Wednesday, 13th April

Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Adina Dudau
Venue
PolyU_Y411
» Fanny Badache (University of Lausanne)
» José Nederhand (Erasmus University Rotterdam), Ingmar van Meerkerk (Erasmus University Rotterdam)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Linda Colley & Jennifer Waterhouse
Venue
PolyU_Y515
» Diep Nguyen (Auckland University of Technology), Steven Grover (University of Otago), Stephen Teo (RMIT University), Nguyen Phong Nguyen (University of Economics Ho Chi Minh City)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Lars Tummers, Montgomery van Wart, Mila Gascó & Lotte Bøgh Andersen
Venue
PolyU_Y516
» Evan Berman (Victoria University of Wellington), don-yun chen (National Chengchi University), XiaoHu Wang (City University of Hong Kong)
» Mathieu Molines (Grenoble Ecole de Management - Chair Mindfulness, Well Being and Economic Peace), Mladen Adamovic (University of Melbourne -Centre for Workplace Leadership - Faculty of Business & Economics)
» Jeffrey Straussman (University at Albany, Rockefeller College of Public Affairs and Policy)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Mateusz Lewandowski, Barbara Kożuch & Katarzyna Sienkiewicz-Małyjurek
Venue
PolyU_Y502
» Caroline Howard Grøn (University of Copenhagen), Heidi Houlberg Salomonsen (University of Aalborg)
» Yvonne Kreis (Gutenberg University Mainz), Mateusz Lewandowski (Jagiellonian University)
» Barbara Kożuch (Jagiellonian University), Katarzyna Sienkiewicz-Małyjurek (Silesian University of Technology), Regina Lenart-Gansiniec (Jagiellonian University)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
John Martin, Rob Hilton, Alessandro Spano & Chris Stoney
Venue
PolyU_Y512
» Mariusz Sienkiewicz (Marie Curie Sklodowska Uiversity, Lublin)
» Patrizio Monfardini (University of Cagliari), Sergio Paternostro (University of Palermo), Francesca Pepe (University of Pavia)
» Patrizio Monfardini (University of Cagliari)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Arto Haveri & Frans Jorna
Venue
PolyU_Y507
» Bligh Grant (University of Technology Sydney), Roberta Ryan (University of Technology Sydney), Alex Awrie (University of Technology Sydney)
» Christian Jensen (Department of Business Administration, School of Business, Economics and Law, University of Gothenburg), Anders Sandoff (Department of Business Administration, School of Business, Economics and Law, University of Gothenburg), Jessica Algehed (Department of Business Administration, School of Business, Economics and Law, University of Gothenburg)
» Simone Fanelli (University of Parma), Gianluca Lanza (University of Parma)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Xufeng Zhu
Venue
PolyU_Y415
» Xufeng Zhu (School of Public Policy and Management, Tsinghua University), Hui Zhao (School of Management, Capital Normal University)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Victor Bekkers, Louise Brown & Richard M. Walker
Venue
PolyU_Y402
» Signe Pihl-Thingvad (University of Southern Denmark), Kurt Klaudi Klausen (University of Southern Denmark)
» veiko lember (Tallinn University of Technology, Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance), Rainer Kattel (Tallinn University of Technology, Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance), Piret Tonurist (Tallinn University of Technology, Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance)
» Greta Nasi (Bocconi University)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Veiko Lember, Juraj Nemec, Jan Pavel & Max Rolfstam
Venue
PolyU_R401
» Bing Zhang (Yangzhou Universtiy/Tongji University), Yun LE (Tongji University), Bin Chen (Baruch College/CUNY & Tongji University)
» Mark Considine (University of Melbourne - Faculty of Arts), Siobhan O'Sullivan (University of New South Wales - School of Social Sciences), PHUC NGUYEN (University of Melbourne - School of Social and Political Sciences)
» Juraj Nemec (Masaryk University Brno), Matus Grega (Matej Bel University), Marta Orviska (Matej Bel University), Marketa Sumpikova (Unicorn College)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Carsten Greve, Graeme A Hodge & Yin Wang
Venue
PolyU_R1205
» Tom Willems (University of Antwerp), Wouter Van Dooren (University of Antwerp), Martijn Van Den Hurk (University of Antwerp)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Alessandro Hinna, Luca Gnan, Fabio Monteduro & Gianluca Veronesi
Venue
ICON_Silverbox 2
» Lode De Waele (University of Antwerp), Liselore Berghman (University of Antwerp), Paul Matthyssens (Antwerp Management School)
» José G. Vargas-Hernández (University center for economic and managerial Sciences, University of Guadalajara)
» Marcello Martinez (Second University of Naples), Mario Pezzillo Iacono (Second University of Naples)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Christine Flynn, John Diamond, Garth Britton & Joyce Liddle
Venue
ICON_Silverbox 3
» Garth Britton (University of Queensland, Institute for Social Science Research)
» Robert Thompson (Queensland University of Technology), Maree Armansin (OrgDevSolutions)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Andrea Garlatti, Maurizio Massaro & Salvatore Russo
Venue
PolyU_R402
» José Rezende (UNIGRANRIO), Bruno Gomes (UNIGRANRIO), Roberto Costa (Petrobrás)
» Gina Rossi (University of Udine), Chiara Leardini (University of Verona), Sergio Moro (University of Verona), Sara Moggi (University of Verona)
» Luca Miceli (CIWE ( Interdepartmental Research Center on Welfare Udine State University, Italy)), Rym Bednarova (CIWE ( Interdepartmental Research Center on Welfare Udine State University, Italy))
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Stephen P Osborne, Yijia Jing & Zoe Radnor
Venue
ICON_Silverbox 4
» Stephen Osborne (University of Edinburgh), Greta Nasi (Bocconi University), Maria Cucciniello (Bocconi University)
» Russ Glennon (Loughborough University), Zoe Radnor (Loughborough University), Nicola Bateman (Loughborough University)
» Yida Zhu (University of Edinburgh), Stephen Osborne (University of Edinburgh)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Viola Burau & Tim Tenbensel
Venue
PolyU_Y602
» Adrian Kay (Australian National University), Gemma Carey (Australian National University)
» karsten vrangbaek (University of Copenhagen), Tanja Klenk (University of Kassel), John Appleby (The Kings Fund), Sarah Gregory (The Kings Fund)
» Tim Tenbensel (University of Auckland), Viola Burau (University of Aarhus)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
John Alford & Brian Head
Venue
PolyU_Y407
» Joerg Raab (Tilburg University), Leon Oerlemans (Tilburg University)
» william voorberg (Erasmus University Rotterdam)
» George Carayannopoulos (University of Sydney), Allan Mcconnell (University of Sydney)
» Michael Macaulay (Institute for Governance and Policy Studies, Victoria University of Wellington)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Iris Saliterer, James Guthrie & Ileana Steccolini
Venue
PolyU_QR512
» Jenny Lewis (University of Melbourne - Social and Political Sciences)
