Saturday, 30th September

Saturday
09:00 - 15:00
Youth Forum (16-25 yr olds- must register)
Venue
GGD Haaglanden Building
Saturday
09:00 - 15:00
Preconference Session: Countries in Transition Workshop(extra registration required)
Venue
GGD Haaglanden Building
Saturday
12:30 - 17:30
MAPChiPP International Symposium
Venue
The Hague Institute for Global Justice

Sunday, 1st October

Sunday
09:00 - 15:00
Preconference Session: Master Class (extra registration required)
Venue
GGD Haaglanden Building
Sunday
09:00 - 15:00
Working Group on Child Maltreatment Data (free- registration required)
Venue
GGD Haaglanden Building
Sunday
11:00 - 14:00
Working Group on Child Death Review (free- registration required)
Venue
World Forum
Sunday
13:00 - 17:00
Set Up Posters & Booths
Venue
King Willem Alexander Foyer
Sunday
15:00 - 19:00
Registration & Check In
Venue
King Willem Alexander Foyer
Sunday
17:00 - 17:05
Song by Mooz Valentine
Venue
King Willem Alexander Compact
Sunday
17:05 - 17:15
Welcome Address by ISPCAN President & Conference Chairs
Venue
King Willem Alexander Compact
Sunday
17:15 - 17:30
Deputy Mayor Karsten Klein, Alderman for Public Health Municipality of the Hague
Venue
King Willem Alexander Compact
Sunday
17:30 - 18:15
KN-1
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
17:30
»
Etienne Krug, MD MPH
Global Program to End Violence (Unicef)
Sunday
18:15 - 19:00
KN-1.2
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
Sunday
19:00 - 19:05
WHO Chairman Exec Board, Dr Asaad Hafeez video message
Venue
King Willem Alexander Compact
Sunday
19:05 - 19:15
40th Birthday Cake Cutting- ISPCAN Pres Bernard Gerbaka
Venue
King Willem Alexander Compact
Sunday
19:15 - 20:30
Welcome Drink and Appetizers Reception & ISPCAN 40th Birthday Celebration
Venue
King Willem Alexander Foyer

Monday, 2nd October

Monday
08:00 - 09:00
Documentary Film: OUR VOICE, OUR STRENGTH by Stichting Stop Kindermishandeling, project Team KIM
Venue
King Willem Alexander Compact
Monday
08:00 - 09:00
Poster Sessions Open
Venue
King Willem Alexander Foyer
Monday
09:00 - 09:15
KN-2
Royal Welcome
Venue
King Willem Alexander Compact
09:00
»
Princess Laurentien of the Netherlands, Founder, Missing Chapter Foundation
Royal Dutch Family
Monday
09:15 - 10:00
KN-3
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
09:15
»
C.E.Dettmeijer
Dutch National Rapporteur on Trafficking in Human Beings and Sexual Violence against Children
Monday
10:00 - 10:30
KN-4
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
10:00
»
Representative Youth
ISPCAN Youth Forum
Monday
10:30 - 10:35
KN-11
ISPCAN Thinking Space Project Announcement
Venue
King Willem Alexander Compact
Monday
10:35 - 11:00
Morning Break & Poster Sessions
Venue
King Willem Alexander Foyer
Monday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Francien Lamers-Winkelman
Venue
Africa Room
11:00
» Darcey Merritt (New York University Silver School of Social Work), Susan Snyder (Georgia State University)
11:20
» Anita Storhaug (Norwegian University of science and technology (NTNU)), Berit Skauge (Norwegian University of science and technology (NTNU))
11:40
» Lisa Thornhill (Bedfordshire University/The Lucy Faithfull Foundation)
12:00
12:20
» Eva Alisic (Monash University), Arend Groot (Psychotrauma Centre Wilhelmina Children’s Hospital, University Medical Centre Utrecht), Hanneke Snetselaar (Psychotrauma Centre Wilhelmina Children’s Hospital, University Medical Centre Utrecht), Tielke Stroeken (Psychotrauma Centre Wilhelmina Children’s Hospital, University Medical Centre Utrecht), Lieve Hehenkamp (Psychotrauma Centre Wilhelmina Children’s Hospital, University Medical Centre Utrecht), Elise van de Putte (Wilhelmina Children’s Hospital, University Medical Centre Utrecht)
Monday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Cees Hoefnagels
Venue
Central America Room
11:00
» Kimberly Svevo-Cianci (Changing Children's Worlds Foundation), Vladimir Yanchuk (Belarus State University), Andrey Makhanko (Ponimanie)
11:20
11:40
» Richard Krugman (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Laura Schwab-reese (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Karen Albright (University of Denver)
12:00
» Dorijn Wubs (University of Groningen, faculty of behavioural and social sciences, department of special needs education and youth care), Hans Grietens (University of Groningen, faculty of behavioural and social sciences, department of special needs education and youth care), Laura Batstra (University of Groningen, faculty of behavioural and social sciences, department of special needs education and youth care)
12:20
» Rocco Briganti (Specchio Magico cooperativa sociale onlus)
Monday
11:00 - 12:00
Chaired By:
Henry Plum
Venue
North America Room
11:00
» Roberta Ruggiero (Centre for Children's Rights Studies, University of Geneva), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine)
11:20
» Lou Ann Holland (United States Department of Justice)
11:40
» Aysel Sabahoglu (Terre des Hommes Netherlands)
Monday
11:00 - 13:00
Chaired By:
Sander van Arum
Venue
S. America
11:00
» Hannah Jacob (North Middlesex University Hospital), Rebecca Hewitson (North Middlesex University Hospital), Gayle Hann (North Middlesex University Hospital)
11:20
» Yanyan Ni (University College London), Leah Li (University College London), Xudong Zhou (Zhejiang University), Therese Hesketh (University College London)
11:40
» Lucia Williams (Universidade Federal de São Carlos), Paolla Santini (Universidade Federal de São Carlos)
12:00
» Candice T. Wallace (Revolutionary Initiatives for Social Enrichment (RISE))
12:20
» Franziska Meinck (University of Oxford), Christoph Liel (German Youth Institute), Janina Steinert (University of Oxford), Andreas Eickhorst (German Youth Institute), Heinz Kindler (German Youth Institute), Alexandra Sann (German Youth Institute)
Monday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Aaf Tiems
Venue
King Willem Alexander Compact
11:00
» Janice Church (University of Arkansas for Medical Sciences College of Medicine, Department of Pediatrics at Arkansas Children's Hospital), Karen Worley (University of Arkansas for Medical Sciences College of Medicine, Department of Pediatrics at Arkansas Children's Hospital)
11:20
» Catherine Hamilton-Giachritsis (university of Bath), Elly Hanson (Independent Clinical Psychologist), Helen Whittle (Mentor Forensics), pat branigan (NSPCC), Anthony Beech (University of Birmingham)
11:40
12:00
12:20
» Dafna Tener (Hebrew University of Jerusalem; Haruv Institute), Noam Tarshish (Hebrew University of Jerusalem; Haruv Institute), Shosh Turjeman ("Beit Lynn" Child Protection Center)
Monday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Myriam Caranzano
Venue
Europe 1 Room
11:00
» Victoria Sharley (Cardiff University)
11:20
» Geraldine Macdonald (Bristol University), Stephen Pizzey (Child and Family Training)
11:40
» Chris Newlin (National Children's Advocacy Center), Lou Ann Holland (U.S. Department of Justice)
12:00
» Lucy Jamieson (University of Cape Town, Children's Institute), Winnie Sambu (University of Cape Town, Children's Institute), Shanaaz Mathews (University of Cape Town, Children's Institute)
12:20
» Ann-Margreth E. Olsson (Kristianstad University), Maria Klafverud (Kristianstad University)
Monday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Edith Geurts
Venue
Europe 2 Room
11:00
» Edith Geurts (Augeo)
11:20
» Edith Geurts (Augeo), Tim Mulder (Augeo), Youth Taskforce On Violence Against Children (Augeo), Remy Vink (TNO Child Health)
