Thursday, 26th May

Thursday
08:30 - 09:30
Registration and Coffee
Venue
Atrium, Education Centre, Law Society of Ireland
Thursday
09:30 - 09:50
Welcome and Opening Address
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
Thursday
09:50 - 10:10
Guest Address: The President of the District Court, Her Honour, Judge Rosemary Horgan
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
Thursday
10:10 - 11:00
Keynote: Audrey Watters
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
Thursday
11:00 - 11:15
Elevator Pitch - Sponsors & Exhibitors
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
Thursday
11:15 - 11:45
Coffee Break
Venue
Atrium, Education Centre, Law Society of Ireland
Thursday
11:45 - 12:35
Chair
Dr Geoffrey Shannon, Solicitor, Law Society
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
11:45
» Paul Gormley (NUI Galway)
11:55
» Maren Deepwell (Association for Learning Technology), Martin Hawksey (Association for Learning Technology)
12:05
» Frances Boylan (Dublin Institute of Technology), Trevor Boland (Dublin Institute of Technology)
12:15
» Ronan Bree (Dundalk Institute of Technology), Cathriona Connor (DkIT), Miriam Croke (Athlone Insitute of Technology), Miriam Croke (Athlone Insitute of Technology), Brid Delahunt (DkIT), Ann Everitt-reynolds (Dundalk Institute of Technology), Claire Fox (DkIT), Nuala Harding (Athlone Insitute of Technology), Moira Maguire (Dundalk Institute of Technology), Conor McKevitt (Dundalk Institute of Technology), Catherine O'Donoghue (Athlone Insitute of Technology), Catherine O'Donoghue (Athlone Insitute of Technology), Jamie Ward (Dundalk Institute of Technology)
Thursday
11:45 - 12:35
Chair
Barry McIntyre, Institute of Art, Design and Technology (IADT)
Venue
James O’Sullivan Room (Basement) -: Video recording
11:45
» Mark Brown (National Institute for Digital Learning, DCU), Eamon Costello (National Institute for Digital Learning, DCU), Enda Donlon (Mater Dei Institute of Education), Mairéad, Nic Giolla Mhichíl, (National Institute for Digital Learning, DCU)
11:55
» Brendan Strong (ESCRS (The European Society of Cataract and Refractive Surgeons)), Aidan Garvey (ESCRS (The European Society of Cataract and Refractive Surgeons)), Paul Corrigan (ESCRS (The European Society of Cataract and Refractive Surgeons))
12:05
» Mark Carty (University College Dublin), Diane Cashman (University College Dublin), Sue Rackard (University College Dublin), Barbara Gallagher (University College Dublin)
12:15
» Deirdre Butler (St Patrick's College, DCU, Drumcondra), Michael Hallissy (H2 Learning), Enda Donlon (Mater Dei), Margaret Leahy (St Patrick's College, DCU, Drumcondra), John Hurley (H2 Learning), Mark Brown (DCU)
Thursday
11:45 - 12:35
Chair
Deirdre Flynn, Solicitor, Law Society
Venue
Dominic Dowling Room (Basement) -: Video recording
11:45
» Rebecca Kirrane (Royal College of Surgeons in Ireland), Sarah Barry (Trinity College Dublin)
11:55
» Elanor McDonald (University), Niall Flaherty (Univer), Bard Ovenden (University College Dublin)
12:05
» Maura Butler (Law Society of Ireland), Robert Lowney (Law Society of Ireland)
12:15
» Mark, Glynn (Dublin City University)
Thursday
11:45 - 12:35
Chair
Rosemarie Hayden, Solicitor, Law Society
Venue
Seminar Room 1 (Second Floor) -: No recording or streaming
11:45
11:55
» Colin Cooney (Dundalk Institute of Technology), Katherina Nugent (Dundalk Institute of Technology), Kevin Howard (Dundalk Institute of Technology)
12:05
» Robert Hickey (Institute of Technology Blanchardstown), Shaun Ferns (Institute of Technology Blanchardstown), Mark Keyes (Institute of Technology Blanchardstown), Richie Ryan (Institute of Technology Carlow), Joe Smith (Institute of Technology Blanchardstown)
12:15
Thursday
12:40 - 13:40
Lunch
Venue
Presidents Hall, Main Buidling, Law Society of Ireland
Thursday
13:40 - 14:55
Chair
Antoinette Moriarty, Counselling Manager, Law Society
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
13:40
14:00