» Kirsi-Mari Kallio (University of Turku, School of Economics), Tomi Kallio (Univeristy of Turku, School of Economics), Giuseppe Grossi (Kristianstad University)
» Meili Niu (Sun Yat-sen University), Alfred Ho (University of Kansas)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Cheol Liu, XiaoHu Wang, Wilson Wong & Brian Fong
Venue
PolyU_R507
» Jooho Lee (University of Nebraska at Omaha), Soonhee Kim (KDI School of Public Policy and Management), Junesoo Lee (KDI School of Public Policy and Management)
» Hong-Yeop Park (National Assembly Budget Office), You Sung Na (National Assembly Budget Office)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Donald Moynihan & René Torenvlied
Venue
PolyU_R902
» Mao Wang (Department of Political Science, National Taiwan University), Yi-hua Lai (Department of Public Administration, National Chengchi University)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Myoung Jin Lee
Venue
PolyU_Y410
» peter steane (Australian Catholic University), Yvon Dufour (University of Sherbrooke)
» Jorren Scherpenisse (Netherlands School of Public Administration (NSOB)), Mark Van Twist (Netherlands School of Public Administration (NSOB)), Martijn van der Steen (Neth)
Wednesday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Xueyong Zhan
Venue
PolyU_Y503
» Tim Brand (Zurich University of Applied Sciences), Florian Liberatore (Zurich University of Applied Sciences), Eva Hollenstein (Zurich University of Applied Sciences), Alfred Angerer (Zurich University of Applied Sciences)
» James Kwame MENSAH (University of Professional Studies, Accra), Justice Nyigmah Bawole (University of Ghana Business School)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Adina Dudau
Venue
PolyU_Y411
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Linda Colley & Jennifer Waterhouse
Venue
PolyU_Y515
» Iveta Baltina (Riga Technical University), Maija Senfelde (Riga Technical University)
» Deborah Blackman (University of New South Wales), Fiona Buick (University of Canberra), Samantha Johnson (Australian Institute of Management), Michael O'Donnell (University of New South Wales), Denise Faifua (University of New South Wales), Michael Forsyth (University of New South Wales)
» Pablo Sanabria (Pontificia Universidad Javeriana Cali, Colombia), Fabian Telch (Binghamton University)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Lars Tummers, Montgomery van Wart, Mila Gascó & Lotte Bøgh Andersen
Venue
PolyU_Y516
» Ronit Kark (Bar Ilan University), Dana Vashdi (University of Haifa)
» Stephan Dorsman (Erasmus University Rotterdam), Lars Tummers (Erasmus University Rotterdam), Marcel Thaens (Erasmus University Rotterdam)
» Kai CHEN (Hunan University), Xiaohu Wang (City University of Hong Kong)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Mateusz Lewandowski, Barbara Kożuch & Katarzyna Sienkiewicz-Małyjurek
Venue
PolyU_Y502
» George Kominis (University of Glasgow), Adina Dudau (University of Glasgow), Alvise Favotto (University of Glasgow)
» Julia Puaschunder (The New School for Social Research Department of Economics)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
John Martin, Rob Hilton, Alessandro Spano & Chris Stoney
Venue
PolyU_Y512
» Mila Gasco (ESADE Business & Law school), Charlotte Fernandez (ESADE Business & Law school)
» John Martin (La Trobe University), Alessandro Spano (University of Cagliari), Christopher Stoney (School of Public Policy and Administration, Carleton University)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Reto Steiner,Denita Cepiku,Enrico Guarini,Filippo Giordano, John Martin & Christopher Tapscott
Venue
PolyU_Y507
» Hilde Bjørnå (University of Tromsø), Donatella Casale (Università di Pisa), Gyorgy Hajnal (Corvinus University Budapest), Miklos Rosta (Corvinus University Budapest), Geraldine Robbins (NUI Galway), Renate Meyer (WU Vienna University of Economics and Business), Stephan Leixnering (WU Vienna University of Economics and Business), Christian Schwab (University of Potsdam), Thomas Danken (University of Potsdam), Tobias Polzer (Queen's University Belfast)
» Antonio Caforio (University of Salento), Angelo Corallo (University of Salento, Lecce), Alessandro Margherita (University of Salento, Lecce), Angelo Scialpi (University of Salento, Lecce)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Victor Bekkers, Louise Brown & Richard M. Walker
Venue
PolyU_Y402
» william voorberg (Erasmus University Rotterdam), Sebastian R. Jilke (Rutgers University-Newark), Lars Tummers (Erasmus University Rotterdam)
» Hanna De Vries (Eras), Lars Tummers (Eras), victor bekkers (Erasmus University Rotterdam)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Veiko Lember, Juraj Nemec, Jan Pavel & Max Rolfstam
Venue
PolyU_R401
» Siobhan O'Sullivan (University of New South Wales - School of Social Sciences), Jenny Lewis (University of Melbourne - Social and Political Sciences), PHUC NGUYEN (University of Melbourne - School of Social and Political Sciences), Mark Considine (University of Melbourne - Faculty of Arts)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Carsten Greve, Graeme A Hodge & Yin Wang
Venue
PolyU_R1205
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Alessandro Hinna, Luca Gnan, Fabio Monteduro & Gianluca Veronesi
Venue
ICON_Silverbox 2
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Shui-Yan Tang
Venue
PolyU_R507
» Wanxin Li (City University of Hong Kong), Eric Zusman (Institute for Global Environmental Strategies (IGES)), Xinling Feng (Institute for Global Environmental Strategies (IGES))
» Xufeng Zhu (School of Public Policy and Management, Tsinghua University), Xie Ruixiang (School of Public Policy and Management, Tsinghua University)
» Ning Liu (City University of Hong Kong), Shui-Yan Tang (University of Southern California), Xueyong Zhan (The Hong Kong Polytechnic University), Carlos Wing-hung Lo (The Hong Kong Polytechnic University)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Christine Flynn, John Diamond, Garth Britton & Joyce Liddle
Venue
ICON_Silverbox 3
» Thomas Bryer (University of Central Florida), Jolanta Vaičiūnienė (Kaunas University of Technology)
» J. Ignacio Criado (Universidad Autónoma de Madrid), Francisco Rojas-martin (Universidad Autónoma de Madrid), Julián Villodre (Universidad Autónoma de Madrid)
» Tracey Arklay (Griffith University), Elizabeth van Acker (Griffith University), Tracee McPate (Griffith University)
» Catherine Webber (Institute for Modern Government, Atkinson Graduate School of Management, Willamette University), Josette Green (Corinthian College)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Andrea Garlatti, Maurizio Massaro & Salvatore Russo
Venue
PolyU_R402
» Guilian Yang (Beijing Foreign Studies University), Hongxing Cao (Beijing Foreign Studies University)
» Roberto Fresco (Pharmanet for developing pharmacy in North East of Italy), Maria Luisa Bruna (Pharmanet for developing pharmacy in North East of Italy), Alessandra Forgiarini (Pharmanet for developing pharmacy in North East of Italy), Paolo Furlanis (Pharmanet for developing pharmacy in North East of Italy), Camilla Mainardis (Pharmanet for developing pharmacy in North East of Italy)