11:40
12:00
12:20
» Edith Geurts (Augeo), Youth Taskforce On Violence Against Children (Augeo)
Monday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Peter van der Linden
Venue
Oceania Room
11:00
» Barbara Fallon (University of Toronto), Nico Trocmé (McGill University), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Kate Schumaker (Catholic Childrens Aid Society of Toronto)
11:20
» Kate Schumaker (Catholic Childrens Aid Society of Toronto), Barbara Fallon (University of Toronto), Nico Trocmé (McGill University), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Tara Black (University of Toronto)
11:40
» Nico Trocmé (McGill University), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Barbara Fallon (University of Toronto), Kate Schumaker (Catholic Childrens Aid Society of Toronto)
12:00
» Barbara Fallon (University of Toronto), Nico Trocmé (McGill University), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Kate Schumaker (Catholic Childrens Aid Society of Toronto)
Monday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Figen Dagli
Venue
Antarctica
11:00
» Mathilde Overbeek (Yulius Academy, Yulius Mental Health, Dordrecht), Lenneke Alink (University of Leiden), Bas Tierolf (Verwey-Jonker Institute), Florentina C. Kunseler (FIER)
11:20
» Lenneke Alink (University of Leiden), Sheri Madigan (University of Calgary), Anh Ly (University of Calgary), Christina Rash (University of Calgary), Julia Poole (University of Calgary), Chantal Cyr (Université du Québec à Montréal)
11:40
» Bas Tierolf (Verwey-Jonker Institute), Milou Lunnemann (Verwey-Jonker Institute)
12:00
» Florentina C. Kunseler (FIER), Anneke Jelsma (Jelsma Management Coaching Mediation), Anke van Dijke (FIER)
12:20
» Mathilde Overbeek (Yulius Academy, Yulius Mental Health, Dordrecht), Corine Rijnberk (Yulius Mental Health, Dordrecht), Liesbeth Gudde (Yulius Academy, Yulius Mental Health, Dordrecht), Sylvana Robbers (Yulius Academy, Yulius Mental Health, Dordrecht), Daniëla Beijer (Yulius Mental Health, Dordrecht), Athanasios Maras (Yulius Academy, Yulius Mental Health, Dordrecht)
Monday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Martine Spijker
Venue
Asia Room
11:00
» Shannon Self-Brown (Georgia State University), Kelly Kinnish (Georgia Center for Child Advocacy), Ashwini Tiwari (McMaster University)
11:45
» Flora Bolter (Observatoire national de la protection de l'enfance (ONPE)), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine)
Monday
12:00 - 12:45
Chaired By:
Henry Plum
Venue
North America Room
12:00
» Sabine Van Tuyll Van Serooskerken Rakotomalala (World Health Organization and Unicef)
Monday
12:45 - 13:30
LUNCH & Poster Session
Venue
Lobby Ground Floor 3/Pangea/World Cafe
Monday
13:30 - 14:15
KN-5
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
13:30
»
Bessel van der Kolk
Trauma Center Boston
Monday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Myriam Caranzano
Venue
Asia Room
14:15
» Elspeth Slayter (Salem State University), Alexandra Telitsyna (Big Brothers Big Sisters of Russia), Galina Semia (Moscow State Pedagogical University)
14:35
» Ilze Earner (Hunter College, Silberman School of Social Work, City University of New York), Joan Morse (National Center for Child Welfare Excellence), Hamster Telitsana (Big Brothers Big Sisters of Russia), Galina Semia (Moscow State Pedagogical University), tatiana Shulga (Moscow State Regional Padagogical Univerity), Olga Lvoff (Diplodocus Filma)
14:55
» Lucy Jamieson (University of Cape Town, Children's Institute), Jenna Lee Marco Felton (University of Cape Town, Children's Institute)
15:15
» shashi kiran (Tees, Esk and Wear Valleys NHS Foundation Trust), Clare Gray (Durham County Council)
Monday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Francien Lamers-Winkelman
Venue
Europe 1 Room
14:15
14:35
» Tolga Dagli (Marmara University Faculty of Medicine), Figen Sahin Dagli (Gazi University Faculty of Medicine), Hatice Kaynak (Ankara Bar Association), Ozlem Korel (Marmara University Child Protection Center)
14:55
15:15
Monday
14:15 - 14:35
Session 2
Chaired By:
Joan van Niekerk
Venue
Antarctica Room
14:15
» Leonor Rodriguez (UNESCO Child and Family Research Centre), Anne Cassidy (UNESCO Child and Family Research Centre), Carmel Devaney (UNESCO Child and Family Research Centre)
Monday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Tolga Dagli
Venue
Oceania Room
14:15
» Carmen Melania Madrinan (Childfund International), Peter Okaje (ChildFund Uganda), Timothy Opobo (ChildFund Uganda), Victoria Tendo (ChildsI Foundation), Mamadou Aliou Diallo (ChildFund Guinea)
Monday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Jon Devaney
Venue
Central America Room
14:15
» Fiona Mitchell (CELCIS University of Strathclyde), Melissa Van Dyke (University of Stra), Kerstin Jorna (Dundee City Council)
14:35
14:55
» Fiona Mitchell (CELCIS University of Strathclyde), Melissa Van Dyke (CELCIS University of Strathclyde)
15:15
» Fiona Mitchell (CELCIS University of Strathclyde), Kerstin Jorna (Dundee City Council)
Monday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Ria Andrews
Venue
Africa Room
14:15
15:00
» Allison Ward (Central and North West London NHS Foundation Trust), Sakaria Ali (University College London), Ira Kleine (Royal Free London NHS Foundation Trust), Tahira Mohamed (University College London Medical School), Panos Michael (University College London Medical School)
Monday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Henry Plum
Venue
South America Room
14:15
» Danya Glaser (Great Ormond Street Hospital London UK)
15:00
Monday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Jenny Gray
Venue
King Willem Alexander Compact
14:15
» Darrel Turner (Darrel B. Turner, PhD, Clinical and Forensic Psychology and Consultation)
15:00
» Aafke Scharloo (Independent Clinical Psychologist), Simone Ebbers (Psychologen praktijk Ebbers), Martine Spijker (Psychologie praktijk Martine Spijker)
Monday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Mathilde Overbeek
Venue
Europe 2 Room
14:15
» Carla Thomas (Child and Family Training), Phil Heasman (Child and Family Training)
15:00
» Michael Pecic (In Safe Hands Educators In Safety)
Monday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Tufail Muhammad
Venue
North America Room
14:15
» David Finkelhor (University of New Hampshire)
15:00
» Tom Rawlings (State Child Advocate for the Protection of Children, State of Georgia (US))
Monday
14:35 - 15:45
Chaired By:
Joan van Niekerk
Venue
Antarctica Room
14:35
» Joan van Niekerk (ISPCAN)
14:55
» George Nikolaidis (Institute of Child Health, Athens, Greece), Kiki Petroulaki (Institute of Child Health, Athens, Greece), Foteini Zarokosta (Institute of Child Health, Athens, Greece)
15:15
» Maria Roth (Babes-Bolyai University), Imola Antal (Babes-Bolyai University), Rozalia Szasz (Babes-Bolyai University)
Monday
15:45 - 16:15
Afternoon Coffee Break & Poster Sessions
Venue
King Willem Alexander Foyer
Monday
16:00 - 17:45
Chaired By:
Henry Plum
Venue
Europe 2 Room
16:00
» Christine Wekerle (McMaster University), Delphine Collin-Vezina (McGill University), Sherry Stewart (Dalhousie University), Christopher Mushquash (Lakehead University;), patricia conrod (University of Montreal)
16:45
Monday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Enid Henry
Venue
Antarctica Room
16:15
» Christine Barter (University of Central Lancashire), Nicky Stanley (University of Central Lancashire), Alba Lanau (university of Bristol)
