Tuesday, 13th September

Tuesday
17:30 - 20:00
Arrival and Registration
Venue
Reception Desk
Tuesday
20:00 - 21:00
Opening Session
Venue
Sala Principal

Wednesday, 14th September

Wednesday
09:30 - 10:30
Chaired By:
Harriet Ward
Venue
Sala Principal
Wednesday
10:30 - 11:00
Coffee Break
Venue
Ground floor
Wednesday
11:00 - 12:30
OS-01
Chaired By:
Bernardette Tillard
Venue
Sala Polivalente
11:00
» Carol Wassell (Centre for Excellence for Looked After Children in Scotland, (CELCIS) University of Strathclyde), Robert Porter (CELCIS, University of Strathclyde), Vicki Welch (CELCIS, University of Strathclyde)
11:15
» Sarah Mosca (University Lille 1), Bernadette Tillard (University Lille 1)
11:30
» Meredith Kiraly (University of Melbourne)
11:45
» Poirier Marie-Andree (University of Montreal, School of Social Work), Sonia Helie (Research Center for Vulnerable Youth, Integrated University Health and Social Services Center for Central South Island of Montreal), Chantal Lavergne (Research Center for Vulnerable Youth, Integrated University Health and Social Services Center for Central South Island of Montreal), Daniel Turcotte (Laval University, School of Social work), Geneviève Turcotte (Research Center for Vulnerable Youth, Integrated University Health and Social Services Center for Central South Island of Montreal)
12:00
» Bernadette Tillard (University Lille 1), Sarah Mosca (University Lille 1)
Wednesday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Glenys Bristow
Venue
Sala 1
11:00
» Tim Stroobants (Vrije Universiteit Brussel / Child and Family), Benedikte Van den Bruel (Jongerenwelzijn), Anne Vanden Berge (Child and Family), Johan Vanderfaeillie (Vrije Universiteit Brussel)
11:18
» Toril Synnøve Jenssen (UIT The Artic University of Tromsø), Merete Saus (Uit the Arctic University of Norway)
11:36
» Ernest Darkwah (University of Bergen), Marguerite Daniel (University of Bergen), Maxwell Asumeng (University of Ghana)
11:54
» Claudia Camilo (Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), CIS-IUL,), Margarida Vaz Garrido (Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), CIS-IUL,), Maria Calheiros (Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), CIS-IUL,)
12:12
» Glenys Bristow (Victoria University Melbourne Australia), Jeannie Jones (Private Consultant)
Wednesday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Sofia Enell
Venue
Sala 2
11:00
» Nazirah Hassan (University of Strathclyde), Andrew Kendrick (University of Strathclyde)
11:18
» Ellen Eltink (Spirit Youth Care in Amsterdam), Conny Zeilstra (Spirit Youth Care in Amsterdam), Carolien Konijn (Spirit Youth Care in Amsterdam), Geert Jan Stams (University of Amsterdam)
11:36
» Tena Zalović (Centre for Missing and Exploited Children, Osijek), Gabrijela Ratkajec Gašević (University of Zag), Ivana Maurović (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences)
11:54
Wednesday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Leanne Dowse
Venue
Sala 3
11:00
» Berni Kelly (Queens University, Belfast), John Pinkerton (Queens University, Belfast), Gavin Davidson (Queens University, Belfast)
11:15
» Conor Mc Mahon (Tusla - Child and Family Agency - Ireland), Robbie Gilligan (Trinity College Dublin)
11:30
» Berni Kelly (Q), Karen Winter (Queens University, Belfast), Sandra Dowling (University of Bristol)
11:45
» Annemarieke Blankestein (de Viersprong), Rachel E.A. Van Der Rijken (de Viersprong), Katrien De Vuyst (Stichting Prisma), Jac De Bruijn (Stichting Prisma), Xavier Moonen (University of Amsterdam), Robert Didden (Radboud University Nijmegen)
12:00
Wednesday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Ingrid Höjer
Venue
Sala 5
11:00
11:18
» Élodie Marion (École nationale d'administration publique)
11:36
» Eran Melkman (University of Haifa), Tehila Refaeli (Hebrew University), Rami Benbenishty (Bar Ilan University)
11:54
» Ingrid Höjer (department of social work, University of Gothenburg), Helena Johansson (department of social work, University of Gothenburg), Helena Lindberg (department of social work, University of Gothenburg)
Wednesday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Jim Anglin
Venue
Sala Principal
11:00
» Deborah Sellers (Cornell University), Michael Nunno (Cornell University)
11:15
11:30
» Hubert Pijnenburg (HAN University of Applied Sciences / Radboud University Nijmegen)
11:45
12:00
» Jim Anglin (School of Child and Youth Care, University of Victoria,)
Wednesday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Andrew Kendrick
Venue
Sala de Cámara
11:00
» Suellen Murray (RMIT University)
11:18
11:36
» Adrienne Reilly (University of Strathclyde), Andrew Kendrick (University of Strathclyde)
11:54
Wednesday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Carme Montserrat & Ferrán Casas
Venue
Sala 4
11:00
» Julie Selwyn (University of Bristol, Hadley Centre for Adoption and Foster Care Studies)
11:15
» Joan Llosada-Gistau (Child Protection Department, Catalan Government), Carme Montserrat (University of Girona)
11:30
» Carla González (University of Oviedo), Amaia Bravo (University of Oviedo), Ignacia Arruabarrena (Universidad del País Vasco), Jorge F. Del Valle (University of Oviedo)
11:45
» Debbie Watson (University of Bristol, Hadley Centre for Adoption and Foster Care Studies)
12:00
» Ferran Casas (University of Girona)
Wednesday
12:30 - 14:00
OS-06
Chaired By:
Heather Ottaway
Venue
Sala Polivalente
12:30
» Lynne Moggach (Barnardos Australia), Elizabeth Cox (Barnardos Australia)
12:45
13:00
» Carole Côté (Centre d'expertise en maltraitance du Centre intégré universitaire de santé et de services sociaux du Centre-Sud-de-l’Île-de-Montréal), Poirier Marie-Andree (École de travail social, Université de Montréal), Geneviève Pagé (Université du Québec en Outaouais), Anne Marie Piché (École de travail social, Université du Québec à Montréal), Geneviève Turcotte (Centre de recherche jeunes en difficulté du Centre intégré universitaire de santé et de services sociaux du Centre-Sud-de-l’Île-de-Montréal), Sarah Auger (École de travail social, Université de Montréal)
13:15
» Sarah Meakings (Cardiff University), Katherine Shelton (Cardiff University), Julie Doughty (Cardiff University), Heather Ottaway (University of Bristol, Hadley Centre for Adoption and Foster Care Studies), Amanda Coffey (Cardiff University)
13:30
» Heather Ottaway (University of Bristol, Hadley Centre for Adoption and Foster Care Studies), Sarah Meakings (Cardiff University), Katherine Shelton (Cardiff University), Julie Doughty (Cardiff University), Amanda Coffey (Cardiff University)
Wednesday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Gabrijela Ratkajec
Venue
Sala 3
12:30
» Tommy Lundström (Department of social work, Stockholm University), Patrik Karlsson (Department of social work, Stockholm University)
12:45
» Rachel Webb (Glasgow Caledonian University), Dan Johnson (Kibble Education and Care Centre)
13:00