» Michelle Breen (University of Limerick), Aoife Geraghty (University of Limerick), Seamus Hoyne (Limerick IT), Padraig Hyland (University of Limerick), Ciaran Lanigan (University of Limerick), Tracey McKillen (University of Limerick), David Moloney (Mary Immaculate College, Limerick), Anne O'keefe (Mary Immaculate College, Limerick), Angelica Risquez (University of Limerick), Anne Ryan (Limerick IT), Deirdre Ryan (Mary Immaculate College, Limerick), Michael Smalle (University of Limerick), Seona Stapleton (Mary Immaculate College, Limerick), Liz Dore (University of Limerick)
14:20
Thursday
13:40 - 14:55
Chair
Colette Reid, Solicitor, Law Society
Venue
James O’Sullivan Room (Basement) -:Video recording
13:40
» Louise Drumm (Glasgow Caledonian University)
14:00
» Geraldine O'Neill (University College Dublin/National Forum for Enhancement of Teaching and Learning), Diane Cashman (University College Dublin)
14:20
» James Brunton (DCU), Mark Brown (DCU), Ann Cleary (Dundalk Institute of Technology), Eamon Costello (DCU), Lorraine Delaney Delaney (Dublin City University), Seamus Fox (Dublin City University), Jennifer Gilligan (Institute of Technology Sligo), Lisa O'Regan (Maynoo), Jamie Ward (Dundalk Institute of Technology)
Thursday
13:40 - 14:55
Chair
Barry McIntyre, Institute of Art, Design and Technology (IADT)
Venue
Dominic Dowling Room (Basement) -: Video recording
13:40
» Seamus McLoone (Maynooth University), Christine Kelly (Maynooth University)
14:00
» Tony Hall (NUI Galway), Paul Flynn (NUI Galway), Eílis Flanagan (NUI Galway), Bonnie Long (NUI Galway), Martin Mc Hugh (NUI Galway), Veronica McCauley (NUI Galway), Mary Higgins (NUI Galway), Sally Mc Hugh (NUI Galway)
14:20
» irene mccormick (Institute of Technology Carlow)
Thursday
13:40 - 14:55
Chair
Michelle Nolan, LSPT Manager, Law Society
Venue
Seminar Room 1 (Second Floor) -: No recording or streaming
13:40
» Eamon Costello (National Institute for Digital Learning, Dublin City University), Theo Lynn (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University), Mark Brown (National Institute for Digital Learning, Dublin City University), Binesh Nair (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University), Enda Donlon (Mater Dei Institute of Education), Mairéad, Nic Giolla Mhichíl, (National Institute for Digital Learning, Dublin City University)
14:00
14:20
» Gearoid O Suilleabhain (Department of Technology Enhanced Learning, Cork Institute of Technology), Shane, Cronin, (Department of Technology Enhanced Learning, Cork Institute of Technology)
Thursday
14:55 - 15:15
Coffee Break
Venue
Atrium, Education Centre, Law Society of Ireland
Thursday
15:15 - 15:55
Gasta - 1
Chair
Dr. Tom Farrelly, IT Tralee
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
15:15
» Stephanie Ronan (Marine Institute), Niamh O'Donovan (Galway County Council), Caroline Rowan (St. Michael's Hospital, Dun Laoghaire)
15:20
» Ronan Bree (Dundalk Institute of Technology), edel healy (Dundalk Institute of Technology), Moira Maguire (Dundalk Institute of Technology), Don Faller (Athlone Insitute of Technology), Nuala, Harding, (Athlone Insitute of Technology), Anne Mulvihill (Athlone Insitute of Technology), Dina Brazil (IT Carlow), David Dowling (IT Carlow), Akinolu Akande (IT Sligo), Jerry Bird (IT Sligo), David Doyle (IT Sligo)
15:25
» Bernard Goldbach (Limerick IT)
15:30
» colm downes (Institute of Technology Tallaght), Trevor Boland (DIT), Eric O'shaughnessy (Institute of Technology Tallaght)
15:35
» Brian Mulligan (Institute of Technology Sligo)
15:40
» Gavin, Clinch (Institute of Technology Sligo), Jennifer Gilligan (Institute of Technology Sligo), Carina Ginty (GMIT)
Thursday
15:55 - 16:40
Chair
JB Award Team
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
Thursday
16:40 - 17:30
Keynote: Rhona Sharpe
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
Thursday
18:00 - 19:30
Pre Dinner Gathering
Venue
Members Lounge, Blue Room, Main Law Society Building, Law Society of Ireland
Thursday
19:30 - 22:30
Conference Dinner
Venue
Presidents Hall, Law Society of Ireland

Friday, 27th May

Friday
09:00 - 10:00
Registration and Coffee
Venue
Atrium, Education Centre, Law Society of Ireland
