Wednesday, 4th October

Wednesday
15:00 - 17:00
Registration
Venue
Mezzanine West

Thursday, 5th October

Thursday
07:30 - 13:00
Registration
Venue
Mezzanine West
Thursday
07:30 - 08:00
Continental Breakfast
Venue
Mezzanine West
Thursday
07:30 - 13:00
Placement
Venue
Mezzanine West
Thursday
08:00 - 09:30
Chair
Michael Latta, Coastal Carolina University
Venue
West A
08:00
» Anil Aggrawal (University of Baltimore)
08:30
» Michael Latta (Coastal Carolina University), Eileen Soisson (Coastal Carolina University), William M. Plate, Jr. (Coastal Carolina University)
09:00
» Keely Clay (Kennesaw State University)
Thursday
08:00 - 09:30
Chair
Yvette Holmes, Alabama State University
Venue
West C
08:00
08:30
» John Mortimer (Coastal Carolina University), Gregory Krippel (Coastal Carolina University), Christopher Becker (Coastal Carolina University), Phillip Njoroge (Coastal Carolina University)
09:00
» Yvette Holmes (Alabama State University), Roscoe Hightower (Florida A&M University), DeShannon McDonald (Alabama A&M University)
Thursday
08:00 - 09:30
Chair
Janice Black, Coastal Carolina University
Venue
Arcadian 1-2
08:00
» Janice Black (Coastal Carolina University), Jess Doll (Coastal Carolina University), J. Kay Keels (Coastal Carolina University), Nicholas Rhew (Coastal Carolina University), April Spivack (Coastal Carolina University)
Thursday
08:00 - 09:30
Chair
Uma Gupta, State University of New York
Venue
East Ballroom
08:00
» Uma Gupta (State University of New York at Buffalo State College)
Thursday
08:30 - 09:30
Chair
Greg Shaff, Roanoke College
Venue
Arcadian 3-4
08:30
09:00
» dustin grant (Clayton State University College of Business), Lawrence K. Menter (Clayton State University College of Business), Greg Kordecki (Clayton State University College of Business)
Thursday
08:30 - 09:30
Chair
Charles Xiong, UNC - Pembroke
Venue
West B
08:30
» Kim Whitehead (Anderson University)
09:00
» Charles Xiong (University of North Carolina at Pembroke), Xiangrong Liu (Bridgewater State University)
Thursday
09:30 - 09:45
Coffee Break
Venue
Mezzanine West
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Lissa Velazquez, Roanoke College
Venue
West C
09:45
» Matthew Peters (Lander University), Amanda Peters (Greenwood District 50)
10:15
» William Pollard (Appalachian State University)
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
George Lowry, Randolph Macon College
Venue
Arcadian 1-2
09:45
» George Lowry (Randolph-Macon College), John McManus (Randolph-Macon College), Ed Showalter (Randolph-Macon College)
10:15
» Joyce Beggs (University of North Carolina at Charlotte), Edward Jernigan (University of North Carolina at Charlotte)
10:45
» Harry Katzan (Webster University)
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Mike Shurden, Lander University
Venue
West A
09:45
10:15
» Richard Martin (Coastal Carolina University), Jay Teets (Virginia Tech), Richard Monroe (Longwood University)
10:45
» Clint Harshaw (Presbyterian College), Clay Harshaw (Winston-Salem State University)
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Michael Latta, Coastal Carolina University
Venue
West B
09:45
» Michael Latta (Coastal Carolina University), Subhajit Chakraborty (Coastal Carolina University), Monica Fine (Coastal Carolina University), Bomi Kang (Coastal Carolina University), Leann Mischel (Coastal Carolina University), Stephanie Revels (Coastal Carolina University)
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
DeShannon McDonald, Alabama A&M University
Venue
Azalea
09:45
» Dick Crandall (Appalachian State University)
10:15
» Claire La Roche (Longwood University)
Thursday
09:45 - 11:15
Chair
Cynthia Knott, Marymount University
Venue
Arcadian 3-4
09:45
» Christian Alesius (Slippery Rock University), Kurt Schimmel (Slippery Rock University)
10:15
» Megan Krimminger (Anderson University)
10:45
» Shadae Taylor (South Carolina State University), Jae-Dong Hong (South Carolina State University)
Thursday
11:15 - 11:30
Coffee Break
Venue
Mezzanine West
Thursday
11:30 - 13:00
Chair
Sharon Gibbs, Roanoke College
Venue
East Ballroom
11:30
» belinda shipps (North Carolina A&T State University)
12:00
» Annie Stith-Willis (Virginia Commonwealth University), Wilma Andrews (Virginia Commonwealth University), Robert Andrews (Virginia Commonwealth University)
12:30
» Leann Mischel (Coastal Carolina University)
Thursday
11:30 - 13:00
Chair
C. Michael Smith, Roanoke College
Venue
Arcadian 3-4
11:30
11:50
» James Winder (Rutgers Business School), Anthony Somma (Rutgers Business School)
12:10
» Barry Pfitzner (Randolph-Macon College), Steve Lang (Randolph-Macon College)
Thursday
11:30 - 13:00
Chair
Bomi Kang, Coastal Carolina University
Venue
West B
11:30
12:00
» Mark Mitchell (Coastal Carolina University), Sam Wathen (Coastal Carolina University), John Bowles (Coastal Carolina University)
Thursday
11:30 - 13:00
Chair
Pamela Galluch, Roanoke College
Venue
West A
11:30
12:00
» Caleb Bradberry (Radford University), Andrew Ray (Radford University), Jeff Pittges (Radford University)
12:30
» Paige Rutner (Texas Tech University), Feruzan Williams (Texas Tech University)
Thursday
11:30 - 13:00
Chair
Douglas Ziegenfuss, Old Dominion University
Venue
Arcadian 1-2
11:30
» Douglas Ziegenfuss (Old Dominion University), Randall Spurrier (Old)
Thursday
11:30 - 13:00
Chair
Bob Tucker, Liberty University
Venue
Azalea
Thursday
14:00 - 15:00
SEDSI Business Meeting
Venue
Center Ballroom
Thursday
15:00 - 16:30
SEINFORMS Officer's Meeting
Venue
Center Ballroom
Thursday
16:30 - 17:30
SEINFORMS General Meeting
Venue
Center Ballroom
Thursday
18:00 - 19:30
President's Reception
Venue
Beachcomber's