» Ivana Jedud Boric (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences), Nivex Koller-trbović (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences), Anja Mirosavljević (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences)
13:15
» Shalhevet Attar-Schwartz (The Hebrew University), Rami Benbenishty (Bar-Ilan Universoty), Ilan Roziner (Tel-Aviv University)
13:30
» Ivana Maurovic (Univerity of Zagreb), Antonija žIžak (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences), Gabrijela Ratkajec Gašević (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences), Ivana Jedud (University of Oviedo)
Wednesday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Cinzia Canali
Venue
Sala 4
12:30
» Nanna Kayed (Norwegian University of science and technology), Thomas Jozefiak (Norwegian University of science and technology)
12:45
» Tehila Refaeli (Ben Gurion University), Rami Benbenishty (Bar-Ilan Universoty), Anat Zeira (The Hebrew University)
13:00
» Stefan Schnurr (University of Applied Sciences Northwestern Switzerland, School of Social Work, Institute for Studies in Children and Youth Services), Kay Biesel (University of Applied Sciences Northwestern Switzerland, School of Social Work, Institute for Studies in Children and Youth Services)
13:15
13:30
» Cinzia Canali (Fondazione Zancan), Giulia Barbero Vignola (Fondazione Zancan)
Wednesday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Robbie Gilligan & Laura Arnau
Venue
Sala Principal
12:30
12:45
» Robbie Gilligan (Trinity College Dublin), Laura Arnau (Universitat Autònoma de Barcelona)
13:00
» Ingrid Höjer (department of social work, University of Gothenburg), Helena Johansson (department of social work, University of Gothenburg)
13:15
» Hana Pazlarova (Charles University in Prague), Oldrich Matousek (Charles University in Prague)
13:30
» Fidelma Hanrahan (University of Sussex), Janet Boddy (University of Sussex)
Wednesday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Hans Grietens
Venue
Sala de Cámara
12:30
12:45
» Ingunn Studsrød (University of Stavanger)
13:00
» Elizabeth Fernandez (The University of New South Wales), Jung-Sook Lee (The University of New South Wales)
13:15
13:30
» Pirjo Markkola (University of Tampere)
Wednesday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Thomas Gabriel
Venue
Sala 1
12:30
» Klaus Wolf (Universität Siegen)
12:45
» Renate Stohler (ZHAW Zurich University of Applied Sciences, School of Social Work, Institute of Child-hood, Youth and Family), Clara Bombach (ZHAW Zurich University of Applied Sciences, School of Social Work, Institute of Child-hood, Youth and Family), Thomas Gabriel (Zurich University of Applied Sciences, School of Social Work, Institute of Child-hood, Youth and Family)
13:00
» Claire Cameron (UCL Institute of Education), Hanan Hauari (UCL Institute of Education)
13:15
13:30
» Hélène Join-Lambert (Université Paris Ouest Nanterre la Défense), Janet Boddy (University of Sussex)
Wednesday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Annemiek Harder
Venue
Sala 2
12:30
» Torill Tjelflaat (Norwegian University of science and technology), Tormod Rimehaug (Norwegian University of science and technology)
12:45
» Jonathan Leipoldt (University of Groningen), Tormod Rimehaug (Norwegian University of science and technology), Annemiek T. Harder (University of Groningen), Nanna Kayed (Norwegian University of science and technology), Hans Grietens (University of Groningen)
13:00
» Annika Eenshuistra (University of Groningen, the Netherlands), Annemiek T. Harder (University of Groningen, the Netherlands), Erik J. Knorth (University of Groningen, the Netherlands)
13:15
» Tormod Rimehaug (Norwegian University of science and technology), Anne Mari Undheim (Norwegian University of), Jo Magne Ingul (RKBU-Midt-Norge)
13:30
» Linda Rothman (HAN University of Applied Sciences/ Tilburg University), Marsida Grami (University of Tirana)
Wednesday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Robert Flynn
Venue
Sala 5
12:30
» Connie Cheung (Child Welfare Institute, Children's Aid Society of Toronto), Robert Flynn (University of Ottawa)
12:45
» Robert Flynn (University of Ottawa), Adrianna Côté (University of Ottawa), Connie Cheung (Toronto Children's Aid Society)
13:00
13:15
» Andrea Hickey (University of Ottawa), Robert Flynn (University of Ottawa), Joanna Lostracco (University of Ottawa)
13:30
Wednesday
14:00 - 15:00
Lunch
Venue
First Floor
Wednesday
15:00 - 16:30
Chaired By:
Mike Stein
Venue
Sala Principal
Wednesday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Frank Van Holen
Venue
Sala Polivalente
16:30
» Tuija Eronen (University of Tampere), Riitta Laakso (University of Tampere)
16:45
» Claudia Mollidor (Ipsos MORI), Sarah Knibbs (Ipsos MORI), Jo Warburton (National Implementation Service)
17:00
» Heather Ottaway (University of Bristol, Hadley Centre for Adoption and Foster Care Studies)
17:15
17:30
» Frank Van Holen (Vrije Universiteit Brussel), Johan Vanderfaeillie (Vrije Universiteit Brussel), Femke Vanschoonlandt (Vrije Universiteit Brussel), Skrallan De Maeyer (Vrije Universiteit Brussel)
Wednesday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Jonathan Dickens
Venue
Sala 1
16:30
» Inge Busschers (Youth Protection Amsterdam Area & Amsterdam University of Applied Sciences), Boendermaker Leonieke (Amsterdam University of Applied Sciences)
16:45
» Robert Porter (University of Strathclyde), Vicki Welch (University of Strathclyde), Carol Wassell (University of Strathclyde)
17:00
17:15
17:30
» Jonathan Dickens (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Gillian Schofield (University of East Anglia,), Chris Beckett (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Georgia Philip (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Julie Young (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families)
Wednesday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Christopher Bellonci
Venue
Sala 2
16:30
» Kenny Kor (The University of New South Wales)
16:45
» Eduardo Martín (University of La Laguna), Jorge F. Del Valle (University of Oviedo), Amaia Bravo (University of Oviedo)
17:00
» Nick Halfpenny (MacKillop Family Services), Edith Loch (MacKillop Family Services)
17:15
» Sara McLean (Therapeutic Residential Care Forum), Greg Wall (Therapeutic Residential Care Forum), Raeleen Mckenzie (Therapeutic Residential Care Forum), Glenys Bristow (Victoria University Melbourne Australia), Laurel Downey (Therapeutic Residential Care Forum), Lyn Millet (Therapeutic Residential Care Forum), Kate Martin (Therapeutic Residential Care Forum)
17:30
Wednesday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Johan Vanderfaeille
Venue
Sala 3
16:30
» Anne Mari Undheim (Norwegian University of science and technology), Stian Lydersen (Norwegian University of science and technology), Nanna Kayed (Norwegian University of science and technology)
16:48
» Anouk Goemans (Leiden University), Mitch Van Geel (Leiden University), Paul Vedder (Leiden University)
17:06