» Sandro Bruno (Azienda pubblica di servizi alla persona - Coianiz Tarcento (UD)), Michela Cesarina Mason (Università degli Studi di Udine), Maria Teresa Agosti (Comune di Tricesimo (UD))
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Stephen P Osborne, Yijia Jing & Zoe Radnor
Venue
ICON_Silverbox 4
» Anna Thomasson (Lund University School of Economics and Management (LUSEM) Public Management Research (PUMAR)), Hans Knutsson (Lund University School of Economics and Management (LUSEM) Public Management Research (PUMAR))
» Owen Hughes (RMIT University)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Viola Burau & Tim Tenbensel
Venue
PolyU_Y602
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
John Alford & Brian Head
Venue
PolyU_Y407
» Mirko Noordegraaf (Utrecht University School of Governance), Scott Douglas (Utrecht University School of Governance), Aline Bos (Utrecht University School of Governance)
» John Alford (ANZSOG and University of Melbourne), Brian Head (University of Queensland, Institute for Social Science Research)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Iris Saliterer, James Guthrie & Ileana Steccolini
Venue
PolyU_QR512
» Jeannette Taylor (The University of Western Australia)
» Andrea Francesconi (University of Trento), Enrico Guarini (University of Milano-Bicocca)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Donald Moynihan & René Torenvlied
Venue
PolyU_R902
» Mads Jakobsen (Aarhus University), Martin Baekgaard (Aarhus University), Donald Moynihan (University of Wisconsin-Madison)
» Erik Hans Klijn (Erasmus University Rotterdam (department of Public Adminsitration and Sociology)), Ingmar van Meerkerk (Erasmus University Rotterdam), Jurian Edelenbos (Erasmus University Rotterdam (department of Public Adminsitration and Sociology))
» Rick Vogel (University of Hamburg), Fabian Hattke (University of Hamburg), Judith Znanewitz (Helmut Schmidt University)
Wednesday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Chih-Wei Hsieh
Venue
PolyU_Y503
» Xavier Ballart (Universitat Autònoma de Barcelona), Guillem Rico (Universitat Autònoma de Barcelona), Guillem Ripoll (Universitat Autònoma de Barcelona), Fidel Gonzalez (Universitat Autònoma de Barcelona)

Thursday, 14th April

Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Adina Dudau
Venue
PolyU_Y411
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Linda Colley & Jennifer Waterhouse
Venue
PolyU_Y515
» Edmund Stazyk (University at Albany, Rockefeller College of Public Affairs and Policy), Randall Davis (Southern Illinois University-Carbondale)
» Izabela Marzec (University of Economics in Katowice), Agata Austen (University of Economics in Katowice), Aldona Frączkiewicz-wronka (University of Economics in Katowice)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Lars Tummers, Montgomery van Wart, Mila Gascó & Lotte Bøgh Andersen
Venue
PolyU_Y516
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Gene A. Brewer, Wouter Vandenabeele & Adrian Ritz
Venue
PolyU_Y502
» Joris van der Voet (Leiden University), Bram Steijn (Erasmus University Rotterdam)
» Jessica Breaugh (Hertie School of Governance), Adrian Ritz (University of Bern), Kerstin Alfes (ESCP Europe Berlin)
» Jieun Kim (Yonsei University), M. Jae Moon (Yonsei University)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Reto Steiner,Denita Cepiku,Enrico Guarini,Filippo Giordano, John Martin & Christopher Tapscott
Venue
PolyU_Y507
» Giorgio Giacomelli (SDA Bocconi School of Management), Francesco Cannas (SDA Bocconi School of Management), Greta Nasi (Bocconi University)
» ERIS SCHOBURGH (University of the West Indies, Mona Campus)
» Alessandro Spano (University of Cagliari), John Martin (La Trobe University)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Veiko Lember, Juraj Nemec, Jan Pavel & Max Rolfstam
Venue
PolyU_R506
» veiko lember (Tallinn University of Technology, Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Carsten Greve, Graeme A Hodge & Yin Wang
Venue
PolyU_R1205
» Joop Koppenjan (Erasmus University Rotterdam (department of Public Administration and Sociology)), Yixing CAO (Erasmus University Rotterdam (department of Public Adminsitration and Sociology)), Peter Marks (Erasmus University Rotterdam (department of Public Adminsitration and Sociology))
» Sophie Sturup (Xi'an Jiaotong Liverpool University)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Alessandro Hinna, Luca Gnan, Fabio Monteduro & Gianluca Veronesi
Venue
ICON_Silverbox 2
» Niels Ejersbo (Danish Institute for Local and Regional Government Research)
» Joaquim Fontes-Filho (FGV/EBAPE), Michelle Bronstein (UNIGRANRIO)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Christine Flynn, John Diamond, Garth Britton & Joyce Liddle
Venue
ICON_Silverbox 3
» Xufeng Zhu (School of Public Policy and Management, Tsinghua University)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Andrea Garlatti, Maurizio Massaro & Salvatore Russo
Venue
ICON_Silverbox 4
» Valentina Bruni (University of Udine), Marco Zoletto (Regional governement), Massimo Romano (EGAS), Maria Sandra Telesca (Regional governement)
» Simone Lazzini (University of Pisa), Arianna Lazzini (University of Modena and Reggio Emilia)
» Fábio Ferreira Batista (IPEA), Francesca Dal Mas (Udine University)
Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Hiroko Kudo & Ken Rasmussen
Venue
PolyU_Y602
» Jeffrey Straussman (University at Albany, Rockefeller College of Public Affairs and Policy)
» John Wilkins (Schulich School of Business, York University), H. Ian Macdonald (Schulich School of Business, York University), Michael O'Neill (University of Ottawa)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Adina Dudau
Venue
PolyU_Y411
» Anna Aroni (University of Cagliari)
» Madiha Farooqui (University of Central Punjab, Lahore), Yaamina Salman (University of Punjab, Lahore), Zafar Jadoon (University of Central Punjab, Lahore)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Linda Colley & Jennifer Waterhouse
Venue
PolyU_Y515
» Jennifer Waterhouse (University of Newcastle), Rona Beattie (Glasgow Caledonian University)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Lars Tummers, Montgomery van Wart, Mila Gascó & Lotte Bøgh Andersen
Venue
PolyU_Y516
» Megan Mathias (Mohammed bin Rashid School of Government), Stephen Teo (RMIT University), Immanuel Moonesar (Mohammed bin Rashid School of Government)
» Montgomery Van Wart (California State University San Bernardino)
» Adare Assefa MITIKU (Ambo University, Ethiopia), annie hondeghem (KU Leuven), Steve Troupin (KU Leuven)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Gene A. Brewer, Wouter Vandenabeele & Adrian Ritz
Venue
PolyU_Y502
» Benedikt Weigand (University of Klagenfurt, Austria), Sanja Korac (University of Klagenfurt), Iris Saliterer (University of Klagenfurt)
» Christian Bøtcher Jacobsen (Aarhus University), Ulrich Jensen (University of Aarhus), Lotte Bogh Andersen (Aarhus University)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Reto Steiner,Denita Cepiku,Enrico Guarini,Filippo Giordano, John Martin & Christopher Tapscott
Venue
PolyU_Y507