Friday, 6th October

Friday
07:30 - 11:30
Registration
Venue
Mezzanine West
Friday
07:30 - 08:00
Continental Breakfast
Venue
Mezzanine West
Friday
07:30 - 11:30
Placement
Venue
Mezzanine West
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Bomi Kang, Coastal Carolina University
Venue
West B
08:00
» Taylor Damonte (Coastal Carolina University), Darla Domke-Damonte (Coastal Carolina University), Robert Salvino (Coastal Carolina University)
08:30
» Pierre Valdema (Coastal Carolina University), Taylor Damonte (Coastal Carolina University)
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Donna Schaeffer, Marymount University
Venue
West A
08:00
08:20
» Donna Schaeffer (Marymount University), Patrick Olson (National University)
08:40
» Dennis Baker (Georgia Southern University), Christopher Kadlec (Georgia Southern University), Brandon Kimmons (Georgia Southern University)
09:00
» Bel Raggad (Pace University)
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Stacy Wassell, Frostburg State University
Venue
West C
08:00
» Stacy Wassell (Frostburg State University), Chelsea Schrader (Frostburg State University)
Friday
08:00 - 09:30
Chair
Janice Black, Coastal Carolina University
Venue
East Ballroom
08:00
» Janice Black (c), Christopher Becker (Coastal Carolina University)
Friday
09:30 - 09:45
Coffee Break
Venue
Mezzanine West
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Greg Shaff, Roanoke College
Venue
West B
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Reza Kheirandish, Clayton State University
Venue
West C
09:45
» Buddy Bilbrey (Lander University), Mike Shurden (Lander)
10:05
» Uma Gupta (State University of New York at Buffalo State College)
10:25
10:45
» Reza Kheirandish (Cl), Shabnam Mousavi (Johns Hopkins University)
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Michelle Liu
Venue
West A
09:45
» Goktug Erkan (NU-PULSE), Michelle Liu (Marymount University)
10:15
» Rick Weible (Marshall University), Marc Sollosy (Marshall University)
10:45
» Harry Katzan (Webster University)
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Robert Andrews, Virginia Commonwealth University
Venue
East Ballroom
09:45
» Robert Andrews (Virginia Commonwealth University), Wilma Andrews (Virginia Commonwealth University), Annie Stith-Willis (Virginia Commonwealth University)
Friday
09:45 - 11:15
Chair
Harry Katzan, Webster University
Venue
Azalea
Friday
11:15 - 11:30
Coffee Break
Venue
Mezzanine West
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Pamela Galluch, Roanoke College
Venue
East Ballroom
11:30
12:00
12:30
» charles tappert (Pace University), Jigar Jadav (Pace University)
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Donna Schaeffer, Marymount University
Venue
West B
11:30
» John Mortimer (Coastal Carolina University), Barbara Ritter (Coastal Carolina University), Christopher Becker (Coastal Carolina University), Phillip Njoroge (Coastal Carolina University)
12:00
» Donna Schaeffer (Marym), Patrick Olson (National University), Cynthia Knott (Marymount University)
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Ivy Kutlu, Roanoke College
Venue
West C
11:30
» nan nicholls (Slippery Rock University), Bruce Orvis (Slippery Rock University)
12:00
» Kurt Schimmel (Slippery Rock University), Bruce Orvis (Slippery Rock University)
12:30
» Michael Latta (Coastal Carolina University)
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Wiley Brown, NC A&T State University
Venue
Azalea
11:30
» Wiley Brown (NC A&T State University), Sherrie Drye (NC A&T State University), Lisa Snyder (NC A&T State University)
Friday
11:30 - 13:00
Chair
Douglas Ziegenfuss, Old Dominion University
Venue
West A
11:30
» Douglas Ziegenfuss (Old Dominion University), Randall Spurrier (Old), Gregory Krippel (Coastal Carolina University)
Friday
13:00 - 14:30
President's Luncheon
Venue
Dunes Ballroom