» Barbara Greenberg (University of Ottawa), Meagan Miller (University of Ottawa), Erik Michael (University of Ottawa), Robert Flynn (University of Ottawa)
17:24
» Johan Vanderfaeillie (Vrije Universiteit Brussel), Femke Vanschoonlandt (Vrije Universiteit Brussel), Frank Van Holen (Vrije Universiteit Brussel), Skrallan De Maeyer (Vrije Universiteit Brussel)
Wednesday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Jesús Palacios
Venue
Sala 4
16:30
» Mette Lausten (SFI - The Danish National Centre for Social Research), Signe Frederiksen (SFI - The Danish National Centre for Social Research)
16:48
» Carla Silva (Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), Centro de Investigação e Intervenção Social (CIS-IUL)), Maria Calheiros (Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), Centro de Investigação e Intervenção Social (CIS-IUL))
17:06
» Maria Gracia Peñarrubia (University of Seville, Spain), Jesús Palacios (University of Seville, Spain), Maite Román (University of Seville, Spain), Carmen Moreno (University of Seville, Spain), Esperanza León (University of Seville, Spain)
17:24
» Maite Román (University of Seville), Jesús Palacios (University of Seville), Carmen Moreno (University of Seville), Esperanza León (University of Seville), Maria Gracia Peñarrubia (University of Seville)
Wednesday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Eran Melkman
Venue
Sala 5
16:30
» David Pålsson (Department of social work, Stockholm University)
16:45
17:00
» Ingunn Barmen Tysnes (Bergen University College), Riina Kiik (Norwegian University of Science and Technology (NTNU))
17:15
» Marianne Dæhlen (Norwegian Social Research, Oslo and Akershus University College of Applied Sciences)
17:30
» Eran Melkman (University of Haifa), Rami Benbenishty (Bar Ilan University)
Wednesday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Harriet Ward
Venue
Sala Principal
16:30
» Fred Wulczyn (Chapin Hall at the University of Chicago), Lijun Chen (Chapin Hall at the University of Chicago), Kerry Price (Chapin Hall at the University of Chicago), Keunhye Park (Chapin Hall at the University of Chicago)
16:45
» Rousseau Daniel (Service de pédopsychiatrie CHU 49100 Angers - France)
17:00
» Jane Barlow (University of Warwick), Sukhi Sembi (University of Warwick), Gwynne Rayns (NSPCC), Richard Cotmore (NSPCC), Sharon Dawe (Griffith University)
17:15
» Judith Harwin (Lancaster University), Bachar Alrouh (Lancaster University), Lily Golding (Brunel University London), Tricia Mcquarrie (Brunel University London), Stephen Swift (Brunel University London), Mary Ryan (RyanTunnardBrown), Jo Tunnard (Brunel University London), Karen Broadhurst (Lancaster University)
17:30
Wednesday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Tom Van Yperen & Louise Morpeth
Venue
Sala de Cámara
16:30
» Ingrid Kremer (Maastricht University), Daphne Kann (Netherlands Youth Institute / NJi), Germie VandenBerg (Netherlands Youth Institute / NJi), Carmen D Dirksen (Maastricht University Medical Center), Mickaël Hiligsmann (Maastricht University), silvia evers (Maastricht University; Trimbos Institute)
16:45
» Gretchen Bjornstad (Dartington Social Research Unit), Nick Axford (Dartington Social Research Unit), Louise Morpeth (Dartington Social Research Unit)
17:00
» Carmen D Dirksen (Maastricht University), silvia evers (Trim)
17:15
» Frances Kemp (Dartington Social Research Unit), Anam Raja (Dartington Social Research Unit), Cassandra Ohlson (Dartington Social Research Unit), Louise Morpeth (Dartington Social Research Unit), Nick Axford (Dartington Social Research Unit)
17:30
» Tom Van Yperen (Netherlands Youth Institute / NJi)
Wednesday
18:00 - 19:00
Venue
Exhibition Room
» Frank Van Holen (Vrije Universiteit Brussel), Femke Vanschoonlandt (Vrije), Johan Vanderfaeillie (Vrije Universiteit Brussel), Skrallan De Maeyer (Vrije Universiteit Brussel)
» Harmke Leloux-Opmeer (Horizon Youth Care and Special Education), Chris H.Z. Kuiper (Horizon Youth Care and Special Education), Evert M. Scholte (Leiden University)
» Heinz Messmer (University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland, School of Social Work), Lukas Fellmann (University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland, School of Social Work), Marina Wetzel (University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland, School of Social Work)
» Tiina Lehto-Lundén (University of Helsinki)
» Donna O'Leary (Child and Family Agency, Ireland and University College Cork), Alastair Christie (University College Cork), Ivan J Perry (University College Cork)
» Murray Davies (The Viewpoint Organisation), Morag Demers (Ontario Association of Children’s Aid Societies)
» Jesús M. Jiménez-Morago (University of Seville, Spain), Jesús Palacios (University of Seville, Spain), Carmen Paniagua (University of Seville, Spain)
» Jesús M. Jiménez-Morago (University of Seville, Spain), Mª Isabel Zavala (University of Seville, Spain)
» Carmen Paniagua (University of Seville, Spain), Carmen Moreno (University of Seville, Spain), Pablo Carrera (University of Seville, Spain), Pilar Ramos (University of Seville, Spain), Irene García-Moya (University of Seville, Spain), Concepción Moreno-Maldonado (University of Seville, Spain)
» Carmen Paniagua (University of Seville, Spain), Francisco Rivera (University of Huelva), Pablo Carrera (University of Seville, Spain), Inmaculada Sánchez-Queija (University of Seville, Spain), Antonia Jiménez-Iglesias (University of Seville, Spain), Ana Villafuerte-Díaz (University of Seville, Spain)
» Lynne Moggach (Barnardos Australia), Elizabeth Cox (Barnardos Australia)
» Amaia Mosteiro (University of Deusto), Emma Sobremonte (University of Deusto), Arantxa Rodríguez (University of Deusto), Usue Beloki (University of Deusto)
» Raquel Barroso (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Vanessa Coelho (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Isabel Costa (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Maria Barbosa-Ducharne (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences)
» Maria D. Salas (University of Malaga), Isabel M. Bernedo (University of Malaga), Maria J. Fuentes (University of Malaga), Miguel A. García-martín (University of Malaga)
» Arnout Bunders (Youth Protection Amsterdam Area and VU University Amsterdam), Marc Dinkgreve (Youth Protection Amsterdam Area), Jacqueline Broerse (VU University Amsterdam), Barbara Regeer (VU University Amsterdam)
» Beatriz Triana-Pérez (Universidad de La Laguna), Lorena María Pérez-Marrero (Universidad de La Laguna)
» Beatriz Triana-Pérez (Universidad de La Laguna), Juan Antonio Rodríguez-Hernández (Universidad de La Laguna), Lorena María Pérez-Marrero (Universidad de La Laguna)
» Isabel Costa (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Maria Barbosa-Ducharne (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences)