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Kaiping Chen & Stephen Osborne
Venue
PolyU_Y410
» Lisa Schmidthuber (Johannes Kepler University Linz), Dennis Hilgers (Johannes Kepler University Linz), Thomas Gegenhuber (Johannes Kepler University Linz), Stefan Etzelstorfer (Johannes Kepler University Linz)
» Kaiping Chen (Stanford University), Tanja Aitamurto (Stanford University), Ahmed Cherif (Foothill College)
» Welles Abreu (University of Brasilia), Ricardo Gomes (University of Brasilia)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Veiko Lember, Juraj Nemec, Jan Pavel & Max Rolfstam
Venue
PolyU_R506
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Carsten Greve, Graeme A Hodge & Yin Wang
Venue
PolyU_R1205
» veronica vecchi (sda), Mark Hellowell (University of Edinburgh)
» Prashant Sharma (United Nations Research Institute for Social Development (UNRISD), Geneva)
» Cheng Chen (Sun Yat-sen University)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Alessandro Hinna, Luca Gnan, Fabio Monteduro & Gianluca Veronesi
Venue
ICON_Silverbox 2
» Dietmar Roessl (WU Vienna University of Economics and Business), Martina Pieperhoff, M.A. (WU Vienna University of Economics and Business), Katie Hyslop, M.Sc. (WU Vienna University of Economics and Business)
» Joseph Garcea (University of Saskatchewan), Vincent Bruni-bossion (University of Saskatchewan)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Ingo Bode,Taco Brandsen,Neal Ryan & Mary Tschirhart
Venue
ICON_Silverbox 3
» Ingo Bode (University of Kassel), Oscar Firbank (Université de Montréal), Johans T. Sandvin (Nordland University Bodo)
» Taco Brandsen (University of Nijmwegen), Ulla Pape (University of Nijwegen)
» Khaldoun Abouassi (American University), Soonhee Kim (Syracuse University), Mary Tschirhart (Syracuse University)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Sung Min Park, M. Jae Moon & Miao Qing
Venue
PolyU_QR513
» Min Young Kim (Research Center for Public Human Resource Development, Sungkyunkwan University, Korea), Sung Min Park (Research Center for Public Human Resource Development, Sungkyunkwan University, Korea), Hwa Yeon Kim (Research Center for Public Human Resource Development, Sungkyunkwan University)
» M. Jae Moon (Yonsei University), Gowoonbit Im (Yonsei University)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Andrea Garlatti, Maurizio Massaro & Salvatore Russo
Venue
ICON_Silverbox 4
» Martina Dal Molin (LIUC University), Raffaella Manzini (LIUC University)
» Hector Perez Lopez-Portillo (University of Guanajuato), Edgar Vazquez Gonzalez (University of Guanajuato), Jorge Romero Hidalgo (University of Guanajuato)
» Kimberly Ambrosoli (Southern Cross University), Robyn Keast (Southern Cross University), Kerry Brown (Curtin University), Michelle Wallace (S)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Stephan Grimmelikhuijsen, Sanjay Panday, Lars Tummers & Bert George
Venue
PolyU_R1106
» ruan wangshu (School of Government, Sun Yet-sen University), Huaibin Jing (School of Government, Sun Yet-sen University), Chengzhe Fu (School of Government, Sun Yet-sen University), Song Li (School of Government, Sun Yet-sen University)
» Robin Bouwman (Radboud University Nijmegen), Sandra van Thiel (Radboud University Nijmegen), Ad Van Deemen (Radboud University Nijmegen), Etiënne Rouwette (Radboud University Nijmegen)
» Stephan Grimmelikhuijsen (Utrecht University), Gregory Porumbescu (Northern Illinois University)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Hiroko Kudo & Ken Rasmussen
Venue
PolyU_Y602
» Eckhard Schroeter (Zeppelin University), Christoph Reichard (University of Potsdam)
» Alexander Hiedemann (SDA Bocconi School of Management), Greta Nasi (SDA Bocconi School of Management), Raffaella Saporito (SDA Bocconi School of Management)
» Hiroko Kudo (Chuo University, Faculty of Law), Marton Gellen (National University of Public Service)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Adina Dudau
Venue
PolyU_Y411
» Wendy Wu (University of Edinburgh Business School), Stephen Osborne (University of Edinburgh Business School)
» Xuan Tu (City University of Hong Kong), Richard Walker (City University of Hong Kong)
» shabana naveed (University of Central Punjab), Zafar Jadoon (University of Central Punjab), Yaamina Salman (University of the Punjab)
» Andrea Laddomada (University of Cagliari)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Jennifer Waterhouse
Venue
PolyU_Y515
» Frank Ohemeng (University of Ottawa), emelia amoako-asiedu (Wisconsin University College)
» Caspar VAN DEN BERG (Leiden University), Frits Van Der Meer (Leiden University)
» Denise Faifua (University of New South Wales), Deborah Blackman (University of N), Fiona Buick (University of Canberra), Michael Forsyth (University of New South Wales), Samantha Johnson (Australian Institute of Management), Michael O'Donnell (University of New South Wales)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Lars Tummers, Montgomery van Wart, Mila Gascó & Lotte Bøgh Andersen
Venue
PolyU_Y516
» Marcel Mayr (University of Hamburg), Jurgen Willems (University of Hamburg), Silke Boenigk (University of Hamburg)
» Fabian Hattke (University of Hamburg), Rick Vogel (University of Hamburg), Judith Znanewitz (Helmut Schmidt University)
» Frank Hendriks (Tilburg University)
» Anne Mette Kjeldsen (Aarhus University), Mads Jakobsen (Aarhus University)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Gene A. Brewer, Wouter Vandenabeele & Adrian Ritz
Venue
PolyU_Y502
» Hyun Gyu Oh (Research Center for Public Human Resource Development, Sungkyunkwan University, Korea), Sung Min Park (Research Center for Public Human Resource Development, Sungkyunkwan University, Korea)
» Carina Schott (University of Bern), Oliver Neumann (University of Bern), Muriel Baertschi (University of Bern)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Ulf Papenfuß, Marieke van Genugten, Chris Skelcher & Sandra van Thiel
Venue
PolyU_Y503
» Eckhard Schroeter (Zeppelin University), Manfred Roeber (University of Leipzig), Joerg Roeber (Zeppelin University)
» Marieke Van Genugten (Radboud University), Johan De Kruijf (Radboud University), Michiel Herweijer (Radboud University)
» Caroline Brueesch (Zurich University of Applied Science), Sandra Fuhrimann (Zurich University of Applied Science), Achim Lang (Zurich University of Applied Science), Victoria Popova (Zurich University of Applied Science)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Wilson Wong, M. Shamsul Haque, May Chu & Alfred M. Wu
Venue
PolyU_Y404
» M Shamsul Haque (National University of Singapore)
» Alfred Wu (The Hong Kong Institute of Education), Yiping Wu (Shanghai University of Finance and Economics)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Aroon Manoharan
Venue
PolyU_Y412
» Aroon Manoharan (University of Massachusetts Boston), Yueping Zheng (Sun Yat-sen University), James Melitski (Marist College)
» Zhe Zhu (School of Public Policy and Management, Tsinghua University), Nan ZHANG (School of Public Policy and Management, Tsinghua University)
