Wednesday, 11th April

Wednesday
5:00pm - 6:00pm
NEDSI REGISTRATION
Venue
Renaissance Hotel Lobby - Ballroom Entry

Thursday, 12th April

Thursday
8:00am - 5:00pm
NEDSI REGISTRATION
Venue
Renaissance Hotel Lobby - Ballroom Entry
Thursday
8:00am - 5:00pm
Coffee & Beverages
Venue
TEMPLE Floor
Thursday
9:00am - 1:00pm
TH - 1 & 2
AACSB For Faculty & Dept. Chairs
Venue
HAYDN - Temple Floor
9:00am
»
Debra Salvucci; David Martin; Maling Ebrahimpour
AACSB International
Thursday
9:00am - 1:00pm
TH - 1 & 2
"VIBCO" COMPANY VISIT - LEAN AND SIX SIGMA ON STEROIDS
Venue
Bus Leaves From The Front Of The Hotel At 9:00 AM, Returns By 1:00 PM
9:00am
»
Vibco President - Karl Wadensten
Vibco Vibrators
Thursday
12:00pm - 1:30pm
Lunch Break
Venue
On Your Own
Thursday
1:30pm - 3:00pm
Chair
Neset Hikmet, University of South Carolina
Venue
33rd DEGREE - Temple Floor
» Kimberly Allen (Stockton University), Shaoping Zhao (Stockton University)
» Jianhua Xiao (University of Chinese Academy of Sciences), Suhong Li (Bryant Uiversity)
Thursday
1:30pm - 3:00pm
Chair
Susan Bosco, Roger Williams Univ.
Venue
HANDEL - Temple Floor
» Stephen Richter (West Chester University), Jack Rappaport (Brilliance Consulting), Dennis Kennedy (La Salle University)
» Donna McCloskey (Widener University), Kerri Brannen (Widener University)
Thursday
1:30pm - 3:00pm
Chair
Pedro Reyes, Baylor University
Venue
RITES - Temple Floor
» Yasamin Salmani (Drexel University), Fariborz Partovi (Drexel University), Avijit Banerjee (Drexel University)
» Yoshihiro Suzuki (The University of Electro-Communications), Tetsuo Yamada (The University of Electro-Communications)
» Patrick Jaska (University of Mary Hardin-Baylor), Pedro Reyes (Baylor University), John Visich (Bryant University)
Thursday
1:30pm - 3:00pm
Chair
Alejandrro Hazera, The Univ. of Rhode Island
Venue
BOARD - Temple Floor
» Nathan Slavin (Hofstra University), Jianing (Jade) Fang (Marist College), Mingzhu Liu (Hofstra University)
» Augustine Arize (Texas A&M), Ioannis Kallianiotis (Scranton University), John Malindretos (William Paterson University), Alex Panayides (William Paterson University), Demetri Tsanacas (Ferrum College)
Thursday
1:30pm - 3:00pm
Chair
Kathleen Ferris-Costa, Bridgewater State Univ.
