Sunday, 2nd October

Sunday
11:00 - 19:00
Check-in and Registration
Venue
Hotel Catalunya
Sunday
14:00 - 16:10
Venue
Hotel Catalyuna
» Michael Manfredo (Colorado State University)
» Francesco Morandi (Councillor of Tourism, Autonomous Region of Sardinia)
» Joseph Blake (Colorado State University)
» Omar Valdez (UNWTO.Themis Foundation)
» Joseph O'leary (Colorado State University)
» Massimo Carpinelli (University of Sassari)
» Andreas Rechkemmer (University of Denver)
Sunday
16:10 - 16:40
Coffee Break
Venue
Hotel Catalunya
Sunday
16:40 - 18:40
Venue
Hotel Catalyuna
» Mayor Mario Bruno (Comune de Alghero)
» Sarah Rawlinson (University of Derby)
» Raija Komppula (University of East Finland)
Sunday
18:40 - 20:00
Welcome Reception
Venue
Blau Skybar, Hotel Catalunya

Monday, 3rd October

Monday
08:00 - 18:00
Check-in and Registration
Venue
Maddalena Room, Santa Chiara Complex
Monday
09:00 - 11:00
Chair
Iride Azara
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
09:00
09:20
» Helena Albuquerque (University of Aveiro), Ana Margarida Ferreira de Silva (University of Aveiro), Filomena Martins (University of Aveiro), Carlos Costa (University of Aveiro)
09:40
» Georg Christian Steckenbauer (IMC University of Applied Sciences Krems), Stephanie Tischler (IMC University of Applied Sciences Krems), Arnulf Hartl (Paracelsus Medical University), Christina Pichler (Paracelsus Medical University)
10:00
» Alessandra Cappai (Cornell Institute for Healthy Futures)
Monday
09:00 - 11:00
Chair
Natalie Ooi, Esther Duke, Joseph O'Leary
Venue
Santa Croce Room, Santa Chiara Complex
09:00
» Shane Feyers (Yale University)
09:20
» Kathleen Fitzgerald (African Wildlife Foundation (AWF)), Andrea Athanas (African Wildlife Foundation (AWF))
09:40
10:00
» Ana Margarida Ferreira de Silva (University of Aveiro), Filomena Martins (University of Aveiro), Helena Albuquerque (University of Aveiro)
10:20
» Dominic Lapointe (Département d’études urbaines et touristiques Université du Québec à Montréal Centre de recherche en développement des territoires), Coralie Lebon (Département d’études urbaines et touristiques Université du Québec à Montréal), Alexis Guillemard (Département d’études urbaines et touristiques Université du Québec à Montréal)
Monday
09:00 - 11:00
Chair
Arnaldo Cecchini
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
09:00
» Francesco Morandi (University of Sassari)
09:20
» Federico Niccolini (University of Pisa), Iacopo Cavallini (University of Pisa), Marco Giannini (University of Pisa), Alessandra Bonelli (University of Pisa)
09:40
» Luca Santarossa (Federparchi – Europarc Italy)
10:00
» Paloma Zapata (Sustainable Travel International)
Monday
09:00 - 11:00
Chair
Rob Robertson
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
09:00
09:20
» Berit Kaae (University of Copenhagen), Anton Olafsson (University of Copenhagen), Hélène Draux (University of Copenhagen), Hans Skov-petersen (University of Copenhagen)
09:40
» Luisa Stracqualursi (Department of Statistics "P. Fortunati", University of Bologna), Patrizia Agati (Department of Statistics "P. Fortunati", University of Bologna)
10:00
» Sam Martin (Colorado State University)
Monday
11:00 - 11:30
Coffee Break and "AperoParks" with Sardinian Protected Areas
Venue
Maddalena Room, Santa Chiara Complex
Monday
11:30 - 13:30
Chair
Iride Azara
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
11:30
» Giuseppe Onni (DADU,Sassari University,Alghero), Cristian Cannaos (DADU,Sassari University,Alghero)
11:50
» Linda Heyne (Ithaca College), Jose Vargas (Ruta Verde Nature Tours), Susana Matamoros Mendoza (Proyecto Caminos de Osa)
12:10
» Kim Morland (University of the Sunshine Coast), Claudia Baldwin (University of the Sunshine Coast), Lisa Chandler (University of the Sunshine Coast), Jennifer Carter (University of the Sunshine Coast)
Monday
11:30 - 13:50
Chair
Natalie Ooi, Esther Duke, Joseph O'Leary
Venue
Santa Croce Room, Santa Chiara Complex
11:30
» Kaarina Tervo-Kankare (University of Oulu), Eva Kajan (University of Oulu), Jarkko Saarinen (University of Oulu)
11:50