» Joana Lara Soares (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Maria Barbosa-Ducharne (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Silvia Monteiro Fonseca (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Sofia Bessa Costa (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences)
» ALBA ÁGUILA OTERO (University of Oviedo), Carla González (University of Oviedo), Silvia Pérez (University of Oviedo), Jorge F. Del Valle (University of Oviedo)
» Andre Tavares (University of Oviedo), Jorge F. Del Valle (University of Oviedo)
Wednesday
19:45 - 23:30
Tradicional Dinner "Espicha"
Venue
Bus Departure from Conference Venue

Thursday, 15th September

Thursday
09:00 - 10:30
Chaired By:
Jim K. Whittaker
Venue
Sala Principal
Thursday
10:30 - 11:00
Coffee Break
Venue
Ground floor
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Nina Biehal
Venue
Sala Polivalente
11:00
» Marie Sallnäs (Department of social work, Stockholm University), David Pålsson (Department of social work, Stockholm University), Stefan Wiklund (Department of social work, Stockholm University)
11:15
» Tim Moore (Institute of Child Protection Studies, Australian Catholic University), Morag McArthur (Institute of Child Protection Studies, Australian Catholic University)
11:30
» Maria Pinheiro (University of Coimbra, Faculty of Psychology and Education Sciences), Carla Palaio (Casa do Canto APDMF-CrescerSer), Cristina Velho (Casa do Canto APDMF-CrescerSer), Laura Santos (Casa do Canto APDMF-CrescerSer)
11:45
12:00
» Nina Biehal (University of York), Helen Baldwin (University of York), Linda Cusworth (University of York), Jim Wade (University of York)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Merete Saus
Venue
Sala 1
11:00
11:18
» Reidunn Håøy Nygård (UIT The Artic University of Tromsø), Merete Saus (UIT The Artic University of Tromsø)
11:36
» Hedvig Torvik Nilsen (Senior Advisor, Norwegian Directorate for Children, Youth and Family Affairs, Department of Child Care), Nita Ormen (Assistant professor, Ostfold University College, Faculty of health and Social Studies)
11:54
» Marcela Douglas (UIT The Artic University of Tromsø), Merete Saus (UIT The Artic University of Tromsø)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Elaine Farmer
Venue
Sala 2
11:00
» Johan Vanderfaeillie (Vrije Universiteit Brussel), Frank Van Holen (Vrije Universiteit Brussel), Skrallan De Maeyer (Vrije Universiteit Brussel), Laurence Belenger (Vrije Universiteit Brussel), Laura Gypen (Vrije Universiteit Brussel)
11:15
» Clare Lushey (Centre for Child and Family Research, Loughborough University), Georgia Hyde-Dryden (Loughborough University), Lisa Holmes (Loughborough University)
11:30
» Dalija Snieškienė (Vytautas Magnus University), Daiva Kepežinskienė (Kaunas city social service center)
11:45
12:00
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Gillian Schofield
Venue
Sala 3
11:00
» Mathilde Turcotte (Université Laval), Nadine Lanctôt (Université de Sherbrooke)
11:15
» Boendermaker Leonieke (Amsterdam University of Applied Sciences), Claire Bernaards (Amsterdam University of Applied Sciences), Gitte Riis Hansen (University College Sjaelland), Gwendy Moentjens (Artesis Plantijn University of Applied Sciences Antwerp), Andrew Kendrick (University of Strathclyde)
11:30
» Jeanette Cossar (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Gillian Schofield (University of East Anglia,), Julia Keenan (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Birgit Larsson (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Pippa Belderson (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Emma Ward (University of East Anglia,)
11:45
» Rawan W. Ibrahim (Consultant and Researcher, UNICEF Jordan Country Office)
12:00
» Gillian Schofield (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Jeanette Cossar (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Emma Ward (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Birgit Larsson (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Pippa Belderson (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Jan Storø
Venue
Sala 4
11:00
» Anne Marie Villumsen (VIA University College)
11:15
» Ida Schwartz (University College Lillebaelt, Centre for Applied Welfare Research)
11:30
» Sanne Te Meerman (University of Groningen), Laura Batstra (University of Groningen), Rink Hoekstra (University of Groningen, the Netherlands), Hans Grietens (University of Groningen)
11:45
12:00
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Jesús Palacios & Julie Selwyn
Venue
Sala Principal
11:00
11:15
11:30
» Maria Barbosa-Ducharne (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Sylvie Marinho (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences)
11:45
» Jesús Palacios (University of Seville), Jesús M. Jiménez-Morago (University of Seville), Carmen Paniagua (University of Seville)
12:00
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Jill Berrick
Venue
Sala de Cámara
11:00
» Marit Skivenes (University of Bergen)
11:15
11:30
11:45
» Jonathan Dickens (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families)
12:00
» Morag McArthur (Institute of Child Protection Studies, Australian Catholic University)
Thursday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Samuel Keller
Venue
Sala 5
Thursday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Arve Lerum
Venue
Sala de Cámara
12:30
» Marie-Joëlle Robichaud (Université de Montréal), Poirier Marie-Andree (University of Montreal, School of Social Work)
12:45
» Jim Lurie (Norwegian University of science and technology), Torill Tjelflaat (Norwegian University of science and technology)
13:00
» Anita Storhaug (Norwegian University of science and technology), Berit Skauge (Trondheim Municipality and Norwegian University of science and technology), Bente Heggem Kojan (Norwegian University of science and technology)
13:15
» Anette Christine Iversen (University of Bergen), Ragnhild Bjørknes (University of Bergen), Silje Øverland Risøy (Ytrebygda child welfare service)
13:30
» Arve Lerum (University of Stavanger, Faculty of Social Science, Intitute of Social Work)
Thursday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Helen Baldwin
Venue
Sala Polivalente
12:30
» Tim Stroobants (Vrije Universiteit Brussel / Child and Family), Johan Vanderfaeillie (Vrije Universiteit Brussel), Frank Van Holen (Vrije Universiteit Brussel / Pleegzorg Vlaams-Brabant en Brussel), Caroline Andries (Vrije Universiteit Brussel)
12:45
» Amy Lynch (University of Bedfordshire, Tilda Goldberg Centre), Fiona Newlands (University of Bedfordshire, Tilda Goldberg Centre), David Westlake (University of Bedfordshire, Tilda Goldberg Centre), Donald Forrester (Cardiff University)
13:00
» Kristen Lwin (Practice and Research Together (PART)), Julia Wedeles (Practice and Research Together (PART)), Sarah Head (Practice and Research Together (PART)), Aaron Turpin (Practice and Research Together (PART)), Auriole Fernandes (Practice and Research Together (PART))
13:15
13:30
Thursday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Carla van Os
Venue
Sala 1
12:30