16:35
16:55
» Enrique Gracia (University of Valencia), Miriam Marco (University of Valencia), Antonio López-Quílez (University of Valencia), Marisol Lila (University of Valencia)
17:15
17:35
» Ferdi Bekken (FIER), Florentina C. Kunseler (FIER), Anke van Dijke (FIER)
Monday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Radek Ptacek
Venue
Europe 1 Room
16:15
16:35
» Lucia Williams (Universidade Federal de São Carlos), Paolla Santini (Universidade Federal de São Carlos)
16:55
» Jessica Griffin (University of Massachusetts Medical School), Genevieve Kane-Howse (University of Massachusetts Medical School), Heather Forkey (University of Massachusetts Medical School), Zlatina Kostova (University of Massachusetts Medical School), Jessica Bartlett (University of Massachusetts Medical School)
17:15
17:35
» Abbie Newman (Mission Kids Child Advocacy Center), Risa Vetri Ferman (Court of Common Pleas of Montgomery County, PA)
Monday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Franziska Meinck
Venue
Oceania Room
16:15
» Marielle Bruning (University of Leiden), Daniella Zlotnik (University of Leiden)
16:35
16:55
17:15
17:35
» Mei-Ling Wong (University College Hospital), Sarah Rodrigues (University College Hospital), Anna Weedon (Solace Women's Aid), Sybil Qasir (Tavistock and Portman NHS Trust), Adam Benson (University College Hospital), GUDDI SINGH (University College Hospital), Deborah Hodes (University College London NHS Foundation Trust)
Monday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Vaska Srancheva
Venue
Africa Room
16:15
» Anne Steenbakkers (University of Groningen,), Ingunn Ellingsen (University of Stavanger), Steffie Van Der Steen (University of Groningen,), Hans Grietens (University of Groningen,)
16:35
» Wanja Jeanette Sæther (The municipality of Bodø, Norway - The crisis center for victims of domestic violence and abuse), Herdis Magnussen (The municipality of Bodø, Norway - The crisis center for victims of domestic violence and abuse)
16:55
» Nigel Boulton (Nib SharedVision), Marisa De Jager (Nib SharedVision), Paul Morrall (Chickenshed Theatre Trust)
17:15
» Stephanie Rap (University of Leiden), Denise Verkroost (University of Leiden)
17:35
» Giuditta Anna Saba (Associazione Artemisia), Beatrice Bessi (Associazione Artemisia), Petra Filistrucchi (Associazione Artemisia), Patrizia Buccarelli (Associazione Artemisia)
Monday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Francien Lamers-Winkelman
Venue
King Willem Alexander Compact
16:15
» Bessell Van Der Kolk (Trauma Center Boston)
Monday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Scottye Cash
Venue
South America Room
16:15
» Marijke Bleeker (Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen)
16:35
» Marijke Bleeker (Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen), Sjoerd Van Bemmel (Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen)
16:55
» Marijke Bleeker (Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen), Laura Menenti (Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen)
17:15
» Marijke Bleeker (Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen), Sjoerd Van Bemmel (Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen), Laura Menenti (Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen)
17:35
» Rachel Calam (The University of Manchester), David Glasgow (The University of Manchester)
Monday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Chris Bools
Venue
Asia Room
16:15
» Sander van Arum (Independent expert interagency wraparound care serving abusive relationships), Sander van Arum (Independent expert interagency wraparound care serving abusive relationships), Linda Vogtländer (Independent expert interagency wraparound care serving abusive relationships), Katinka Lünnemann (Verwey-Jonker Institute), Suzanne Tan (Bureau Tangram)
16:30
16:45
» Sander van Arum (Member Scientific Comittee ISPCAN 2017 The Hague), Linda Vogtländer (Independent expert interagency wraparound care serving abusive relationships)
17:00
» Sander van Arum (Member Scientific Comittee ISPCAN 2017 The Hague), Suzanne Tan (Bureau Tangram)
17:15
» Sander van Arum (Member Scientific Comittee ISPCAN 2017 The Hague), Linda Vogtländer (Independent expert interagency wraparound care serving abusive relationships)
17:30
» Sander van Arum (Member Scientific Comittee ISPCAN 2017 The Hague), Katinka Lünnemann (Verwey-Jonker Institute)
Monday
16:15 - 18:15
Chaired By:
Rajeev Seth
Venue
Central America Room
16:15
16:35
16:55
17:15
17:35
17:55
» Helen Bouma (University of Groningen,), Hans Grietens (University of Groningen,), Mónica López López (University of Groningen,), Erik J. Knorth (University of Groningen,), Susanne Witte (German Youth Institute)
Monday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Tufail Muhammad
Venue
North America Room
16:15
» Eileen Vizard (Institute of Child Health, University College, London)
17:00
» michelle wismans (Avans University of Applied Sciences), Nanne Vosters (Avans University of Applied Sciences), Femke Van Der Hamsvoort (Avans University of Applied Sciences)
Monday
18:00 - 18:45
ISPCAN Member Meeting
Venue
King Willem Alexander Compact
Monday
19:00 - 21:00
Dinner with ISPCAN Councilors- Sign up at the ISPCAN Booth
Venue
To be determined

Tuesday, 3rd October

Tuesday
08:00 - 09:00
Documentary Film by Hameeda Lakho: A Survivor Story
Venue
King Willem Alexander Compact
Tuesday
08:00 - 09:00
Poster Sessions Open
Venue
King Willem Alexander Foyer
Tuesday
09:00 - 09:45
KN-6
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
Tuesday
09:45 - 10:30
KN-7
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
09:45
Tuesday
10:30 - 11:00
Morning Break & Poster Sessions
Venue
King Willem Alexander Foyer
Tuesday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Jenny Gray
Venue
Antarctica Room
11:00
» Raymond Gutterswijk (Horizon Youth Care and Special Education, Rotterdam), Patricia Vuijk (University of Rotterdam), Chris H.Z. Kuiper (Horizon Youth Care and Special Education, Rotterdam), Marjolein Bal (University of Rotterdam), Evert Scholte (University of Leiden)
11:20
» Elle Struijf (GGD Hollands Noorden, èn, Nederlands Centrum Jeugdgezondheid), Silvia van den Heijkant (Vrije Universiteit èn GGD Amsterdam), Trudy Dunnink (Nederlands Centrum Jeugdgezondheid (NCJ))
11:40
» Nicky Stanley (University of Central Lancashire), Christine Barter (University of Central Lancashire), Marsha Wood (university of Bath), Nadia Aghtaie (university of Bristol), Cath Larkins (University of Central Lancashire), Carolina Øverlien (University of Stockholm)
12:00
» Ilan Cerna-Turoff (London School of Hygiene and Tropical Medicine), Mike Baiocchi (Stanford University)
12:20
Tuesday
11:00 - 13:00
Chaired By:
Kevin Lalor
Venue
South America Room
11:00
» Paula Cristina Martins (University of Minho), Sílvia Mendes (University of Minho), Gloria Fernández-Pacheco (Universidad Loyola de Andalucía), Iva Tendais (University of Minho)
11:20
» Franziska Meinck (University of Oxford), Alina Cosma (University of St. Andrews), Christopher Mikton (University of the West of England), Adriana Baban (Babes-Bolyai University)
11:40
» Donata Bianchi (Associazione Artemisia), Petra Filistrucchi (Associazione Artemisia), Patrizia Buccarelli (Associazione Artemisia)
12:00
» Hameeda Lakho (Owner Hameeda Lakho Training Coaching Advice, Projectmanager Perspektief)
12:20
» Francien lamers-Winkelman (Child and Youth Trauma Center)