» Helen Liu (The University of Hong Kong)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Jean-Patrick Villeneuve, Martial Pasquier, Albert Meijer, Suzanne Piotrowski & Daniel J. Caron
Venue
PolyU_Y415
» Welles Abreu (University of Brasilia), Ricardo Gomes (University of Brasilia), Luciana Gomes (University of Brasilia)
» Mauricio Lyrio (Federal University of Santa Catarina), Rogerio Lunkes (Federal University of Santa Catarina), Emma Taliani (University of Alcal)
» Gregory Porumbescu (Northern Illinois University), Stephan Grimmelikhuijsen (Utrecht University School of Governance)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Victor Bekkers, Louise Brown & Richard M. Walker
Venue
PolyU_Y402
» Albert Meijer (Utrecht University School of Governance)
» Martijn van der Steen (Erasmus University Rotterdam), José Nederhand (Erasmus University Rotterdam), Mark Van Twist (Erasmus University Rotterdam)
» Mila Gasco (ESADE Business School), J. Ramón Gil-García (State University of New York at Albany), Rodrigo Sandoval-Almazán (Universidad Autónoma del Estado de México)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Carsten Greve, Graeme A Hodge & Yin Wang
Venue
PolyU_R1205
» Graeme Hodge (Monash University), Carsten Greve (Co)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Helen K. Liu
Venue
PolyU_R1109
» Li-Chuan Liu (National Taitung University), Helen Liu (The University of Hong Kong), CHING-YUAN LO (National Taitung University)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Oliver James, Sebastian Jilke & Gregg Van Ryzin
Venue
PolyU_R501
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Christopher Koliba, Robyn Keast, Eva Lieberherr, Joris Voets & Jack W. Meek
Venue
PolyU_R406
» Jennifer Waterhouse (University of Newcastle), Robyn Keast (Southern Cross University), Joop Koppenjan (Erasmus University Rotterdam)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Stephan Grimmelikhuijsen, Sanjay Panday, Lars Tummers & Bert George
Venue
PolyU_R1106
» Wesley Kaufmann (University of Groningen), Lars Tummers (Erasmus University Rotterdam)
» Myoung Jin Lee (City University of Hong Kong), Richard Walker (City University of Hong Kong), M. Jae Moon (Yonsei University)
» Bert George (Ghent University), Sebastian Desmidt (Ghent University), Poul A. Nielsen (University of Southern Denmark), Martin Baekgaard (Aarhus University)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Hiroko Kudo & Ken Rasmussen
Venue
PolyU_Y602
» Dorthe Pedersen (Department of Management, Politics and Philosophy, Copenhagen Business School)
» Alison Wescott (Independent researcher), Hannah Cooper-klein (ind)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
John Alford & Brian Head
Venue
PolyU_Y407
» Jocelyn McGrandle (Concordia University), Frank Ohemeng (University of Ottawa)
» Jurgita Revuckiene (Mykolas Romeris university), Birute Mikulskiene (Mykolas Romeris university)
» denis fischbacher-smith (University of Glasgow)
» Catherine Webber (Institute for Modern Government, Atkinson Graduate School of Management, Willamette University), Fred Thompson (Willamette University Atkinson Graduate School of Management)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Federico Lega & Stefano Calciolari
Venue
PolyU_Y507
» Terhi Tevameri (University of Turku, School of Economics, Pori Unit), Tomi Kallio (University of Turku, School of Economics, Pori Unit)
» Antonio Blanco-oliver (University of Seville), Ian Kirkpatrick (Leeds University Business School, The University of Leeds), Gianluca Veronesi (Leeds University Business School, The University of Leeds)
» Mario Del Vecchio (Università degli Studi di Firenze), lorenzo fenech (SDA Bocconi School of Management), Anna Prenestini (Bocconi University)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Iris Saliterer, James Guthrie & Ileana Steccolini
Venue
PolyU_QR512
» Irvine Lapsley (University of Edinburgh), Juan Du (IPSAR,University of Edinburgh Business School)
» Kirsi-Mari Kallio (University of Turku, School of Economics), Päivikki Kuoppakangas (Univeristy of Turku, School of Economics)
» Peter Hupe (Erasmus University Rotterdam (department of Public Adminsitration and Sociology)), Henk Klaassen (Erasmus University Rotterdam (department of Public Adminsitration and Sociology))
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Cheol Liu, XiaoHu Wang, Wilson Wong & Brian Fong
Venue
PolyU_R506
» Sally Wallace (Georgia State University), cheol Liu (City University of Hong Kong), Xiaohu Wang (City), Riel Franzsen (University of Pretoria), Dirk Scholtz (University of Pretoria)
» gahui shin (Yonsei University), Yeonseob Ha (Yonsei University)
Thursday
13:30 - 15:30
Chaired By:
Mads Kristiansen & Eva Sørensen
Venue
PolyU_R902
» Dennis De Widt (University of Exeter), Martin Laffin (Queen Mary University of London)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Adina Dudau
Venue
PolyU_Y411
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Jennifer Waterhouse
Venue
PolyU_Y515
» Deborah Blackman (University of N), Fiona Buick (University of Canberra), Janine O'Flynn (University of Melbourne), Michael O'Donnell (University of New South Wales), Damian West (University of New South Wales)
» Alessandro Spano (University of Cagliari), Patrizio Monfardini (Department of Economic and Business Sciences - University of Cagliari), Benedetta Bellò (Unversity of Cagliari, Department of Economic and Business Sciences)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Lars Tummers, Montgomery van Wart, Mila Gascó & Lotte Bøgh Andersen
Venue
PolyU_Y516
» Andrej Rus (University of Ljubljana, Faculty for Social Sciences), Simona Kukovič (University of Ljubljana, Faculty for Social Sciences), Helena Kovačič (University of Ljubljana, Faculty for Social Sciences), Hajdeja Iglic (University of Ljubljana, Faculty for Social Sciences)
» Bligh Grant (University of Technology Sydney), Brad Jackson (Institute for Governance and Policy Studies, Victoria University of Wellington)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Gene A. Brewer, Wouter Vandenabeele & Adrian Ritz
Venue
PolyU_Y502
» Palina Prysmakova (Florida Atlantic University)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Ulf Papenfuß, Marieke van Genugten, Chris Skelcher & Sandra van Thiel
Venue
PolyU_Y503
» Martin Lodge (London School of Economics and Political Science), Eva Heims (London School of Economics and Political Science)
» Gyorgy Hajnal (Corvinus University of Budapest AND Hungarian Academy of Sciences), Sándor Csengődi (Corvinus University of Budapest), Bence Kucsera (Corvinus University Budapest)
» Harald Torsteinsen (Harstad University College (from 1 January 2016: UIT - The Arctic University of Norway)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Wilson Wong, M. Shamsul Haque, May Chu & Alfred M. Wu
Venue
PolyU_Y404
» Ahmed Shafiqul Huque (McMaster University), Patamawadee Jongruck (Chiang Mai University)
» Abu Elias Sarker (University of Sharjah), Habib M. Zafarullah (University of New England, NSW)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Jean-Patrick Villeneuve, Martial Pasquier, Albert Meijer, Suzanne Piotrowski & Daniel J. Caron
Venue
PolyU_Y415