Venue
HAYDN - Temple Floor
» Jason Oliver (Roger Williams University), Daryl Manullang (University of Washington, Bothel)
Thursday
3:00pm - 3:30pm
Coffee Break
Venue
TEMPLE Floor
Thursday
3:00pm - 3:30pm
Chair
Jennifer Swanson - Use Ballot to Rate Each Poster
Venue
TEMPLE Floor - (Students on post until 3:30pm)
» Anjana Arunkumar (AU), Arun Madapusi (LI)
» Daniella Alva (Roger Williams University)
» Ian Andrus (Salem State University), Youqin Pan (Salem State University)
» Ayumi Ogasawara (Tokyo University of Science), Aya Ishigaki (Tokyo University of Science), Taku Harada (Tokyo University of Science)
» Ryan Vaillancourt (Eastern Connecticut State University), Kyle Bulmer (Eastern Connecticut State University), Arthur Gifford (Eastern Connecticut State University), Fatma Pakdil (Eastern Connecticut State University)
» Matthew Neff (Eastern Connecticut State University), Colton Garen (Eastern Connecticut State University), Fatma Pakdil (Eastern Connecticut State University)
» Tomoaki Yatsuka (Tokyo University of Science), Riku Yamagata (Tokyo University of Science), Aya Ishigaki (Tokyo University of Science), Hiromasa Ijuin (The University of Electro-Communications), Yuki Kinoshita (The University of Electro-Communications), Tetsuo Yamada (The University of Electro-Communications), Masato Inoue (Meiji Univesity)
» Shelby Donovan (Eastern Connecticut State University), Aggie Grant (Eastern Connecticut State University), Kristy Merrifield (Eastern Connecticut State University), Fatma Pakdil (Eastern Connecticut State University)
» Lynn Bagge (Eastern Connecticut State University), Josh Jones (Eastern Connecticut State University), Justen Pasay (Eastern Connecticut State University), Fatma Pakdil (Eastern Connecticut State University)
» Adam Greczkowski (Eastern Connecticut State University), Karina Santos (Eastern Connecticut State University), Kristina Zoghbi (Eastern Connecticut State University), Fatma Pakdil (Eastern Connecticut State University)
» Edward Golas (Bryant University), Son Nguyen (Bryant University)
» Erika Gonzalez (New Jersey City University), EunSu Lee (New Jersey City University)
» Jacob Schurch (Bryant University), David Louton (Bryant University)
» Rajendra Neupane (Benedict College), Benjamin Schooley (University of South Carolina), Neset Hikmet (University of South Carolina, Integrated Information Technology)
Thursday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Susan Bosco, Roger Williams Univ.
Venue
HANDEL - Temple Floor
» Tilo Ghosh Chowdhury (Quinnipiac University), Mary Meixell (Quinnipiac University), Robert Yawson (Quinnipiac University)
» Mohammed Raja (York College of Pennsylvania), Benjamin Neve (York College of Pennsylvania)
» Kathleen Ferris-Costa (Bridgewater State University)
Thursday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Alejandrro Hazera, The Univ. of Rhode Island
Venue
BOARD - Temple Floor
» Kuo-Hao Lee (Bloomsburg University of Pennsylvania), Loreen Powell (Bloomsburg University of Pennsylvania), Lam Nguyen (Bloomsburg University of Pennsylvania)
» Chiaku Chukwuogor (Eastern Connecticut State University)
Thursday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Matthew Liberatore, Villanova Univ.
Venue
HAYDN - Temple Floor
» Youqin Pan (Salem State University), Jesus Montoya (Salem State University)
» Matthew Liberatore (Villanova University), Bruce Pollack-johnson (Villanova University)
» Fatma Pakdil (Eastern Connecticut State University), Feride Kurtulmusoglu (Baskent University)
Thursday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Pedro Reyes, Baylor University
Venue
RITES - Temple Floor
» Benjamin Neve (York College of Pennsylvania), Charles Schmidt (University of Alabama)
» Yu Cui (Otemon Gakuin University), Hiroki Idota (Kindai University)