Tuesday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Des Runyan
Venue
King Willem Alexander Compact
11:00
» Mimi Strange (Januscentret), Anette Badsgaard (Rigshospitalet, University hospital)
11:20
» geraldine O'Sullivan (TUSLA, Child and Family Agency, Cork.), Fiachra O Suilleabhain (School of Applied Social Studies, University College Cork)
11:40
» Karin Stierlin (taboobreaker association), Deborah Fry (University of Edinburgh)
12:00
» Linda Jonsson (Barnafrid, National Competence Centre in Child Abuse, Linköping University), Carl-Göran Svedin (National Centre)
12:20
» Viola Vaughan-Eden (Norfolk State University), Stacie Leblanc (New Orleans Children’s Advocacy Center)
Tuesday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Janneke Wubs
Venue
Asia Room
11:00
» Shanti Raman (South Western Sydney Local Health District), michelle maiese (Sydney Local Health District), Viviana Vasquez (South Western Sydney Local Health District), Jennifer Jones (Sydney Local Health District), Paola Gordon (Sydney Local Health District)
11:20
» Peter van der Linden (Verwey-Jonker Institute), Francien lamers-Winkelman (VU University), Bert Groen (Movisie)
11:40
» Pramodh Vallabhaneni (Department of Paediatrics, Morriston Hospital, Swansea, SA6 6NL), Qumrun Nahar (Department of Paediatrics, Morriston Hospital, Swansea, SA6 6NL)
12:00
12:20
» Meita Dhamayanti (Department of Child Health, Universitas Padjadjaran), Nina Masdiani (Department of Psychiatry, Universitas Padjadjaran), Nanan Sekarwana (Department of Child Health, Faculty of Medicine, Universitas Padjadjaran), Veranita Pandia (Department of Psychiatry, Universitas Padjadjaran)
Tuesday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Sander van Arum
Venue
Europe 1 Room
11:00
» Yael Meijer (FIER), Anke van Dijke (FIER)
11:20
11:40
» Theodore Cross (University of Illinois at Urbana-Champaign), Gail Tittle (University of Illinois at Urbana-Champaign), Betsy Goulet (University of Illinois at Springfield), Susan Evans (University of Illinois at Springfield)
12:00
12:20
Tuesday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Olive Lyons
Venue
Central America Room
Tuesday
11:00 - 13:00
Chaired By:
Thekla Bosschaart
Venue
Africa Room
11:00
» Laura Sigad (Oranim Academic College of Education)
11:20
» Diny Flierman (Landelijk Knooppunt Huwelijksdwang en Achterlating (Dutch center on forced marriage and abandonment)), Ana Lucia Perez (Landelijk Knooppunt Huwelijksdwang en Achterlating (Dutch center on forced marriage and abandonment))
11:40
12:00
» Rebecca Jackson (UNESCO Child and Family Research Centre, NUI Galway), Bernadine Brady (UNESCO Child and Family Research Centre, NUI Galway), Cormac Forkan (UNESCO Child and Family Research Centre, NUI Galway), Danielle Kennan (UNESCO Child and Family Research Centre, NUI Galway)
12:20
Tuesday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Figen Dagli
Venue
Europe 2 Room
11:00
» Cora Bartelinnk (Netherlands Youth Institute), Marleen Wessels (University of Groningen, faculty of behavioural and social sciences, department of special needs education and youth care), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Joel Gautschi (University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland), Mónica López López (University of Groningen,), Hans Grietens (University of Groningen,), Scottye Cash (The Ohio State University), Carrie Smith (Kings University College)
11:20
» Scottye Cash (The Ohio State University), Roderick Rose (University of North Carolina)
11:40
» John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Dana Hollinshead (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Sara Wolf-feldman (Chapin Hall at the University of Chicago), Dustin Currie (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine)
12:00
» Marleen Wessels (University of Groningen,), Mónica López López (University of Groningen,), Hans Grietens (University of Groningen,)
12:20
» Cora Bartelink (Netherlands Youth Institute), Erik J. Knorth (University of Groningen,), A. Carien Koopmans (Politie), Mónica López López (University of Groningen,), Cilia Witteman (Radboud University Nijmegen), Ingrid ten Berge (Wiliam Schrikker Groep), Tom van Yperen (Netherlands Youth Institute)
Tuesday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Henry Plum
Venue
North America Room
Tuesday
11:00 - 12:45
Chaired By:
Eva Verlinden
Venue
Oceania Room
11:00
11:45
» Daniel Whitaker (Georgia State University), Shannon Self-Brown (Georgia State University)
Tuesday
12:45 - 13:30
LUNCH & Poster Session
Venue
Lobby Ground Floor 3/Pangea/World Cafe
Tuesday
13:30 - 14:15
KN-8
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
13:30
»
Chris Newlin and Bragi Guobrandsson
US National Child Advocacy Center & Iceland Agency for Child Protection
Tuesday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Peter van der Linden
Venue
Africa Room
14:15
» Jiniya Afroze (The Open University, UK)
14:35
» Ashling Bourke (Dublin City University), Catherine Maunsell (Dublin City University), Sonia Morris (Dublin City University)
14:55
» Darcey Merritt (New York University Silver School of Social Work), Von Nebbitt (Washington University, Brown School)
15:15
» Judy Warburton (The University of Stirling)
Tuesday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Ria Andrews
Venue
King Willem Alexander Compact
14:15
14:35
» Shanaaz Mathews (University of Cape Town, Children's Institute), Lizette Berry (University of Cape Town, Children's Institute), Jenna-lee Marco (University of Cape Town, Children's Institute)
Tuesday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Francien Lamers-Winkelman
Venue
Europe 2 Room
14:15
14:35
» Lisa Oakley (Manchester Metropolitan University), Justin Humphreys (CCPAS), Kathryn Kinmond (Manchester Metropolitan University), Mor Dioum (Victoria Climbie Foundation)
14:55
15:15
» janneke wubs (The Hague University of Applied Sciences), Jeannette Van Borren (Regional Public Health Services Haaglanden)
Tuesday
14:15 - 15:55
Chaired By:
Maria Roth
Venue
Central America Room
14:15
» Ketil Lenert Hansen (UIT The Artic University of Norway)
14:30
» Christina Viskum Lytken Larsen (National Institute of Public Health University of Southern Denmark), Inger Katrine Dahl-petersen (National Institute of Public Health University of Southern Denmark), Peter Bjerregaard (National Institute of Public Health University of Southern Denmark)
14:45
15:00
» Merete Saus (The Regional Centre for Child and Youth Mental Health and Child Welfare, Faculty of Health Sciences, UiT The Artic University of Norway), Ketil Lenert Hansen (UIT The Artic University of Norway)
15:15
» Lil Tonmyr (Public Health Agency of Canada), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Adam Filleul (Government of Nunavut), Bryany Denning (Yellowknife Women's Society), Bryn King (University of Toronto), Tonino Esposito (Université de Montréal), Peter Dudding (Child Welfare League of Canada), Tanya Lary (Public Health Agency of Canada), Ketil Lenert Hansen (UIT The Artic University of Norway)
Tuesday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Cees Hoefnagels
Venue
Antarctica Room
Tuesday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Simone Ebbers
Venue
South America Room
Tuesday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Figen Dagli
Venue
Asia Room
14:15
» Shanti Raman (South Western Sydney Local Health District), Deborah Hodes (University College London NHS Foundation Trust), Paul Hotton (Sydney Children's Hospital, Randwick), Sarah Al-Jilaihawi (Central and North West London NHS Foundation Trust)