» Prashant Sharma (United Nations Research Institute for Social Development (UNRISD), Geneva)
» Luc Juillet (University of Ottawa / Graduate School of Public and International Affairs)
» Mauro Romanelli (University of Naples Parthenope)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Dr. Li-Chuan Liu
Venue
PolyU_R1109
» Agata Kocia (University of Warsaw), Piotr Modzelewski (University of Warsaw), Krzysztof Opolski (University of Warsaw)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Piyawadee Rohitarachoon, Justice Nyigmah Bawole, Francis Nangbeviel Sanyare & Pantharak Phookpan
Venue
PolyU_R506
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Oliver James, Sebastian Jilke & Gregg Van Ryzin
Venue
PolyU_R501
» Kenneth Kriz (Wichita State University), Audrey Brown (Wichita State University)
» Nina van Loon (Aarhus University), Mads Jakobsen (Aa)
» Fabiana Di Porto (University of Salento, Lecce), Nicoletta Rangone (LUMSA University of Rome)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Christopher Koliba, Robyn Keast, Eva Lieberherr, Joris Voets & Jack W. Meek
Venue
PolyU_R406
» John Halligan (Institute for Governance and Policy Analysis, University of Canberra)
» Christopher Koliba (University of Vermont), Asim Zia (University of Vermont), Steve Scheinert (University of Vermont)
» Amanda Scott (Southern Cross University), Robyn Keast (Southern Cross University), Geoff Woolcott (Southern Cross University), Dan Chamberlain (Southern Cross University)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Stephan Grimmelikhuijsen, Sanjay Panday, Lars Tummers & Bert George
Venue
PolyU_R1106
» Ivan Po-Chiu LEE (City University of Hong Kong), Nick Or (University of Southampton)
» Gregg Van Ryzin (Rutgers University-Newark), Norma Riccucci (Rutgers University-Newark), Huafang Li (Rutgers University-Newark)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Hiroko Kudo & Ken Rasmussen
Venue
PolyU_Y602
» Frank Meier (Copenhagen Business School, Department of Organisation), Annemette Kærgaard (Copenhagen Business School, Department of ICM), Christian Tangkjær (Copenhagen Business School, Department of Organisation)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
John Alford & Brian Head
Venue
PolyU_Y407
» Astrid Molenveld (Public Management Institute, University of Leuven), Koen Verhoest (Research Group on Public Administration & Management, University of Antwerp)
» Phillip Bonser (Connexity)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Federico Lega & Stefano Calciolari
Venue
PolyU_Y507
» Anna Prenestini (Bocconi University), Federico Lega (Bocconi University), Roberto Giuseppe Grilli (Local Health Authority of Reggio Emilia)
» guglielmo pacileo (SDA Bocconi School of Management), valeria domenica tozzi (SDA Bocconi School of Management), Verdiana Morando (SDA Bocconi School of Management)
» Elisabetta Trinchero (SDA Bocconi School of Management), Ben Farr-wharton (SCU), Franco Vimercati (FISM, Italian Association of Scientific Medical Societies), Yvonne Brunetto (Southern Cross), Elio Borgonovi (Università Bocconi)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Iris Saliterer, James Guthrie & Ileana Steccolini
Venue
PolyU_QR512
» Jean Claude Mutiganda (Åbo Akademi University School of Business and Economics), Lars Hassel (Umeå University)
» Niklas Wällstedt (Stockholm University), Roland Almqvist (Stockholm University)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Mads Kristiansen & Eva Sørensen
Venue
PolyU_R902
» Eva Moll Sørensen (University of Copenhagen), Mads Kristiansen (University of Copenhagen)
» Evert Lindquist (University of Victoria)
Thursday
16:00 - 17:30
Chaired By:
Lam, Lianne
Venue
PolyU_Y402
» Marko Kesti (University of Lapland), Jaana Leinonen (University of Lapland)
» Mohammed Ibrahim (University of Ghana), Justice Bawole (University of Ghana)

Friday, 15th April

Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Jennifer Waterhouse
Venue
PolyU_Y515
» Yvonne Brunetto (Southern Cross University), Stephen Teo (AUT), Ben Farr-wharton (SCU)
» Sarah Cooper (University of Exeter), Owen Thomas (University of Exeter)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Lars Tummers, Montgomery van Wart, Mila Gascó & Lotte Bøgh Andersen
Venue
PolyU_Y516
» Samradhni Jog (Institute for Governance and Policy Studies, Victoria University of Wellington), Karl Lofgren (Institute for Governance and Policy Studies, Victoria University of Wellington), Brad Jackson (Institute for Governance and Policy Studies, Victoria University of Wellington)
» Adina Dudau (University of Glasgow), George Kominis (University of Glasgow)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Gene A. Brewer, Wouter Vandenabeele & Adrian Ritz
Venue
PolyU_Y502
» Rosanna Nagtegaal (Utrecht University School of Governance), Lars Tummers (Eras), Wouter Vandenabeele (Utrecht University School of Governance)
» Ladigracia Lyakurwa (Yonsei University), Kim Pan Suk (Yonsei University)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Bangcheng Liu & Prof. Jiannan Wu
Venue
ICON_Function 1
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Ulf Papenfuß, Marieke van Genugten, Chris Skelcher & Sandra van Thiel
Venue
PolyU_Y503
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Pan Suk Kim
Venue
PolyU_Y402
» Da Kyoung Kim (The Seoul Institute), Tae In Park (Yonsei University), Pan Suk Kim (Yonsei University)
» yifan yang (Southwest Jiaotong University), zhipeng yuan (Southwest Jiaotong University)
» Olga Mikheeva (Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance, Tallinn University of Technology), Piret Tonurist (Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance, Tallinn University of Technology)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Jiannan Wu, Steven Van de Walle, Andrew Podger & Claudia N. Avellaneda
Venue
ICON_Function 2
» Hongchun Zhang (Xiamen University), Steven Van de Walle (Erasmus University Rotterdam), Yue Zhuo (Xiamen University)
» Jiannan Wu (Department of Public Administration,School of International and Public Affairs,Shanghai Jiao Tong University), Zhangli Liu (Xi'an Jiaotong University)
» Huiping Li (Shanghai University of Finance and Economics), Qingfang Wang (The University of California at Riverside), Chunrong Zheng (Shanghai University of Finance and Economics)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Kerry Brown,Christopher Stoney & Robyn Keast
Venue
ICON_Function 3
» Arwin van Buuren (Erasmus University Rotterdam), Mike Duijn (Erasmus University Rotterdam), Geert Roovers (Saxion University of Applied Sciences)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Wai-Fung Lam
Venue
ICON_Function 5
» Wai Fung Lam (The University of Hong Kong), WEI LI (The Chinese University of Hong Kong)
» Shui-Yan Tang (University of Southern California), Xueyong Zhan (The Hong Kong Polytechnic University)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Sung Min Park, M. Jae Moon & Miao Qing
Venue
PolyU_QR513
» Wolfgang Drechsler (Tallinn University of Technology, Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance), erkki karo (Tallinn University of Technology, Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