Friday
10:00 - 10:50
Keynote: Mike Feerick
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
Friday
10:55 - 12:05
Chair
Jane Moffatt, Solicitor, Law Society
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
10:55
» Caroline Kennedy (Law Society of Ireland), Thomas Creighton (CompuB)
11:05
» Paul Gormley (NUI Galway)
11:15
» Caroline Kennedy (Law Society of Ireland), Gabriel Brennan (Law Society of Ireland)
11:25
» Paul Gormley (NUI)
11:35
» Yvonne Kavanagh (IT Carlow), Noel O Hara (IT Carlow), Damien Raftery (IT Carlow), Ross Palmer (IT Carlow), Peter Lowe (IT Carlow)
11:45
» Mark, Glynn (Dublin City University), Clare Gormley (Dublin City University), Mark Brown (Dublin City University), Justin Doyle (Dublin City University)
Friday
10:55 - 12:05
Chair
Barry McIntyre, Institute of Art, Design and Technology (IADT)
Venue
James O’Sullivan Room (Basement) -: Video recording
10:55
» Orna Farrell (DCU), James Brunton (DCU)
11:05
» John Lunney (Law Society of Ireland), Brian Henry (ICT & E- Learning Consultant)
11:15
» Charles Markham (Maynooth University), Bart Busschots (Maynooth University), Patrick Marshall (Maynooth University), Vanush Paturyan (Maynooth University), Lisa O'Regan (Maynooth University), Margaret Phelan (Maynooth University)
11:25
» Brian Mulligan (Institute of Technology Sligo), Jörn Loviscach (Fachhochschule Bielefeld), Janine Kiers (Delft University of Technology), Matthias Uhl (None), Miquel Duran (Universitat de Girona), Silvia Simon (Universitat de Girona)
11:35
» Joan O'Sullivan (Mary Immaculate College, Limerick), Giovani Santos (Mary Immaculate College, Limerick)
11:45
» Sinead Loughran (Dundalk Institute of Technology)
Friday
10:55 - 12:05
Chair
Rachael Hession, Solicitor, Law Society
Venue
Dominic Dowling Room (Basement) -: Video recording
10:55
» Marion Palmer (IADT), David Quin (IADT), Ruth Alexandra Moran (IADT), Neil Kavanagh (IADT), Mary Anne O'Carroll (IADT)
11:05
11:15
11:25
» Peadar Grant (Dundalk Institute of Technology)
11:35
» Aine Lynch (Institute of Technology Blanchardstown)
11:45
» Eugene O'Loughlin (National College of Ireland)
Friday
10:55 - 12:05
Chair
Fionna Fox, Solicitor, Law Society
Venue
Seminar Room 1 (Second Floor) -: No recording or streaming
10:55
11:05
» Noel O Hara (IT Carlow), Daire O'Broin (IT Carlow)
11:15
» Simon Ahern (Maynooth University), Brendan McGuigan (Maynooth University)
11:25
» Suzanne Stone (St. Patrick's College, Drumcondra, DCU), Muireann OKeeffe (DCU), Clare Gormley (DCU), Enda Donlon (Mater Dei Institute of Education, DCU), Pip Ferguson (DCU), Patrick Doyle (Dublin City University), Alan Crean (DCU), Noeleen O'Keeffe (DCU)
11:35
» Lisa, Donaldson (DCU)
11:45
» Marion Palmer (IADT), Alison Egan (Marino Institute of Education), Nuala Hunt (National College of Art and Design), Theresa Logan-Phelan (Trinity College Dublin), david jennings (University College Dublin)
Friday
12:05 - 12:25
Coffee Break
Venue
Atrium, Education Centre, Law Society of Ireland
Friday
12:25 - 13:20
Chair
Maura Butler, Solicitor, Law Society
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
12:25
» Eamon Costello (DCU), James Brunton (DCU), Orna Farrell (DCU), Mark Brown (DCU)
12:45
» Lisa O'Regan (Maynooth University), Nuala, Harding, (Athlone Insitute of Technology), Mark Brown (Dublin City University), Moira Maguire (Dundalk Institute of Technology), Morag Munro (Maynooth University), Gerry Gallagher (Dundalk Institute of Technology), Geraldine McDermott (Athlone Insitute of Technology), Seamus Ryan (Athlone Insitute of Technology), David Cranny (Dundalk Institute of Technology), Conor McKevitt (Dundalk Institute of Technology), Orna Farrell (Dublin City University)
Friday
12:25 - 13:20
Chair
Rory O’Boyle, Solicitor, Law Society
Venue
James O’Sullivan Room (Basement) -: Video recording
12:25
» Darragh Coakley (Cork Institute of Technology), Roisin Garvey (Cork Institute of Technology), Shane, Cronin, (Cork Institute of Technology), Gearoid O Suilleabhain (Cork Institute of Technology)
12:45
