Wednesday, 15th June

Wednesday
17:00 - 20:00
Registrations 17:00 - 20:00
Venue
Foyer Aras na Mac Leinn and Bailey Allen Hall
Wednesday
18:00 - 20:00
Welcome Reception 18:00 - 20:00
Venue
Aras na Mac Leinn, Bailey Allen Hall & College Bar

Thursday, 16th June

Thursday
07:30 - 13:00
Registrations 07:30 - 13:00
Venue
Foyer Aras na Mac Leinn and Bailey Allen Hall
Thursday
09:15 - 10:30
Opening
Ceremony
Venue
Bailey Allen Hall
09:15
Welcome Ceremony
»
Welcome Ceremony
Thursday
10:30 - 11:30
Keynote 1
Professor Marion Walker - 10:30 - 11:30
Venue
Bailey Allen Hall
10:30
»
Prof. Marion Walker
University of Nottingham.
Thursday
11:30 - 12:00
Coffee Break 11:30 - 12:00
Venue
Foyer Aras na Mac Leinn, Bailey Allen Hall
Thursday
12:00 - 13:00
Keynote 2
Professor Jan De Maesneer - 12:00 - 13:00
Venue
Bailey Allen Hall
12:00
»
Prof Jan De Maesneer
Thursday
13:00 - 14:00
Lunch 13:00 - 14:00
Venue
An Bhialann
Thursday
14:00 - 15:20
Chaired By:
Hulya Kayihan
Venue
McMunn Theatre
14:00
» María Rodríguez Bailón (Department of Physiotherapy (Occupational Therapy),University of Malaga), Tamara García-morán (Centro de Investigación Mente, Cerebro y Comportamiento. Universidad de Granada. Spain.), Estrella Ródenas (Centro de Investigación Mente, Cerebro y Comportamiento. Universidad de Granada.), Mónica Triviño (Servicio de Neuropsicología, Hospital Universitario San Rafael, Granada.), Juan Lupiáñez (Centro de Investigación Mente, Cerebro y Comportamiento. Universidad de Granada.), María Jesús Funes (Centro de Investigación Mente, Cerebro y Comportamiento. Universidad de Granada.)
14:20
» Carmen Fuchs (Sjálfsbjörg, Long term rehabilitation centre, National Federation of Physically Impaired People, Reykjavík, Iceland), Elín María Heiðberg (Sjálfsbjörg, Long term rehabilitation centre, National Federation of Physically Impaired People, Reykjavík, Iceland), Karina Pedersen (Sjálfsbjörg, Long term rehabilitation centre, National Federation of Physically Impaired People, Reykjavík, Iceland), Valerie J. Harris (Sjálfsbjörg, Long term rehabilitation centre, National Federation of Physically Impaired People, Reykjavík, Iceland)
14:40
» Íde O'Shaughnessy (St. James's Hospital, Dublin), Anne Connolly (St. James's Hospital, Dublin), Caroline Brennan (St. James's Hospital, Dublin)
15:00
» Esther Steultjens (Research department of Neurorehabilitation, HAN University of Applied Sciences, Verlengde Groenestraat 75, Nijmegen,), Ton Satink (Research department of Neurorehabilitation & School of Occupational Therapy, HAN university of applied sciences, Nijmegen), Suzanne Van Hees (Department of rehabilitation, occupational therapy. Radboud Medical Center Nijmegen)
Thursday
14:00 - 15:40
Chaired By:
Tiska Ikking
Venue
O' Flaherty Theatre
14:00
» Arden Panotes (University of the Philippines - Manila), Jay Allen Villon (University of the Philippines - Manila), Caroline Fischl (Umeå University)
14:20
» Christine Schaefer (Zuyd University of Applied Sciences,), Jolien Van Den Houten (Zuyd University of Applied Sciences,), Frans Schoonbrood (Zuyd University of Applied Sciences,)
14:40
» Sidsel Kaland (Department of Occupational therapy, Physiotherapy and Radiography, Faculty of Health and Social Sciences, Bergen University College, Norway)
15:00
» Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus)
Thursday
14:00 - 15:20
Chaired By:
Mary Tinnelly
Venue
Anderson Theatre
14:00
» siska vandemaele (Howest), Kim Dujardin (Howest), Haike Vanwelsenaere (Howest), Nathalie Vanassche (Ter Kouter)
14:20
» Alison Gerlach (University of British Columbia), Annette Browne (University of British Columbia), Melinda Suto (University of British Columbia), Margo Greenwood (University of Northern British Columbia)
14:40
» Cornelia Kocher Stalder (Zurich University of Applied Sciences (ZHAW) Winterthur, Switzerland), Christina Schulze (Zurich University of Applied Sciences (ZHAW) Winterthur, Switzerland)
15:00
» Christina Schulze (Zurich University of Applied Science), Julie Page (Zurich University of Applied Science), Margareta Lilja (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Anders Kottorp (University of Illinois at Chicago)
Thursday
14:00 - 15:20
Chaired By:
Deirdre Connolly
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
14:00
» Yvonne Veenhuizen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Edith Cup (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Jan Groothuis (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Jan Hendriks (Department of Health Evidence, Radboud Institute for Health Sciences, Radboud University Medical Centre, Nijmegen), Baziel Van Engelen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Neurology, Nijmegen), Bianca Van Keulen (Rehabilitation Centre Groot Klimmendaal, Arnhem), Sander Geurts (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen)
14:20
» Daphne Kos (KU Leuven; AP University College Antwerp), Ann Huybrechts (National Multiple Sclerosis Center Melsbroek), Tom Peeters (AP University College Antwerp), Tim Dams (AP University College Antwerp), Kaat Simons (AP University College Antwerp), Joyca Van Malleghem (KU Leuven; University of Ghent)
14:40
» Anders Kottorp (University of Illinois at Chicago), Tina Helle (University College of Northen Denmark), Rina Juel Kaptain (University College of Northen Denmark), Lena Rosenberg (Karolinska Instiutet), Louise Nygård (Karolinska Institutet)
15:00
» Rik Loenders (Landsbond der Christelijke Mutualiteiten), Dirk Dhollander (Landsbond der Christelijke Mutualiteiten), Elke Smeers (KU Leuven Department of Environment and Health & MSc in Occupational Therapy, KU Leuven & Ghent University, Belgium), Florence Wolfs (Landsbond der Christelijke Mutualiteiten & MSc in Occupational Therapy, KU Leuven & Ghent University, Belgium), Daphne Kos (KU Leuven Department of Rehabilitation Sciences, Belgium)
Thursday
14:00 - 15:20
Chaired By:
Orla Sullivan
Venue
Kirwan Theatre
14:00
» Inger Jansson (Jönköping)
14:20
» Stephanie LeBlanc (Western University), Elizabeth Anne Kinsella (Western University)
14:40
» Mandy Stanley (University of South Australia), Debbie Rudman (University of Western Ontario)
15:00
» Hanne Kaae Kristensen (Health Sciences Research Center, Odense, Denmark, University College Lillebaelt,), Jeanette Prastegaard (Department of Physiotherapy, University College Capital, Hille), Charlotte Ytterberg (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,)
Thursday
14:00 - 15:20
Chaired By:
Judi Pettigrew
Venue
Larmor Theatre
14:00
» Soemitro Poerbodipoero (Amsterdam University of Applied Sciences), Vera Kaelin (Zurich University of Applied Sciences), Susanne Guidetti (Karolinska Institutet), Nadine Blankvoort (Amsterdam School of Health Professions), Johanna Ellung (Karolinska Institutet)
14:20
» Karin Lilienberg (Tallinn Health Care College), Lolita Cibule (Riga Stradins University), Zane Liepina (Riga Stradins University), Lelde Kalvane (Latvian Association of Occupational Therapists), Kristiina Didrik (Tallinn Health Care College), Mari Saat (Pärnu Hospital)
14:40
» Bea van Bodegom (HAN University of Applied Sciences)
15:00
» Marianne Bonassi (Discipline of Occupational Therapy, College of Healthcare Sciences, Division of Tropical Health & Medicine, James Cook University)
Thursday
14:00 - 15:20
Chaired By:
Sinead Hynes
Venue
O' hEocha Theatre
14:00
» Rudi Ghysels (Department of Healthcare, School of Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium), Erwin Vanroye (Department of Healthcare, School of Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium), Myriam Westhovens (Department of Healthcare, School of Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium), Annemie Spooren (Department of Healthcare, School of Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium)
14:20
14:40
» Hilary Drummond (Creative Therapy Consultants), Liv Brekke (University of British Columbia), Nicole Matichuk (University of British Columbia), Susan Forwell (University of British Columbia)
15:00
» Stina Meyer Larsen (OPEN, Institute of Clinical Research, Faculty of Health Sciences, University of Southern Denmark and Health Sciences Research Centre, University College Lillebaelt), Hanne Kaae Kristensen (Department of Rehabilitation, Institute of Clinical Research, Faculty of Health Sciences, University of Southern Denmark and Health Sciences Research Centre, University College Lillebaelt), Lise Hounsgaard (OPEN, Institute of Clinical Research, Faculty of Health Sciences, University of Southern Denmark and Health Sciences Research Centre, University College Lillebaelt)
Thursday
14:00 - 15:20
Chaired By:
Reninka De Koher
Venue
Fottrell Theatre
14:00
» Katrina Bannigan (Plymouth University), Jane Cronin-Davis (York St John University), Joanne Inman (Lancashire Care NHS Foundation Trust/ Plymouth University)
14:20
» Niall Turner (St John of Gods Community Mental Health Services), Lisa Ferguson (Health Services Executive), Jennifer Walshe (St John of Gods Community Mental Health Services), Mary Clarke (University College Dublin)
14:40
» Torhild Stimo (Clubhouse Norway), Grethe Berntsen Jarål (Oslo Fountainhouse), Anne-Kari Ellestad (Clubhouse Norway), Brian Ellingham (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Lisebet Skarpaas (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Tore Bonsaksen (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo)
15:00
» Joanne Inman (Lancashire Care NHS Foundation Trust/ Plymouth University), Katrina Bannigan (Plymouth University), Jacqui Akhurst (Rhodes University)
Thursday
14:00 - 15:20
Chaired By:
Sophie Ulbrich-Ford
Venue
O' Tnúthail Theatre
14:00
» Karina Dancza (Faculty of Health and Wellbeing, School of Allied Health Professions, Canterbury Christ Church University, UK; PhD Candidate Division of Occupational Therapy, School of Health and Rehabilitation Sciences, The University of Queensland, Australia), Jodie Copley (Division of Occupational Therapy, School of Health and Rehabilitation Sciences, The University of Queensland, Australia), Sylvia Rodger (Autism CRC Ltd, Cooperative Research Centre for Living with Autism Spectrum Disorders, The University of Queensland, Australia.), Monica Moran (School of Human, Health & Social Sciences, Central Queensland University, Australia)
14:20
» Lene Fogtmann Jespersen (Oslo University Hospital, Oslo,), Mali Melhus (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), cecilia celo (Oslo University Hospital, Oslo,), Brian Ellingham (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo)
14:40
» Lauren Pittard (Jefferson College of Health Sciences)
15:00
» Elizabeth Anne Kinsella (Western University), Ann Bossers (Western University), Marybeth Bezzina (Western University), Karen Ferguson (Western University), Kim Holland (Western University), Julie Whitehead (Western University), Karen Jenkins (Fanshaw College), Susan Schurr (Western University), Taslim Moosa (Western University), Ann Macphail (Western University), Sandra Hobson (Western University)
Thursday
14:00 - 15:20
Chaired By:
Sabine Dielacher
Venue
Tyndall Theatre
14:00
» Andre Buerki (Swiss Association of Occupational therapy), Iris Luescher Forrer (Swiss Association of Occupational therapy)
14:20
» Tanya McGarry (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Margot Barry (HAN University of Applied Sciences), Patrick Hynes (Department of Occupational Science and Occupational Therapy, University College Cork)
14:40
» Linda Renton (Queen Margaret University)
15:00
» Andrea Matković (Croatian association of occupational therapists, Radićeva 60, Zagreb), Sasa Radic (Croatian association of occupational therapists), Ivana Medić (Special Special Hospital for Children with Neurodevelopmental and Motoric Disorders, Goljak), Barbara Mikšić (Special Hospital for Medical Rehabilitation Krapinske Toplice), Lea Črček (Special Hospital for Children with Neurodevelopmental and Motoric Disorders, Goljak, Zagreb, Croatia)
Thursday
14:00 - 15:20
Symposium
1G
Venue
Dillon Theatre
14:00