15:00
Tuesday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Joan van Niekerk
Venue
Europe 1 Room
14:15
» Thomas Meysen (German Institute for Youth Human Services and Family Law), Stephen Pizzey (Child and Family Training), Marianne Berger (Netherlands Youth Institute), Felix Dinger (German Institute for Youth Human Services and Family Law), Maria Herczog (Family Child Youth Organisation), Kiira Gornischeff (Estonian Union for Child Welfare)
Tuesday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Jenny Gray
Venue
Oceania Room
14:15
» Theresa Costello (ACTION for Child Protection), Diane DePanfilis (Hunter College, City University of New York)
15:00
» Shanti Raman (South Western Sydney Local Health District), Ayesha Kadir (International Society for Social Pediatrics & Child Health), Thea Van Zeben-van Der Aa (Maastricht UMC), Sue Bennett (University of Ottawa), Tufail Muhammad (International Society for Prevention of Child Abuse & Neglect), Rajeev Seth (Indian Child Abuse Neglect & Child Labour Group, Indian Academy of Pediatrics), Ramya Subramanian (Know Violence in Childhood), Susan Bissell (UNICEF)
Tuesday
14:15 - 15:45
Chaired By:
Danya Glaser
Venue
North America Room
14:15
» Desmond Runyan (Kempe Center, University of Colorado), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Nicole Harlaar (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine)
15:00
Tuesday
14:30 - 15:30
Chaired By:
Figen Dagli
Venue
King Willem Alexander Compact
14:30
» Martin Finkel (Child Abuse Research Education & Service Institute (CARES) at Rowan University)
Tuesday
15:45 - 16:15
Afternoon Coffee Break & Poster Sessions
Venue
King Willem Alexander Foyer
Tuesday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Maha al Muneef
Venue
Antarctica Room
16:15
» Jamie Lachman (University of Oxford), Joyce Wamoyi (Tanzania National Institute of Medical Research), Jane Maganga (Tanzania National Institute of Medical Research), Magreth Aniseth (Tanzania National Institute of Medical Research), Thees Spreckelsen (University of Oxford), Danny Wight (University of Glasgow), Frances Gardner (University of Oxford)
16:35
16:55
» Aziz ESSADEK (IRFASE), Adele Assous (Sorbonne Paris Cité), Ségolène PAYAN (IRFASE)
17:15
17:35
» Elizabeth Fernandez (School of Social Sciences, Faculty of Arts and Social Sciences, The University of New South Wales)
Tuesday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Tolga Dagli
Venue
South America Room
16:15
» Sarah Al-Jilaihawi (Central and North West London NHS Foundation Trust), Kevin Borg (University of Warwick), Katharine Jamieson (Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust), Sabine Maguire (Institute of Primary Care and Public Health, Cardiff University), Deborah Hodes (University College London NHS Foundation Trust)
16:35
» Roslinya A Latip (Lancaster University)
16:55
» Thekla Vrolijk-Bosschaart (Academic Medical Center, Amsterdam), Eva Verlinden (GGD Amsterdam), Vivienne De Smet (University of Amsterdam), Miranda Langendam (Academic Medical Center, Amsterdam), sonja brilleslijper (Academic Medical Center, Amsterdam), Arianne Teeuw (Academic Medical Center, Amsterdam), Marc Benninga (Academic Medical Center, Amsterdam), Ramón Lindauer (Academic Medical Center, Amsterdam)
17:15
» Thekla Vrolijk-Bosschaart (Academic Medical Center, Amsterdam), Esther van Duin (Academic Medical Center, Amsterdam), Vionna Tsang (Academic Medical Center, Amsterdam), Eva Verlinden (GGD Amsterdam), Sonja Brilleslijper-kater (Academic Medical Center, Amsterdam), Arnoud Verhoeff (GGD Amsterdam), Ramón Lindauer (Academic Medical Center, Amsterdam)
Tuesday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Chris Bools
Venue
King Willem Alexander Compact
16:15
» Najette Ayadi O'Donnell (Whittington Hospital NHS Trust, London), Adeeb Ahmed (University College London Hospital NHS Foundation Trust), Mei-Ling Wong (Central and North West London NHS Foundation Trust), Jonathan Cohen (University College London Hospital NHS Foundation Trust), Sarah Eisen (University College London Hospital NHS Foundation Trust), Rebecca Evanson (Whittington Hospital NHS Trust, London), Susannah Fairweather (The Tavistock and Portman NHS Foundation Trust), Deborah Hodes (University College London NHS Foundation Trust), Allison Ward (Central and North West London NHS Foundation Trust)
16:35
16:55
17:15
Tuesday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Vaska Srancheva
Venue
Oceania Room
16:15
» Kathryn Krase (Long Island University), Tobi DeLong Hamilton (Metropolitan State University of Denver)
16:35
» Jenny Gray (WHO Europe), Dinesh Sethi (WHO Europe), Dimitrinka Jordanova Peshevska (University American College)
16:55
» Joseph Mooney (UNESCO Child and Family Research Centre, NUI Galway), Caroline Mcgregor (UNESCO Child and Family Research Centre, NUI Galway)
17:15
» Vicki Welch (CELCIS University of Strathclyde), Dominique Harvey (CELCIS University of Strathclyde)
17:35
» Franziska Meinck (University of Oxford), Lucie Cluver (lucie.cluver@spi.ox.ac.uk)
Tuesday
16:15 - 18:00
Chaired By:
John Fluke
Venue
Central America Room
16:15
» Vicki Jackson-Hollis (University of Nottingham), Kevin Browne (University of Nottingham), Stephen Joseph (University of Nottingham)
16:35
» Kevin Browne (University of Nottingham), Lianne Beadsmoore (University of Nottingham)
16:55
» Victoria Tendo (ChildsI Foundation), Carmen Melania Madrinan (Childfund International)
17:15
17:35
» Alexandre Novo (University Reims Champagne Ardenne AND University Paris Diderot), Pascal Richard (One of TFC in Paris)
Tuesday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Radek Ptacek
Venue
North America Room
16:15
16:35
16:55
» Shanaaz Mathews (University of Cape Town, Children's Institute)
17:15
» Amy Benton (Texas State University), David Chenot (California State University Fullerton), Ioakim Boutakidis (California State University Fullerton)
17:35
» Mary Pulido (The New York Society for the Prevention of Cruelty to Children), Jacqueline Holloway (The New York Society for the Prevention of Cruelty to Children), Fotini-Sonia Apergi (ELIZA - Society for the Prevention of Cruelty to Children, DEREE-The American College of Greece), Chrysanthi Nega (ELIZA - Society for the Prevention of Cruelty to Children, DEREE-The American College of Greece)
Tuesday
16:15 - 18:15
Chaired By:
Sietske Dijkstra
Venue
Africa Room
16:15
» Eimear Lacey (St Clare's Unit, Temple Street Children's University Hospital)
16:35
» Lisa Holmes (Centre for Child and Family Research, Loughborough University), Clare Lushey (Centre for Child and Family Research, Loughborough University), Georgia Hyde-Dryden (Centre for Child and Family Research, Loughborough University)
16:55
» Rachel Carney (Columbia University), Prativa Baral (Columbia University), Caroline Volel (Columbia University), Agnes Ducros (Ecole Des Hautes Etudes en Sante Publique), Jeanine Pommier (Ecole Des Hautes Etudes en Sante Publique), Jocelyn Brown (Columbia University)
17:15
» Marina Lalayants (Hunter College, City University of New York), Diane DePanfilis (Hunter College, City University of New York), Michael Arsham (New York City Administration for Children's Services), Jessica Rothschuh (New York City Administration for Children's Services), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine)
17:35
