Wednesday, 30th August

Wednesday
08:30 - 17:00
Registration
Venue
Riddel Hall Main Lobby
Wednesday
09:00 - 13:00
Chair
Professor Nola Hewitt Dundas and Professor Stephen Roper
Venue
Weston Lecture Theatre
» Ciara Graham (DIT), Brendan O'rourke (Dublin Institute of Technology)
» Holly Barry (Cork Institute of Technology), Rose Leahy (Cork Institute of Technology), Pio Fenton (Cork Institute of Technology)
» Cynthia O'Regan (Institute of Technology Carlow), Tomas Dwyer (Institute of Technology Carlow), Julie Mulligan (Institute of Technology Carlow), Janette Davies (Institute of Technology Carlow)
» Arya Mohan (I), Julie Mulligan (Institute of Technology Carlow), Tomas Dwyer (Institute of Technology Carlow)
» Philip O'Donnell (Dublin City University), Colm O’Gorman (Dublin City University), Eric Clinton (Dublin City University)
» Steve O’Sullivan (d), Claudia Dr Wagner (Cork Institute of Technology)
» Aisling Keenan Gaylard (Athlone Institute of Technology), Ann Torres (National University of Ireland Galway)
» Megan Van Portfliet (Queen's University Belfast), Kate Kenny (Queen's University Belfast)
» Grace Carson (Queen's University Belfast), Geoff Simmons (Queen's University Belfast), Christina O’Connor (Maynooth University)
» Teresa Hogan (Dublin City University), Dawn Detienne (Colorado State University), David Smith (Dublin City University)
» Niamh O’Sullivan (Dublin City University), David Collings (Dublin City University)
» Alison Sheridan (Dublin City University), Brian Harney (Dublin City University)
» Aidan Walsh (Waterford Institute of Technology), Peter Hines (Waterford Institute of Technology), Denis Harrington (Waterford Institute of Technology)
» Tadhg Ryan Charleton (Maynooth University), Robert Galavan (Maynooth University)
» Deborah Mireles (National University of Ireland Galway)
Wednesday
12:30 - 13:30
Sandwich Lunch
Venue
Isdell Courtyard
Wednesday
13:30 - 14:30
Chair
Kristel Miller
Venue
Lecture Room 2
13:30
13:45
» Brendan Boyle (University of Newcastle), Rebecca Mitchell (University of Newcastle, Australia)
14:00
» Kristel Miller (Ulster University), Grainne Kelly (Queen's University Belfast), Allen Alexander (Exeter University)
Wednesday
13:30 - 14:30
Chair
Josephine Igoe
Venue
Lecture Room 3
13:30
» Frauke Wolf (Trinity College Dublin), Louis Brennan (Trinity College Dublin)
13:45
» Johanna Clancy (National University of Ireland Galway), Kieran Conroy (Queen's University Belfast), David Collings (Dublin City University)
14:00
» John Cassidy (University College Dublin), Ulrich grosse Prues (PwC Hamburg)
Wednesday
13:30 - 14:30
Chair
Stephanie Graham
Venue
Syndicate Room 2
13:30
» Valerie Lyons (DCU), Theo Lynn (DCU), Lisa Vanderwerff (DCU)
13:45
» Aideen O'Dochartaigh (University College Dublin), Rob Gray (University of St Andrews)
14:00
» Arie Reshef (Sir Harry Solomon School of Management- Western Galilee College, Israel)
Wednesday
14:00 - 16:00
Work, Employment and Organisation:'The Changing Face of Human Resource Management in Ireland: A Celebration of the Career of Professor Mary Keating’
Venue
Weston Lecture Theatre
Wednesday
14:30 - 15:30
Chair
Kristel Miller
Venue
Lecture Room 2
14:30
» Aidan Duane (Waterford Institute of Technology), Richard Hagl (Waterford Institute of Technology)