M. Di Francesco, R. Hilton, J. Martin, R. Shepherd, A. Spano & C. Stoney
Venue
ICON_Function 6
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Oliver James, Sebastian Jilke & Gregg Van Ryzin
Venue
PolyU_R501
» Raanan Sulitzeanu-Kenan (Hebrew University), Michal Livnat-lerer (Hebrew University), Tehila Kogut (Ben-Gurion University)
» Gregory Porumbescu (Northern Illinois University), Maria Cucciniello (SDA Bocconi School of Management), Nicola Bellè (SDA Bocconi School of Management), Greta Nasi (SDA Bocconi School of Management)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Brian Head
Venue
ICON_Function 7
» Martin Lodge (London School of Economics and Political Science), Kira Matus (University College London)
» Jan De Mulder (Chancellery & Public Governance department/PermRep of the Flemish Region/Belgium to the EU)
» Brian Head (University of Queensland, Institute for Social Science Research)
» Veronica Junjan (University of Twente), Caspar VAN DEN BERG (Leiden University), Rene Torenvlied (University of Twente)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Birgit Grüb, Sebastian Martin & Christopher Klinger
Venue
PolyU_Y408
» Suvituulia Taponen (King´s College), Saba Hinrichs-Krapels (King´s College)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Paresh Wankhade & Peter Murphy
Venue
PolyU_Y507
» Lynda Taylor (University of Nottingham), Kirsten Greenhalgh (University of Nottingham), Peter Murphy (Nottingham Trent University)
» Peter Murphy (University of Nottingham), Kirsten Greenhalgh (University of Nottingham), Lynda Taylor (University of Nottingham)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Iris Saliterer, James Guthrie & Ileana Steccolini
Venue
PolyU_R502
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Cheol Liu, XiaoHu Wang, Wilson Wong & Brian Fong
Venue
PolyU_R507
» Hai Guo (Florida International University), Wen Wang (Indiana university purdue university indianapolis)
» Jooho Lee (University of Nebraska at Omaha), Soonhee Kim (KDI School of Public Policy and Management), Junesoo Lee (KDI School of Public Policy and Management)
» Wilson Wong (The Chinese University of Hong Kong)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Donald Moynihan & René Torenvlied
Venue
PolyU_R902
» Harri Laihonen (University of Tampere, School of Management), Sari Mäntylä (University of Tampere, School of Management)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Myoung Jin Lee
Venue
PolyU_R407
» KyoungRyoul Min (Research Center for Public Human Resource Development, Sungkyunkwan University, Korea), Reginald Ugaddan (Research Center for Public Human Resource Development, Sungkyunkwan University, Korea), Sung Min Park (Sungkyunkwan University, Korea)
» Dong Chul Shim (Korea University,), Hyun Hee Park (Kookmin University), Seong Young Jeong (Sungkyunkwan University)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Yue Zhang
Venue
PolyU_R503
» Anders Parment (Stockholm Business School, Stockholm University), Sara Brorstrom (Department of Business Administration, School of Business, Economics and Law, University of Gothenburg)
» Sara Brorstrom (University of Gothenburg), Giuseppe Grossi (Kr), Daniela Argento (kris), Roland Almqvist (Stock), Anna Thomasson (Lund)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Xuan Tu
Venue
PolyU_R402
» Yuanfeng Zhang (Zhongnan University of Economics & Law), Lijiang Zhao (Zhongnan University of Economics & Law)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Naim Kapucu
Venue
PolyU_R601
» denis fischbacher-smith (University of Glasgow), Moira Fischbacher-Smith (University of Glasgow)
» denis fischbacher-smith (University of Glasgow), Moira Fischbacher-Smith (University of Glasgow)
» Xun Wu (The Hong Kong University of Science and Technology), M Ramesh (National University of Singapor), Michael Howlett (Simon Fraser University)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Stephen Reeve
Venue
PolyU_R1108
» Seung-Ho An (Texas A&M University), Ulrich Jensen (University of Aarhus), Lotte Bogh Andersen (Aarhus University), Jacob Ladenburg (KORA, the Danish Institute of local and regional government research), Kenneth Meier (Texas A&M University), Heidi Houlberg Salomonsen (University of Aalborg)
» Alison Wescott (Independent researcher), Hannah Cooper-klein (ind)
» Seong Soo Oh (Hanyang University), Jungbu Kim (Kyung Hee University), Geon Lee (Kyonggi University)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Ning Liu
Venue
PolyU_R1205
» Carlos Arruda (Fundação Getulio Vargas), André Avrichir (Fundação Getulio Vargas)
Friday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Ivan Po-Chiu Lee
Venue
PolyU_R1206
» Samuel Adams (Ghana), Emmanuel Abokyi (GHANA INSTITUTE OF MAMANEGMENT AND PUBLIC ADMINISTRATION), Agyemang Frimpong (GHANA INSTITUTE OF MANAGEMENT AND PUBLIC ADMINISTRATION)
» Peeter Peda (University of Turku, School of Economics), Eija Vinnari (University of Tampere, School of Management)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Adina Dudau
Venue
PolyU_Y411
» Kimberly Ambrosoli (Southern Cross University), Robyn Keast (Southern Cross University), Kerry Brown (Cur), Michelle Wallace (S)
» Taisa Dias (Federal University of Santa Catarina), Silvio Cario (Federal University of Santa Catarina), Alketa Peci (FGV/EBAPE)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Jennifer Waterhouse
Venue
PolyU_Y515
» Signe Pihl-Thingvad (University of Southern Denmark), Niels Ejersbo (Danish Institute for Local and Regional Government Research)
» Toby Lowe (University of Newcastle), Rob Wilson (University of Newcastle)
» Deborah Blackman (University of N), Fiona Buick (University of Canberra), Janine O'Flynn (University of Melbourne), Michael O'Donnell (University of New South Wales), Damian West (University of New South Wales)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Lars Tummers, Montgomery van Wart, Mila Gascó & Lotte Bøgh Andersen
Venue
PolyU_Y516
» Gary Schwarz (SOAS, University of London), Alexander Newman (Monash University), Brian Cooper (Monash University), Nathan Eva (Monash University)
» Jolien Grandia (Radboud University Nijmegen)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Gene A. Brewer, Wouter Vandenabeele & Adrian Ritz
Venue
PolyU_Y502
» Wouter Vandenabeele (Utrecht University School of Governance), Julia Penning De Vries (Utrecht University School of Governance)
» Ulrike Weske (Utrecht University School of Governance), Paul Boselie (Utrecht University School of Governance), Van Rensen Liesbeth (UMC Utrecht), Schneider Magriet (UMC Utrecht)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Bangcheng Liu & Prof. Jiannan Wu
Venue
ICON_Function 1
» Reginald Ugaddan (Research Center for Public Human Resource Development, Sungkyunkwan University, Korea), Sung Min Park (Research Center for Public Human Resource Development, Sungkyunkwan University, Korea)
» xinyu Tan (Department of Public Administration,School of International and Public Affairs,Shanghai Jiao Tong University), Fengbo Hong (Department of Public Administration,School of International and Public Affairs,Shanghai Jiao Tong University), Bangcheng Liu (Department of Public Administration,School of International and Public Affairs,Shanghai Jiao Tong University)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Pan Suk Kim
