Wednesday, 31st August

Wednesday
08:00 - 17:00
Registration
Venue
Lobby
Wednesday
08:30 - 13:00
Chaired By:
John Geary & Donncha Kavanagh
Venue
Lecture Theatre 1
» FAYEZ HALAWANI (Dublin City University), Malcolm Brady (Dublin City University)
» Paul Mc Manus (Dublin Institute of Technology)
» Sylvia Gavigan (Dublin Institute of Technology), Thomas Cooney (DIT)
» Dhuha Almujadedi (University College Dublin)
» Colette Real (Dublin City University), Lisa van der Werff (Dublin City University), Finian Buckley (Dublin City University)
» gerard doyle (Dublin of Institute of Technology)
» OLUWASEGUN SERIKI (Dublin Institute of Technology), Roisin Murphy (Dublin of Institute of Technology)
» Emma Nash (Limerick Institute of Technology)
» Matthew Schatteman (Benedictine University)
Wednesday
12:30 - 13:30
Sandwich Lunch
Venue
Common Room
Wednesday
13:30 - 14:30
Chaired By:
Joe MacDonagh
Venue
N203
» Martin Quinn (Dublin City University), Desmond Gibney (National College of Ireland)
Wednesday
13:30 - 14:30
Chaired By:
Mark Pagell
Venue
N204
» Donna Marshall (University College Dublin), Lucy McCarthy (Queen's University Belfast), Paul McGrath (University College Dublin), Fiona Harrigan (University College Dublin)
» Ray Grange (NUIM), Graham Heaslip (GMIT), Robert Galavan (NUIM)
» Michalis Louis (UCD, Michael Smurfit Business School)
Wednesday
13:30 - 14:30
Chaired By:
Na Fu
Venue
N202
» Marian Crowley-henry (Maynooth University), Mary Collins (Royal College of Surgeons)
» Kathleen O'Reilly (University College Dublin), Niamh O'Connell (University College Dublin), holly prendergast (University College Dublin)
» Sylvia Meulmeester (Cork Institute of Technology), Deirdre O'Donovan (Cork Institute of Technology)
Wednesday
13:30 - 14:30
Chaired By:
Margaret Linehan
Venue
N302
» Szu-Hsin Wu (Dublin City University), Yuhui Gao (Dublin City University)
» Noel Murray (Cork Institute of Technology), Pat Lynch (Waterford Institute of Technology), Anthony Foley (Waterford Institute of Technology)
» Tadhg Blommerde (Waterford Institute of Technology), Pat Lynch (Waterford Institute of Technology)
Wednesday
13:30 - 15:00
Chaired By:
John Redmond [Company Secretary, ESB]
Venue
N303
» Niamh Brennan (University College Dublin), Margaret M Cullen (Institute of Banking), Collette Kirwan (University College Dublin), Eleanor O' Higgins (University College Dublin)
Wednesday
13:30 - 15:00
Chaired By:
Trevor Heller
Venue
N304
» Trevor Heller (Benedictine University / Glanbia Performance Nutrition), Marie DiVirgilio (Benedictine University), Enrique Lopez (Benedictine University / Humanum), Susan Sweem (Benedictine University / Glanbia Performance Nutrition), Albert Zucco (Benedictine University / USG Corporation), Teresa Oliszewicz (Benedictine University / University of Illinois Hospital System), Deirdre Barrett (Benedictine University / Georgia State University)
Wednesday
14:30 - 15:30
Chaired By:
Donncha Kavanagh
Venue
N203
» Peter Cassells (Maynooth University), Robert Galavan (Maynooth University), liz hayes (Corporate Community), anne ryan (Maynooth University)
Wednesday
14:30 - 15:30
Chaired By:
Margaret Heffernan
Venue
N204
» Rosa Chun (University College Dublin), Yanan Lin (University College Dublin)
Wednesday
14:30 - 15:30
Chaired By:
Na Fu
Venue
N202
» Jill Pearson (Kemmy Business School, University of Limerick), Joy Schneer (Rider University), Catherine Steele (University of Leicester), Beatrice Van Der Heijden (Radboud University Nijmegen and Open University in the Netherlands), Premarajan RK (Prem) (Xavier School of Management), Ans De Vos (Antwerp Management School, University of Antwerp), Jean Pralong (NEOMA Business School)
» Edward O'Connor (Maynooth University), Marian Crowley-henry (Maynooth University)
» Premarajan RK (Prem) (XLRI, Xavier School of Management), Jean Pralong (NEOMA Business School), Jill Pearson (University of Limerick), Catherine Steele (University of Leicester), Joy Schneer (Rider University), Ans De Vos (Antwerp Management School, University of Antwerp), Beatrice Van Der Heijden (Radboud University Nijmegen, Institute for Management Research, the Netherlands)