14:45
» Joerg Sydow (Freie Universtitaet Berlin), Thomas Schmidt (Freie Universtitaet Berlin)
15:00
» Tadhg Ryan Charleton (Maynooth University), Robert Galavan (Maynooth University)
15:15
Wednesday
14:30 - 15:30
Chair
Lucy McCarthy
Venue
Lecture Room 3
14:30
» Donna Marshall (University College Dublin), Jakob Rehme (Linköping University), John Ramsay (Staffordshire University)
14:45
15:00
» Steve O’Sullivan (Dublin Institute of Technology), Claudia Dr Wagner (Cork Institute of Technology)
15:15
» Aideen O'Dochartaigh (University College Dublin), Rob Gray (University of St Andrews)
Wednesday
15:30 - 16:00
Tea/Coffee & Networking
Venue
Glass Corridors
Wednesday
16:00 - 17:00
PL-1
Plenary Lecture
Venue
Weston Lecture Theatre
16:00
»
Prof Mark Durkin, Prof Andrew Burke, Prof Nola Hewitt-Dundas, chaired by Dr Brian Harney
Wednesday
17:30 - 19:00
Welcome Reception
Venue
Isdell Courtyard

Thursday, 31st August

Thursday
08:30 - 17:00
Registration
Venue
Riddel Hall Main Lobby
Thursday
09:00 - 10:30
Chair
Kristel Miller
Venue
Syndicate Room 2
09:00
09:15
» Tadhg Blommerde (Waterford Institute of Technology), Pat Lynch (Waterford Institute of Technology)
09:30
» Samantha Lynch (Letterkenny Institute of Technology), Vicky O'Rourke (Letterkenny Institute of Technology), Sarah Diffley (Letterkenny Institute of Technology)
09:45
» Jean McCarthy (University of Limerick), Yvonne Costin (University of Limerick), Brian Shee (University of Limerick)
10:00
Thursday
09:00 - 10:30
Chair
Grainne Kelly
Venue
Lecture Room 2
09:00
» Maeve O'Sullivan (University of Limerick), Christine Cross (University of Limerick), Jonathan Lavelle (University of Limerick), Tom Turner (University of Limerick)
09:15
» Heike Schroder (Queen's University Belfast), Katharina Chudzikowski (University of Bath)
09:30
» Aislinn Brennan (Aislinn Brennan), Tom Egan (Waterford Institute of Technology), Thomas Garavan (Edinburgh Napier University)
09:45
» Sarah Kieran (University of Limerick), Jean McCarthy (University of Limerick), Caroline Murphy (University of Limerick)
10:00
» Jane Maley (Charles Sturt University), Miriam Moeller (University Queensland)
Thursday
09:00 - 10:30
Chair
Teresa O’Hara
Venue
Lecture Room 3
09:00
» Corina Sheerin (National College of Ireland), Deirdre Bane (National College of Ireland)
09:15
09:30
» Pierangelo Rosati (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University), Binesh Nair (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University), Theo Lynn (Dublin City University)
09:45
» Kate Kenny (Queen's University Belfast), Wim Vandekerchove (University of Greenwich), Marianna Fotaki (Warwick)
10:00
» Arie Reshef (Sir Harry Solomon School of Management- Western Galilee College, Israel)
Thursday
09:00 - 10:30
Chair
Kieran Conroy
Venue
Syndicate Room 3
09:00
» John Cassidy (University College Dublin), Hue VU (International Labor Organisation)
09:15
» Josephine Igoe (National University of Ireland Galway), Denise Holland (National University of Ireland Galway)
09:30
09:45
Thursday
10:30 - 11:00
Tea/Coffee & Networking
Venue
Glass Corridors
Thursday
11:00 - 12:00
PL-2
Plenary Lecture
Venue
Weston Lecture Theatre
11:00
Irish Businesses in 2017 and beyond: How can they be globally competitive in a dynamically changing world?