» Dominique Van de Velde (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program), Patricia De Vriendt (Department of Occupational Therapy, Artevelde University College, Ghent, Belgium), Ton Satink (Department of Occupational Therapy, HAN University of Applied Sciences, Nijmegen, the Netherlands), Toini Harra (Department of Participation and Functioning, Helsinki Metropolia University of Applied Sciences, Helsinki, Finland)
Thursday
14:00 - 15:20
Symposium
1H
Venue
AC213
14:00
» Snaefridur Thora Egilson (Disability Studies Program, Faculty of Social and Human Sciences, University of Iceland), Gunnhildur Jakobsdottir (Children’s and Adolescent Psychiatric Department, National University Hospital of Iceland), Linda Björk Ólafsdóttir (Faculty of Social and Human Sciences, University of Iceland)
Thursday
14:00 - 16:40
Workshop
1I
Venue
AC204
14:00
» Inés Viana (Department of Health Sciences, Faculty of Health Sciences, University of A Coruña, La Coruna,), Sarah Kantartzis (Queen Margaret University), Hetty Fransen (University of Tunis El Manar), Nick Pollard (Sheffield Hallam University)
Thursday
14:00 - 15:20
Workshop
1J
Venue
AC202
14:00
» Ann-Helen Patomella (Karolinska), Helena Selander (Mobility Center in Gothenburg)
Thursday
14:00 - 15:20
Workshop
1K
Venue
AC203
14:00
» Debra Jeffery (Central and Northwest London NHS Foundation Trust)
Thursday
14:00 - 16:40
Workshop
1Q
Venue
AC215
14:00
» Fiona Maclean (Queen Margaret University), Jenna Breckenridge (University of Dundee, Scottish Improvement Science Collaborating Centre)
Thursday
14:00 - 15:20
Workshop
1R
Venue
AC214
14:00
» Annie Carrier (Université de Montréal and Université de Sherbrooke), Damien Contandriopoulos (Université de Montréal), Mélanie Perroux (Université de Montréal)
Thursday
14:00 - 15:20
Workshop
1S
Venue
AC216
Thursday
14:00 - 15:20
Workshop
1T
Venue
Dunican Theatre
14:00
» Neil Harvison (American Occupational Therapy Association), Pamela Roberts (Cedars-Sinai Health System)
Thursday
14:00 - 15:20
Workshop
1L
Venue
AC201
14:00
» George Tomlin (University of Puget Sound, School of OT), Deborah Dougherty (Mercy College, Department of Health Professions-Occupational Therapy)
Thursday
15:20 - 16:20
Venue
Concourse
» Esra Leman Üstdağ (Hacettepe University), Gonca Bumin (Hacettepe University)
» Anne-Le Morville (Metropolitan University College, Occupational Therapy Program), Lena-Karin Erlandsson (Lund University, Health Sciences Centre,)
» Farzaneh Yazdani (Oxf), Nastaran Yazdani (Al Zahra University), Laya Nobakht (Azad University), Alia Harb (Bethelhem University)
» Sussi Lauridsen (Metropolitan University College, Occupational Therapy Program), Hanne Skov (Metropolitan University College, Occupational Therapy Program)
» Elaina DaLomba (Misericordia University), Mary Frances Baxter (Texas Woman's University), Patricia Fingerhut (University of Texas Medical Branch), Anne O'Donnell (Texas Woman's University)
» Karen McCarthy (University College Cork)
» Sinéad Hynes (National University of Ireland, Galway), Setareh Ghahari (Queen's University), Susan Forwell (University of British Columbia)
» Caty Connell (Birmingham and Solihull Mental Health NHS Foundation Trust)
» Ellen Gjertsen Clark (Diakonhjemmet Hospital, Oslo), Lene Fogtmann Jespersen (Oslo University Hospital, Oslo,), Brian Ellingham (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo)
» Elisabete Roldão (Polytechnic Institute - Health Scholl Leiria)
» Tove Lassenius (Helsinki University Hospital, Psychiatry, Psychosis and Forensic unit), Piia Immonen (Helsinki University Hospital, Psychiatry, Psychosis and Forensic unit), Anna Alestalo (Helsinki University Hospital, Psychiatry, Psychosis and Forensic unit), Sinikka Hurtta (Helsinki University Hospital, Psychiatry, Psychosis and Forensic unit)
» Michelle Lowry (National University of Ireland, Galway), Agnes Shiel (National University of Ireland, Galway)
» Véronique Provencher (Uni), Helene Carbonneau (Université de Trois-Rivières), Johanne Filiatrault (Université de Montréal), Valérie Poulin (Université de Trois-Rivières), Mélanie Levasseur (Université de), Maude Filion-trudeau (Université Laval), Andrée-Anne Lajoie (Université Laval), Stéphanie Stocco (Université de Sherbrooke), Karine Bélanger (Université Laval)
» Jantina Kroese (Reade)
» David Perez Cruzado (Universidad de Málaga), Jose Antonio Merchán-Baeza (Universidad de Málaga), Cristina Roldan Jimenez (University of Malaga), Antonio Cuesta-vargas (Universidad de Málaga)
» Lisa Newell (National University of Ireland, Galway), Agnes Shiel (National University of Ireland, Galway), Manigandan Chockalingam (National University of Ireland, Galway), Helen Greally (Cancer Care West)
» Julie Lapointe (McGill University and Canadian Association of Occupational Therapists), Nicolas Mccarthy (Canadian Association of Occupational Therapists), Janet Craik (Canadian Association of Occupational Therapists), Tamalea Stone (Canadian Association of Occupational Therapists)
» Philipp Eschenbeck (Hochschule für Gesundheit, University of Applied Sciences, Department of Applied Health Sciences, Study programme Occupational Therapy)
» Leen Bouckaert (Flemish Professional Association, VE), Marleen De Coninck (Flemish Professional Association, VE), Stijn De Baets (Flemish Professional Association, VE), Aline Ollevier (Flemish Professional Association, VE)
» Tina Hansen (Division of Physical and Occupational Therapy, Faculty of Health and Technology, Metropolitan University College, Copenhagen)
» Cecilia Pettersson (Lund university, Department of Health Sciences), Susanne Iwarsson (Lund university, Department of Health Sciences)
» Eisuke Inomata (Occupational Therapy Course, Department of Rehabilitation, Shonan University of Medical Sciences, Yokohama, Japan eisuke.inomata@sums.ac.jp), Norikazu Kobayashi (Graduate School of Human Health Sciences, Tokyo Metropolitan University, Tokyo, Japan)
» Nicolas Kuhne (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Elisabeth Bürge (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Christine Maupetit (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), André Berchtold (Institute of Social Sciences & NCCR LIVES University of Lausanne), Nathalie Bourquin (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Daniel Ducraux (Service of Old Age Psychiatry, Department of Psychiatry Lausanne University Hospital), Serge Zumbach (Fribourg canton Mental Heath Network), Anne Peters (Grand Hôpital de Charleroi), Armin Von Gunten (Service of Old Age Psychiatry, Department of Psychiatry Lausanne University Hospital)
» Birgitta Wastberg (Skane University Hospital, Lund.), Boel Sandström (Faculty of Health and Society, Department of Care Science, Malmö University, Malmö and Blekinge Competence Centre, Karlskrona.), A Birgitta Gunnarsson (Department of Research and Development, Region Kronoberg)
» Kjersti Helene Haarr (VID Specialized University (former Diakonhjemmet University College)), Bodil Tveit (VID Specialized University (former Diakonhjemmet University College))
» Caroline Fischl (Umeå University), Birgitta Englund (Umeå University), Ulla Nygren (Umeå University), Margareta Lindberg (Umeå University)
» Agnieszka Smrokowska-Reichmann (University of Physcial Education in Cracow), Urszula Chrabota (University of Physical Education in Cracow), Aneta Bac (University of Physical Education in Cracow), Dorota Kurbiel (University of Physical Education in Cracow)
» Jolita Rapoliene (Lithuanian University Of Health Sciences), Erika Endzelyte (Lithuanian University Of Health Sciences), Indre Jaseviciene (Lithuanian University Of Health Sciences)
» Maria Parks (York St John University), Kerry Sorby (York St John University)
» Jennifer O' Mahoney (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Judi Pettigrew (Department of Clinical Therapies, University of Limerick)
» Ivana Klepo (Special Hospital for Medical Rehabilitation Krapinske Toplice), Dubravko Tršinski (Special Hospital for Medical Rehabilitation Krapinske Toplice), Jurica Sinković (Special Hospital for Medical Rehabilitation Krapinske Toplice)
» Mary-Rose Mulry (Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Agnes Shiel (Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Pauline Meskell (National University of Ireland, Galway), Gearoid O'Laighin (National University of Ireland, Galway), Leo Quinlan (National University of Ireland, Galway)
» Mary-Rose Mulry (Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Agnes Shiel (Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Pauline Meskell (National University of Ireland, Galway), Gearoid O'Laighin (National University of Ireland, Galway), Leo Quinlan (National University of Ireland, Galway)
» Afsaneh Taei (Skaane University Hospital), Björn Slaug (Lund University), Susanne Iwarsson (Lund university, Department of Health Sciences)
» Susan Gilbert Hunt (University of South Australia), Angela Berndt (University of South Australia), Ben Sellar (University of South Australia)
» Ank Eijkelkamp (Department of Occupational Therapy, Artevelde University College, Voetweg 66, 9000 Ghent)
» Polyxeni Skaltsi (National & Kapodestrian University of Athens, Greece A’ Psychiatric Clinic, Eginition Hospital Department of Occupational Therapy, Metropolitan College, Athens, Greece), Mariza Papagathangelou (1 National & Kapodestrian University of Athens, Greece A’ Psychiatric Clinic, Eginition Hospital), Panagiotis Siaperas (Department of Occupational Therapy, Metropolitan College, Athens)
» Sanetta Du Toit (University of Sydney), Lena Borell (Karolinska Institutet), Lena Rosenberg (Karolinska Institutet), Christine Raber (Shawnee State University), Margarita Mondaca (Karolinska Institutet)
» Gabriele Schwarze (University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Bad Gleichenberg), Bernhard Plé (Institute of Social Work, University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Graz), Katja Helms (Institute of construction design & economics, University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Graz, Austria), Hans-georg Frantz (Institute of energy, transport and environment, University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Kapfenberg Austria)
» Maja Rajkov (National University of Ireland, Galway), Cuana Kerr (National Learning Network)
» Sharon Cheek (York St John University), Katie Grainge (York St John University), Laura Kirk (York St John University), Alison Laver-Fawcett (York St John University), Karen Wilson (York St John University)
» Kate Hennessy (University of Limerick), Aoife Barry (University of Limerick), Eimear lyons (University of Limerick), Dónal O'Leary (University of Limerick)
» Sarah Governey (Temple Street Children's University Hospital), Anna Brown (LauraLynn Ireland’s Children’s Hospice), Nicola Gaskin (Temple Street Children's University Hospital), Amy Faulkner (Private Practice), Katie Kelly (Private Practice), Pamela Webster (Our Lady's Children's Hospital, Crumlin)
» Anat Keren (Occupational Therapy, School of Health Professions, Tel aviv university), Navah Ratzon (Occupational Therapy, School of Health Professions, Tel aviv university), Shlomit Yuval-greenberg (The school of psychology science, Tel aviv university), Rinat Hilo (The school of psychology science, Tel aviv university)
» Reinhilde Lenaerts (AP University College Antwerp), Sven van Geel (AP University College Antwerp), Daphne Kos (AP University College Antwerp / KU Leuven)
» Kristina Frank Kristiansen (Psychiatric Department, Region North Jutland, Hjørringvej 180, Brønderslev), Birthe Schultz (Kolding Somatic Hospital, Skovvangen 2-8,Kolding), Annisette Hornshøj (Psychiatric Department West, Region Central Denmark, Gl. Landevej 61, Herning), Anne Boe Rossen (Odense University Hospital, Sdr. Boulevard 29, Odense)
» Kristina Tomra Nielsen (The Parker Institute, Copenhagen University Hospital Bispebjerg and Frederiksberg, University College of Northern Denmark, Aalborg, The Research Initiative of Activity Studies and Occupational Therapy, University of Southern Denmark, Odense, Denmark.), Rikke Petersen (Aalborg University Hospital - Psychiatry), Eva Wæhrens (The Parker Institute, Copenhagen University Hospital Bispebjerg and Frederiksberg, The Research Initiative of Activity Studies and Occupational Therapy, University of Southern Denmark, Odense, Denmark.)