» Marzia Saglietti (Università di Bologna), Laura Palareti (Università di Bologna)
12:48
» Danielle Zevulun (University of Groningen), Margrite Kalverboer (University of Groningen, the Netherlands), Elianne Zijlstra (University of Groningen, the Netherlands), Wendy Post (University of Groningen, the Netherlands), Erik J. Knorth (University of Groningen, the Netherlands)
13:06
» Margrite Kalverboer (University of Groningen), Jet Rip (University of Groningen), Elianne Zijlstra (University of Groningen), Wendy Post (University of Groningen)
13:24
» Carla Van Os (University of Groningen), Margrite Kalverboer (University of Groningen), Elianne Zijlstra (University of Groningen), Danielle Zevulun (University of Groningen), Jet Rip (University of Groningen), Daan Beltman (University of Groningen), Erik J. Knorth (University of Groningen)
Thursday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Claire Ganne
Venue
Sala 2
12:30
» Dag Skilbred (Uni Research Health), Karen J Skaale Havnen (Uni Research Health)
12:45
» Arjen Van Assen (University of Groningen), Jana Knot-Dickscheit (University of Groningen), Wendy Post (University of Groningen), Hans Grietens (University of Groningen)
13:00
» Gabrijela Ratkajec Gašević (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences), Antonija žIžak (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences), Martina Ferić (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences), Ivana Maurović (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences), Josipa Mihić (University of Zagreb, Faculty of Educational and Rehabilitation Sciences)
13:15
13:30
» Claire Ganne (University Paris Ouest Nanterre la Défense), Nathalie Thiery (University Paris Ouest Nanterre la Défense)
Thursday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Laura Arnau
Venue
Sala 3
12:30
» Johanna Greeson (University of Pennsylvania), Allison Thompson (University of Pennsylvania)
12:45
» Foradada-Villar Mireia (University of Lleida), Josefina Sala (Universitat Autònoma de Barcelona)
13:00
» Jade Ward (University of York), Jo Dixon (Dept. Social Policy and Social Work, University of York), Heidi, Jade, Mia and Zoe - HP Young People (Stoke on Trent's House Project)
13:15
» Joan Llosada-Gistau (Child Protection Department, Catalan Government), Francesc Xavier Balagué Gea (Child Protection Department, Catalan Government), Manel Lolo (Child Protection Department, Catalan Government), Eduard Hernandez (Child Protection Department, Catalan Government)
13:30
» Laura Arnau (Universitat Autònoma de Barcelona), Josefina Sala (Universitat Autònoma de Barcelona), Mark Courtney (University Of Chicago), Amy Dworsky (Chapin Hall at the University of Chicago)
Thursday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Nuria Fuentes
Venue
Sala Principal
12:30
» Serbati Sara (University of Padua), Paola Milani (University of Padua), Ombretta Zanon (University of Padua), Chiara Sità (University of Verona), Marco Ius (University of Padua), Diego Dimasi (University of Padua)
12:45
» Nuria Fuentes-Peláez (University of Barcelona), Crescencia Pastor (University of Barcelona), M.Angels Balsells (University of Lleida)
13:00
» Jill Berrick (University of California at Berkeley)
13:15
» Isabel M. Bernedo (University of Malaga), Maria D. Salas (University of Malaga), Maria J. Fuentes (University of M), Miguel A. García-martín (University of Malaga)
13:30
» Georgia Hyde-Dryden (Loughborough University), Lisa Holmes (Loughborough University)
Thursday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Ron Scholte
Venue
Sala 4
12:30
» Marieke De Greef (HAN University of Applied Sciences), Hubert Pijnenburg (HAN University of Applied Sciences / Radboud University Nijmegen), Marion Van Hattum (HAN University of Applied Sciences), Bryce D. McLeod (Virginia Commonwealth University), Ron H.J. Scholte (Radboud University Nijmegen / Praktikon)
12:45
» Aurelie M.C. Lange (de Viersprong), Rachel E.A. Van Der Rijken (de Viersprong), Marc J.M.H. Delsing (Praktikon), Jan J.V. Busschbach (Erasmus Medical Centre), Joan E. Van Horn (de Forensische Zorgspecialisten), Ron H.J. Scholte (Radboud University Nijmegen)
13:00
» Ron H.J. Scholte (Radboud University Nijmegen), Aurelie M.C. Lange (de Viersprong), Rachel E.A. Van Der Rijken (de Viersprong), Marc J.M.H. Delsing (Praktikon)
13:15
» Eefje Strijbosch (Juzt youth care), Geert Jan Stams (University of Amsterdam), Peer Van Der Helm (Leiden University of Applied Sciences), Inge Wissink (University of Amsterdam), mariette van brandenburg (Juzt youth care)
13:30
Thursday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Ute Karl
Venue
Sala 5
12:30
» Ute Karl (University of Luxembourg), Ulla Peters (University of Luxembourg)
12:45
» Ingrid Höjer (department of social work, University of Gothenburg), Yvonne Sjöblom (Department of social work, Högskolan i Gävle)
13:00
13:15
» Aude Kerivel (University of Luxembourg), Marei Lunz (University of Luxembourg), Anna-Marie Herdtle (University of Luxembourg)
13:30
» Katharina Mangold (University of Hildesheim)
Thursday
14:00 - 15:00
Lunch
Venue
First Floor
Thursday
15:00 - 16:30
Chaired By:
Mónica López
Venue
Sala principal
Thursday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Susan Hesse
Venue
Sala 1
16:30
» Daan Beltman (University of Groningen), Margrite Kalverboer (University of Groningen), Elianne Zijlstra (University of Groningen), Carla Van Os (University of Groningen), Danielle Zevulun (University of Groningen)
16:48
» Angela Rein (University of Applied Sciences Northwestern Switzerland, School of Social Work, Institute for Studies in Children and Youth Services)
17:06
» Iriana Santos (University of Cantabria), Susann Hesse (University of Oviedo), Amaia Bravo (University of Oviedo)
17:24
» Susann Hesse (University of Oviedo), Amaia Bravo (University of Oviedo)
Thursday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Alicia Navajas
Venue
Sala 2
16:30
» Anita Storhaug (Norwegian University of science and technology)
16:45
» Katherine Shelton (Cardiff University), Sarah Meakings (Cardiff University), Rebecca Anthony (Cardiff University), Julie Doughty (Cardiff University), Heather Ottaway (University of Bristol, Hadley Centre for Adoption and Foster Care Studies), Amanda Coffey (Cardiff University)
17:00
» Harm Damen (Pactum / Arnhem ; Radboud University Nijmegen / Praktikon), Jan Willem Veerman (Radboud University Nijmegen), Ad Vermulst (Radboud University Nijmegen), Rozemarijn Nieuwhoff (Pactum / Arnhem), De Meyer Ronald (Radboud University Nijmegen / Praktikon), Ron H.J. Scholte (Radboud University Nijmegen)
17:15
» Alicia Navajas (University of Lleida), M.Angels Balsells (University of Lleida (Spain))
Thursday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Dorijn Wubs
Venue
Sala 3
16:30
» Anne Steenbakkers (University of Groningen), Steffie Van Der Steen (University of Groningen), Ingunn T. Ellingsen (University of Stavanger), Hans Grietens (University of Groningen)
16:48
