Friday, 10th July

Friday
07:00 - 07:00
ISDR2015 ISBN 978-0-7300-0021-1
Friday
08:00 - 09:00
Registration Opens
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Friday
08:00 - 08:30
CW
Chair's Welcome
08:00
»
Dr Yamini Narayanan
Deakin University and Conference Chair
Friday
09:00 - 09:00
Conference Opening
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
Friday
09:00 - 09:05
W2C
Welcome to Country
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
09:00
Welcome to Country
»
Mr David Tournier snr
Wautharong
Friday
09:05 - 09:10
W2ISDRS
Welcome
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
09:05
Welcome to ISDRS
»
Professor Walter Vermeulen
President ISDRS
Friday
09:10 - 09:20
W2D
Welcome
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
09:10
»
Professor Jane den Hollander
Deakin University
Friday
09:20 - 09:30
W
Opening
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
09:20
Conference Chair's Welcome to ISDRS 2015
»
Dr Yamini Narayanan
Deakin University
Friday
09:30 - 10:30
KN-1
Keynote
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
Friday
10:30 - 11:00
Morning Tea
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Friday
11:00 - 13:25
Chair
Shobhana Mahadevan/Tomas Ramos
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
11:00 - 11:20
11:25 - 11:45
» Danielle Eiseman (Heriot Watt University), Iain Black (Heriot Watt University), Katherine J. Sang (Heriot Watt University)
11:50 - 12:10
» Shobhana Madhavan (University of Westminster), Robert Barrass (Economic Consultant)
12:15 - 12:35
» Simon Bell (The Open University), Stephen Morse (University of Surrey), tessa berg (Napier University)
12:40 - 13:00
» Vera Coutinho (CENSE, Departamento de Ciências e Engenharia do Ambiente, Faculdade de Ciências e Tecnologia, Universidade Nova de Lisboa. Campus da Caparica, 2829-516 Caparica), Ana Rita Domingues (CENSE, Departamento de Ciências e Engenharia do Ambiente, Faculdade de Ciências e Tecnologia, Universidade Nova de Lisboa. Campus da Caparica, 2829-516 Caparica), Sandra Caeiro (Departamento de Ciências e Tecnologia, Universidade Aberta, Rua Escola Politécnica, n 141-147, 1269-001 Lisboa), Nuno Videira (CENSE, Departamento de Ciências e Engenharia do Ambiente, Faculdade de Ciências e Tecnologia, Universidade Nova de Lisboa. Campus da Caparica, 2829-516 Caparica), Paula Antunes (CENSE, Departamento de Ciências e Engenharia do Ambiente, Faculdade de Ciências e Tecnologia, Universidade Nova de Lisboa. Campus da Caparica, 2829-516 Caparica), Rui Santos (CENSE, Departamento de Ciências e Engenharia do Ambiente, Faculdade de Ciências e Tecnologia, Universidade Nova de Lisboa. Campus da Caparica, 2829-516 Caparica), Marco Painho (NOVA-IMS, Instituto Superior de Estatística e Gestão da Informação, Universidade Nova de Lisboa, Campus de Campolide, 1070-312 Lisboa), Richard M. Walker (Department of Public Policy, City University of Hong Kong, Tat Chee Avenue, Kowloon Tong), Prof. Donald Huisingh (Institute for a Secure and Sustainable Environment, University of Tennessee, 311 Conference Center Building, Knoxville, TN 37996-4134), Tomas Ramos (CENSE, Departamento de Ciências e Engenharia do Ambiente, Faculdade de Ciências e Tecnologia, Universidade Nova de Lisboa. Campus da Caparica, 2829-516 Caparica)
Friday
11:00 - 12:45
Chair
Shobhana Mahadevan/Tomas Ramos
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
Friday
11:00 - 13:00
Chair
Olawale Emmanuel Olayide
Venue
D2.194
11:00 - 11:20
» Olawale Olayide (University of Ibadan), Isaac Tetteh (Kwame Nkrumah University of Science and Technology)
11:25 - 11:45