» Michael Lee (University of British Columbia), Mineko Wada (University of British Columbia), Melinda Suto (University of British Columbia), Steven Barnes (University of British Columbia), Kathleen Lane (University of British Columbia), Tal Jarus (University of British Columbia), Patty Hambler (University of British Columbia)
» Arjen Bergsma (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Edith Cup (Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Imelda De Groot (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Jos IJspeert (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Renske Janssen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Jan Groothuis (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Nens Van Alfen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Neurology, Nijmegen)
» Debbie Kramer-Roy (Brunel University London), Tai Frater (Brunel University London), Sanam Hameed (Dow), Naureen Javed Hirani (The AMI School), Asma Khalid (Dow University of Health Sciences)
» Lisebet Skarpaas (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Lise A. Haveraaen (Presenter), Milada C. Småstuen (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), John Erik Berg (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), Randi W. Aas (Presenter)
» Hatice Abaoğlu (Hacettepe University), Yasir Safak (Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital), Ilker Ozdemir (Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital), Esra Aki (Hacettepe University), Sibel Orsel (Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital)
» Inta Taranrød (Department of Occupational therapy, Physiotherapy and Radiography, Faculty of Health and Social Sciences, Bergen University College, Norway)
» Verena Langlotz Kondzic (Zurich University of Applied Science), Sophie Faulkner (Manchester Mental Health and Social Care Trust / University of Manchester)
» Francesco Romagnoli (360º Rehabilitation, Parma, Italy - Ergoterapia Kayar, Giubiasco, Switzerland)
» Lolita Cibule (Riga Stradins University), inara kalnina (Riga Stradins University), Signe Tomsone (Riga Stradins University), Klinta Epalte (Riga Stradins University), Krista Lācis (Riga Stradins University)
» Greke Hulstein- van Gennep (Meander Medical Centre), Karin Ten Hove- Moerdijk (Meander Medical Centre)
» Jennifer Dessoye (Misericordia University), Lindsey Mclaughlin (Misericordia University), Chelsey Converse (Misericordia University), Shannon McSweeney (Misericordia University), Cathryn Steinhoff (Misericordia University)
» Judit Rusiñol-Rodriguez (School of Science Health and Wellfare, University of Vic-UCC), María Rodriguez-Bailón (Department of Physiotherapy (Occupational Therapy),University of Malaga), Marcel·la Torra (Grade of Occupational Therapy, Science Health and Weelfare Faculty, University UVic-UCC), Anna Ramon-aribau (University of Vic- Central University of Catalunya), Pedro Moruno Miralles (University of Castilla-La Mancha)
» Aline Ollevier (University college VIVES), Niels Taillieu (University college VIVES), Valerie Vandenbroeck (University college VIVES), Ellen Schutyser (University college VIVES), Leslie Vincke (University college VIVES), Petra Vandewiele (University college VIVES)
» Iris Dimbwadyo Terrer (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain), Maria Gracia Carpena Niño (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain), Beatriz Matesanz García (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain), Cristina Labrador Toribio (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain)
» Sarah Ronayne (Occupational Therapy Department, Mayo University Hospital), Olivia Tierney-Wilson (Occupational Therapy Department, Sacred Heart Hosiptal, Mayo), Sinead Duddy (Occupational Therapy Department, Merlin Park Hospital, Galway), Sile Sheridan (Physiotherapy Department, Sacred Heart Hospital, Mayo)
» Tuija Repo (Lead Occupational Therapist, Helsinki University Hospital, Department of Psychiatry, Adolescent Psychiatry Division)
» Tatiane Lima (Federal University of São Carlos (UFSCar)), Daniel Marinho Cezar da Cruz (Federal University of São Carlos (UFSCar)), Lauren Nock (Coventry University.), Mirela Figueiredo (Federal University of São Carlos (UFSCar))
» Natalia Rivas Quarneti (Department of Health Sciences, Faculty of Health Sciences, University of A Coruña, La Coruna,), Lilian Magalhaes (Federal University of São Carlos, São Paulo), María-jesús Movilla-Fernández (University of A Coruña)
» Patricia De Vriendt (Artevelde University College), Karen Van Weverberg (Vrije Universiteit Brussel), Elise Cornelis (Vrije Universiteit Brussel), Ellen Gorus (Vrije Universiteit Brussel)
» Daniel Marinho Cezar da Cruz (Federal University of São Carlos (UFSCar)), Camila Caro (Federal University of São Carlos (UFSCar)), Lauren Nock (Coventry University.)
» Lisette Rodenburg (University of applied sciences of rotterdam), Eline Pladdet (University of applied science, Rotterdam), Jacco Wapenaar (University of applied science, Rotterdam)
» Kaisa Harmaala (Helsinki Metropolia University of Applied Sciences), Jennie Nyman (Helsinki Metropolia University of Applied Sciences)
» Beatriz Matesanz García (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain), Mª Asunción García Pérez (Departamento de Pediatría. Hospital Universitario Fundación Alcorcón. Madrid), Miguel Brea Rivero (Universidad Rey Juan Carlos. Madrid.), Maria Gracia Carpena Niño (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain), Cristina Labrador Toribio (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain)
Thursday
16:20 - 17:40
Chaired By:
Mary Rose Mulry
Venue
AC213
16:20
» Orla Dolan (National University of Ireland, Galway), Agnes Shiel (National University of Ireland, Galway), Micheal O' Cuill (HSE)
16:40
» Charlotta Ryd (Karolinska Institutet), Louise Nygård (Karolinska Institutet), Camilla Malinowsky (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,), Annika Ohman (Karolinska Institutet), Anders Kottorp (University of Illinois at Chicago)
17:00
» Maud Graff (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Yvonne Kerkhof (Saxion University of Applied Sciences, Centre for Nursing Research, Deventer/ Enschede), Rosemarie Dröes (VU University medical center. Department of Psychiatry, Alzheimer Centre, EMGO Institute, Amsterdam)
Thursday
16:20 - 17:40
Chaired By:
Aoife O'Malley
Venue
O' Flaherty Theatre
16:20
» Kareem Nasser (School of Education, Hebrew University of Jerusalem), Dalia Sachs (School of Occupational Therapy, University of Haifa), Amalia Sa'ar (department of Anthropology, University of Haifa)
16:40
» Jackie Casey (Ulster University), Rachael McDonald (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus), Suzanne Martin (Ulster University), Laura Mckeown (Ulster University)
17:00
» Snaefridur Thora Egilson (Disability Studies Program, Faculty of Social and Human Sciences, University of Iceland)
17:20
» Limor Rosenberg (Tel Aviv University), Orit Bart (Tel Aviv University)
Thursday
16:20 - 17:40
OS - 2C
Chaired By:
Elisabete J.C. Roldao
Venue
Anderson Theatre
16:20
» Tove Lise Nielsen (VIA University College, DK-8200 Aarhus), Kirsten Schultz Petersen (University of Aalborg), Helene Polatajko (University of Toronto), Claus Vinther Nielsen (Aarhus University, Department of Public Health)
16:40
17:00
» Peter Bontje (Graduate School of Human Health Sciences, Tokyo Metropolitan University, Tokyo), Sissel Alsaker (Department of Occupational Therapy, Sør-Trøndelag University College), Staffan Josephsosn (Division of Occupational Therapy, Karolinska Institutet, Stockholm)
17:20
» Kari Margrete Hjelle (Department of Occupational therapy, Physiotherapy and Radiography, Faculty of Health and Social Sciences, Bergen College of Applied Sciences, Norway, Bergen College of Applied Sciences, Centre for Care Research Western Norway), Hanne Tuntland (Departement of Occupational Therapy, Physiotherapy and Radiography, Faculty of Health and Social Sciences, Bergen College of Apllied Sciences, Norway.Bergen College of Applied Sciences,Centre for Care Research Western Norway), Oddvar Førland (2Bergen College of Applied Sciences, Centre for Care Research Western Norway), Herdis Alvsvåg (VID Specialized University, campus Bergen, Norway)
Thursday
16:20 - 17:40
Chaired By:
Manigandan Chockalingam
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
16:20
» Laura Vidana Moya (School of Science Health and Wellfare, University of Vic-UCC), Jordi Fernandez-Castro (Department of Basic, Evolutive and Educational Psychology , Universitat Autònoma de Barcelona), María Rodríguez Bailón (Department of Physiotherapy (Occupational Therapy),University of Malaga), Sandra Ezquerra (School of Science Health and Wellfare, University of Vic-UCC)