Thursday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Kellyann B. Kowalski, UMASS Dartmouth - I
Venue
33rd DEGREE - Temple Floor
» Jiayuan Zhang (University of Rhode Island), Koray Ozpolat (University of Rhode Island), Dara Schniederjans (University of Rhode Island)
» Kellyann Kowalski (University of Massachusetts Dartmouth), Jennifer Swanson (Stonehill College)
Thursday
5:00pm - 7:00pm
URI PhD Alumni Party
Venue
HAYDN - Temple Floor

Friday, 13th April

Friday
7:15am - 8:00am
Hot Breakfast Buffet - Ticket Required - Sponsored by the WPI FOISIE BUSINESS SCHOOL
Venue
HAYDN - Temple Floor
Friday
8:00am - 5:00pm
NEDSI REGISTRATION
Venue
BALLROOM Floor
Friday
8:00am - 9:00am
Morning Coffee & Beverages
Venue
BALLROOM Floor
Friday
8:30am - 10:00am
Chair
John Weber, DeVry University
Venue
HANDEL - Temple Floor
Friday
8:30am - 10:00am
Chair
Alejandrro Hazera, The Univ. of Rhode Island
Venue
BEETHOVEN - Mezzanine Floor
» Maria Kula (Roger Williams University), Charles Moyer (Roger Williams University), Priniti Panday (Roger Williams University)
Friday
8:30am - 10:00am
Chair
Pedro Reyes, Baylor University
Venue
MOZART - Mezzanine Floor
» Yuki Kinoshita (The University of Electro-Communications), Tetsuo Yamada (The University of Electro-Communications), Surendra M. Gupta (Northeastern University), Aya Ishigaki (Tokyo University of Science), Masato Inoue (Meiji Univesity)
» Michael Gravier (Bryant University), Christopher Roethlein (Bryant Uiversity), John Visich (Bryant University)
» Aditya Pandit (Northeastern University), Surendra M. Gupta (Northeastern University)
Friday
8:30am - 10:00am
Chair
Neset Hikmet, University of South Carolina
Venue
33rd DEGREE - Temple Floor
» Aykut Turhan (Dokuz Eylul University), Bilge Bilgen (Dokuz Eylul University)
» Lalit (John) Jagtiani (University Of Bridgeport), Christian Bach (University Of Bridgeport), Christopher Huntley (Fairfield University)
» Yusuf Celik (Hacettepe University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Healthcare Management), Mahmud Khan (Department of Health Services Policy & Management Arnold School of Public Health University of South Carolina), Sevilay Senol Celik (Hacettepe University, Faculty of Nursing)
Friday
8:30am - 10:00am
Chair
Kathleen Ferris-Costa, Bridgewater State Univ.
Venue
HAYDN - Temple Floor
» Casey Galloway (Wilkes University), Mariah Curtis (Wilkes University), Anshu Arora (Wilkes University)
Friday
10:00am - 10:30am
Coffee Break
Venue
BALLROOM Floor
Friday
10:00am - 10:30am
Chair
Jennifer Swanson - Use Ballot to Rate Each Poster
Venue
BALLROOM Floor (Students on post until 10:30am)
Friday
10:30am - 12:00pm
Chair
Alejandrro Hazera, The Univ. of Rhode Island
Venue
BEETHOVEN - Mezzanine Floor
» Deanna Rackie (Roger Williams University), Priniti Panday (Roger Williams University), Maria Kula (Roger Williams University)
» A.E. Rodriguez (University of New Haven)
» Roger Grinde (University of New Hampshire)
Friday
10:30am - 12:00pm
Chair
Maureen MacKenzie, Molloy College
Venue
HANDEL - Temple Floor
» Rob Weitz (Seton Hall University), David Rosenthal (Seton Hall University)
» Shankar Sundaresan (Rutgers, The State University of New Jersey-Camden), Zuopeng Zhang (SUNY Plattsburgh)
» Maureen Mackenzie (Molloy College), Dawn DiStefano (Molloy College)
» Anshu Arora (Wilkes University), Amit Arora (Bloomsburg University of Pennsylvania)
Friday
10:30am - 12:00pm
Chair
Pedro Reyes, Baylor University
Venue
MOZART - Mezzanine Floor
» Liangchuan Zhou (Northeastern University), Surendra M. Gupta (Northeastern University)
» Mohsen Ahmadian (University of Massachusetts Boston), Roger Blake (University of Massachusetts Boston), Ehsan Elahi (University of Massachusetts Boston)
» Murtadha Aldoukhi (Northeastern University), Surendra M. Gupta (Northeastern University)