Wednesday
14:30 - 15:30
Chaired By:
Alireza Keshavarz
Venue
N302
» Dmitry Brychkov (National University of Ireland Galway, Ireland), Christine Domegan (National University of Ireland, Galway)
» Corinna Hardgrave (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce Dublin City University), Anna Gourinovitch (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce Dublin City University), Graham Hunt (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce Dublin City University), Theo Lynn (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce Dublin City University)
» Xiaoning Liang (Dublin City University), Yuhui Gao (Dublin City University), Michael Gannon (Dublin City University)
Wednesday
15:30 - 16:00
Refreshments
Venue
Common Room
Wednesday
16:00 - 17:30
PL-1
Business and Economic Development in Ireland, 1916-2016
Venue
C201
16:00
»
Prof. Mary Daly, Prof. Cormac O’Grada, Dan O'Brien and Brian Carey
Wednesday
17:30 - 19:00
IAM Welcome Reception
Venue
The Smurfit Restaurant

Thursday, 1st September

Thursday
08:30 - 17:00
Registration
Venue
Lobby
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Collette Kirwan
Venue
N303
» Maureen Flynn (University College Dublin), Niamh Brennan (University College Dublin)
» Alan Montague (RMIT University), Roslyn Larkin (university of newcastle), john burgess (curtin university)
» Alan Taylor (Coventry University), Clare Hopkinson (UWE Bristol), liz hayes (Corporate Community)
» Cormac MacFhionnlaoich (University College Dublin), mark golden (University College Dublin)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Felicity Kelliher
Venue
N304
» Malcolm Higgs (Southampton University Business School), Deborah Rowland (Leadfree Consultancy), Roger Bellis (RHR Consulting)
» Marilyn Marousek (Barry University), Sandra Roberts (Barry University), Robert Scully (Barry University), Pamela Luckett (Barry University)
» Clare Thornley (Innovation Value Institute), Sinéad Murnane (Innovation Value Institute), Louise Veling (Innovation Value Institute), Stephen Mclaughlin (Heriot Watt University), Marian Carcary (Innovation Value Institute), Eileen Doherty (Innovation Value Institute)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Maeve Houlihan
Venue
N302
» Brian Harney (Dublin City University), Tony Dundon (University of Manchester)
» Colette Murphy (Cork Institute of Technology), Noel Murray (Cork Institute of Technology)
» michael macdonnell (University College Dublin), Andrew Power (IADT)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Christine Cross
Venue
N203
» Christine Mahoney (Minnesota State University, Mankato), Joshua Lea (Massachusetts General Hospital), Paul Schumann (Minnesota State University, Mankato)
» Edel Conway (Dublin City University), Na Fu (Maynooth University), Kathy Monks (Dublin City University), Katie Bailey (University of Sussex), Kerstin Alfes (ESCP)
» Brianna Cregan (Saint Mary's University), Mark Fleming (Saint Mary's University)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Maria Belizon
Venue
N204
» Farhad Uddin Ahmed (Trinity College Dublin), Louis Brennan (T)
» James Mshelia (University of Huddersfield), John Anchor (University of Huddersfield)
» Huong Tran (University College Dublin), Ronan Powell (University College Dublin)
» John Cassidy (University College Dublin), Franziska Ferdinand (St. Gallen University)
Thursday
10:30 - 11:00
Coffee Break
Venue
Common Room
Thursday
11:00 - 12:00
Chaired By:
Tony Dundon
Venue
N303
» Niamh Brennan (University College Dublin), annette clancy (University College Dublin), Megan McGurk (University College Dublin)
» Martin Brigham (Lancaster University), Donncha Kavanagh (University College Dublin)
Thursday
11:00 - 12:00
Chaired By:
Alma McCarthy
Venue
N304
» Anne Sweeney (Waterford Institute of Technology), Nicholas Clarke (University of Southampton)
» Madelynn Stackhouse (University of Calgary), Karly Comstock (Red Deer College)
» ALESSIA D'AMATO (Southampton Business School), Cecile Emery (Greenwich University)
Thursday
11:00 - 12:00