» Eric Van Santen (German Youth Institute (Deutsches Jugendinstitut e. V))
17:06
» Andreas Jud (Lucerne University of Applied Sciences and Arts, School of Social Work), Sabine Weber (University Children's Hospital Zurich)
17:24
» Dorijn Wubs (University of Groningen), Hans Grietens (University of Groningen), Laura Batstra (University of Groningen)
Thursday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Dinithi Wijedasa
Venue
Sala 4
16:30
» Kay Biesel (University of Applied Sciences and Arts North Western Switzerland), Reinhart Wolff (Kronberger Kreis für Dialogische Qualitätsentwicklung e.V. / Free University Berlin)
16:48
» Katie Hollingworth (Institute of Education, University College London), Emily Munro (University of Bedfordshire)
17:06
» Marc Dinkgreve (Youth Protection Amsterdam), Sigrid Van De Poel (Youth Protection Amsterdam), Inge Busschers (Youth Protection Amsterdam), Barbara Regeer (Free University of Amsterdam)
17:24
» Dinithi Wijedasa (University of Bristol, Hadley Centre for Adoption and Foster Care Studies)
Thursday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Emily Munro
Venue
Sala 5
16:30
» Malgorzata Gocman (Opole University), Malgorzata Szarzynska (Opole University), Paul Toro (Wayne State University)
16:45
» MARIANA INCARNATO (Association for the Rights of Children Adolescents and Youth DONCEL)
17:00
» Laura Santos (Casa do Canto APDMF-CrescerSer), Maria Pinheiro (University of Coimbra, Faculty of Psychology and Education Sciences), Cristina Velho (Casa do Canto APDMF-CrescerSer), Carla Palaio (Casa do Canto APDMF-CrescerSer)
17:15
» Jo Dixon (Dept. Social Policy and Social Work, University of York), Jenny Lee (University of York), Sarah Ellison (Dept Health Sciences, University of Yok)
17:30
» Emily Munro (University of Bedfordshire, Tilda Goldberg Centre), Katie Hollingworth (UCL Institute of Education, Thomas Coram Research Unit), Veena Meetoo (UCL Institute of Education, Thomas Coram Research Unit)
Thursday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Dominic McSherry
Venue
Sala Principal
16:30
» Áine Kelly (Rees Centre for Research on Fostering and Education, University of Oxford)
16:45
» Nikki Luke (Rees Centre, University of Oxford)
17:00
17:15
17:30
» Dominic McSherry (Queens University, Belfast), Montse Fargas Malet (Queens University, Belfast)
Thursday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Elisabeth Fernandez & Cinzia Canali
Venue
Sala de Cámara
16:30
» Elizabeth Fernandez (The University of New South Wales)
16:45
» Jill Berrick (University of California at Berkeley), Sara Kimberlin (Stanford University)
17:00
» Cinzia Canali (Fondazione Zancan), Tiziano Vecchiato (Fondazione Zancan), Marzia Sica (Compagnia di San Paolo)
17:15
» Carme Montserrat (University of Girona), Joan Prat (Federación de Entidades con Proyectos y Pisos Asistidos (FEPA)), Ferran Casas (University of Girona)
17:30
» Mooly Wong (The Chinese University of Hong Kong), Joyce Ma (Department of Social Work, the Chinese University of Hong Kong), Choi Lin Londy Chan (Sheng Kung Hui St. Christopher's Home)
Thursday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Vânia S. Pinto
Venue
Sala Polivalente
16:30
16:45
» Mariela Neagu (REES Centre, Dept. of Education, University of Oxford)
17:00
17:15
» Sónia Rodrigues (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Ana Catarina Martins (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Maria Barbosa-Ducharne (University of Porto, Faculty of Psychology and Education Sciences), Jorge F. Del Valle (University of Oviedo)
17:30
Thursday
18:00 - 19:00
Venue
Exhibition Room
» Carla González (University of Oviedo), Amaia Bravo (University of Oviedo), ALBA ÁGUILA OTERO (University of Oviedo), Silvia Pérez (University of Oviedo)
» Mette Lausten (SFI - The Danish National Centre for Social Research), Signe Frederiksen (SFI)
» Antonio Comasolivas (Universitat Autònoma de Barcelona), Josefina Sala (Universitat Autònoma de Barcelona)
» Marta Sabate (Universitat Autònoma de Barcelona), Laura Arnau (Universitat Autònoma de Barcelona), Josefina Sala (Universitat Autònoma de Barcelona)
» Laura Gypen (Vrije Universiteit Brussel), Johan Vanderfaeillie (Vrije Universiteit Brussel), Skrallan De Maeyer (Vrije Universiteit Brussel), Laurence Belenger (Vrije Universiteit Brussel), Frank Van Holen (Pleegzorg Vlaanderen)
» Susanna Hoikkala (Central Union for Child Welfare)
» Carla Silva (Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), Centro de Investigação e Intervenção Social (CIS-IUL)), Maria Calheiros (Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), CIS-IUL,)
» Patricia González (University of La Laguna), Eduardo Martín (Universidad de La Laguna)
» Karen J Skaale Havnen (Uni Research Health), Øivin Christiansen (Uni Research Health)
» Kristen Lwin (Practice and Research Together (PART)), Sarah Head (Practice and Research Together (PART)), Julia Wedeles (Practice and Research Together (PART)), Aaron Turpin (Practice and Research Together (PART))
» Luiza Nobre Lima (University of Coimbra, Faculty of Psychology and Educational Sciences, Research Unit of the Cognitive-Behavioral Research and Intervention Center), Jessica Anciães (University of Coimbra, Faculty of Psychology and Educational Sciences), Alexandra Lino (University of Coimbra, Faculty of Psychology and Educational Sciences)
» Conor Mc Mahon (Tusla - Child and Family Agency - Ireland), Robbie Gilligan (Trinity College Dublin)
» Jade Ward (University of York), Jo Dixon (University of York), Sarah Blower (University of York), Heidi, Jade, Mia and Zoe - HP Young People (Stoke on Trent's House Project)
» Joana Campos (Centre for Psychology at University of Porto | Faculty of Psychology and Education Sciences of the University of Porto), Sónia Rodrigues (Centre for Psychology at University of Porto | Faculty of Psychology and Education Sciences of the University of Porto), Maria Barbosa-Ducharne (Centre for Psychology at University of Porto | Faculty of Psychology and Education Sciences of the University of Porto), Pedro Dias (Catholic University of Portugal, Centre for Studies in Human Development, Faculty of Education and Psychology)
» Lucía Jiménez (University of Sev), Victoria Hidalgo (University of Seville, Spain), Isabel López (University of Seville, Spain), Bárbara Lorence (University of Huelva), José Sánchez (University of Sevil)
» Lucía Jiménez (University of Sev), Victoria Hidalgo (University of Seville, Spain), Isabel López (University of Seville, Spain), Lucía Antolín-suárez (University of Seville, Spain), Bárbara Lorence (University of Huelva)
» Susana Lázaro-Visa (Universidad de Cantabria), Iriana Santos (Universidad de Cantabria), Amaia Bravo (University of Oviedo)
» Anne-Marie Huyghen (University of Groningen), Jana Knot-Dickscheit (University of Groningen)
» Tsz chung Ng (Sheng Kung Hui St. Christopher's Home), Choi Lin Londy Chan (Sheng Kung Hui St. Christopher's Home)