» Julie Halverson (National Council on Crime and Delinquency), Jesse Russell (Big Picture Research and Consulting), Colleen Kerwin (National Council on Crime and Delinquency)
17:55
Tuesday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Peter van der Linden
Venue
Asia Room
16:15
» Turid Heiberg (Council of the Baltic Sea States Secretariat), Bragi Guðbrandsson (General Director, National Child Protection Authority, Iceland), Ólöf Ásta Farestveit (Head of the Barnahus, Iceland), Andrea Goddard (King's College Hospital NHS Foundation Trust), Janet van Bavel (project-leader Kenter Jeugdhulp, Netherlands), Gordana Buljan Flander (Director of Child and Youth Protection Center of Zagreb)
Tuesday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Joan van Niekerk
Venue
Europe 1 Room
16:15
» Dora Pereira (University of Madeira), Isabel Silva (Grupo Aprender em Festa (NGO), Gouveia), Maria Gaspar (FPCE-UC, University of Coimbra), Vera Vale (ESEC-Polytechnic Institute of Coimbra, CEIS20, UC)
16:35
16:55
» Dora Pereira (University of Madeira), Paula Cristina Martins (University of Minho), Ana Sani (Fernando Pessoa University), Vera Azevedo (Fernando Pessoa University)
17:15
» Dora Pereira (University of Madeira), Paula Cristina Martins (University of Minho), Ana Sani (Fernando Pessoa University), Madalena Alarcão (University of Coimbra), Isabel Silva (Grupo Aprender em Festa (NGO), Gouveia), Maria Gaspar (University of Coimbra), Vera Vale (ESEC-Polytechnic Institute of Coimbra, CEIS20, UC)
Tuesday
16:15 - 18:00
Chaired By:
Henry Plum
Venue
Europe 2 Room
16:15
16:35
» John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Joel Gautschi (University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland), Cora Bartelink (Netherlands Youth Institute), Vania Salvador Pinto (InED, REES Centre, Department of Education, University of Oxford)
16:55
» Vânia S. Pinto (InED, REES Centre, Department of Education, University of Oxford), João Carvalho (UMinho, InED, UNICES-Instituto Universitário da Maia), Paulo Delgado (InED, Escola Superior de Educação do Porto / CIEC, Universidade do Minho), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine)
17:15
» Carrie Smith (King's University College, Western University), John Fluke (Kempe Center, University of Colorado School of Medicine), Barbara Fallon (University of Toronto), Faye Mishna (University of Toronto), Barbara Decker Pierce (King's University College, Western University)
Tuesday
18:00 - 21:00
Cultural Dinner & ISPCAN 40th Anniversary Celebration
Venue
Madurodam (off site)

Wednesday, 4th October

Wednesday
08:00 - 08:30
Poster Sessions Open
Venue
King Willem Alexander Foyer
Wednesday
08:30 - 08:50
Closing Ceremony- Conference Chairs
Venue
King Willem Alexander Compact
Wednesday
08:50 - 09:00
Invitation to Dubai and Prague
Venue
King Willem Alexander Compact
Wednesday
09:00 - 11:00
Chaired By:
Francien Lamers-Winkelman
Venue
Antarctica Room
09:00
» Anu Laxmi (Georgia State University), Jenelle Shanley Chatham (Georgia State University), Shanta Dube (Georgia State University), Emily Graybill (Georgia State University)
09:20
» Mogens Nygaard Christoffersen (SFI - The Danish National Centre for Social Research)
09:40
» Nora Baladerian (Disability and Abuse Project of Spectrum Institute)
10:00
» Vincent Palusci (New York University School of Medicine), Theresa Covington (Michigan Public Health Institute), Patricia Schnitzer (U.S. National Center for Fatality Review and Prevention)
10:20
» Johanna Hietamäki (The National Institute for Health and Welfare), Eija Räikkönen (University of Jyväskylä)
Wednesday
09:00 - 11:00
Chaired By:
Franziska Meinck
Venue
South America Room
09:00
» Ivanka van Delft (VU University Medical Center), Catrin Finkenauer (UTRECHT University), Clasien De Schipper (VU University), Francien Lamers-Winkelman (VU University)
09:20
09:40
» Katherine Muldoon (University of Ottawa, Ottawa Hospital Research Institute), Allegra Drumm (University of Ottawa, Faculty of Medicine; Ottawa Hospital Research Institute), Tara Leach (The Ottawa Hospital, Ottawa Hospital Research Institute), Stefanie Lomatski (Sexual Assault Network, Ottawa), Kari Sampsel (University of Ottawa, Ottawa Hospital Research Institute)
10:00
10:20
10:40
Wednesday
09:00 - 11:00
Chaired By:
Rajeev Seth
Venue
King Willem Alexander Compact
09:00
» Cecilia Fredlund (Child and Adolescent Psychiatry, Linköping University), Örjan Dahlström (Department of Behavioural Sciences and Learning, Linköping University), Carl-Göran Svedin (National Centre), Marie Wadsby (Child and Adolescent Psychiatry, Linköping University), Linda Jonsson (Barnafrid, National Competence Centre in Child Abuse, Linköping University), Gisela Priebe (Lund University)
09:20
» Bess Doornbos (FIER), Yael Meijer (FIER), Florentina C. Kunseler (Fier Friesland)
09:40
» edgardo toro (The University of Edinburgh), Boris Valdenegro (Universidad de Playa Ancha)
10:00
» Theo Noten (Defence for Children - ECPAT Netherlands)
10:20
» Christine Black-Hughes (Minnesota State University, Mankato), Jim Smalley (Minn), Nou Yang (Minnesota State University, Mankato), Lauren Johnson (Minnesota State University, Mankato)
10:40
» Amber McDonald (University of Denver), Julie Anne Laser-Maira (University of Denver)
Wednesday
09:00 - 11:00
Chaired By:
Tufail Muhammad
Venue
Asia Room
09:00
09:20
» Colette Street (Fielding Graduate University), Yvette Willock (Fielding Graduate University)
09:40
» Paul Baeten (Safe Home)
10:00
» Andrea Goddard (King's College Hospital NHS Foundation Trust), Simon Cordon (King's College Hospital NHS Foundation Trust), Emma Harewood (King's College Hospital NHS Foundation Trust)
10:20
» Lucie Shuker (University of Bedfordshire), Julie Harris (University of Bedfordshire)
10:40
» John Devaney (Queen's University Belfast), John Frederick (Queen's University Belfast), Eva Alisic (Monash University)
Wednesday
09:00 - 10:00
Chaired By:
Ton van Dijk
Venue
Europe 1 Room
09:00
» Fiona Finlay (Sirona, care and health), James Dunne (Wiltshire CCG)
09:20
09:40
» Leemoy Weaver (The University of the West Indies), Steve Weaver (The University of the West Indies)
Wednesday
09:00 - 11:00
Chaired By:
Jenny Gray
Venue
Europe 2 Room
09:00
» Karin Lundén (University of Gothenborg)
09:20
» Sheila Donovan (Child Helpline International)
09:40
» Kevin Borg (University of Warwick, UK; Mater Dei Hospital, Malta), Deborah Hodes (University College London NHS Foundation Trust), Mariella Mangion (Mater Dei Hospital, Malta), Tania Borg (National Statistics Office), Jane Barlow (University of Oxford)
10:00
» Ignacia Arruabarrena (University of the Basque Country UPV/EHU), Joaquin De Paul (University of the Basque Country UPV/EHU), Silvia Indias (University of the Basque Country UPV/EHU)
10:20
» Chrissie Gale (University of Strathclyde), Nigel Cantwell (Independent expert), Graham Connelly (University of Strathclyde), Catherine Flagothier (Independent Researcher), Ian Milligan (University of Strathclyde), Claire O'kane (Independent Researcher)
10:40
» Marianne De Wolff (TNO Child Health), Remy Vink (TNO Child Health), Cora Bartelink (Netherlands Youth Institute)
Wednesday
09:00 - 11:00
Chaired By:
Fiachra O'Suilleabhain
Venue
North America Room
09:00
» Ruth Blackburn (University College London), Katie Harron (LSHTM), Linda Wijlaars (University College London), Astrid Guttman (Institute for Clinical Evaluative Sciences, Ontario), Ruth Gilbert (University College London)
09:20