Chaired By:
Tom Gormley
Venue
N302
» John Geary (University College Dublin), Sophie Gamwell (De Montfort University)
» Tom Turner (University of Limerick), Daryl D'art (University of Limerick)
Thursday
11:00 - 12:00
Chaired By:
Rebecca Maughan
Venue
N203
» Catherine Mc Elhinney (University College Dublin)
» Collette Kirwan (University College Dublin), Niamh Brennan (University College Dublin)
Thursday
11:00 - 13:00
Chaired By:
Margaret Heffernan
Venue
N202
Thursday
11:00 - 13:00
Chaired By:
Michael MacDonnell
Venue
N204
» Esther Tippmann (University College Dublin), Sinead Monaghan (Rutgers Business School)
» Garvan Whelan (Institute of Technology, Tallaght, Dublin 24), Joe Molumby (Dublin Institute of Technology)
Thursday
12:00 - 13:00
Chaired By:
Niamh Brennan
Venue
N303
» Robert Scully (Barry University), Sandra Roberts (Barry University), Marilyn Marousek (Barry University), Barry Brock (Barry University), Edward Scott (Barry University)
» Paul Ryan (University College Dublin), Clare Branigan (University College Dublin), Richard Taffler (University Of Warwick)
Thursday
12:00 - 13:00
Chaired By:
Eugene Hickland
Venue
N302
» Michelle O'Sullivan (University of Limerick), Tom Turner (University of Limerick), Juliet Mcmahon (University of Limerick), Lorraine Ryan (University of Limerick), Jonathan Lavelle (University of Limerick), Caroline Murphy (University of Limerick), Michael O'brien (University of Limerick), Patrick Gunnigle (University of Limerick)
» Bill Roche (University College Dublin), Paul Teague (Queen's University Belfast), Tom Gormley (University Colle), Denise Currie (Queen's)
» Treasa Kenny (University College Dublin), Deirdre Curran (NUI Galway), Louisa Meehan (Woodview HRM)
Thursday
12:00 - 13:00
Chaired By:
Collette Kirwan
Venue
N203
» Rebecca Maughan (University College Dublin), Brendan O'dwyer (University of Amsterdam)
» Eric Clinton (Dublin City University), Dawn DeTienne (Colorado State University), Colm O'Gorman (Dublin City University), Catherine Faherty (Dublin City University)
» Catherine duggan (Cork Institute of Technology), Linda Murphy (University College Cork), Noel Murray (Cork Institute of Technology)
Thursday
13:00 - 14:00
Lunch
Venue
Smurfit Restaurant
Thursday
14:00 - 15:30
PL-2a
Looking forward for Ireland: How do we become sustainable?
Venue
C201
14:00
»
David & Stephen Flynn, Aoife Connaughton and Carmel McQuaid
Happy Pear, 2Degrees, M&S
Thursday
14:00 - 15:30
PL-2b
Towards a pluriversal world of academies of management
Venue
Lecture Theatre 1
14:00
Thursday
15:30 - 16:00
Coffee Break
Venue
Common Room
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Andy Prothero
Venue
N303
» Joe MacDonagh (Institute of Technology, Tallaght, Dublin 24)
» Paul McGrath (University College Dublin), Donna Marshall (University College Dublin)
» Mary Canning (University College Dublin), Brendan O'dwyer (University of Amsterdam)
» Aisling Tuite (Waterford Institute of Technology), Ray Griffin (Waterford Institute of Technology), Seán Byrne (Waterford Institute of Technology)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Simon Stephens
Venue
N202
» Christina O'Connor (Maynooth University), Paul Donovan (Maynooth University), Graham Heaslip (GM)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Christine Cross
Venue
N304
» Kenneth Cafferkey (Universiti Tun Abdul Razak), Margaret Heffernan (Dublin City University), Brian Harney (Dublin City University), Tony Dundon (University of Manchester)
» Ruifang Wang (Maynooth University), Pat Gibbons (University College Dublin), Ciaran Heavey (University College Dublin)
» Umberto Gostoli (University of Southampton), Christophe Mues (University of Southampton), Mee Chi So (University of Southampton), Malcolm Higgs (University of Southampton)
» Brianna Cregan (Saint Mary's University), Mark Fleming (Saint Mary's University), Kate Bowers (Saint Mary's University)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Jonathan Lavelle
Venue
N203
» Desmond Tutu Ayentimi (curtin university), john burgess (curtin university), Kerry Brown (curtin university)