» Emily Wilkins (University of Maine, School of Forest Resources), Sandra de Urioste-Stone (University of Maine, School of Forest Resources), Aaron Weiskittel (University of Maine, School of Forest Resources), Todd Gabe (University of Maine, School of Economics)
12:10
» Jürgen Schmude (Ludwig-Maximilans-University of Munich)
12:30
» Matthew Taylor (University of Denver), G. Thomas Lavanchy (University of Denver)
12:50
» G. Thomas Lavanchy (University of Denver), Matthew Taylor (University of Denver)
13:10
» Rudi Hartmann (University of Colorado Denver, Department of Geography and Environmental Sciences), Shelley Broadway (University of Colorado Denver, College of Civil Engineering), Amanda Weaver (University of Colorado Denver, Department of Geography and Environmental Sciences)
Monday
11:30 - 13:10
Chair
Francesco Morandi
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
11:30
» Yehya Khaled (Royal Society for the Conservation of Nature), Muna Al Taq (Presenter Only - Royal Society for the Conservation of Nature)
11:50
» Luca Santarossa (Federparchi – Europarc Italy), Emanuela Manca (MEET Association)
12:10
12:30
» Giorgio Massaro (Sinis MPA), Emanuela Manca (Sinis MPA), Sabina Meli (Sinis MPA)
Monday
11:30 - 13:30
Chair
Kathleen Fitzgerald
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
11:30
» Deborah Estima (University the Azores and University of Aveiro), Maria Ventura (University the Azores), Andrea Rabinovici (Federal University of São Paulo), Filomena Martins (University of Aveiro)
11:50
» Andrew Jones (University of Malta), Giusy Cardia (University of Malta)
12:10
» Helena Albuquerque (University of Aveiro), Carlos Costa (University of Aveiro), Filomena Martins (University of Aveiro)
12:30
» Sıla Karacaoğlu (Cukurova University), Kemal Birdir (Mersin University), Medet Yolal (Anadolu University)
Monday
13:30 - 14:30
Lunch
Venue
On your own
Monday
14:30 - 16:00
Chair
Sarah Rawlinson
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
14:30
» Peter Newman (Pennsylvania State University), B. Derrick Taff (Pennsylvania State University)
14:50
» B. Derrick Taff (Pennsylvania State University), Forrest Schwartz (Pennsylvania State University), Ben Lawhon (Leave No Trace Center for Outdoor Ethics), Peter Newman (Pennsylvania State University)
15:10
» Morgane Roux (Institute for Geography and Sustainability, University of Lausanne)
Monday
14:30 - 16:00
Chair
Jurgen Schmude
Venue
Santa Croce Room, Santa Chiara Complex
14:30
» Nora Davis (University of California, Irvine)
14:50
» Emma Pope (University of Derby)
15:10
» Lydia Horne (University of Maine, Orono), Sandra de Urioste-Stone (University of Maine, Orono), John Daigle (University of Maine, Orono), Caroline Noblet (University of Maine, Orono)
Monday
14:30 - 16:00
Chair
Luca Santarossa
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
14:30
» Vincenzo Pascucci (University of Sassari)
14:50
» Nada Beretic (University of Sassari), Arnaldo Cecchini (University of Sassari), Zoran Dukanovic (University of Belgrade)
15:10
» Luca Santarossa (Federparchi – Europarc Italy)
Monday
14:30 - 16:00
Chair
Jing Hu, Jian Gong
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
14:30
» Mao Weiwei (School of Urban and Environment Science,Huazhong Normal University,Wuhan,China), Jian Gong (Central China Normal University,), Mingyue Zhang (School of Urban and Environment Science,Huazhong Normal University,Wuhan,China)
14:50
» Shuyue Yang (Central China Normal University,), Jian Gong (Central China Normal University,)
15:10
» Shaowen Cheng (Central China Normal University, Wuhan Branch of China Tourism Academy), Yan Li (Central China Normal University, Wuhan Branch of China Tourism Academy), Juan Feng (Central China Normal University, Wuhan Branch of China Tourism Academy)
Monday
16:00 - 16:30
Coffee Break
Venue
Maddalena Room, Santa Chiara Complex
Monday
16:30 - 18:00
Chair
Sarah Rawlinson
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
16:30
» Joana Alegria Quintela (GOVCOPP - Center for Governance and Public Policy Research | University of Aveiro), Carlos Costa (GOVCOPP - Center for Governance and Public Policy Research | University of Aveiro), Anabela Correia (Business School | Polytechnic Institute of Setúbal & GOVCOPP - Center for Governance and Public Policy Research | University of Aveiro)