» Ronan Lynch (Dundalk Institute of Technology), Bride Mallon (Dundalk Institute of Technology), Cornelia Connolly (Dundalk Institute of Technology)
Friday
12:25 - 13:20
Chair
Dr Gabriel Brennan, Solicitor, Law Society
Venue
Dominic Dowling Room (Basement) -: Video recording
12:25
» Rosaleen McGough (Institute of Technology Tralee), Andrew Shields (Institute of Technology Tralee)
12:45
Friday
12:25 - 13:20
Chair
Anne Walsh, Development Mgr, Law Society
Venue
Seminar Room 1 (Second Floor) -: No recording or streaming
12:25
» Mairéad, Nic Giolla Mhichíl, (National Institute for Digital Learning, DCU), Mark Brown (NIDL), Eamon Costello (Dublin City University), Enda Donlon (Dublin City University)
12:45
Friday
13:20 - 14:10
Lunch
Venue
Atrium, Education Centre, Law Society of Ireland
Friday
13:30 - 14:00
17th AGM of Irish Learning Technology Association
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor)
Friday
14:10 - 15:05
Chair
Robert Lowney, PPC, Law Society
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
14:10
» Tom Farrelly (Institute of Technology Tralee), Tom Murphy (Institute of Technology Tralee), Laura Rafferty (Institute of Technology Tralee)
14:30
» Tom Farrelly (IT Tralee), Muiris O'grady (IADT), Damien Raftery (Institute of Technology Carlow), Angelica Risquez (University of Limerick), Claire Mcavinia (Dublin Institute of Technology), Nuala, Harding, (Athlone Insitute of Technology), Eamon Costello (DCU), Deirdre Ryan (Mary Immaculate College, Limerick), Daniel McSweeney (IT Blanchardstown), Theresa Logan-Phelan (Trinity College Dublin)
Friday
14:10 - 15:10
Chair
Freda Grealy, Solicitor, Law Society
Venue
James O’Sullivan Room (Basement) -: Video recording
14:10
» Anne Galvin (University College Dublin), Iain MacLaren (NUI Galway)
14:40
» Anne O'Keeffe (Mary Immaculate College, Limerick), Michelle Breen (University of Limerick), Aoife Geraghty (University of Limerick), Seamus Hoyne (Limerick IT), Padraig Hyland (University of Limerick), Ciaran Lanigan (University of Limerick), David Moloney (Mary Immaculate College, Limerick), Tracey McKillen (University of Limerick), Angelica Risquez (University of Limerick), Anne Ryan (Limerick IT), Deirdre Ryan (Mary Immaculate College, Limerick), Seona Stapleton (Mary Immaculate College, Limerick)
Friday
14:10 - 15:05
Chair
Padraic Courtney, Solicitor, Law Society
Venue
Dominic Dowling Room (Basement) -: Video recording
14:10
» Michael Hallissy (H2 Learning), Noeleen O'Keeffe (DCU), Eamon Costello (DCU)
14:30
» Theo Lynn (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University), Graham Hunt (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University), Binesh Nair (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University), Roisin Lyons (DCU Business School)
Friday
14:10 - 15:05
Chair
Claire O’Mahony, Solicitor, Law Society
Venue
Seminar Room 1 (Second Floor) -: No recording or streaming
14:10
» Odette Gabaudan (Dublin Institute of Technology), Caitriona Ni Chasaide (Limerick IT), Sinead Spain (University of Limerick)
Friday
15:10 - 16:00
Gasta - 2
Chair
Dr. Tom Farrelly, IT Tralee
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming
15:10
» Robert O'Brien (Dublin City University), James Brunton (Dublin City University), Eamon Costello (Dublin City University), Orna Farrell (Dublin City University)
15:15
» Peter Morris (Dundalk Institute of Technology)
15:20
» Damian Gordon (Dublin Institute of Technology)
15:25
» Mark, Glynn (Dublin City University), Jack Hyland (Dublin City University)
15:30
» Damien Raftery (Institute of Technology Carlow)
15:35
» Lisa, Donaldson (DCU), Mark, Glynn (Dublin City University)
15:40
15:45
» Eamon Costello (National Institute for Digital Learning, Dublin City University), Enda Donlon (Mater Dei Institute of Education), Tom Farrelly (Tralee Insitute of Technology), Mark Brown (National Institute for Digital Learning, Dublin City University), Mairéad, Nic Giolla Mhichíl, (National Institute for Digital Learning, Dublin City University)
Friday
16:00 - 16:30
Closing Plenary
Venue
Main Lecture Theatre (Ground Floor) -: Live Streaming