Friday
10:30am - 12:00pm
Chair
Theologos Homer Bonitsis, New Jersey Inst. of Technology
Venue
HAYDN - Temple Floor
Friday
10:30am - 12:00pm
Chair
Adolf K. Y. Ng, Univ. of Manitoba
Venue
33rd DEGREE - Temple Floor
» Jasmine Siu Lee Lam (Nanyang Technological University)
» Wei Yim Yap (Singapore University of Social Sciences)
Friday
12:00pm - 1:30pm
Lunch - On Your Own
Friday
12:00pm - 1:30pm
Pearson MyOMLab Demonstration
Venue
HAYDN - Temple Floor
Friday
1:30pm - 3:00pm
Chair
Neset Hikmet, University of South Carolina
Venue
33rd DEGREE - Temple Floor
» Aishwarya Mohanakrishnan (Penn State University at Harrisburg), Dinesh Pai (Penn State University at Harrisburg), Hengameh Hosseini (Penn State University at Harrisburg)
» Jinchang Wang (Stockton University)
» Edward Chen (University of Massachusetts Lowell)
Friday
1:30pm - 3:00pm
Chair
Joy Field, Boston College
Venue
MOZART - Mezzanine Floor
» Leo Hong (University of Rhode Island), Jiayuan Zhang (University of Rhode Island), Douglas Hales (University of Rhode Island)
» Aydin Teymourifar (Anadolu University), Menderes Tarcan (Osmangazi University), Gurkan Ozturk (Anadolu University), Onur Kaya (Anadolu University)
» Philip Martinez (York College of Pennsylvania), Mohammed Raja (York College of Pennsylvania)
Friday
1:30pm - 3:00pm
Chair
James Lawler, Pace University
Venue
HANDEL - Temple Floor
» Danilo Sirias (Saginaw Valley State University)
» Michika Kato (Cambridge College), Tetsuo Yamada (The University of Electro-Communications), Aya Ishigaki (Tokyo University of Science)
Friday
1:30pm - 3:00pm
Chair
Carmen Quirvan, The Univ. of Rhode Island
Venue
BEETHOVEN - Mezzanine Floor
» Kevin Mentzer (Bryant University), Michael Gough (Bryant University)
» Augustine Arize (Texas A&M), Ioannis Kallianiotis (Scranton University), John Malindretos (William Paterson University), Alex Panayides (William Paterson University), Moschos Scoullis (Kean University)
» DEB SLEDGIANOWSKI (Hofstra University), Steve Petra (Hofstra University)
Friday
1:30pm - 3:00pm
Chair
Krista Hill Cummings, Babson College
Venue
HAYDN - Temple Floor
» Saidat Sanni (Wilkes University), Brian Leemoon (Wilkes University), Anshu Arora (Wilkes University), Jennifer Edmonds (Wilkes University)
» Snehapriya Bharatha (Wilkes University), Justin Marino (Wilkes University), Justine Seely (Wilkes University)
Friday
3:00pm - 3:30pm
Coffee Break
Venue
BALLROOM Floor
Friday
3:00pm - 3:30pm
Chair
Jennifer Swanson - BALLOTS DUE By 3:30pm
Venue
BALLROOM Floor (Students on post until 3:30pm)
Friday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Program Chairs
Venue
33rd DEGREE - Temple Floor
Friday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Kellyann B. Kowalski, UMASS Dartmouth - I
Venue
MOZART - Mezzanine Floor
» Jennifer Edmonds (Wilkes University), Alexandra Hoops (Wilkes University), Ian Schreffler (Wilkes University)
» Robert Yawson (School of Business, Quinnipiac University)
Friday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Kelley Donalds, Bridgewater State University
Venue
HANDEL - Temple Floor
» Janice Winch (Pace University), Igor Rudychev (AstraZeneca)
» Gao Niu (Bryant Uiversity), Jeyaraj Vadiveloo (University of Connecticut)
Friday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Carmen Quirvan, The Univ. of Rhode Island
Venue
BEETHOVEN - Mezzanine Floor
» John Malindretos (William Paterson University), Augustine Arize (Texas A&M), Alex Panayides (William Paterson University), Alfred Verrios (William Paterson University), Andrew Nyaboga (William Paterson University)
» Gang Li (Bentley University), Hongxun Jiang (Renmin University of China), Xiaowen Shi (Renmin University of China)
Friday
3:30pm - 5:00pm
Chair
Dongli Zhang, Fordham Univ.