16:40
» Jenny Leese (The University of British Columbia), Anne Townsend (Arthritis Research Canada), Paul Adam (Vancouver Coastal Health), Linda Li (The University of British Columbia), Michael Macdonald (The University of British Columbia), Sheila Kerr (Arthritis Research Canada), Catherine Backman (The University of British Columbia)
17:00
» Verena Langlotz Kondzic (Zurich University of Applied Science), Nicole Dudler (Rheumaliga Zürich)
17:20
» Hanne Peoples (Department of Public Health, University of Southern Denmark), Åse Brandt (Department of Public Health, University of Southern Denmark, and The National Board of Social Services, Odense, Denmarkand), Eva Wæhrens (Department of Public Health, University of Southern Denmark, and Parker Institute, Copenhagen University Hospital Bispebjerg & Frederiksberg, Copenhagen, Denmark), Karen la Cour (Department of Public Health, University of Southern Denmark)
Thursday
16:20 - 18:00
Chaired By:
Mandy Sainty
Venue
Tyndall Theatre
16:20
» Catherine Killian (University of Illinois at Chicago)
16:40
17:00
» Fiona Howlett (York St John University), Hannah Spring (York St John University)
17:20
» Fiona Kennedy (Glasgow Caledonian University), Riitta Keponen (Helsinki Metropolia University of Applied Sciences), Katie Thomson (Glasgow Caledonian University)
Thursday
16:20 - 17:40
Chaired By:
Jackie Fox
Venue
Larmor Theatre
16:20
» Mandana Fallahpour (Karolinska Instiutet), Anders Kottorp (University of Illinois at Chicago), Louise Nygård (Karolinska Institutet), Maria Larsson Lund (Lueå University of Technology)
16:40
» Sharon Leahy (National Rehabilitation Hospital), Agnes Shiel (National University of Ireland, Galway), Annmarie Morrissey (National University of Ireland, Galway), Rachel Leonard (National University of Ireland, Galway), Barbara Wilson (Oliver Zangwill Centre)
17:00
» Maria Larsson Lund (Lueå University of Technology), Camilla Malinowsky (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,)
17:20
» Kate DCruz (Latrobe University), Carolyn Unsworth (School of Human, Health & Social Sciences, Central Queensland University, Australia), Karen Roberts (Alfred Health), Jacqui Morarty (Alfred Health), Lynne Turner-stokes (Kings college), Anna Wellington-boyd (Alfred Health), Joanne Matchado (Alfred Health), Natasha Lannin (Latrobe University)
Thursday
16:20 - 18:00
Chaired By:
Susanne Guidetti
Venue
O' hEocha Theatre
16:20
» Catriona Power (School of Occupational Therapy, Trinity College Dublin), Alison McCann (School of Occupational Therapy, Trinity College Dublin), Maureen Roberts (School of Occupational Therapy, Trinity College Dublin)
16:40
» Dietlinde Arbenz (Zurich University of Applied Sciences (ZHAW) Winterthur), Josef Adam (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur Switzerland)
17:00
» Carol McKinstry (La Trobe University, La Trobe Rural Health School), Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus), Louise Gustafsson (The University of Queensland), Anne-maree Caine (The University of Queensland)
17:20
» Caroline Hills (School of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Valerie Flattery (Galway University Hospitals), Fiona Haughey (National Rehabilitation Hospital), Lenore McLoughlin (HSE Dublin Mid Leinster), Rosaleen Kiely (HSE West)
Thursday
16:20 - 17:40
Chaired By:
Sissel Horghagen
Venue
Fottrell Theatre
16:20
» Ida Kåhlin (Linköping University), Anette Kjellberg (Linköping University)
16:40
» Sophie Dissanayake (Central and Northwest London NHS Foundation Trust), Emma Barnard (Central and Northwest London NHS Foundation Trust), Suzie Willis (Central and Northwest London NHS Foundation Trust)
17:00
» Aariyapillai Rajagopal Reena (MINDS-Woodlands Employment Development Centre), Manigandan Chockalingam (National University of Ireland, Galway)
17:20
» Patricia De Vriendt (Artevelde University College), Elise Cornelis (Artevelde University College), Ruben Vanbosseghem (Artevelde University College), valerie desmet (Artevelde University College), Lien Van Malderen (vri), Ellen Gorus (Vrije Universiteit Brussel), Dominique Van de Velde (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program)
Thursday
16:20 - 17:40
Chaired By:
Panagiotis Siaperas
Venue
O' Tnúthail Theatre
16:20
» Nadine Lariviere (Université de Sherbrooke), Sandra Moll (McMaster University), Rebecca Gewurtz (McMaster University), Lori Letts (McMaster University), Terry Krupa (Queen's University), Mélanie Levasseur (Université de Sherbrooke)
16:40
» Mona Dür (University of Applied Health Sciences Krems), Sabine Kromoser (University of Applied Health Sciences Krems), Katrin Krähan (University of Applied Health Sciences Krems), Irene Haunold (University of Applied Health Sciences Krems), Astrid Kisser (University of Applied Health Sciences Krems)
17:00
» Eva Denysiuk (Zuyd University of Applied Sciences, Heerlen)
17:20
» Brigitte Loder-Fink (University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Bad Gleichenberg), Julia Unger (University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Bad Gleichenberg), Gabriele Schwarze (University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Bad Gleichenberg)
Thursday
16:20 - 18:00
OS - 2P
Chaired By:
Hetty Fransen
Venue
Kirwan Theatre
16:20
» Lisa Ekstam (Lund university, Department of Health Sciences), Gabriella Nilsson (Lund University, Department of cultural sciences), Janicke Andersson (Lund University, Department of Health Care Sciences)
16:40
» Leen De Coninck (KULeuven - University College Arteveldehogeschool Ghent), Geertruida Bekkering (ACHG KU Leuven), Leen Bouckaert (University college Arteveldehogeschool Ghent), Anja Declerck (LUCAS - Centre for Care Research and Consultancy KULeuven), Maud Graff (Department of Rehabilitation, section Occupational Therapy, Radboud University Medical Center, Nijmegen), Bert Aertgeerts (Catholic University of Leuven)
17:00
» Almut Spaeth (Umeå University), Gun-Marie Hariz (Umeå University), Ingeborg Nilsson (Umeå University)
17:20
» Ruth Usher (Our Lady's Hospice and Care Services), Monica Devine (Our Lady's Hospice and Care Services)
Thursday
16:20 - 17:40
Symposium
2G
Venue
Dillon Theatre
16:20
» Alison Gerlach (University of British Columbia), Gail Teachman (McGill University), Debbie Rudman (University of Western Ontario), Suzanne Huot (University of Western Ontario), Rebecca Alrich (St Louis University)
Thursday
16:20 - 17:40
Symposium
2L
Venue
AC201
16:20
» Nancy Krusen (Pacific University), Jane Hibberd (University of East Anglia)
Thursday
16:20 - 17:40
Workshop
2J
Venue
AC202
16:20
» Alison Laver-Fawcett (York St John University), Soemitro Poerbodipoero (Amsterdam University of Applied Sciences)
Thursday
16:20 - 17:40
Workshop
2K
Venue
AC203
16:20
» Anne-Marie Deleyn (Member of the staff Department of Welfare, Health and Family, Flemish Agency for People with a disability, Knowledge Centre Assistive Technology, anne-marie.deleyn@wvg.vlaanderen.be, anne-marie.deleyn@vaph.be), Leen Bouckaert (Flemish Professional Association, VE), Stijn De Baets (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program), Leen De Coninck (Artevelde University College), Aline Ollevier (Vives University College)
Thursday
16:20 - 17:40
Workshop
2Q
Venue
AC215
16:20
» Sarah Kantartzis (Queen Margaret University), Hanneke van Bruggen (Fapadag), Claire Craig (Lab4Living, Sheffield Hallam University), Barbara Piskur (Department of Occupational Therapy, Hogeschool Zuyd, Heerlen), Sandra Schiller (HAWK University of Applied Sciences and Arts Hildesheim (Germany), HAWK Hildesheim/Holzminden/Göttingen, Fakultät Soziale Arbeit und Gesundheit, Goschentor 1, 31139 Hildesheim, Germany.), Salvador Simo (Universitat de Vic, Universitat Central de Catalunya, C. Sagrada Família, 708500 Vic. Spain), Nick Pollard (Sheffield Hallam University)
Thursday
16:20 - 17:40
Workshop
2R
Venue
AC214
16:20
» Morag Nicolle (Oxford Brookes University), Farzaneh Yazdani (Oxford Brookes University)
Thursday
16:20 - 17:40
Workshop
2S
Venue
AC216
16:20
» Sue Waters (Coventry University.), Susan O'Neill (Coventry University.), Victoria Nolan (Coventry University.)
Thursday
16:20 - 17:40
Workshop
2T
Venue
Dunican Theatre
16:20
» Miranda Cunningham (Plymouth University), Alison Warren (Plymouth University), Tanja Krizaj (Plymouth University), Susan Mitchell (Plymouth University), Rebecca Twinley (Plymouth University)
Thursday
17:40 - 18:40
Venue
Anderson Theatre
Thursday
17:40 - 18:40
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
Thursday
20:00 - 23:45
Gala Dinner - Ticket Only - 20:00 - 23:00
Venue
Radisson Blu Hotel, Lough Atalia Rd, Galway.