» Maria Belizon (UCD, Michael Smurfit Business School), Michael J Morley (University of Limerick), Paddy Gunnigle (University of Limerick)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
John Cassidy
Venue
N204
» Declan Maguire (Dublin City University), Malcolm Brady (Dublin City University)
» Richard Hickey (Waterford Institute of Technology), Derek Kelly (Waterford Institute of Technology), Pat Lynch (Waterford Institute of Technology), Jamie Power (Waterford Institute of Technology), Thomas Messervey (R2M Solution Srl)
» Kieran Conroy (Queen's University Belfast), David Collings (Dublin City University), Johanna Clancy (National University Ireland, Galway)
Thursday
17:30 - 18:00
IAM AGM
Venue
N203
Thursday
19:30 - 23:30
Conference Dinner
Venue
Clayton Hotel Ballsbridge

Friday, 2nd September

Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Andy Prothero
Venue
N303
» Arie Reshef (Sir Harry Solomon School of Management Western Galilee College- Israel)
» Keiron Fletcher (Dublin I), Pamela Sharkey Scott (Maynooth University)
» Blath McGeough (Institute of Technology, Tallaght, Dublin 24), Steven Henderson (Southampton Solent University)
» Adele Thomas (University of Johannesburg), Jacob Stroucken (University of Johannesburg)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Suzanne Carthy
Venue
N304
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Christine Mahoney
Venue
N203
» Sandra Brosnan (University College Cork), Philip O'regan (University of Limerick)
» Na Fu (Maynooth University), Patrick C. Flood (Dublin City University), Tim Morris (Oxford University), Denise Rousseau (Carnegie Mellon University)
» Orla Lenihan (University of Limerick), Niamh Brennan (University College Dublin)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Margaret Linehan
Venue
N204
» Kandy Dayaram (curtin university), Werner Soontiens (curtin university), Desmond Tutu Ayentimi (curtin university), Mirsad Bahtic (cu), Roslyn Larkin (university of newcastle), Sidsel Grimstad (university of newcastle), john burgess (curtin university)
» Johanna Clancy (NUI Galway), Paul Ryan (Trinity College Dublin), Majella Giblin (Trinity College Dublin), Ulf Andersson (Malardalen University)
» Lisa O'Riordan (Cork Institute of Technology), Aisling Ward (Cork Institute of Technology), Margaret Linehan (Cork Institute of Technology)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Vivienne Byers
Venue
N202
» Eoghan McConalogue (Dublin City University), Regina Connolly (Dublin City University), grace kenny (Dublin City University)
» Fabiana Tacco (Fundação Getúlio Vargas - FGV/EAESP), Regina Connolly (Dublin City University)
» grace kenny (Dublin City University), Regina Connolly (Dublin City University), Eoghan Mc Conalogue (Dublin City University)
» OLUFUNMILOLA ODEWUMI (Dublin Institute of Technology), Vivienne Byers (Dublin Institute of Technology)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Brian Harney
Venue
N302
» Donal O'Brien (Dublin City University), Malcolm Brady (Dublin City University)
» Declan Brady (SQS, Maynooth University)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Annette Clancy
Venue
E117
09:00
» Hue Chi Dao (University College Dublin), Bruce Martin (University College Dublin)
09:20
» Mark Simon (Oakland University), Steve Stanton (Oakland University), Janell Townsend (Oakland University), john kim (Oakland University)
09:40
» Niall Corcoran (Limerick Institute of Technology), Aidan Duane (Waterford Institute of Technology)
Friday
10:30 - 11:00
Coffee Break
Venue
Common Room
Friday
11:00 - 12:00
PL-3a
The Annual Countess Markievicz Lecture
Venue
C201
Friday
11:00 - 12:00
PL-3b
Shared Value: What is it, how does it work, how does it matter, and to whom?
Venue
Lecture Theatre 1
11:00
»
Maeve Houlihan, Penelope Muzanenhamo, Killian Stokes, Marian Curry and Conall O'Caoimh.
Friday
12:00 - 13:00
PL-4
Ethical Workplaces in 2016
Venue
C201
12:00
»
Patricia King, Rhona Murphy and Michelle O'Sullivan
ICTU, IBEC and the University of Limerick
Friday
13:00 - 14:00
Closing Lunch
Venue
Smurfit Restaurant