»
Prof Neil Gibson, Dr Lawrence Dooley, Prof James Cunningham, Chaired by Prof Ken O’Neill
Thursday
12:00 - 13:00
Chair
Edel Conway
Venue
Lecture Room 2
12:00
» Ally Memon (Kingston University), Maryam Zahmatkesh (Kingston University)
12:15
» Aoife M. McDermott (Cardiff University), David Steel (Aberdeen University), Malcolm Beynon (Cardiff University), Lauren Hamel (Wayne State University), Patrick C. Flood (Dublin City University), Lorna Mckee (Aberdeen University)
12:30
» Alison Sheridan (Dublin City University), Brian Harney (Dublin City University)
Thursday
12:00 - 13:00
Chair
Christine Cross
Venue
Lecture Room 3
12:00
12:15
12:30
12:45
» Jane Maley (Charles Sturt University), Marina Dabić (University of Zagreb), Miriam Moeller (University Queensland), Ivan Novak (University of Zagreb)
Thursday
12:00 - 13:00
Chair
Michelle O’Sullivan
Venue
Syndicate Room 2
12:00
12:15
12:30
» Deirdre Curran (National University of Ireland Galway), Margaret Bouchier (Kennedy Institute Workplace Mediation Research Group)
Thursday
13:00 - 14:00
Lunch
Venue
Isdell Courtyard
Thursday
14:00 - 15:00
KN-1
Keynote
Venue
Weston Lecture Theatre
14:00
Keynote: Innovation behind the technology frontier to face a rapidly changing world – diffusion, adoption and growth
»
Professor Stephen Roper
Thursday
15:30 - 16:00
Tea/Coffee & Networking
Venue
Glass Corridors
Thursday
15:30 - 17:00
Chair
Anthony McDonnell
Venue
Lecture Room 2
15:30
» Edward O’Connor (Maynooth University), Marian Crowley-Henry (Maynooth University)
15:45
» Ursula Gilleran (Athlone Institute of Technology), Teresa O’Hara (Athlone Institute of Technology)
16:00
» Edel Conway (Dublin City University), Kathy Monks (Dublin City Univeristy), Na Fu (Trinity College Dublin)
16:15
» Kieran Conroy (Queen's University Belfast), Anthony McDonnell (University College cork), Katrin Holzleitner (Queen's University Belfast)
Thursday
15:30 - 17:00
Chair
Kristel Miller
Venue
Syndicate Room 2
15:30
» Michael Gallagher (BIM), Laura Bradley (Ulster University)
15:45
» Tom Curran (TSSG), Pat Lynch (Waterford Institute of Technology)
16:00
» Tadhg Ryan Charleton (Maynooth University), Robert Galavan (Maynooth University)
16:15
» Noel Kelly (Waterford Institute of Technology), Jamie Power (Waterford Institute of Technology), Pat Lynch (Waterford Institute of Technology), Felicity Kelliher (Waterford Institute of Technology)
16:30
» Philip O'Donnell (Dublin City University), Colm O’Gorman (Dublin City University), Eric Clinton (Dublin City University)
16:45
» Gernot Grabher (HCH Hamburg), Alice Melchior (HCU Hamburg), Benjamin Schiemer (JKU Linz), Elke Schuessler (JKU Linz), Joerg Sydow (Freie Universtitaet Berlin)
Thursday
15:30 - 17:00
Chair
Kate Kenny
Venue
Lecture Room 3
15:30
» Anne Sweeney (Waterford Institute of Technology), Nicholas Clarke (EADA Business School), Malcolm Higgs (Southampton University Business School)
15:45
» Chris O' Riordan (Waterford Institute of Technology), Felicity Kelliher (Waterford Institute of Technology), Patrick C. Flood (Dublin City University), Malcolm Higgs (Southampton University Business School)
16:00
» Malcolm Higgs (Southampton University Business School), Nicholas Clarke (Southampton University Business School), Alessia D'amato (Southampton University Business School), Ramesh Vahidi (Southampton University Business School)
16:15