Venue
HAYDN - Temple Floor
» Dongli Zhang (Fordham University), Changyue Luo (University of St Thomas)
» Mahtab Kouhizadeh (Worcester Polytechnic Institute), Sara Saberi (Worcester Polytechnic Institute), Joseph Sarkis (Worcester Polytechnic Institute)
» David Somoyah (Palm to Palm), Jonathan Gomez (Hamilton Lane), Alejandro Lucena Mir (Africa Digna Foundation), Neil Desnoyers (Saint Joseph's University)
» Luting Zhang (Bridgewater State University), Xiangrong Liu (Bridgewater State University)
Friday
5:00pm - 6:00pm
PRESIDENT'S RECEPTION - Host: Pedro Reyes, Baylor University
Venue
BALLROOM Floor
Friday
5:00pm - 6:00pm
URI - Supply Chain Management Seniors Reception
Venue
HAYDN - Temple Floor
Friday
6:00pm - 7:00pm
GALA DINNER & AWARDS CEREMONY - Ticket Required
Venue
BALLROOM Floor
Friday
7:00pm - 8:00pm
GALA EVENT
Professor Temple Grandin - Keynote Sponsored by The URI COLLEGE OF BUSINESS
Venue
BALLROOM Floor
7:00pm
»
Professor Temple Grandin
Colorado State University

Saturday, 14th April

Saturday
7:15am - 8:00am
Hot Breakfast Buffet - Ticket Required - Sponsored by The BOSTON COLLEGE CARROLL SCHOOL OF MANAGEMENT
Venue
HAYDN - Temple Floor
Saturday
8:00am - 9:00am
Morning Coffee & Beverages
Venue
Temple Floor (Note Location Change)
Saturday
8:00am - 10:00am
NEDSI REGISTRATION
Venue
BALLROOM Floor
Saturday
8:30am - 10:00am
NEDSI BOARD MEETING - Open to Board Members Only
Venue
TEMPLE LEVEL BOARD ROOM - Temple Floor
Saturday
8:30am - 10:00am
Chair
Roger Blake, UMASS, Boston
Venue
HAYDN - Temple Floor
» Anjana Arunkumar (AU), Arun Madapusi (LI)
» Viju Raghupathi (Brooklyn College of the CUNY), Wullianallur Raghupathi (Fordham University)
» Mercy Gathigia Kirogo (Dedan Kimathi University of Technology), Andrew Nyaboga (William Paterson University), Mwita Marwa (Dedan Kimathi University of Technology), Solomon Nyaanga (William Paterson University), Muruku Waiguchu (Dedan Kimathi University of Technology)
» Mercy Gathigia Kirogo (Dedan Kimathi University of Technology), Solomon Nyaanga (William Paterson University), Mwita Marwa (Dedan Kimathi University of Technology), Muruku Waiguchu (Dedan Kimathi University of Technology)
Saturday
8:30am - 10:00am
Chair
John K. Visich, Bryant Univ.