16:50
» Chieh-Lu Li (National Dong Hwa University), Garry Chick (The Pennsylvania State University)
17:10
» Engela de Crom (Tshwane University of Technology)
17:30
» Peter Kruizinga (HZ University of Applied Sciences / Wageningen University and Research Centre)
Monday
16:30 - 18:00
Chair
Elina Michopoulou
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
16:30
16:50
» Elina Michopoulou (University of Derby)
17:10
» Enrico Cicalò (Università di Sassari), Arnaldo Cecchini (University of Sassari), Nada Beretic (Università di Sassari), Roberto Busonera (Università di Sassari), Dario Canu (Università di Sassari), Andrea Causin (Università di Sassari)
17:30
» Claudia Baldwin (University of the Sunshine Coast), Alan Ripoll (University of the Sunshine Coast)
Monday
16:30 - 18:00
Chair
Jing Hu, Jian Gong
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
16:30
» Yan Li (Wuhan Branch of China Tourism Academy, School of Urban and Environmental Science Central China Normal University,), Shaowen Cheng (School of Urban and Wuhan Branch of China Tourism Academy, Environmental Science Central China Normal University,), Shuangyu Xie (Wuhan Branch of China Tourism Academy, School of Urban and Environmental Science Central China Normal University,)
16:50
» Yajuan Li (Central China Normal University, Wuhan Branch of China Tourism Academy), Jing Hu (Central China Normal University, Wuhan Branch of China Tourism Academy)
17:10
» Yijin Wu (Central China Normal University, Wuhan Branch of China Tourism Academy), Yuhua Qiu (Central China Normal University, Wuhan Branch of China Tourism Academy)
17:30
» Shuangyu Xie (Central China Normal University,), Dan Ye (Central China Normal University,)
Monday
18:00 - 20:00
Cocktail Hour
Venue
Maddalena Room and Juharia Square, Santa Chiara Complex
Monday
18:00 - 20:00
Venue
Maddalena Room, Santa Chiara Complex
» Xiaofang Wang (Central China Normal University,), Wensheng Zheng (Central China Normal University,)
» Shu Bo Yang (Zhongnan University of Economics and Law), Xu Jing (Wuhan Colledge)
» Juan Feng (Central China Normal University, Wuhan Branch of China Tourism Academy), Shaowen Cheng (Central China Normal University, Wuhan Branch of China Tourism Academy)
» Xiang Zhang (Central China Normal University,), Zhe Zhang (Central China Normal University,)

Tuesday, 4th October

Tuesday
08:00 - 18:00
Check-in and Registration
Venue
Maddalena Room, Santa Chiara Complex
Tuesday
09:00 - 11:00
Chair
Georgette Leah Burns
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
09:00
» Elin Lilja Öqvist (Icelandic Seal Center, University of Stockholm), Sandra Granquist (Icelandic Seal Center, Institute of Freshwater Fisheries), Anders Angerbjörn (University of Stockholm)
09:20
» Sandra Granquist (Icelandic Seal Center, Institute of Freshwater Fisheries), Georgia Clack (University Center of the West Fjords)
09:40
» Georgette Burns (Griffith University), Elin Lilja Öqvist (Icelandic Seal Center, University of Stockholm), Sandra Granquist (Icelandic Seal Center, Institute of Freshwater Fisheries)
10:00
» Hayley Lynagh (Global Spirit), Daniel Turner (The Born Free Foundation)
Tuesday
09:00 - 11:00
Chair
Harold Richins, John Hull
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
09:00
» Leah Greden Mathews (University of North Carolina Asheville)
09:20
» Marit Engeset (College of Southeast Norway), Jan Velvin (University College of Southeast Norway), John Hull (University College Southeast Norway/Thompson Rivers University)
09:40
» Jonathan Rouse (Okanagan College)
10:00
» Benson Sherrouse (US Geological Survey, Geosciences and Environmental Change Center), Darius Semmens (US Geological Survey, Geosciences and Environmental Change Center), Zachary Ancona (US Geological Survey, Geosciences and Environmental Change Center), Nicole Brunner (US Geological Survey, Geosciences and Environmental Change Center)
Tuesday
09:00 - 11:00
Chair
Stuart Cottrell, Joseph Cheer, Esther Duke