Friday, 17th June

Friday
08:30 - 09:30
Keynote 3
Salvador Simo Algado - 08:30 - 09:30
Venue
Bailey Allen Hall
08:30
Universitat de Vic – Universitat Central de Catalunya
»
Salvador Simo Algado
Friday
09:40 - 11:40
Chaired By:
Ida Kahlin
Venue
AC 213
09:40
10:00
» Elise Bromann Bukhave (University of Southern Denmark and University College Zealand), Jennifer Creek (Freelance)
10:20
» Miranda Cunningham (Plymouth University), Anita Slade (Plymouth University)
10:40
» Susan Burwash (Eastern Washington University)
Friday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Mary Tinnelly
Venue
O' Flaherty Theatre
09:40
10:00
» Sarah Kantartzis (Queen Margaret University)
10:20
» Katie Moyes (Discipline of Occupational Therapy, School of Health and Sports Sciences, University of the Sunshine Coast), Michele Verdonck (Discipline of Occupational Therapy, School of Health and Sports Sciences, University of the Sunshine Coast), Lisa Martin (School of Health and Sports Sciences, University of the Sunshine Coast)
10:40
» Niki Kiepek (Dalhousie University), Shanon Phelan (University of Alberta), Lilian Magalhaes (Western University)
Friday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Claire Kearns
Venue
Anderson Theatre
09:40
10:00
» Dalia Sachs (School of Occupational Therapy, University of Haifa), Naomi Schreuer (School of Occupational Therapy, University of Haifa)
10:20
» Kieran Lewis (Unilink Service, Trinity College Dublin), Claire Gleeson (Discipline of Occupational Therapy, Trinity College Dublin), Clodagh Nolan (discipline of occupational therapy)
10:40
» Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus), Kenneth Fong (Department of Rehabilitation Sciences, The Hong Kong Polytechnic University), Tore Bonsaksen (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo University College)
Friday
09:40 - 11:20
Chaired By:
Gabriele Schwarze
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
09:40
10:00
10:20
» Marian Gillard (Division of Health Sciences, Montgomery County Community College in the United States of America, Blue Bell, Pennsylvania. mgillard@mc3.edu)
10:40
» Julia Skelton (British Association/College of Occupational Therapists)
Friday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Helen Cornelissen
Venue
Kirwan Theatre
09:40
» Rina Juel Kaptain (University College of Northen Denmark), Anders Kottorp (Karolinska Institutet), Lena Rosenberg (Karolinska Instiutet), Louise Nygård (Karolinska Institutet), Tina Helle (University College of Northen Denmark)
10:00
» Renske Janssen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Edith Cup (Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Tanya Packer (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Mirjam Nijhuis (School of Occupational Therapy, HAN University of Applied Sciences, Nijmegen), Jos IJspeert (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Nens Van Alfen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Neurology, Nijmegen), Jan Groothuis (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen)
10:20
» Clare Hocking (Auckland University of Technology)
10:40
» Anne-Le Morville (Metropolitan University College, Occupational Therapy Program), Carita Håkansson (Lund University), Petra Wagman (Jönköping University), Tina Hansen (Division of Physical and Occupational Therapy, Faculty of Health and Technology, Metropolitan University College, Copenhagen)
Friday
09:40 - 11:00
OS - 3F
Chaired By:
Jackie Fox
Venue
Larmor Theatre
09:40
» Cecilia Bjorklund (Department of Health Sciences, Luleå University of Technology, Luleå, Sweden. cecilia.bjorklund@ltu.se)
10:00
» Cecilia Pettersson (Lund University), Marianne Granbom (Lund University), Björn Slaug (Lund University), Marianne Kylberg (Lund University), Susanne Iwarsson (Lund University)
10:20
» Deirdre Connolly (Discipline of Occupational Therapy, Trinity College Dublin), Jess Garvey (Discipline of Occupational Therapy, Trinity College Dublin), Fiona Boland (Department of General Practice, Royal College of Surgeons), Susan Smith (Department of General Practice, Royal College of Surgeons)
10:40
» Heidrun Becker (Zurich University of Applied Science), Silke Neumann (Zu), Ursula Meidert (Zuyd University of Applied Sciences,), Arno Wienholtz (KAA), Ricard Barberà-Guillem (Instituto de Biomecánica de Valencia), Rakel Poveda-Puente (I)
Friday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Samira Dhamapurkar
Venue
O' hEocha Theatre
09:40
» Franziska Wirz (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur), Marie-Theres Nieuwesteeg (former School of Occupational Therapy, Biel), Brigitta Spiegel-Steinmann (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur), Franziska Heigl (Inselspital, University Hospital Berne)
10:00
» Franziska Wirz (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur Switzerland), Maria Auer (Universitiy of Applied Sciences, Winterthur)
10:20
» Sanetta Du Toit (University of Sydney), Lena Rosenberg (Karolinska Institutet), Margarita Mondaca (Karolinska Institutet), Meryl Lovarini (Unversity of Sydney)
10:40
» Barbara Aegler (Praxis für Handrehabilitation und Ergotherapie GmbH Zürich, aegler@handrehabilitation.ch), Franziska Heigl (University Clinic of Rheumatology, Immunology and Allergology, Inselspital Bern, Switzerland), Fay Zischeck (Praxis für Handrehabilitation und Ergotherapie GmbH Zürich)
Friday
09:40 - 11:20
Chaired By:
Helen Lynch
Venue
O' Tnúthail Theatre
09:40
» Petra Wagman (Jönköping University), Sofi Fristedt (Jönköping University), Anita Björklund (Jönköping University), Ann Johansson (Jönköping University)
10:00
10:20
» Maria Parks (York St John University)
10:40
» Batia S. Marom (School of Public Health, University of Haifa, Occupational Therapy Unit, Clalit Health Services, North and Haifa District, Israel.), Navah Ratzon (Tel Aviv University), Rafael S. Carel (School of Public Health, University of Haifa, Israel.), Moshe Sharabi (Sociology and Anthropology Department, The Max Stern Yezreel Valley College, Israel)
Friday
09:40 - 11:20
Chaired By:
TBC
Venue
Tyndall Theatre
09:40
» Britta Tetzlaff (University Medical Center Hamburg-Eppendorf)
10:00
10:20
» Yvonne Randall (Touro University Nevada)
10:40
» Kristiina Juntunen (Department of Health Sciences, University of Jyväskylä), Timo Törmäkangas (Department of Health Sciences, University of Jyväskylä), Anna-Liisa Salminen (Kela, The Social Insurance Institution of Finland)
Friday
09:40 - 11:00
Symposium
3G
Venue
Dillon Theatre
09:40
» Fenna van Nes (Research Group Occupational Therapy, ACHIEVE, Centre of Applied Research, Faculty of Health, Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, the Netherlands.), Christina Jessen-Winge (Professionshøjskolen Metropol, Copenhagen, Denmark), Dorothea Harth (Department of Social Work and Health, University of Applied Sciences and Arts, Hildesheim, Germany. Member of the TATKRAFT Network), Caroline Rijkers (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, The Netherlands), Gail Mountain (University of Bradford, UK and Health Services Research, University of Sheffield, UK.), Rieke Hengelaar (Research Group Occupational Therapy, ACHIEVE, Centre of Applied Research, Faculty of Health, Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, the Netherlands.)
Friday
09:40 - 11:00
Symposium
3M
Venue
McMunn Theatre
09:40
» Elizabeth McKay (Brunel University London), Clodagh Nolan (Trinity College Dublin), Sissel Horghagen (Sør-Trøndelag University College), Eva magnus (Sør-Trøndelag University College, Norway), Malin Eerola (Sør-Trøndelag University College), Mital Amin (Brunel University London), Siobhan Keily (Brunel University London)
Friday
09:40 - 11:00
Workshop
3J
Venue
AC202
09:40
» Jenna Breckenridge (University of Dundee), Fiona Maclean (Queen)
Friday
09:40 - 11:00
Workshop
3K
Venue
AC203
09:40
» Joy Hammel (University of Illinois at Chicago), Carolyn Baum (Washington University), Tim Wolf (University of Missouri), Anders Kottorp (University of Illinois at Chicago), Eric Asaba (Karolinska Institutet), Susanne Guidetti (Karolinska Institutet), Kjersti Vik (Sør-Trøndelag University College)
Friday
09:40 - 11:00
Workshop
3L
Venue
AC215
09:40
» Jo-anne Webb (University of Salford), Deborah Harrison (A1 Risk Solutions Ltd.), Katy Szczepura (University of Salford)
Friday
09:40 - 11:00
Workshop
3R
Venue
AC214
09:40
» jayne webster (School of Occupational Therapy, Otago Polytechnic), Marianne Bonassi (Discipline of Occupational Therapy, College of Healthcare Sciences, Division of Tropical Health & Medicine, James Cook University), Priscilla Ennals (Occupational Therapy, School of Allied Health, La Trobe University)
Friday
09:40 - 11:00
Workshop
3S
Venue
AC216
Friday
09:40 - 11:00
Workshop
3T
Venue
Dunican Theatre
09:40
» Birgit Prodinger (Swiss Paraplegic Research), Roxanne Maritz (Swiss Paraplegic Research), Susan Darzins (School of Allied Health, Australian Catholic University), Susan Magasi (Department of Occupational Therapy, University of Illinois at Chicago), Ursula Costa (Department of Occupational Therapy, University of Applied Sciences Tyrol), Sue Baptiste (School of Rehabilitation Sciences, McMaster University)
Friday
09:40 - 11:00
Workshop
3H
Venue
AC204
09:40
» Robbert Kruijne (Hogeschool van Amsterdam), Margriet Pol (Hogeschool van Amsterdam), Marleen Post (Hogeschool van Amsterdam)
Friday
09:40 - 11:00
Workshop
3I
Venue
AC201
09:40
» Christine Craik (British Journal of Occupational Therpy)
Friday
11:00 - 11:30
Coffee Break - 11:00 - 11:30
Venue
Concourse
Friday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Aoife O'Malley
Venue
AC213
11:30
» Carol McKinstry (La Trobe University, La Trobe Rural Health School), Donna Borkowski (La Trobe University, La Trobe Rural Health School), Matt Cotchett (La Trobe University, La Trobe Rural Health School)
11:50
» Vera Songer (The Swedish Association of Occupational Therapists), Ida Kåhlin (The Swedish Association of Occupational Therapists)
12:10
12:30
Friday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Tiska Ikking
Venue
O' Flaherty Theatre
11:30
» Naama Katz (School of Occupational Therapy, University of Haifa), Dalia Sachs (School of Occupational Therapy, University of Haifa), Noomi Katz (Ono Academic College)
11:50
» Hannah Devlin (Discipline of Occupational Therapy, Trinity College Dublin), Clodagh Nolan (Trinity College Dublin), Niall Turner (St John of Gods Community Mental Health Services)
12:10
» Catherine Backman (The University of British Columbia), Natasha Damiano (The University of British Columbia)
12:30
» Annie Carrier (Université de Montréal and Université de Sherbrooke), Andrew Freeman (Université Laval), Mélanie Levasseur (Université de Sherbrooke), Johanne Desrosiers (Université de Sherbrooke)
Friday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Maria Prellwitz
Venue
Anderson Theatre
11:30
» marija tomsic (Department of Occupational Therapy, Faculty of Health Sciences, University of Ljubljana)
11:50
» Mary-Rose Mulry (National University of Ireland, Galway), Agnes Shiel (School of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Pauline Meskell (National University of Ireland, Galway), Adeline Cooney (National University of Ireland, Galway), Joan Manuel Moreno (Universitat Politècnica de Catalunya), Joan Cabestany (Universitat Politècnica de Catalunya), Albert Sama (Universitat Politècnica de Catalunya), Carlos Perez (Universitat Politècnica de Catalunya), Andreu Catala (Universitat Politècnica de Catalunya), Esther Nunez (Hospital Clínic Universitari), Montse Nunez (Hospital Clínic Universitari), Roberta Annicchiarico (Santa Lucia Foundation, Rome), Alessia Federici (Santa Lucia Foundation, Rome), Gearoid O'Laighin (National University of Ireland, Galway), Leo Quinlan (National University of Ireland, Galway)
12:10
» Camilla Malinowsky (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,), Anders Kottorp (University of Illinois at Chicago), Ann-Helen Patomella (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,), Lena Rosenberg (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,), Louise Nygård (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,)
12:30
Friday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Tadhg Stapleton
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
11:30
» Cornelius Dhivakar (Galway University Hospitals, Saolta University Healthcare Group), Gillian Collins (Galway University Hospitals, Saolta University Healthcare Group)
11:50
» Ton Satink (HAN University of Applied Sciences), Staffan Josephsosn (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,), Edith Cup (Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Jana Zajec (Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Bert De Swart (HAN University of Applied Sciences, Research Group Neurorehabilitation), Ria Nijhuis (Radboud University Medical Centre, IQ Healthcare)
12:10
» Yvonne Veenhuizen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Edith Cup (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Ton Satink (School of Occupational Therapy, HAN University of Applied Sciences, Nijmegen), Jan Groothuis (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Baziel Van Engelen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Neurology, Nijmegen), Ria Nijhuis-van Der Sanden (Institute for Health Sciences, Scientific Institute for Quality of Healthcare, Radboud university medical centre, Nijmegen,), Sander Geurts (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen)
12:30
» Áine Coe (B.Sc. Occupational Therapy, Naas General Hospital, Naas, Co. Kildare, Ireland.), Tadhg Stapleton (TCD), Mary Martin (Naas General Hospital, Naas, Co.Kildare)
Friday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Carol Hills
Venue
Kirwan Theatre
11:30
» Abiola dé Mojeed (NUI Galway), Agnes Shiel (NUI Galway)
11:50
» Andrea Draxler (University of Applied Sciences Wiener Neustadt, Bachelor´s Programme Occupational Therapy, Austria), Magdalena Samwald (University of Applied Sciences Wiener Neustadt, Bachelor´s Programme Occupational Therapy, Austria), Cornelia Grosinger (University of Applied Sciences Wiener Neustadt, Bachelor´s Programme Occupational Therapy, Austria)
12:10
12:30
» Lisette Rodenburg (University of applied sciences of rotterdam), Nadine Blankvoort (Hogeschool van Amsterdam)
Friday
11:30 - 13:10
Chaired By:
Philipp Eschenbeck
Venue
O' hEocha Theatre
11:30
» Juanita Bester (Stellenbosch University)
11:50
» PATRICIA McCLURE (Ulster University), Pauric McGowan (Ulster University)
12:10
» Almut Spaeth (Umeå University), Johan Hjelm (Umeå University), Johanna Morin (Umeå University), Caroline Fischl (Umeå University)
12:30
» Caroline Fischl (Umeå University), Johanna Morin (Umeå University)
Friday
11:30 - 13:10
Chaired By:
Sarah Roe
Venue
Fottrell Theatre
11:30
» Jacob Madsen (Division of Health Studies, Department of Occupational Therapy, University College of Northern Denmark, Aalborg.)