Venue
MOZART - Mezzanine Floor
» Rena Kondo (The University of Electro-Communications), Yuki Kinoshita (The University of Electro-Communications), Tetsuo Yamada (The University of Electro-Communications), Masato Inoue (Meiji Univesity)
» Robert Lee (Pepperdine University), Michael Paz (Cornell University), Mikhail Sher (Keuka College)
» Borga Deniz (Framingham State University)
» Pritha Dutta (University of Massachusetts, Amherst), Anna Nagurney (University of Massachusetts, Amherst)
Saturday
8:30am - 10:00am
Chair
Kellyann B. Kowalski, UMASS Dartmouth - I
Venue
33rd DEGREE - Temple Floor
» Susan Bosco (Roger Williams University), Elizabeth Lawrence (Roger Williams University)
» C. Christopher Lee (Central Connecticut State University), Jacqueline Trahan (Central Connecticut State University), Peter Maltby (Central Connecticut State University), Venessa Hemraj (Central Connecticut State University), Heidi Hughes (Central Connecticut State University)
Saturday
8:30am - 10:00am
Chair
Suhong Li, Bryant Univ.
Venue
HANDEL - Temple Floor
» Deniz Besik (University of Massachusetts, Amherst), Anna Nagurney (University of Massachusetts, Amherst), Min Yu (University of Portland)
Saturday
8:30am - 10:00am
Chair
Alexander Pelaez, Hofstra University
Venue
BEETHOVEN - Mezzanine Floor
» Alex Pelaez (Hofstra University), Elaine Winston (Hofstra University), Nooshin Nejati (5 Element Analytics), Jiangbing Zhu (5 Element Analytics)
» Canan Corlu (Boston University), Alp Akcay (Eindhoven University of Technology)
» Son Nguyen (Bryant Uiversity), Gao Niu (Bryant Uiversity), John Quinn (Bryant Uiversity), Alan Olinsky (Bryant University), Jonathan Ormsbee (Bryant University), Jim Bishop (Bryant University)
» EunSu Lee (New Jersey City University)
Saturday
10:00am - 10:30am
Coffee Break (ends at noon)
Venue
Temple Floor (Note Location Change)
Saturday
10:15am - 11:15am
NEDSI BUSINESS MEETING - Open Meeting for all Members
Venue
MOZART - Mezzanine Floor
Saturday
10:30am - 12:00pm
Chair
Susan Bosco, Roger Williams Univ.
Venue
HANDEL - Temple Floor
» Shouhong Wang (University of Massachusetts Dartmouth), Hai Wang (Saint Mary's University)
» Taiwo Amoo (Broooklyn College of the CUNY), Hershey Friedman (Brooklyn College of the CUNY), Linda Friedman (Baruch College of the CUNY), Martin Frankel (Baruch College of the CUNY)
Saturday
10:30am - 12:00pm
Chair
Krista Hill Cummings, Babson College
Venue
HAYDN - Temple Floor
» Sevilay Senol Celik (Hacettepe University, Faculty of Nursing), Birol Yetim (Hacettepe University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Healthcare Management), Neset Hikmet (University of South Carolina Department of Integrated Information Technology)
» C. Christopher Lee (Central Connecticut State University), Andrew Monsam (Central Connecticut State University), Pedro Falla (Central Connecticut State University), Beth Ghiloni-wage (Central Connecticut State University)
Saturday
10:30am - 12:00pm
Chair
Neset Hikmet, University of South Carolina
Venue
33rd DEGREE - Temple Floor
» Viju Raghupathi (Brooklyn College of the CUNY)
» Anjana Arunkumar (AU), Arun Madapusi (LI)
» Yusuf Celik (Hacettepe University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Healthcare Management), Birol Yetim (Hacettepe University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Healthcare Management), Neset Hikmet (University of South Carolina, Integrated Information Technology)
Saturday
10:30am - 12:00pm
Chair
Joy Field, Boston College
Venue
BEETHOVEN - Mezzanine Floor
» Ahmet Ozkul (University of New Haven), Uzay Damali (University of Wisconsin-La Crosse)
» Shane Schvaneveldt (Weber State University)
» Donald Holmes (Stochos, Inc.), Erhan Mergen (Rochester Institute of Technology), Murat Uysal (Baskent University)
Saturday
12:00pm - 12:10pm
Tour of Newport Mansions - Reservations Required
Venue
Bus Leaves From Front Of Hotel Precisely At 12:10 PM - Returns By 4 PM