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
09:00
» Esther Duke (Colorado State University), Stuart Cottrell (Colorado State University), Jana Raadik Cottrell (Kuresaare College of Tallinn University of Technology)
09:20
09:40
» Julie Wilson (Universitat Oberta de Catalunya), Salvador Anton Clave (Rovira i Virgili University), Cinta Sanz Ibañez (Rovira i Virgili University)
Tuesday
11:00 - 11:30
Coffee Break
Venue
Maddalena Room, Santa Chiara Complex
Tuesday
11:30 - 13:00
Chair
Georgette Leah Burns
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
11:30
» Deborah Cracknell (National Marine Aquarium/Plymouth University), Sabine Pahl (Plymouth University), Mathew White (European Centre for Environment and Human Health, University of Exeter), Michael Depledge (European Centre for Environment and Human Health, University of Exeter)
11:50
» KC Bloom (Salem State University), Cynde Mcinnis (Salem State University/The Whalemobile)
12:10
» Kumi Kato (Center for Tourism Research, Wakayama University)
12:30
» Malin Larm (Stockholm University), Anders Angerbjörn (Stockholm University), Bodil Elmhagen (Stockholm University), Sandra Granquist (Stockholm University)
Tuesday
11:30 - 13:00
Chair
Harold Richins, John Hull
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
11:30
» Elizabeth Vidon (SUNY-ESF), Jillian Rickly (University of Nottingham)
11:50
» Sean Kelly (University of Guelph, School of Environmental Design & Rural Development)
12:10
» John Hull (Thompson Rivers University)
12:30
» Harold Richins (Thompson Rivers University), Joel Schmidt (University of Applied Management), Christian Werner (University of Applied Management)
Tuesday
11:30 - 13:00
Chair
Stuart Cottrell, Joseph Cheer, Esther Duke
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
11:30
11:50
» Leah Greden Mathews (University of North Carolina Asheville)
12:10
» Ashiqur Rahman (University of South Floirda), Abdur Rahman (JOAR, Munshigang, Shyamnagar, Satkhira, Bangladesh)
Tuesday
13:00 - 14:30
Lunch
Venue
On your own
Tuesday
14:30 - 15:30
Chair
Derrick Taff
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
14:30
» Matthew Bowes (Vancouver Island University), Peter Keller (University of Victoria), Rick Rollins (Vancouver Island University), Robert Gifford (University of Victoria)
14:50
» KC Bloom (Salem State University), Alexandra Asselta (Salem State University), Jonathan Johnston (Salem State University)
Tuesday
14:30 - 15:30
Chair
Claudia Baldwin
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
14:30
» Cynthia Dube (Cape Peninsula University of Technology)
14:50
» Juliepearl Brion (University of the Philippines-School of Urban and Regional Planning)
Tuesday
14:30 - 15:30
Chair
Wayde Morse
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
14:30
14:50
15:10
» Nicola Palmer (Sheffield Hallam University), Nipon Chuamuangphan (Nakhon Pathom Rajabhat University)
Tuesday
15:30 - 16:00
Coffee Break
Venue
Santa Chiara
Tuesday
16:00 - 17:40
Chair
Anders Angerbjörn
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
16:00
16:20
» Elizabeth Pienaar (University of Florida), Elena Rubino (University of Florida)
16:40
» Sarah Lessard (Auburn University), Wayde Morse (Auburn University), Christopher Lepczyk (Auburn University)
17:00
» Ulrike Pröbstl-Haider (University of Natural Resources and Life Sciences Vienna (BOKU))
17:20
» Johann Thorbjornsson (Hólar University College), Georgette Burns (Griffith University), Catherine Chambers (Hólar University College), Jónína Herdís Ólafsdóttir (Institute of Freshwater Fisheries), Bjarni Kristjánsson (Hólar University College)
Tuesday
16:00 - 18:00
Chair
Sean Kelly
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
16:00
16:20
» Netra Subedi (Ministry of Urban Development, Kathmandu)
16:40
» Pavlina Latkova (Recreation, Parks, and Tourism Department, San Francisco State University), Malia Everette (Altruvistas)
17:00
» Seraina Hürlemann (Institute for Geography and Sustainability, University of Lausanne, Switzerland)
17:20
» Chistopher Lupoli (Auburn University), Wayde Morse (Auburn University), John Schelhas (USDA Forest Service, Southeastern Research Station)