» Silvia Pérez (University of Oviedo), Carla González (University of Oviedo), ALBA ÁGUILA OTERO (University of Oviedo), Jorge F. Del Valle (University of Oviedo)
» Temitayo Adebboye (Federal University of Agriculture Abeokuta), Maria Da Dores Guerreiro (Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), CIS-IUL,), Ingrid Höjer (Göteborg University)
» Anna Ciurana (University of Barcelona), Nuria Fuentes-Peláez (University of Barcelona), Crescencia Pastor (University of Barcelona)
Thursday
20:30 - 23:55
Gala Dinner
Venue
Ayre Oviedo Hotel

Friday, 16th September

Friday
09:00 - 10:40
Chaired By:
Patricia Chamberlain
Venue
Sala principal
Friday
10:30 - 11:00
Coffee Break
Venue
Ground floor
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Leslie Hicks
Venue
Sala de Cámara
11:00
» Yafit Sulimani-Aidan (Bob Shapell School of Social Work, Tel Aviv University)
11:18
» Malgorzata Szarzynska (Opole University), Malgorzata Gocman (Opole University), Paul Toro (Wayne State University)
11:36
11:54
» Leslie Hicks (University of Lincoln), Jenny Dagg (University of Lincoln), Nat O'Brien (Catch22)
Friday
11:00 - 12:30
OS-31
Chaired By:
Martin Elliot
Venue
Sala Polivalente
11:00
11:18
» Vânia S. Pinto (InED; REES Centre, Department of Education, University of Oxford, UK), Paulo Delgado (CIEC-Universidade do Minho; InED-ESE Porto, Portugal), João M. S. Carvalho (CICS.NOVA.UMinho; InED; UNICES/ISMAI, Portugal)
11:36
» Jesús M. Jiménez-Morago (University of Seville, Spain), Esperanza León (University of Seville), Maite Román (University of Seville), Jesús Palacios (University of Seville, Spain)
11:54
» Martin Elliott (Cardiff University)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Marie Føleide
Venue
Sala 2
11:00
» Ida Benedicte Juhasz (University of Bergen), Marit Skivenes (University of Bergen)
11:15
» Laura Schwab Reese (Kempe Center. University of Colorado), Karen Albright (University of Denver), Richard Krugman (Kempe Center. University of Colorado)
11:30
» Inger Kristin Heggdalsvik (Bergen University College), Rød Per Arne (Bergen University College)
11:45
» Ida Bruheim Jensen (Faculty), Ingunn T. Ellingsen (University of Stavanger), Ingunn Studsrød (University of Stavanger)
12:00
» Marie Føleide (Centre for the Study of Professions (SPS) - Oslo and Akershus University College of Applied Sciences)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Pamela Freeman
Venue
Sala 3
11:00
» Seamus Mannion (Youth Advocate Programmes Inc.), Dorienne Silva (Youth Advocate Programmes Inc.), Diana Matteson (Youth Advocate Programmes Inc.)
11:18
» Sara Serbati (University of Padua), Andrea Petrella (University of Padua), Paola Milani (University of Padua)
11:36
» Tarja Heino (National Institute for Health and Welfare)
11:54
» Pam Freeman (University of Maryland, Baltimore), Diane Depanfilis (Hunter College), Fred Strieder (University of Maryland, Baltimore)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
June Thoburn
Venue
Sala 5
11:00
» Elliott G. Smith (Cornell University), Charles Izzo (Cornell University)
11:18
» Geraldine Macdonald (University of Bristol), Sharon Millen (Queens University, Belfast)
11:36
» Cath Connolly (National Implementation Service. The Maudsley. London)
11:54
» June Thoburn (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families), Gillian Schofield (University of East Anglia Center for Research on Children and Families)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Lisa Holmes
Venue
Sala Principal
11:00
» Jennifer Haight (Chapin Hall at the University of Chicago), Lisa Holmes (Centre for Child and Family Research, Loughborough University)
11:15
» Kerry Price (Chapin Hall at the University of Chicago), SARA FELDMAN (Chapin Hall at the University of Chicago), Fred Wulczyn (Chapin Hall at the University of Chicago), John Fluke (Kempe Center for the Prevention and Treatment of Child Abuse and Neglect), Dana Hollinshead (Kempe Center for the Prevention and Treatment of Child Abuse and Neglect)
11:30
» SARA FELDMAN (Chapin Hall at the University of Chicago), Kerry Price (Chapin Hall at the University of Chicago), Fred Wulczyn (Chapin Hall at the University of Chicago)
11:45
» Lisa Saldana (Oregon Social Learning Center), Samantha McDermid (Lo), Mark Campbell (Oregon Social Learning Center)
12:00
» Lisa Holmes (Centre for Child and Family Research, Loughborough University), Samantha McDermid (Centre for Child and Family Research, Loughborough University), Clare Lushey (Centre for Child and Family Research, Loughborough University)
Friday
11:00 - 12:30
Chaired By:
Kirti Zeijlmans
Venue
Sala 1
11:00
» Tarja Pösö (University of Tampere), Rosi Enroos (University of Tampere), Riitta Laakso (University of Tampere)
11:15
» Jenna Meiksans (Australian Centre for Child Protection, University of South Australia), Marie Iannos (Australian Centre for Child Protection, University of South Australia), Fiona Arney (Australian Centre for Child Protection, University of South Australia)
11:30
» Kirti Zeijlmans (University of Groningen), Mónica López (University of Groningen), Hans Grietens (University of Groningen), Erik J. Knorth (University of Groningen)
11:45
» Skrallan De Maeyer (Vrije Universiteit Brussel), Johan Vanderfaeillie (Vrije Universiteit Brussel), Frank Van Holen (Pleegzorg Vlaams Brabant en Brussel), Laura Gypen (Vrije Universiteit Brussel), Laurence Belenger (Vrije Universiteit Brussel)
12:00
» Cristina Achúcarro (Centro LAUKA de Estudios e Intervenciones Psicológicas, SL), Cristina Herce (Centro LAUKA de Estudios e Intervenciones Psicológicas, SL), Ana Rivero (Centro LAUKA de Estudios e Intervenciones Psicológicas, SL)
Friday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Carolin Ehlke
Venue
Sala de Cámara
12:30
12:48
» Janet Boddy (University of Sussex), Jeanette Østergaard (SFI - The Danish National Centre for Social Research)
13:06
» Elisiv Bakketeig (Norwegian Social Research, Oslo and Akershus University College of Applied Sciences), Tonje Gundersen (Norwegian Social Research, Oslo and Akershus University College of Applied Sciences)
13:24
Friday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Jim Rose
Venue
Sala Polivalente
12:30
» Carmen Paniagua (University of Seville, Spain), Jesús Palacios (University of Seville, Spain), Jesús M. Jiménez-Morago (University of Seville, Spain)
12:48
13:06
» Donna O'Leary (Child and Family Agency, Ireland and University College Cork), Alastair Christie (University College Cork), Tony Fitzgerald (University College Cork)
13:24
Friday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Eeva Timonen-Kallio
Venue
Sala 2
12:30
12:45
» Torunn Alise Ask (University of Agder), Solveig Sagatun (University of Agder)
13:00
» Sarah Dufour (Université de Montréal), Louise Lemay (Université de Sherbrooke), Catherine Jauzion-Graverolle (Université de Montréal)
13:15
» Cinzia Canali (Fondazione Zancan), Tiziano Vecchiato (Fondazione Zancan)
13:30
Friday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Harriet Ward
Venue
Sala 3
12:30