11:50
» Leonie Boland (Plymouth University), Anita Slade (Plymouth University), Katrina Bannigan (Plymouth University)
12:10
» Mark Morgan-Brown (HSE), Joan Brangan (Trinity College Dublin)
12:30
» Angelie Sanders (B-Fysic), Arike Breukelman (De Haere), Kees Smelt (De Haere), Ilse Van 'T Hof (B-Fysic), Lucelle van de Ven-Stevens (During project: Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands)
Friday
11:30 - 13:10
Chaired By:
Aneta Bac
Venue
Tyndall Theatre
11:30
» Sven van Geel (AP University College Antwerp), Reinhilde Lenaerts (AP University College Antwerp), Daphne Kos (KU Leuven; AP University College Antwerp)
11:50
» Lisa Wegner (University of the Western Cape), Linda Caldwell (The Pennsylvania State University), Edward Smith (The Pennsylvania State University), Joachim Jacobs (University of the Western Cape)
12:10
» Eithne Hunt (University College Cork), Elizabeth McKay (Brunel University London), Darren Dahly (University College Cork), Anthony Fitzgerald (University College Cork), Ivan Perry (University College Cork)
12:30
» Steve Park (Pacific University), Anita Bundy (University of Sydney), Lindy Clemson (University of Sydney)
Friday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Christiane Mentrup
Venue
O' Tnúthail Theatre
11:30
» Margo van Hartingsveldt (Research group Occupational Therapy- Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health practice, Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Rieke Hengelaar (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Inka Logister-proost (Ergowijs, Freelance Post-HBO Education, The Netherlands), Astrid Kinébanian (European Master of Science in Occupational Therapy, Amsterdam University of applied Sciences, The Netherlands)
11:50
» Ann Johansson (Jönköping University), Anita Björklund (Jönköping University, School of Health and Welfare)
12:10
» Cecilie von Bülow (The Parker Institute, Copenhagen University Hospital, Bispebjerg- Frederiksberg, Denmark.), Kirstine Amris (The Parker Institute, Copenhagen University Hospital, Bispebjerg- Frederiksberg, Denmark.), Elisabeth Bandak (The Parker Institute, Copenhagen University Hospital, Bispebjerg- Frederiksberg, Denmark.), Bente Danneskiold-samsøe (The Parker Institute, Copenhagen University Hospital, Bispebjerg- Frederiksberg, Denmark.), Eva Ejlersen Wæhrens (The Parker Institute, Copenhagen University Hospital, Bispebjerg- Frederiksberg, Denmark.)
12:30
» INMACULADA ZANGO MARTIN (Jö), Anita Björklund (Jönköping University)
Friday
11:30 - 12:50
Symposium
4G
Venue
Dillon Theatre
11:30
» Juliette Truman (University of Southampton, Faculty of Health Sciences,), Lisa Ekstam (Lund university, Department of Health Sciences), Sofia Vikström (Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Caring Sciences & Society), Julie Wintrup (University of Southampton, Faculty of Health Sciences,), Sam Baker (University of Southampton, Faculty of Health Sciences,)
Friday
11:30 - 12:50
Symposium
4H
Venue
McMunn Theatre
11:30
» Elizabeth Anne Kinsella (University of Western Ontario), Erika Ruth Katzman (Western University), Stephanie LeBlanc (Western University)
Friday
11:30 - 12:50
Symposium
4I
Venue
AC201
11:30
» Åse Brandt (Tha National Board of Social Services, Odense, Denmark, and Department of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Denmark), Eva Wæhrens (Department of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Denmark, and Parker Institute, Copenhagen University Hospital Bispebjerg & Frederiksberg, Copenhagen, Denmark), Marc Sampedro Pilegaard (Department of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Denmark), Hanne Peoples (Department of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Deanmark, Odense, Denmark), Lisa Gregersen Oestergaard (Department of Public Health, Odense, Denmark, and Department of Physiotherapy and Occupational Therapy, Aarhus University Hospital, Aarhus, Denmark, and Institute of Public Health, Aarhus University, Aarhus, Denmark), Anna Thit Johnsen (Department of Psychology, University of Southern Denmark, Odense and Department of Palliative Medicine, Bispebjerg Hospital, Copenhagen, Denmark), Karen la Cour (Department of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Denmark)
Friday
11:30 - 12:50
Workshop
4J
Venue
AC202
11:30
» Ursula Costa (Department of Occupational Therapy, University of Applied Health Sciences Tyrol), Birgit Nienhusmeier (University of Applied Health Sciences Tyrol), Pier Paolo Pasqualoni (University of Applied Health Sciences Tyrol)
Friday
11:30 - 12:50
Workshop
4F
Venue
Larmor Theatre
11:30
» Liliya Todorova (University of Ruse), Petya Mincheva (University of Ruse), Elitsa Velikova (Centre for Social Rehabilitation and Integration of Children and Families)
Friday
11:30 - 12:50
Workshop
4K
Venue
AC203
11:30
» Caroline Wolverson (York St John University), Fiona Howlett (York St John University)
Friday
11:30 - 12:50
Workshop
4L
Venue
AC204
11:30
» Lucy Zurich (Sheffield Hallam University), Ashleigh Rolle (Sheffield Hallam University)
Friday
11:30 - 12:50
Workshop
4Q
Venue
AC215
11:30
» Karen Jacobs (Boston University), Amanda Nardone (Boston University), Phillip Rumrill, Jr. (Kent State University), Callista Stauffer (Kent State University), Deborah Hendricks (West Virgina University), Elaine Sampson (West Virginia University), Eileen Elias (JBS International), Anne Leopold (JBS International), Marcia Scherer (Institute of Matching Person and Technology)
Friday
11:30 - 12:50
Workshop
4R
Venue
AC214
11:30
» Erna Schönthaler (University of Applied Sciences FH Campus Wien), Petra Schwab (University of Applied Sciences FH Campus Wien), Valentin Ritschl (University of Applied Sciences FH Campus Wien)
Friday
11:30 - 12:50
Workshop
4T
Venue
Dunican Theatre
11:30
» Ann-Marie Morrissey (NUI Galway/HSE Mid West), Agnes Shiel (NUI Galway)
Friday
11:30 - 12:50
Workshop
4S
Venue
AC216
11:30
» Donna Costa (Touro University Nevada), Yvonne Randall (Touro University Nevada)
Friday
12:50 - 13:50
Lunch - 12:50 - 13:50
Venue
An Bhialann
Friday
13:50 - 15:10
OS - 5A
Chaired By:
Judi Pettigrew
Venue
AC213
13:50
» Kate DCruz (Latrobe University), Linsey Howie (Latrobe University), Primrose Lentin (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus)
14:10
» Erwin Vanroye (Department of PXL-Healthcare, Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium), Frederik Smolders (Department of PXL-IT Research, PXL University College,Hasselt, Belgium), Steven Palmaers (Department of PXL-IT Research, PXL University College,Hasselt, Belgium), Annemie Spooren (Department of PXL-Healthcare, Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium)
14:30
» Michelle McHugh (The Raphael Medical Centre), Samira Dhamapurkar (The Raphael Medical Centre), Anita Rose (The Raphael Medical Centre)
14:50
» samira Dhamapurkar (The Raphael Medical Centre), Agnes Shiel (Nation), Barbara Wilson (Oliver Zangwill Centre), Anita Rose (The Raphael Medical Centre)
Friday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Valerie Flattery
Venue
O' Flaherty Theatre
13:50
» Susan Darzins (School of Allied Health, Australian Catholic University), Christine Imms (Australian Catholic University), Marilyn Di Stefano (Latrobe University), Melinda Randall (Australian Catholic University), Nora Shields (La Trobe University and Northern Health), Julie Pallant (Statistics Consultant), Nicholas Taylor (La Trobe University and Eastern Health)
14:10
» Dominique Van de Velde (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program), Pascal Coorevits (Department of Public Health of the Faculty of Medicine and Health Sciences, Ghent University), Lode Sabbe (Department of Physical and Rehabilitation Medicine, University Hospital Ghent), Stijn De Baets (Department of Rehabilitation Sciences and Physiotherapy, Ghent University, Ghent, Belgium), Piet Bracke (Faculty of Political and Social Sciences, Ghent University, Ghent), Geert Van Hove (Faculty of Psychology and Educational Sciences, Ghent University, Ghent, Belgium), Staffan Josephsosn (Division of Occupational Therapy, Department of Neurobiology, Care sciences and Society, Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden.), Guy Vanderstraeten (Department of Rehabilitation Sciences and Physiotherapy, Ghent University, Ghent, Belgium)
14:30
» Lucelle van de Ven-Stevens (During project: Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Maud Graff (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Marlijn Peters (During project: Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Harmen van der Linde (Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Sander Geurts (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands)
14:50
» Annick Van Gils (KU Leuven), Sarah Meyer (KU Leuven), Lena Krumlinde-Sundholm (Karolinska Institutet), Daphne Kos (KU Leuven), Geert Verheyden (KU Leuven)
Friday
13:50 - 15:30
Chaired By:
Dr. Alison Laver-Fawcett
Venue
Kirwan Theatre
13:50
» Katharine Preissner (University of Illinois at Chicago)
14:10
» Irma Pinxsterhuis (Oslo University Hospital, and Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), Leiv Sandvik (Oslo University Hospital, Oslo,), Elin B. Strand (Oslo University Hospital, Oslo,), Erik Bautz-Holter (Oslo University Hospital, Oslo,), Unni Sveen (Oslo University Hospital, and Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo)
14:30
» Esther Steultjens (Research department of Neurorehabilitation, HAN University of Applied Sciences, Verlengde Groenestraat 75, Nijmegen,), Ingrid Sturkenboom (Department of Rehabilitation, section Occupational Therapy, Radboud University Medical Center, Nijmegen), Mellisa Nott (School of Occupational Therapy, Charles Sturt University, Albury), Christine Chapparo (Discipline of Occupational Therapy, University of Sydney, Sydney)
14:50
Friday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Pauline Burke
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
13:50
14:10
» Erika Ruth Katzman (Western University), Elizabeth Anne Kinsella (Western University), Evelyne Durocher (Western University)
14:30
» Lena Bergqvist (University of Gothenburg, Institution of Neuroscience and Physiology, Sahlgrenska Academy, Gothenburg), Kate Himmelmann (Regional Rehabilitation center Queen Silvia’s Children’s Hospital, Gothenburg, Sweden), Ann-Marie Öhrvall (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society Division of Occupational Therapy, Stockholm, Sweden), Marie Peny-Dahlstrand (University of Gothenburg, Institution of Neuroscience and Physiology, Sahlgrenska Academy, Gothenburg, Sweden.)