» Niall Corcoran (Limerick Institute of Technology), Aidan Duane (Waterford Institute of Technology)
16:30
16:45
» Sarah Kieran (University of Limerick), Juliet Mac Mahon (University of Limerick), Sarah MacCurtain (University of Limerick)
Thursday
15:30 - 17:00
PS - 5D
Chair
Christine O'Connor
Venue
Syndicate Room 3
15:30
» Theo Lynn (Dublin City University), Pierangelo Rosati (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University), Binesh Nair (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University)
15:45
» Xiaoning Liang (Irish Centre for Cloud Computing and Commerce, Dublin City University), Theo Lynn (Dublin City University), Michael Gannon (Dublin City University)
16:00
» Ann Torres (National University of Ireland Galway), Eileen Kennedy (National University of Ireland Galway)
16:15
» Barry Knowles (Institute of Technology Carlow), Anne-Marie Ivers (Cork Institute of Technology)
Thursday
17:00 - 17:30
IAM AGM (All Welcome)
Venue
Weston Lecture Theatre
Thursday
19:30 - 23:55
Conference Dinner
Venue
Isdell Courtyard

Friday, 1st September

Friday
08:30 - 10:00
Registration
Venue
Riddel Hall Main Lobby
Friday
09:00 - 10:30
Chair
Heike Schroder
Venue
Lecture Room 2
09:00
» Anne-Marie Ivers (Cork Institute of Technology), Colette Murphy (Cork Institute of Technology)
09:15
» Rosemary Flynn (Institute of Technology Carlow), Anne-Marie Ivers (Cork Institute of Technology)
09:30
» Thomas McCabe (National College of Ireland), Ronan Carbery (University College cork)
09:45
» Aileen Cotter (Cork Institute of Technology), Rose Leahy (Cork Institute of Technology), Michele McManus (Cork Institute of Technology), Mary Oldham (Cork Institute of Technology), Nollaig O'Sullivan (Cork Institute of Technology)
10:00
» Zeta Dooly (Waterford Institute of Technology), Aidan Duane (Waterford Institute of Technology), Aidan O'Driscoll (Dublin Institute of Technology)
Friday
09:00 - 10:30
Chair
Laura Steele
Venue
Lecture Room 3
09:00
» Robert Scully (Barry University), Edward Scott (Barry University), Alvaro Carreras (Barry University), Sandra Roberts (Barry University), Barry Brock (Barry University)
09:15
» Rod Carveth (Morgan State University)
09:30
» Alison Allen (Letterkenny Institute of Technology), Sarah Diffley (Letterkenny Institute of Technology), George Onofrei (Letterkenny Institute of Technology)
09:45
» Edward Dennehy (Institute of Technology Carlow)
10:00
» Eoghan Mc Conalogue (Dublin City University), Regina Connolly (Dublin City University)
Friday
09:00 - 10:30
PS-6C
Chair
Hilary Downey
Venue
Syndicate Room 2
09:00
09:15
» Michael MacDonnell (University College Dublin), Andrew Power (IADT)
09:30
» Philipp Melbinger (Trinity College Dublin), Ann Torres (National University of Ireland Galway)
09:45
» Grace Carson (Queen's University), Geoff Simmons (Queen's University Belfast), Christina O’Connor (Maynooth University)
Friday
10:30 - 11:00
Tea/Coffee & Networking
Venue
Glass Corridors
Friday
11:00 - 12:00
KN-2
Keynote
Venue
Weston Lecture Theatre
11:00
Keynote:Ireland’s Opportunity: Tariff-Jumping FDI as a Brexit-Amelioration Strategy’
»
Professor Frank Barry
Friday
12:00 - 13:00
PL-3
Plenary Lecture
Venue
Weston Lecture Theatre
12:00
»
Prof Andrew Fearne, Mr John Hood, and Mr Dermot Leonard. Chaired by Prof Geoff Simmons
Friday
13:00 - 14:00
Lunch
Venue
Isdell Courtyard
Friday
13:45 - 16:30
Titanic Experience
Venue
Meet at the main Riddel Hall entrance