» Hester V. Eeren (Viersprong Institute for Studies on Personality Disorders (VISPD)), Lucas M.A. Goossens (Institute for Medical Technology Assessment, Erasmus University Rotterdam), Aurelie M.C. Lange (de Viersprong), Ron H.J. Scholte (Radboud University Nijmegen), Jan J.V. Busschbach (Erasmus Medical Centre), Rachel E.A. Van Der Rijken (de Viersprong)
12:45
» Anne-Fleur Vischer (University of Groningen, the Netherlands), Hans Grietens (University of Groningen), Erik J. Knorth (University of Groningen), Wendy Post (University of Groningen)
13:00
» Lisa Saldana (Oregon Social Learning Center), Janet P. Davis (Oregon Social Learning Center), patricia chamberlain (Oregon Social Learning Center)
13:15
» Ingunn T. Ellingsen (University of Stavanger, Faculty of Social Science, Intitute of Social Work), Ingunn Studsrød (University of Stavanger, Faculty of Social Science, Intitute of Social Work), Ida Bruheim Jensen (University of Stavanger, Faculty of Social Science, Intitute of Social Work)
13:30
» Harriet Ward (Loughborough University), Georgia Hyde-Dryden (Loughborough University)
Friday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Anne-Karl Johnsen
Venue
Sala 5
12:30
12:48
» Silvio Premoli (Catholic University of the Sacred Heart, Milan), Valerio Belotti (Università degli Studi di Padova)
13:06
» Murray Davies (The Viewpoint Organisation), Judith Garsed (Department for Child Protection and Family Support)
13:24
» Anne-Kari Johnsen (The Arctic University of Norway, Regional Centre for Child and Youth Mental Health and Child Welfare), Astrid Strandbu (The Arctic University of Norway, Regional Centre for Child and Youth Mental Health and Child Welfare)
Friday
12:30 - 14:00
Chaired By:
Mª José Rodrigo
Venue
Sala Principal
12:30
» Lucía Jiménez (University of Seville, Spain), Victoria Hidalgo (University of Seville, Spain), Bárbara Lorence (University of Huelva), Susana Menéndez (University of Huelva), José Sánchez (University of Sevil)
12:45
» Raquel-Amaya Martínez-González (University of Oviedo)
13:00
» María José Rodrigo (Universidad de La Laguna), Miriam Alvarez (Universidad Francisco de Vitoria), Sonia Padilla (Universidad de La Laguna), Sonia Byrne (Universidad de La Laguna)
13:15
» M.Angels Balsells (University of Lleida (Spain)), Crescencia Pastor (University of Barcelona), Nuria Fuentes-Peláez (University of Barcelona)
13:30
» Ana Almeida (CIEC-Universidade do Minho), Orlanda Cruz (Universidade do Porto)
Friday
12:30 - 14:00
Chaired By:
John Fluke & Matt Davis
Venue
Sala 1
12:30
» John Fluke (Kempe Center for the Prevention and Treatment of Child Abuse and Neglect)
12:45
» Mary Armstrong (University of South Florida)
13:00
» Melissa Johnson (University of South Florida)
13:15
» Matt Davis (University of Utah), Mindy Vanderloo (University of Utah)
13:30
Friday
14:00 - 15:00
Lunch
Venue
First Floor
Friday
15:00 - 16:30
Chaired By:
Tarja Pösö
Venue
Sala principal
Friday
16:30 - 18:00
OS-40
Chaired By:
Ketil Lenert Hansen
Venue
Sala Polivalente
16:30
» Harmke Leloux-Opmeer (Horizon Youth Care and Special Education), Chris H.Z. Kuiper (Horizon Youth Care and Special Education), Evert M. Scholte (Leiden University)
16:45
» Laurence Belenger (Vrije Universiteit Brussel), Johan Vanderfaeillie (Vrije Universiteit Brussel), Frank Van Holen (Vrije Universiteit Brussel / Pleegzorg Vlaams-Brabant en Brussel), Skrallan De Maeyer (Vrije Universiteit Brussel), Laura Gypen (Vrije Universiteit Brussel)
17:00
» Susan Tregeagle (Barnardos Australia, Adjunct Senior Lecturer University of Sydney), Lynne Moggach (Barnardos Australia), Harriet Ward (Centre for Child and Family Research, Loughborough University)
17:15
» Hilma Forsman (Department of social work, Stockholm University), Lars Brännström (Department of social work, Stockholm University), Bo Vinnerljung (Department of social work, Stockholm University), Anders Hjern (Centre for Health Equity Studies (CHESS), Stockholm University/Karolinska institutet)
17:30
» Ketil Lenert Hansen (UIT The Artic University of Tromsø), Astrid Strandbu (The Arctic University of Norway, Regional Centre for Child and Youth Mental Health and Child Welfare), Renee Thørnblad (UIT The Artic University of Tromsø)
Friday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Jenna Meiksans
Venue
Sala 1
16:30
» João M. S. Carvalho (University Institute of Maia), Paulo Delgado (ESE-IPP), Rami Benbenishty (Bar Ilan University), Bilhah Davidson-Arad (Tel-Aviv University), Vânia Pinto (University of Oxford)
16:45
17:00
» Judith Masson (School of Law, University of Bristol), Jonathan Dickens (University of East Anglia, Centre for Research on Children and Families)
17:15
» Mirte Forrer (Youth Protection Amsterdam Area), Inge Busschers (Youth Protection Amsterdam Area & Amsterdam University of Applied Sciences), Marc Dinkgreve (Youth Protection Amsterdam Area)
17:30
» Jenna Meiksans (Australian Centre for Child Protection, University of South Australia), Fiona Arney (Australian Centre for Child Protection, University of South Australia), Sara McLean (Australian Centre for Child Protection, University of South Australia)
Friday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Mark Schrödter
Venue
Sala 3
16:30
» Morag McArthur (Institute of Child Protection Studies, Australian Catholic University), Tim Moore (Institute of Child Protection Studies, Australian Catholic University)
16:48
17:06
» Clement Marie-Eve (Canadian research chair on violence against children, Universite du Quebec en Outaouais), Annie Berube (Université du Québec en Outaouais), Claire Chamberland (Université de Montréal)
17:24
» Mark Schrödter (University of Kassel), Pascal Bastian (University of Mainz)
Friday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Judy Sebba
Venue
Sala Principal
16:30
16:45
17:00
» Nicholas Tessier (School of Psychology & Centre for Research on Educational and Community Service (CRECS), University of Ottawa), Robert Flynn (School of Psychology & Centre for Research on Educational and Community Service (CRECS), University of Ottawa), Aoife O'Higgins (Rees Centre for Research in Fostering and Education, University of Oxford)
17:15
» Karen Winter (Queens University, Belfast), Jennifer Mooney (Queens University, Belfast)
17:30
» Judy Sebba (Rees Centre, Department of Education, University of Oxford)
Friday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Nina Biehal & Mónica López
Venue
Sala 2
16:30
» Helen Baldwin (Dept. Social Policy and Social Work, University of York), Nina Biehal (Dept. Social Policy and Social Work, University of York)
16:45
17:00
» Helen Bouma (University of Groningen), Mónica López (University of Groningen), Hans Grietens (University of Groningen), Erik J. Knorth (University of Groningen)
17:15
» Fred Wulczyn (Chapin Hall at the University of Chicago)
17:30
Friday
16:30 - 18:00
Chaired By:
Shlomo Romi & Emmanuel Grupper
Venue
Sala 5
Friday
18:00 - 18:30
CL
Closing Session
Venue
Sala Principal
18:00
Closing session
»
Hans Grietens
President of EUSARF