14:50
» rodrigo goycolea (Universidad Central de Chile), Irene Muñoz (Universidad Central de Chile)
Friday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Claire Kearns
Venue
Kirwan Theatre
13:50
» Vera Kaelin (Zurich University of Applied Science), Cornelia Kocher Stalder (Zurich University of Applied Science), Sylvie Ray-Kaeser (University of Applied Sciences and Arts Western), Lietta Santinella (Centro Ergoterapia Pediatrica), Angelika Echsel (TSCHöMP; Ergotherapie für Kinder, Näfels), Christina Schulze (Zurich University of Applied Sciences)
14:10
» Barbara Piskur (Zuyd University of Applied Sciences,), Barbara Casparie (Zuyd University of Applied Sciences; BOSK), Sandra Beurskens (Maastricht University), Marian Jongmans (Utrecht University), Marjolijn Ketelaar (UMC Utrecht and De Hoogstraat Rehabilitation), Rob Smeets (Maastricht University)
14:30
» Sylvie Tetreault (Occupational Therapy Department, School of Social Work and Health - EESP, Lausanne, Switzerland), Chantal Desmarais (Department of Rehabilitation, Laval University), Carine Betrisey (Universite Laval/Center for Interdisciplinary Research in Rehabilitation and Social Integration), Genevieve Pierart (School of Social Work in Fribourg)
14:50
» Aleksandra Kulis (University of Physical Education in Cracow), Beata Batorowicz (McMaster University)
Friday
13:50 - 15:10
OS - 5F
Chaired By:
Toini Harra
Venue
Larmor Theatre
13:50
» Sanetta Du Toit (University of Sydney), Christine Raber (Shawnee State University), Stephan Toit (Australian Catholic University)
14:10
» Evelyne Durocher (Western University), Barbara Gibson (University of Toronto), Susan Rappolt (University of Toronto)
14:30
» Dalia Sachs (School of Occupational Therapy, University of Haifa), Kareem Nasser (School of Education, Hebrew University of Jerusalem), Amalia Sa'ar (department of Anthropology, University of Haifa)
14:50
» Kari Margrete Hjelle (Departement of Occupational Therapy, Physiotherapy and Radiography, Faculty of Health and Social Sciences, Bergen College of Apllied Sciences, Norway), Oddvar Førland (2Bergen University College, Centre for Care Research Western Norway), Herdis Alvsvåg (VID Specialized University, campus Bergen, Norway)
Friday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Orla Brady
Venue
O' hEocha Theatre
13:50
» Chris van der Molen (European Master of Science in Occupational Therapy (OT Euro Master)), Susanne Assander (European Master of Science in Occupational Therapy (OT Euro Master)), Fenna van Nes (Research Group Occupational Therapy, ACHIEVE, Centre of Applied Research, Faculty of Health, Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, the Netherlands.), Claudia Galli (Zurich University of Applied Science)
14:10
» Rebecca Ozelie (Rush University), Janet Janow (Northwestern Memorial Hospital), Corinne Kreutz (Northshore Pediatrics), Mary Kate Mulry (Northshore Pediatrics), Ashley Penkala (Rush University)
14:30
» Lily Owens (Brunel University London), Priscilla Harries (Brunel University London), Sanjay Sharma (Brunel University London), Alison Blank (University of Worcester)
14:50
» PATRICIA McCLURE (Ulster University), MAUREEN MICKUS (WESTERN MICHIGAN UNIVERSITY)
Friday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Margareta Lindberg
Venue
Fottrell Theatre
13:50
» maya huber (Tel Aviv University), Navah Ratzon (Tel Aviv University), Gali Cinamon (Tel Aviv University)
14:10
» Liv Grethe Kinn (Department of Occupational therapy, Physiotherapy and Radiography, Faculty of Health and Social Sciences, Bergen University College, Norway), Helge Holgersen (Bergen University College), Randi W. Aas (Department of Occupational Therapy, Prosthetics and Orthotics, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), Larry Davidson (Program on Recovery and Community Health, Department of Psychiatry, Yale University, School of Medicine,)
14:30
» Anita Björklund (Jönköping University, School of), Gunilla Brushammar (Jönköping University, University Library), Gunilla Nilsson (Jönköping University, School of Health and Welfare)
14:50
» Susan Burwash (Eastern Washington University), Diane Norell (Eastern Washington University)
Friday
13:50 - 15:30
Chaired By:
Abiola de Mojeed
Venue
O' Tnúthail Theatre
13:50
» Michele Verdonck (Discipline of Occupational Therapy, School of Health and Sports Sciences, University of the Sunshine Coast), Ann Kennedy-Behr (Discipline of Occupational Therapy, School of Health and Sports Sciences, University of the Sunshine Coast), Ruth Greenaway (Centre for Support and Advancement of Learning and Teaching, University of the Sunshine Coast)
14:10
» Sasa Radic (Croatian Association of occupational therapists, Zagreb, Croatia/University of Applied Health Studies, Zagre, Croatia), Davor Duić (Croatian Association of occupational therapists, Zagreb, Croatia/University of Applied Health Studies, Zagre, Croatia), Lea Črček (Special Hospital for Children with Neurodevelopmental and Motoric Disorders, Goljak, Zagreb, Croatia), Barbara Mikšić (Special Hospital for Medical Rehabilitation Krapinske Toplice), Marija Juric (University of Applied Health Studies, Zagreb), Martina Duh (University of Applied Health Studies, Zagreb)
14:30
» siska vandemaele (Howest), Sabine Hendriks (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur Switzerland), Renée Mulders (HAN University of Applied Sciences), Jens Schneider (HSG), Ulla Pot (Zuyd University of Applied Sciences,), bettina weber (Zuyd University of Applied Sciences,), Maria Prellwitz (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Elisabeth Fattinger (University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Bad Gleichenberg)
14:50
» José Manuel Pérez-Mármol (Department of Physiotherapy, Faculty of Health Sciences, University of Granada (Granada)), Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences, Monash University – Peninsula Campus, Frankston, Victoria)
Friday
13:50 - 15:10
Symposium
5G
Venue
Dillon Theatre
13:50
» Helen Lynch (University College Cork, Ireland), Maria Prellwitz (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Sylvie Ray-Kaeser (University of Applied Sciences and Arts Western), Rianne Jansens (Occupational Therapy Department, Centre of Expertise for Innovative Care and Technology, Zuyd University, Heerlen, Netherlands), Marieke Coussens (School of Occupational Therapy, Artevelde University College Ghent, Belgium)
Friday
13:50 - 15:10
Symposium
5H
Venue
McMunn Theatre
13:50
» Ursula Meidert (Zurich University of Applied Science), Patricia Scott (Indiana University), Tore Bonsaksen (Oslo), Kristjana Fenger (University of Akureyri)
Friday
13:50 - 15:10
Symposium
5P
Venue
Tyndall Theatre
13:50
» Tal Jarus (Occupational Science and Occupational Therapy, University of British Columbia), Dalia Sachs (School of Occupational Therapy, University of Haifa), Eva magnus (Program of Occupational Therapy, South Trøndelag University College), Clodagh Nolan (Discipline of Occupational Therapy, Trinity College Dublin), Michael Lee (University of British Columbia), Sissel Horghagen (Program of Occupational Therapy, South Trøndelag University College), Naomi Schreuer (University of Haifa), Elizabeth McKay (Occupational Therapy, Brunel University, England), Ruth Shoham (School of Occupational Therapy, University of Haifa)
Friday
13:50 - 15:10
Workshop
5I
Venue
AC201
13:50
» Mary Black (Heartland Alliance Marjorie Kovler Center), Elizabeth Harrison (Schweitzer Fellow Research Assistant, University of Illinois at Chicago)
Friday
13:50 - 15:10
Workshop
5J
Venue
AC202
13:50
» Sven van Geel (AP University College Antwerp)
Friday
13:50 - 16:30
Workshop
5K
Venue
AC203
15:10
Friday
13:50 - 15:10
Workshop
5L
Venue
AC204
13:50
» Karen la Cour (Department of Public Health, University of Southern Denmark), Eva Wæhrens (Department of Public Health, University of Southern Denmark), Åse Brandt (Department of Public Health, University of Southern Denmark), Hanne Peoples (University of Southern Denmark, Department of Public Health), Marc Sampedro Pilegaard (University of Southern Denmark, Department of Public Health), Kristina Nielsen (University of Southern Denmark, Department of Public Health), Jesper Maersk (University of Southern Denmark, Department of Public Health), Cecilie von Bülow (University of Southern Denmark, Department of Public Health), Hanne Kaae Kristensen (Health Sciences Research Center, Odense, Denmark, University College Lillebaelt,)
Friday
13:50 - 15:10
Workshop
5R
Venue
AC214
13:50
» Inge Vromen (Curriculum development group, department of Occupational Therapy, Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Anke Boumans (Curriculum development group, department of Occupational Therapy, Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Koen Van Dijk (Curriculum development group, department of Occupational Therapy, Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Marichelle Steltman (Curriculum development group, department of Occupational Therapy, Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands)
Friday
13:50 - 15:10
Workshop
5T
Venue
Dunican Theatre
13:50
» Claudia Galli (Zurich University of Applied Sciences), Fenna van Nes (Research Group Occupational Therapy, ACHIEVE, Centre of Applied Research, Faculty of Health, Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, the Netherlands.), Anders Kottorp (Department of Occupational Therapy, College of Applied Social Sciences, University of Illinois, Chicago), Mette Andresen (Department of Occupational Therapy, University College Zealand, Naestved, Denmark), Lee Price (Department of Occupational Therapy, University of Brighton, Eastbourne)
Friday
13:50 - 15:10
Workshop
5Q
Venue
AC215
13:50
» Leonie Boland (Plymouth University), Katrina Bannigan (Plymouth University), Anita Slade (Plymouth University)
Friday
13:50 - 15:10
Workshop
5S
Venue
AC216
13:50