» James Doidge (University College London), Paul Delfabbro (University of Adelaide), Daryl Higgins (Australian Institute of Family Studies), Ben Edwards (Australian Institute of Family Studies), John Toumbourou (Deakin University), Suzanne Vassallo (Australian Institute of Family Studies), Leonie Segal (University of South Australia)
09:40
» Claire Cunnington (University of Sheffield)
10:00
10:20
» Lisa Moran (UNESCO Child and Family Research Centre, NUI Galway), Carmel Devaney (UNESCO Child and Family Research Centre), Caroline Mcgregor (UNESCO Child and Family Research Centre, NUI Galway)
10:40
» Antti Kääriälä (University of Helsinki), Marie Berlin (University of Stockholm), Mette Lausten (SFI - The Danish National Centre for Social Research)
Wednesday
09:00 - 09:45
Session 1
Chaired By:
Des Runyan
Venue
Central America Room
09:00
» Kieran Campbell (TUSLA, Child and Family Agency, Cork.), Fiachra O Suilleabhain (School of Applied Social Studies, University College Cork)
Wednesday
09:00 - 11:00
Chaired By:
George Nikolaidis
Venue
Africa Room
Wednesday
09:00 - 11:00
Chaired By:
Kevin Lalor
Venue
Oceania Room
09:00
» Flora Bolter (Observatoire national de la protection de l'enfance (ONPE)), Andreas Jud (Lucerne University of Applied Sciences and Arts, School of Social Work)
09:20
09:40
» Christoph Liel (German Youth Institute), Andreas Eickhorst (German Youth Institute), Birgit Fullerton (German Youth Institute), Andrea Schreier (German Youth Institute), Alexandra Sann (German Youth Institute)
10:00
» Andreas Jud (Lucerne University of Applied Sciences and Arts, School of Social Work), Tanja Mitrovic (Lucerne University of Applied Sciences and Arts, School of Social Work)
10:20
» Andreas Jud (Lucerne University of Applied Sciences and Arts, School of Social Work), Flora Bolter (Observatoire national de la protection de l'enfance (ONPE)), Christoph Liel (German Youth Institute), Svein Arild Vis (UIT The Artic University of Norway)
Wednesday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Des Runyan
Venue
Central America Room
09:40
» Yabaaba Mohammed Dawud (Federation of Youth Clubs(FYC))
10:00
» Jennifer Beale (Department of Women's Health, University College London NHS Foundation Trust), Deborah Hodes (Department of Paediatrics, University College London Hospitals NHS Foundation Trust, London), Sarah Creighton (Department of Women's Health, University College London NHS Foundation Trust)
10:20
» Najette Ayadi O'Donnell (Department of Paediatrics, Whittington Hospital NHS Trust, London, UK), Karina Pall (Research and Policy Division, Royal College of Paediatrics and Child Health, London, UK), Geoff Debelle (Birmingham Children's Hospital, Birmingham, UK), Richard Lynn (British Paediatric Surveillance Unit, Royal College of Paediatrics and Child Health, London), Alice Armitage (Department of Paediatrics, University College London Hospitals NHS Foundation Trust, London), Sarah Creighton (University College London NHS Foundation Trust), Russell Viner (Institute of Child Health, University College London, London UK), Deborah Hodes (University College London NHS Foundation Trust)
10:40
» Sakaria Ali (Department of Paediatrics, University College London Hospitals NHS Foundation Trust, London), Roshnee Patel (University College London), Sarah Creighton (University College London NHS Foundation Trust), Deborah Hodes (University College London NHS Foundation Trust)
Wednesday
10:00 - 10:45
Chaired By:
Ton van Dijk
Venue
Europe 1 Room
Wednesday
10:40 - 11:00
Chaired By:
Kevin Lalor
Venue
Oceania Room
10:40
» Jill Berrick (University of California at Berkeley), Marit Skivenes (University of Bergen), Tarja Poso (University of Tampere), Jonathan Dickens (University of East Anglia)
Wednesday
11:00 - 11:45
KN-10
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
Wednesday
11:45 - 12:00
KN-12
Keynote
Venue
King Willem Alexander Compact
11:45
»
Danny the Rapper
Flinke Jongen Entertainment
Wednesday
12:00 - 13:00
LUNCH & Poster Session
Venue
King Willem Alexander Foyer
Wednesday
14:00 - 14:00
Chaired By:
Open Browsing Session
Venue
King Willem Alexander Foyer
» Louise Cremonesini (University of Northampton United Kingdom)
» Colette Street (Fielding Graduate University), Yvette Willock (Fielding Graduate University)
» Darcey Merritt (New York University Silver School of Social Work), Susan Snyder (Georgia State University)
» Darcey Merritt (New York University Silver School of Social Work), Susan Snyder (Georgia State University)
» Canan Gursel (Gazi University Faculty of Education), Birgul Demircan (Teacher)
» Maria Forsner (Dalarna University, School of Education, Health and Social Studies), Gudrun Elvhage (Stockholm University, Department of Social Work), Karin Lundén (University of Gothenbourg, Dept. of Social work)
» Gudrun Elvhage (Stockholm University, Department of Social Work), Maria Forsner (Dalarna University)
» Divya Ballal (National Institute of Mental Health & Neurosciences (NIMHANS), Bangalore), Janardhana N. (National Institute of Mental Health & Neurosciences (NIMHANS), Bangalore)
» Franziska Meinck (University of Oxford), Mark Orkin (University of the Witwatersrand), Lucie Cluver (lucie.cluver@spi.ox.ac.uk)
» Oluwaseun Adeyemi (University College Hospital), Oluwaseun Adeyemi (University College Hospital)
» Vaska Srancheva (South-West University "Neofit Rilski", Blagoevgrad), Rumyana Dinolova-hodzhadzhikova (Department of Mental Health, National Centre of Public Health and Analyses, Sofia)
» Nita Arisanti (Universitas Padjadjaran), Meita Dhamayanti (Universitas Pa), Elsa Pudji Setiawati Sasongko (Universitas Padjadjaran), Viramitha Rusmil (Universitas Padjadjaran), Nanan Sekarwana (Universitas)
» Serena Grumi (CRIdee, Department of Psychology, Catholic University of the Sacred Heart), Luca Milani (CRIdee, Department of Psychology, Catholic University of the Sacred Heart), Paola Di Blasio (CRIdee, Department of Psychology, Catholic University of the Sacred Heart)
» Miriam Castagnino (Perugia University), Alessandra Paglino (Perugia University), Carla Berardi (Perugia University), sara riccioni (Perugia University)
» Affaf Rahman (GC University, Lahore), Rabia Iftikhar (GC University, Lahore)
» Meita Dhamayanti (Department of paediatric, Universitas Padjadjaran), Indah Amelia (Department of Public Health, Universitas Padjadjaran), Nanan Sekarwana (Department of Child Health, Faculty of Medicine, Universitas Padjadjaran), Sylvia Vanessa (Universitas Padjadjaran, Faculty of Medicine), Anindita Noviandhari (Universitas Padjadjaran, Faculty of Medicine), Nita Arisanti (Department of Public Health, Universitas Padjadjaran), Elsa Pudji Setiawati Sasongko (Universitas Padjadjaran)
» Raymond Gutterswijk (Horizon Youth Care and Special Education, Rotterdam), Mirjam Van Der Hoek (Horizon Youth Care and Special Education, Rotterdam), Marjolein Bal (University of Rotterdam), Evert Scholte (University of Leiden), Chris H.Z. Kuiper (Horizon Youth Care and Special Education, Rotterdam)
» ISAAC TWUMASI AMPOFO (RICHBONE INITIATIVE FOUNDATION)
» Sue Foley (The Children's Court Clinic. The SCHN, Sydney NSW)
» Sue Foley (The Children's Court Clinic. The SCHN, Sydney NSW)
» Alizah Alaman (Aga khan university hospital)
» marzie mirmasoomnejad (Department of Law, Lahijan Branch, Islamic Azad University, Lahijan, Iran), Gholamreza Ghasemzadeh (Department of Law, Lahijan Branch, Islamic Azad University, Lahijan, Iran), Afsaneh Usef Alizadeh (Department of Law, Mashhad Branch, Islamic Azad University, Mashhad, Iran.)