» Sabrina Engert (University of Graz), Martina Sukitsch (University of Graz), Rupert J. Baumgartner (University of Graz)
11:50 - 12:10
Friday
11:00 - 13:25
Chair
Alan Brent
Venue
D2.211
11:00 - 11:20
» André Luis Souza (Federal University of Bahia), Celio Andrade (Federal University of Bahia)
11:25 - 11:45
» Suat Sevencan (KTH Royal Institute of Technology), Carina Lagergren (KTH Royal Institute of Technology), Göran Lindbergh (KTH Royal Institute of Technology), Per Alvfors (KTH Royal Institute of Technology)
11:50 - 12:10
» Talib E. Butt (University of Exeter), Dragan A. Savic (University of Exeter), Cara D. Beal (Griffith University), Michael J. Cullis (University of Wales Trinity Saint David (formerly Swansea Metropolitan)), Hans Jensen (Water Industry Research (WIR) Limited), Imran Baloch (Jacobs)
12:15 - 12:35
» Mikael Granberg (The Center for Climate & Safety, Karlstad University), Susie Moloney (Centre for Urban Research, RMIT University), Hartmut Fünfgeld (Centre for Urban Research, RMIT University)
12:40 - 13:00
Friday
11:00 - 13:00
Chair
Dr Yamini Narayanan
Venue
D2.212
Friday
12:45 - 13:45
Lunch
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Friday
13:45 - 16:10
Chair
Pauline Deutz/Damien Giurco
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
13:45 - 14:05
» Ben Mclellan (Kyoto University), Damien Giurco (University of Technology Sydney), Glen Corder (University of Queensland), Artem Golev (University of Queensland), Yusuke Kishita (Osaka University), Nick Florin (University of Technology Sydney), Samantha Sharpe (University of Technology Sydney)
14:10 - 14:30
» Oguz MORALI (Georgian College), Cory Searcy (Ryerson University)
14:35 - 14:55
» Martijn Scheltema (Erasmus University Rotterdam)
15:00 - 15:20
» Pauline Deutz (University of Hull), David Gibbs (University of Hull), Helen Baxter (University of Hull)
15:25 - 15:45
Friday
13:45 - 15:45
Chair
Simon Bell/Shobhana Mahadevan
Venue
D2.194
13:45 - 14:05
14:10 - 14:30
» Volker Mauerhofer (University of Vienna), Rakhyun Kim (Griffith), Casey Stevens (Providence College)
14:35 - 14:55
» Paul Martin (Australian Centre for Agriculture and Law University of New England), Jacqueline Williams (Australian Centre for Agriculture and Law University of New England)
15:00 - 15:20
» Suzanne Smit (Stellenbosch University), Josephine Musango (Stellenbosch University)
15:25 - 15:45
» Andreanne Doyon (University of Melbourne), Judy Bush (University of Melbourne)
Friday
13:45 - 15:45
Chair
Walter Vermeulen
Venue
D2.211
13:45 - 14:05
» Marlen Arnold (University of Oldenburg), Kathrin Wetzel (University of Oldenburg)
14:10 - 14:30
» Margaret Jollands (RMIT University, Melbourne), Edwin Baez (RMIT University, Melbourne)
14:35 - 14:55
» Judy Lawrence (1. Adjunct Research Associate, Climate Change Research Institute, Victoria University of Wellington, and PS Consulting Ltd), Marjolijn Haasnoot (Senior researcher/consultant water management, Deltares, and Researcher, Delft University of Technology), Karyn Bosomworth (RMIT University, Centre for Urban Research)
15:00 - 15:20
Friday
13:45 - 15:45
Chair
Arun Sahay/Pramod
Venue
D2.212
13:45 - 14:05
14:10 - 14:30
» Sjors Witjes (Utrecht University), Walter Vermeulen (Utrecht University / ISDRS), Jacqueline Cramer (Utrecht University)
14:35 - 14:55
15:00 - 15:20
» Sabrina Engert (University of Graz), Rupert J. Baumgartner (University of Graz)
Friday
15:30 - 16:00
Afternoon Tea
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Friday
16:00 - 17:00
KN-2
Keynote
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
16:00
»
Professor John Thwaites
Monash University
Friday
17:00 - 17:00
Day 1 close
Venue
Costa Hall Outer Foyer

