University and Research Center)
16:30
» Gladman Thondhlana (Rhodes University)
16:50
» Jessica Thorn (colorado state university), Emily Sinkular (colorado state university), Claudia Capitani (University of York), Robin Reid (colorado state university), Catherine Tucker (University of Florida), Anne Nolin (Oregon State University), Cara Steger (colorado state university), Julia Klein (colorado state university)
Wednesday
15:30 - 17:30
Chair
Jerry Vaske
Venue
Omatako 2
15:30
» Robin Naidoo (World Wildlife Fund), Piet Beytell (Ministry of Environment and Tourism), Pierre du Preez (Ministry of Environment and Tourism), Werner Kilian (Etosha Ecological Institute), Ortwin Aschenborn (Ministry of Environment and Tourism), Russell Taylor (WWF Namibia), Greg Stuart-hill (WWF Namibia)
15:50
» Mary Wykstra (Action for Cheetahs in Kenya), Noreen Mutoro (Action for Cheetahs in Kenya), Sarah Omusula (Action for Cheetahs in Kenya)
16:10
» Leanne Van der Weyde (Cheetah Conservation Botswana), Rebecca Klein (Cheetah Conservation Botswana), Chris Mbisiana (Cheetah Conservation Botswana)
16:30
» Mark Morgan (University of Missouri)
Wednesday
18:00 - 21:00
Braai (Barbecue), Social, & Raffle
Venue
Tent at the Hotel Safari Pool

Thursday, 11th January

Thursday
07:00 - 08:30
Breakfast
Venue
Hotel booking dependent: Safari Hotel or Safari Court
Thursday
08:30 - 10:00
Chair
Ketil Skogan
Venue
Kuiseb 2
08:30
» Margaret Muriuki (Karatina University)
08:50
» Donna Sheppard (Calgary Zoo), Jana Mcpherson (Calgary Zoo), Typhenn Brichieri-colombi (Calgary Zoo), Axel Moehrenschlager (Calgary Zoo)
09:10
09:30
» Nuria Stoermer (KfW), Robin Naidoo (WWF US), Chris Weaver (WWF Namibia), Greg Stuart-hill (WWF Namibia), Richard Diggle (WWF Namibia)
Thursday
08:30 - 10:00
Chair
Wes White
Venue
Omatako 1
08:30
» Gabriela Fleury (University of Cape Town; Cheetah Conservation Fund), Timm Hoffman (University of Cape Town)
08:50
» Jackie Delie (Oregon State University), Kelly Biedenweg (Oregon State University)
09:10
» Morgan Hauptfleisch (Namibia University of Science and Technology), Deon Joubert (Innoventix Consulting)
09:30
» Samantha Garvin (Yale School of Forestry and Environmental Studies)
Thursday
08:30 - 10:00
D3-1C
Chair
Cyndi Perry
Venue
Omatako 2
08:30
» Amanda Berrian (University of California, Davis), Martin Smith (University of California, Davis), Jacques Van Rooyen (University of Pretoria), Beatriz Martinez-Lopez (University of California, Davis), Monica Nordstrom Plank (University of California, Davis), Woutrina Smith (University of California, Davis), Patricia Conrad (University of California, Davis)
08:50
» Kirsten Gilardi (University of California, Davis), Woutrina Smith (University of California, Davis), Michael Wilkes (University of California, Davis), Rudovick Kazwala (Sokoine University of Agriculture), James Cullor (University of California, Davis), Amanda Berrian (University of California, Davis), Patricia Conrad (University of California, Davis), Jonna Mazet (University of California, Davis)
Thursday
10:00 - 10:30
Break
Venue
Foyer
Thursday
10:30 - 12:30
Chair
Bethlehem Astella
Venue
Omatako 1
10:30
» Jeff Muntifering (Minnesota Zoo), Susan Clark (Yale University), Andrew Knight (Imperial College of London), Wayne Linklater (Victoria University of Wellington), Simson Uri-khob (Save the Rhino Trust)
10:50
» Marang Oabona Ramahobo (University of Botswana), K.S.M. Rao (University of Botswana)
11:10
» Danene Van Der Westhuyzen (Namibia Professional Hunting Association), Royston Wright (Namibia Professional Hunting Association)
11:30
» Jeff Muntifering (Minnesota Zoo), Wayne Linklater (Victoria University of Wellington), Robin Naidoo (World Wildlife Fund), Simson Uri-khob (Save the Rhino Trust), Pierre du Preez (Ministry of Environment and Tourism), Petrus Beytell (Ministry of Environment and Tourism), Andrew Knight (Imperial College of London)
11:50
» Tibabo Stone (University of Botswana)
Thursday
10:30 - 12:00
Chair
Kaylin Clements
Venue
Omatako 2
10:30
» Lillian Wambua (International Center for Insect Physiology and Ecology), Moses Otiende (Kenya Wildlife Service), Maamum Jeneby (International Center for Insect Physiology and Ecology), Daniel Ouso (International Center for Insect Physiology and Ecology), Benezeth Mutayoba (Sokoine University of Agriculture, Faculty of Veterinary Medicine), Jandouwe Villinger (International Center for Insect Physiology and Ecology)
10:50
» Mary Wykstra (Action for Cheetahs in Kenya), Sarah Omusula (Action for Cheetahs in Kenya), Lumumba Mutiso (Action for Cheetahs in Kenya), Jan Jeddersberger (Karlsruhe University of Applied Sciences)
Thursday
12:30 - 13:30
Lunch
Venue
Safari Court