» Ajay Kumar (JIMS School of Law, GGS IP University), Aditya Kumar Singh (JIMS School of Law, GGS IP University)
» Ida Haahr-Pedersen (Trinity College), Maj Hansen (University of Southern Denmark), Rikke Holm Bramsen (University of Southern Denmark), Pernille Spitz (The Danish Children Centers), Philip Hyland (National College of Ireland, Centre For Global Health, Trinity College Dublin), Frédérique Vallières (Centre For Global Health, Trinity College Dublin)
» Shinah Kim (Sungkyunkwan University), Yoonsun Han (Sungkyunkwan University)
» Nora Baladerian (Disability and Abuse Project of Spectrum Institute)
» Zahra Gheidar (Behavioral research center), Alireza Zahiroddin (shahid Behshti)
» Nicky Stanley (University of Central Lancashire), Jane Ellis (Anglia Ruskin University), Nicola Farrelly (University of Central Lancashire), Sandra Hollinghurst (university of Bristol), Soo Downe (University of Central Lancashire)
» Inge Busschers (University of A), Boendermaker Leonieke (Amsterdam University of Applied Sciences)
» Miriam Marco (University of Valencia), Enrique Gracia (University of Valencia), Antonio López-Quílez (University of Valencia), Marisol Lila (University of Valencia)
» Dragana Šćepović (University of Banjaluka, Faculty for Political Science, Department for Social Work), Ljubo Lepir (University of Banjaluka, Faculty for Political Science, Department for Social Work), Andrea Rakanović Radonjić (University of Banjaluka, Faculty for Political Science, Department for Social Work)
» Jessica Salkind (North Middlesex University Hospital), Linda Helliar (Haringey Local Authority), Josephine Ellis (North Middlesex University Hospital), Rebecca Hewitson (North Middlesex University Hospital), Hannah Jacob (North Middlesex University Hospital), Gayle Hann (North Middlesex University Hospital)
» Flora Nkire (Abia State University, Uturu Nigeria)
» Thekla Vrolijk-Bosschaart (Academic Medical Center, Amsterdam), Michelle Nagtegaal (Academic Medical Center, Amsterdam), Arianne Teeuw (Academic Medical Center, Amsterdam)
» Fiachra O Suilleabhain (School of Applied Social Studies, University College Cork), Fiona Geraghty (TUSLA Child and Family Agency)
» Tim Mulder (Augeo), Youth Taskforce On Violence Against Children (Augeo)
» Aikaterini Kyriakou (University of Stirling), Brigid Daniel (University of Stirling), Sally Haw (University of Stirling), Jane Scott (University of Stirling)
» Antti Kääriälä (University of Helsinki), Pasi Haapakorva (The National Institute for Health and Welfare), Elina Pekkarinen (Finnish Youth Research Network), Reijo Sund (Department of Social Research, University of Helsinki)
» Camilla Jones (Family for Every Child), Hugh Salmon (Family for Every Child)
» Marina Trbus (Parents' Association Step by step), Martina Ferić (ProMa), Lana Juranić (ProMa), Aleksandra Bandić (ProMa)
» Diene Carlos (University of São Paulo), Maria Das Graças Ferriani (University of São Paulo)
» Carl-Göran Svedin (Barnafrid, National Competence Centre in Child Abuse, Linköping University), Linda Jonsson (Barnafrid, National Competence Centre in Child Abuse, Linköping University), Maria Zetterqvist (Child and Adolescent Psychiatry, Linköping University)
» Tiffany Tao Joiner (World Vision International), Paul Stephenson (World Vision International)
» Fotini-Sonia Apergi (DEREE - The American College of Greece, ELIZA - The Society for the Prevention of Cruelty to Children), Eva-Manolia Syngelaki (DEREE - The American College of Greece, ELIZA - The Society for the Prevention of Cruelty to Children), Elektra Koutsoukou (ELIZA - The Society for the Prevention of Cruelty to Children), Aphrodite Stathi (ELIZA - The Society for the Prevention of Cruelty to Children), Nefeli Ladaki (DEREE - The American College of Greece,), Chrysanthi Nega (DEREE - The American College of Greece, ELIZA - The Society for the Prevention of Cruelty to Children)
» Eva Laszlo (Babes-Bolyai University), Maria Roth (Babes-Bolyai University)
» Gisela Priebe (Lund University), Cecilia Fredlund (Child and Adolescent Psychiatry, Linköping University), Linda Jonsson (Barnafrid, National Competence Centre in Child Abuse, Linköping University), Marie Wadsby (Child and Adolescent Psychiatry, Linköping University), Carl-Göran Svedin (Barnafrid, National Competence Centre in Child Abuse, Linköping University)
» Ana Sani (Fernando Pessoa University), Dora Pereira (University of Madeira), Ana Vieira (Fernando Pessoa University)
» Tobi DeLong Hamilton (Metropolitan State University of Denver), Kathryn Krase (Long Island University)
» philip Enyan (University of Ghana)
» Kevin Borg (University of Warwick, UK; Mater Dei Hospital, Malta)
» Martina Larsson (University College London), Pollyanna Cohen (University College London), Deborah Hodes (University College London NHS Foundation Trust), Sarah Creighton (University College London NHS Foundation Trust), Gayle Hann (North Middlesex University Hospital)
» Ivanka van Delft (VU University Medical Center), Anna Milius (Kenter Jeugdhulp), Catrin Finkenauer (UTRECHT University)
» Fiona Finlay (Sirona, care and health), James Dunne (Wiltshire CCG), George Guiton (University of Sheffield)
» Maria Vang (Ulster University, Magee College), Maj Hansen (University of Southern Denmark), Rikke Holm Bramsen (University of Southern Denmark), Ditte Askerod (The Danish Children Centers), Lane Lund (The Danish Children Centers), Mark Shevlin (Ulster University, Magee College)
» Aisosa Isokpan (University of the Western Cape), Ebenezer Durojaye (University of the Western Cape)
» Toshihiko Yanagawa (School of health and Nursing Science, Wakayama Medical University), Noriko Kato (Jumonji University), Masae Ueno (School of Nursing, Osaka Prefectural University)
» Marion Henneman (Omada Training & Coaching), Ria Andrews (Municipality of The Hague)
» Luong Hung (Hanoi National University of Education)
» Nelly Petrova-Dimitrova (Social Activities and Practices Institute), Nadya Stoykova (Social Activities and Practices Institute)
» Lou Ann Holland (United States Department of Justice)
» Avanti Adhia (Harvard T.H. Chan School of Public Health), David Hemenway (Harvard T.H. Chan School of Public Health)
» Imola Antal (Babes-Bolyai University), Gabriella Tonk (Association of Community Development Cluj Area)
» Alexandra Drawson (Lakehead University;), Carolyn Houlding (Dilico Anishinabek Family Care), Peter Braunberger (St Joseph’s Care Group; Northern Ontario School of Medicine), Erica Sawula (Lakehead University;), Christine Wekerle (McMaster University), Elaine Toombs (Lakehead University;), Christopher Mushquash (Lakehead University; Northern Ontario School of Medicine; Dilico Anishinabek Family Care)
» Stella ogbuagu (Abia State university, Abia State)
» Gulzar Ahmad (Lahore Garrison University, Lahore)
» Elaine Toombs (Lakehead University;), Kristy Kowatch (Lakehead University;), Christopher Mushquash (Lakehead University;)
» Barbara Herceg Pakšić (University of Josip Juraj Strossmayer in Osijek)
» Cathy Taylor (Tulane University), Julia Fleckman (Tulane University), Shawna Lee (University of Michigan), Seth Scholer (Vanderbilt University), Nelson Branco (Tamalpais Pediatrics, University of California, San Francisco), Stacie Leblanc (New Orleans Children’s Advocacy Center)
» Darcey Merritt (New York University Silver School of Social Work), Susan Snyder (Georgia State University)
» Manjula Basavaraju (National Institute of Mental Health And Neurosciences), Janardhana N. (National Institute of Mental Health & Neurosciences, Bangalore), Nirmala Berigai Parthasarathy (National Institute of Mental Health And Neurosciences)
» Darcey Merritt (New York University Silver School of Social Work)
» Patricia Sprague (PS Consulting)
» Ana Martina Greco (University of Barcelona), Georgina Guilera (University of Barcelona), Noemí Pereda (University of Barcelona)