Saturday, 11th July

Saturday
08:00 - 09:00
Registration Opens
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Saturday
09:00 - 09:45
KN-3
Keynote
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
Saturday
09:45 - 10:30
KN-4
Keynote
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
09:45
»
Professor Matthew Clarke
Deakin University
Saturday
10:30 - 11:00
Morning Tea
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Saturday
11:00 - 12:35
Chair
Steve Cooke
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
11:25 - 11:45
» Kristal Buckley (Cultural Heritage Centre for Asia and the Pacific Alfred Deakin Research Institute for Citizenship and Globalisation Melbourne), Steven Cooke (Cultural Heritage Centre for Asia and the Pacific Alfred Deakin Research Institute for Citizenship and Globalisation Melbourne)
11:50 - 12:10
Saturday
11:00 - 13:25
Chair
Martina Keitsch/David Jones
Venue
D2.194
11:00 - 11:20
» Danielle Densley Tingley (The University of Cambridge), Julian Allwood (The University of Cambridge)
11:25 - 11:45
» Danielle Densley Tingley (The University of Cambridge)
11:50 - 12:10
» Martina Keitsch (Norwegian University of Science and Technology)
12:15 - 12:35
12:40 - 13:00
» Ghazal Jaberi (University of South Australia), Sadasivam Karuppannan (University of South Australia), Alpana Sivam (University of South Australia)
Saturday
11:00 - 13:00
Chair
Yamini Narayanan
Venue
D2.211
11:00 - 11:20
» Minerva Chaloping-March (Philippines-Australia Studies Centre, La Trobe University)
11:25 - 11:45
» Lis Bastian (Blue Mountains International Hotel Management School)
11:50 - 12:10
12:15 - 12:35
12:40 - 13:00
» Joachim H. Spangenberg (Helmholtz Centre for Environment Research UFZ)
Saturday
12:30 - 13:30
Lunch
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Saturday
13:30 - 15:05
Chair
Pauline Deutz
Venue
D2.193 Percy Baxter Theatre
13:30 - 13:45
» Hayley Henderson (The University of Melbourne), Leslie Maccolman (University of Notre Dame), flavio janches (Universidad de Buenos Aires)
13:50 - 14:05
» Hsueh Sheng Chang (National Cheng-Kung University), Tzu-Ling Chen (National Cheng-Kung University)
14:10 - 14:25
» Syed Azizul Haq,PEng (Public Works Department (PWD))
14:30 - 14:45
» Philip Wallis (Monash University), Karyn Bosomworth (RMIT University), Andrew Harwood (University of Tasmania), Peat Leith (University of Tasmania)
Saturday
13:30 - 15:05
Chair
Paul Pule
Venue
D2.194
13:30 - 13:45
» Paul Pulé (MenAlive Australia & The National Earth Education Institute)
13:50 - 14:05
» Paul Pulé (Beyond the Threshold)
14:10 - 14:25
» Ross Wissing (Deakin University), David Jones (Deakin University)
14:30 - 14:45
» Caresse Cranwell (Eco evolutionaries)
Saturday
13:30 - 15:25
Chair
Simon Bell
Venue
D2.211
13:30 - 13:45
13:50 - 14:05
» Sjors Witjes (Utrecht University), Rodrigo Lozano (Utrecht University)
14:10 - 14:25
» Timothy O'Leary (School of Natural and Built Environments, University of South Australia), Sadasivam Karuppannan (School of Natural and Built Environments, University of South Australia), Ghazal Jaberi (School of Natural and Built Environments, University of South Australia)
14:30 - 14:45
Saturday
13:30 - 15:10
Chair
Steve Cooke
Venue
D2.212
13:30
13:50
» Ni Made Yudantini (Deakin University), David Jones (Deakin University)
14:10
» Rachael Cole-Hawthorne (Griffith University), David Jones (Deakin University), Darryl Low Choy (Griffith University)
14:30
Saturday
15:00 - 15:30
Afternoon Tea
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Saturday
15:30 - 16:30
KN-5
Keynote
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
Saturday
16:30 - 17:00
KN-6
Keynote
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
16:30
Welcome 22nd ISDRS
»
Professor Tomas Ramos
ISDRS
Saturday
17:00 - 17:00
Day 2 close
Saturday
19:00 - 23:00
Conference Dinner -Ticketed event
Venue
Level 6 Sally Walker Building

Sunday, 12th July

Sunday
09:00 - 09:00
Registration Opens
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Sunday
09:00 - 10:00
MU2015
Members Update
Venue
D2.193 Percy Baxter Theatre
09:00
Members update
»
Professor Walter Vermeulen
ISDRS
Sunday
10:00 - 10:45
KN-13
Keynote
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
10:00
»
Professor Peter Schlosser
Columbia University
Sunday
10:45 - 11:00
Morning Tea
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Sunday
11:00 - 12:15
Chair
Volker Mauerhofer
Venue
Percy Baxter Lecture Theatre D2.193
11:00 - 11:15
» João Joanaz de Melo (CENSE, New University of Lisbon)
11:20 - 11:35
» Thomas de Romph (KU Leuven, UHasselt, Policy Research Centre for Sustainable Materials Management)
11:40 - 11:55
» Judith Preston (Macquarie University)
12:00 - 12:15
Sunday
11:00 - 12:30
Chair
Paul Pule
Venue
D2.194
11:00 - 11:15
» Kamil Muhamad (National University of Malaysia), Chamhuri Siwar (National University of Malaysia), Anizan Isahak (National University of Malaysia), Rospidah Ghazali (National University of Malaysia)
11:20 - 11:35
11:40 - 11:55
12:00 - 12:15
Sunday
11:00 - 12:55
Chair
Steve Cooke
Venue
D2.211
11:00 - 11:15
11:20 - 11:35
» Helder Guimarães (Universidade de Pernambuco), Tomas Ramos (New University of Lisbon), Ricardo Braga (Associação Águas do Nordeste)
11:40 - 11:55
» Osvaldo Viégas (Universidade Federal de Alagoas), Sandra Caeiro (Universidade Aberta), Tomas Ramos (Universidade Nova de Lisboa)
Sunday
12:30 - 12:30
Day 3 and Conference Close
Venue
Costa Hall Outer Foyer
Sunday
12:30 - 12:30
Lunch
Venue
Costa Hall Outer Foyer

Monday, 13th July

Monday
08:30 - 17:00
Great Ocean Road Day Tour
Venue
Pick up outside Campus main entry