Venue
PolyU_Y402
» Jungchul Lee (Yonsei University), Sumi Lee (Yonsei University)
» Roberta Ryan (University of Technology Sydney), Alex Lawrie (University of Technology Sydney)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Jiannan Wu, Steven Van de Walle, Andrew Podger & Claudia N. Avellaneda
Venue
ICON_Function 2
» Ricardo Gomes (University of Brasilia), Claudia N. Avellaneda (Indiana University), Luciana Gomes (University of Brasilia)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Kerry Brown,Christopher Stoney & Robyn Keast
Venue
ICON_Function 3
» Yvonne Brunetto (Southern Cross), Matt Xerri (Griffith University), Silvia Nelson (Southern Cross University), Ben Farr-wharton (SCU)
» Kimberly Ambrosoli (Southern Cross University), Robyn Keast (Southern Cross University), Kerry Brown (Curtin University), Michelle Wallace (Southern Cross University)
» Martina Santandrea (Politecnico di Milano), Marco Giorgino (Politecnico di Milano), Andrea Sironi (Politecnico di Milano)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Wai-Fung Lam
Venue
ICON_Function 5
» Kwan Nok Chan (The University of Hong Kong), Jia Guo (Beijing Normal University)
» Xiaolu Wang (The University of Hong Kong), Kwan Nok Chan (The University of Hong Kong), Ming Fung Leung (University of Sheffield)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Shui-Yan Tang
Venue
PolyU_R507
» Yanwei Li (Erasmus University Rotterdam), Joop Koppenjan (Erasmus University Rotterdam), Vincent Homburg (Erasmus University Rotterdam)
» XiaoHu Wang (City University of Hong Kong), Rebecca Wong (City University of Hong Kong), Naim Kapucu (University of Central Florida)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
M. Di Francesco, R. Hilton, J. Martin, R. Shepherd, A. Spano & C. Stoney
Venue
ICON_Function 6
» Benedetta Bellò (Department of Economic and Business Sciences - University of Cagliari), Alessandro Spano (Department of Economic and Business Sciences - University of Cagliari)
» Ulf Hjelmar (KORA, the Danish Institute of local and regional government research), Lene Holm Pedersen (Copenhagen Business School), Yosef Bhatti (KORA, the Danish Institute of local and regional government research)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Oliver James, Sebastian Jilke & Gregg Van Ryzin
Venue
PolyU_R501
» Julian Christensen (Aarhus University), Casper Mondrup Dahlmann (Aarhus University), Asbjørn Mathiasen (Aarhus University), Niels Bjørn Grund Petersen (Aarhus University)
» Oliver James (University of Exeter), Sebastian R. Jilke (Rutgers University-Newark), Gregg Van Ryzin (Rutgers University-Newark)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Brian Head
Venue
ICON_Function 7
» Andrea Rotolo (Università Bocconi), Elisabetta Notarnicola (Università Bocconi), Giovanni Fosti (Università Bocconi)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Birgit Grüb, Sebastian Martin & Christopher Klinger
Venue
PolyU_Y408
» Patrizio Monfardini (University of Cagliari), Anna Aroni (University of Cagliari), Daniela Moro (University of Cagliari), Gavina Ledda (University of Cagliari)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Paresh Wankhade & Peter Murphy
Venue
PolyU_Y507
» Clive Stanbrook (University of Derby & Derbyshire Fire and Rescue Service)
» Lucia Velotti (School of Public Affairs and Administration -Rutgers University -Newark)
» Harry Barton (Nottingham Trent University), Al Ramahi (Abu Dhabi Police), Carole Tansley (Nottingham Trent University)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Iris Saliterer, James Guthrie & Ileana Steccolini
Venue
PolyU_R502
» Giuseppe Grossi (Kristianstad University), Rachel Baskerville (School of Accounting and Commercial Law, Victoria University of Wellington)
» Sandro Fuchs (Zurich University of Applied Sciences), Christoph Schuler (Zurich University of Applied Sciences), Andreas Bergmann (Zurich University of Applied Sciences), Pascal Horni (Zurich University of Applied Sciences)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Xuejiao Niu
Venue
PolyU_R401
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Xueyong Zhan
Venue
PolyU_R407
» Chengzhe Fu (School of Government, Sun Yet-sen University), Huaibin Jing (School of Government, Sun Yet-sen University), Song Li (School of Government, Sun Yet-sen University), ruan wangshu (School of Government, Sun Yet-sen University)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Bryce Swerhun
Venue
PolyU_QR513
» Hyun Hee Park (Kookmin University), Sung Gul Hong (Kookmin University), Taejun Lee (KDI School of Public Policy and Management), Insu Kim (Kookmin University)
» Rui Mu (Dalian University of Technology), Martin De Jong (Delft University of Technology)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Stephanie Lee
Venue
PolyU_R402
» aelita skarzauskiene (Mykolas Romeris university)
» Hoa Thai (BK21PLUS program, Global Public Administration Department, College of Government and Business - Yonsei University)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Xuan Tu
Venue
PolyU_R601
» Birute Mikulskiene (Mykolas Romeris university), Birute Pitrenaite-Zileniene (Mykolas Romeris university)
» J. Ignacio Criado (Universidad Autónoma de Madrid), Francisco Rojas-martin (Universidad Autónoma de Madrid), J. Ramón Gil-García (Rockefeller College of Public Affairs & Policy, University at Albany, SUNY & Centro de Investigación y Docencia Económicas)
» Sebastian Martin (University of Applied Sciences Upper), Birgit Grüb (Johannes Kepler University)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Ning Liu
Venue
PolyU_R1108
» Lan Wang (University of Edinburgh Business School)
» Mengfei Jiang (University of Edinburgh), Xi Liang (University of Edinburgh), David Reiner (University of Cam), Boqiang Lin (Xiamen University)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Gemma Carey
Venue
PolyU_R1205
» Wai-Hang Yee (National University of Singapore), Birgitta Niklasson (University of Gothenburg), Sandra van Thiel (Radboud University Nijmegen)
» Gemma Carey (Australian National University), Adrian Kay (Australian National University), Ann Nevile (Australian National University)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Alfred M. Wu
Venue
PolyU_R1206
» Alfred M. Wu (Department of Asian and Policy Studies, The Hong Kong Institute of Education)
» zehao zhang (Xi'an Jiaotong University), Min Tang (Xi'an Jiaotong University)
» Christian Jensen (Department of Business Administration, School of Business, Economics and Law, University of Gothenburg), Staffan Johansson (Department of Social Work, University of Gothenburg), Mikael Löfström (University of Borås)
Friday
13:30 - 14:30
Chaired By:
Helen Dickinson and Janine O'Flynn
Venue
ICON_Function 1
Friday
13:30 - 14:30
Chaired By:
Lars Tummers
Venue
ICON_Function 2
Friday
13:30 - 14:30
Chaired By:
Chris Koliba
Venue
ICON_Function 3
Friday
13:30 - 14:30
Chaired By:
Gene A. Brewer
Venue
ICON_Function 7