17:40
Tuesday
16:00 - 17:30
Chair
Sam Martin
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
16:00
» Kelly Semrad (University of Central Florida/Rosen College of Hospitality Management), Robertico Croes (University of Central Florida/Rosen College of Hospitality Management), Manuel Rivera (University of Central Florida/Rosen College of Hospitality Management), Asli Tasci (University of Central Florida/Rosen College of Hospitality Management)
16:20
16:40
» Jorge Ridderstaat (University of Central Florida), Robertico Croes (University of Central Florida)
17:00
» Manuel Rivera (University of Central Florida), Robertico Croes (University of Central Florida), Kelly Semrad (University of Central Florida)
Tuesday
18:00 - 18:45
Buses depart to Farm Festa 18:00, 18:30, and 18:45
Venue
Santa Chiara Complex
Tuesday
18:30 - 20:00
Cocktail Hour
Venue
Villa Loreto
Tuesday
20:00 - 21:30
Farm Festa Dinner
Venue
Villa Loreto
Tuesday
21:00 - 22:00
Buses return to town at 21:00, 21:30, and 22:00ish

Wednesday, 5th October

Wednesday
08:00 - 13:30
Check-in and Registration
Wednesday
09:00 - 11:00
Chair
Sue Clark
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
09:00
» Sue Clark (Indiana Purdue University at Fort Wayne (IPFW))
09:20
» Michelle Duffy (Federation University Australia), Judith Mair (University of Queensland)
09:40
» Maria Rita Schirru (La Sapienza of Rome)
10:00
10:20
» Nicoló Ceccarelli (University of Sassari), Marco Sironi (University of Sassari), Sabrina Melis (University of Sassari)
Wednesday
09:00 - 11:00
Chair
Jerry Vaske
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
09:00
» Christopher D. Malcolm (Brandon University), Rosa María Chávez Dagostino (Centro Universitario de la Costa, Universidad de Guadalajara), Jose Luis Cornejo-Ortega (Centro Universitario de la Costa, Universidad de Guadalajara)
09:20
» Hallette Smyth (Semester at Sea)
09:40
» Amy Lanou (University of North Carolina Asheville), Sophie Mills (University of North Carolina Asheville)
10:00
» Linda Lolkus (Indiana University - Purdue University Fort Wayne)
Wednesday
09:00 - 11:00
Chair
Rita Cannas
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
09:00
» Jane Widtfeldt Meged (Roskilde University), Anne Cecilie Lasa-González (RUC Tourism Network, Roskilde University)
09:20
» Szilvia Gyimóthy (Aalborg University), Jane Widtfeldt Meged (Roskilde University)
09:40
» Giacomo Del Chiappa (University of Sassari - CRENoS), Giuseppe Melis (University of Cagliari), Marcello Atzeni (University of Cagliari)
10:00
» Morena Pintori (University of Cagliari), Francesca Cabiddu (University of Cagliari), Moreno Frau (University of Cagliari)
10:20
» Marcello Atzeni (University of Cagliari), Daniela Pettinao (University of Cagliari), Giuseppe Melis (University of Cagliari)
10:40
Wednesday
11:00 - 11:30
Coffee Break
Venue
Santa Chiara
Wednesday
11:30 - 12:30
Chair
Lina Xiong
Venue
Tavolara Room, Santa Chiara Complex
11:30
» Robertico Croes (University of Central Florida), Kelly Semrad (University of Central Florida), Manuel Rivera (University of Central Florida)
11:50
12:10
» Wen Zhao (Colorado State University), Jerry Vaske (Colorado State University)
Wednesday
11:30 - 13:00
Chair
David Knight
Venue
Nettuno Room, Santa Chiara Complex
11:30
» Vicky Katsoni (Technological Educational Institute of Athens), Anna Fyta (University of Ioannina)
11:50
» Majda El Boukhari (ENCG Agadir), Sair Aziz (ENCG Agadir)
12:10
» Valentina Talu (University of Sassari), Francesca Arras (University of Sassari), Elisa Ghisu (University of Sassari), Paola Idini (University of Sassari), Arnaldo Cecchini (University of Sassari), Barbara Letteri (Primary School Monte Rosello Alto - Sassari)
Wednesday
11:30 - 13:00
Chair
Daniela Guitart
Venue
Palmavera Room, Santa Chiara Complex
11:30
» Yutaka Nakajima (Japan Travel Bureau Foundation), Natsumi Izu (Japan Travel Bureau Foundation)
11:50
» Daniela Guitart (Griffith University), Ralf Buckley (Griffith University), Aishath Shakeela (Griffith University)
12:10
» Natsumi Izu (Japan Travel Bureau Foundation), Yutaka Nakajima (Japan Travel Bureau Foundation)
12:30