» Gunilla Isaksson (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Margareta Lilja (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Jenni Riekkola Carabante (Lule), Jennifer Womack (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology, University of North Carolina at Chapel Hill)
Friday
15:10 - 16:10
Venue
Concourse
» Niki Kiepek (Dalhousie University), Jonnie-jyn Baron (Dalhousie University)
» Diane Cotterill (York St John University), Caroline Wolverson (York St John University)
» Alison McCann (National Rehabilitation Hospital), Fiona Haughey (National Rehabilitation Hospital)
» Loreto González-Román (Escola Universitaria d'Infermeria i Terapia Ocupacional), Jessica Garrido Pedrosa (Escola Universitaria d'Infermeria i Terapia Ocupacional), Gerard Urrútia-cuchí (Centro Cochrane Iberoamericano – Institut d’Investigació Biomèdica Sant Pau, CIBERESP), Caritat Bagur-calafat (Universitat Internacional de Catalunya)
» Elizabeth Francis-Connolly (University of New England), Sandra Dunbar (Nova Southeastern University), Nancie Furgang (University of New Mexico)
» Katharina Maria Roese (Institut for Medical Sociology and Rehabilitation Science, Charité - Universitätsmedizin Berlin)
» Kirjanova Tatjana (Rehabilitation Centre Vogellanden)
» Mandy Sainty (College of Occupational Therapists)
» Marie Bang (Department of Occupational Therapy, University College North), Sanne Heidemann-Lehmann (Department of Occupational Therapy, University College North), Tine Bieber Kirkegaard Lunn (Department of Occupational Therapy, University College North), Tina Helle (Department of Occupational Therapy, University College North)
» Noga Ziv (Tel Aviv University), Michal Avrech Bar (Tel Aviv University)
» Vera Kaelin (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur Switzerland), Eva Hanselmann (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur Switzerland), Lynn Bertschy (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur Switzerland), Tanja Hollinger (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur Switzerland), Eva Würth (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur Switzerland)
» Sinem Kars (Hacettepe University), Mine Uyanık Uyanık (Hacettepe University)
» Fiona Maclean (Queen Margaret University), Jan Gill (Napier University), Fiona O'may (Queen Margaret University), Jenna Breckenridge (University of Dundee)
» Miriam Noonan (Health Services Executive), Esther Crowe Mullins (Health Services Executive)
» Lori Charney (Misericordia University), Ellen McLaughlin (Misericordia University), Kelsey Maas (Misericordia University), Danielle Makadon-Malone (Misericordia University), Carly Zaklukiewicz (Misericordia University), Logan Zeitler (Misericordia University)
» Jennifer Dessoye (Misericordia University), Leah Davis (Misericordia University), Samantha Rehrig (Misericordia University), Tara Robinson (Misericordia University), Ellen Mahon (Misericordia University)
» Orit Bart (Tel Aviv University), Michal Tsadok-cohen (Tel Aviv University), Aviva Mimouni Bloch (Loewenstein Rehabilitation Hospital)
» Valerie Flattery (Galway University Hospitals), Ciara Breen (Galway University Hospitals, Saolta University Healthcare Group)
» Gera Hakkesteegt-Boer (Rijndam Rehabilitation Centre, Rotterdam and Department of Rehabilitation Medicine, Erasmus MC, University Medical Center Rotterdam), Lineke Verhoef (Rijndam Rehabilitation Centre, Rotterdam and Department of Rehabilitation Medicine, Erasmus MC, University Medical Center Rotterdam)
» ZEYNEP ÇELİK (Hacettepe University), Gamze Ekici (Hacettepe University)
» Lone Decker (Bachelor’s Degree Programme in Occupational Therapy, Metropolitan University College,Copenhagen Denmark), Henrik Hansen (Bachelor’s Degree Programme in Occupational Therapy, Metropolitan University College,Copenhagen), Silje Torgrimsen (Oslo Fountainhouse, Oslo, Norway), Tore Bonsaksen (Department of Occupational Therapy, Prosthetics and Orthotics, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo, Norway)
» Mitsuo Nakamura (Department of Occupational Therapy, School of Health Sciences, Sapporo Medical University of Japan), Mariko Nakamura (Department of Occupational Therapy, School of Health Sciences, Sapporo Medical University of Japan), Sayaka Ono (Department of Occupational Therapy, School of Health Sciences, Sapporo Medical University of Japan(student))
» Hideki Yarita (Department of Occupational Therapy ,Teikyo Heisei University,Chiba,Japan)
» renate ruckser-scherb (University of Applied Sciences for Health Professions Upper Austria), Sabine Dielacher (University of Applied Sciences for Health Professions Upper Austria)
» Annicka Hedman (Karolinska Institutet), Eva Lindqvist (Karolinska Institutet), Louise Nygård (Karolinska Institutet)
» Hatice Abaoğlu (Hacettepe University), Sedef Şahin (Hacettepe University)
» Margriet Pol (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Gerben Ter Riet (Department General Practices, Academic Medical Center, University of Amsterdam, The Netherlands), Margo van Hartingsveldt (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Ben Kröse (Research group Digital life, Amsterdam, University of Applied Sciences, The Netherlands), Sophia De Rooij (Department of Internal Medicine, Geriatric Section, Academic Medical Center, University of Amsterdam and The University Medical Center Groningen (UMCG), The Netherlands), Bianca Buurman (Department of Internal Medicine, Geriatric Section, Academic Medical Center, University of Amsterdam, The Netherlands)
» Tanja Nieminen (Alumnus of Helsinki Metropolia University of Applied Sciences), Katri Kokkonen (Alumnus of Helsinki Metropolia University of Applied Sciences)
» Yukako Asano (Bunya Gastrointestinal Medicine Clinic), Mitsuo Nakamura (Department of Occupational Therapy, School of Health Sciences, Sapporo Medical University), Mariko Nakamura (Department of Occupational Therapy, School of Health Sciences, Sapporo Medical University)
» Kerry Sorby (York St John University), Eden Marrison (York St John University), Daniel Mackley (York St John University)
» Jane Brownlee (University College Cork, Ireland), Eoin Gorman (University College Cork, Ireland), Jeanne Jackson (University College Cork, Ireland)
» Isabel Margot (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Nicolas Kuhne (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Anders Kottorp (University of Illinois at Chicago), Annika Ohman (Karolinska Institutet), Louise Nygård (Karolinska Institutet)
» Seaton Ng (Jefferson College of Health Sciences), Lauren Pittard (Jefferson College of Health Sciences), Khadija Randall (Jefferson College of Health Sciences), Glenn Kent (Jefferson College of Health Sciences), Tiffany Kuyper (Carilion Clinic), Stuart Tousman (Jefferson College of Health Sciences), John McNamara (Jefferson College of Health Sciences)
» Reninka De Koker (Odisee University of Applied Sciences Brussel), Luc Vercruysse (Odisee University of Applied Sciences Brussel), Sabine Lambers (Odisee University of Applied Sciences Brussel)
» Sanna Nisula (Helsinki University Hospital, Department of Psychiatry, Acute and Consultation Psychiatry Division), Kaisa Honka (Helsinki University Hospital, Department of Psychiatry, Acute and Consultation Psychiatry Division and Mood Disorder Psychiatry Division)
» Kaisa Honka (Lead Occupational Therapist, Helsinki University Hospital (HUH), Department of Psychiatry, Acute and Consultation Psychiatry Division and Mood Disorder Psychiatry Division,), Tuija Repo (Lead Occupational Therapist, Helsinki University Hospital, Department of Psychiatry, Adolescent Psychiatry Division), Jukka Anto (Lead Occupational Therapist, Helsinki University Hospital, Department of Psychiatry, Psychosis and Forensic Psychiatry Division)
» Erika Ruth Katzman (Western University), Elizabeth Anne Kinsella (Western University)
» Miranda van Niel (School of Health Professions, University of Applied Sciences, Amsterdam), Loïs de Visser (School of Health Professions, University of Applied Sciences, Amsterdam), Natanja van Schalkwijk (School of Health Professions, University of Applied Sciences, Amsterdam)
» Mary-Rose Mulry (Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Agnes Shiel (Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Pauline Meskell (Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Gearoid O'Laighin (National University of Ireland, Galway), Leo Quinlan (National University of Ireland, Galway)
» Kristina Hoydal (VID Specialized University (former Diakonhjemmet University College)), Vanja Bjørnnes (City of Stavanger), Henriette V. Bjelland (City of Stavanger)
» Mandy Stanley (University of South Australia), Hugh Stewart (University of South Australia), Susan Gilbert Hunt (University of South Australia), Angela Berndt (University of South Australia), Carolyn Murray (University of South Australia)
» Aušra Adomavičienė (OT PhD student, Department of Rehabilitation, Physical and Sports Medicine, Faculty of Medicine, Vilnius University. Centre of Rehabilitation, Physical and Sports Medicine, Vilnius University Hospital Santariskiu klinikos, Lithuania), Alvydas Juocevičius (Department of Rehabilitation, Physical and Sports Medicine, Faculty of Medicine, Vilnius University. Centre of Rehabilitation, Physical and Sports Medicine, Vilnius University Hospital Santariskiu klinikos, Lithuania), Jūratė Kesienė (Centre of Rehabilitation, Physical and Sports Medicine, Vilnius University Hospital Santariskiu klinikos, Lithuania), Juozas Bernatavičius (Lithuanian Paraplegics Association, Lithuania)
» Claire Gleeson (Discipline of Occupational Therapy, Trinity College Dublin), Clodagh Nolan (Discipline of Occupational Therapy, Trinity College Dublin)
» Jasmin Dürauer (IMC FH Krems, UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES / AUSTRIA), Christina Hanko (IMC FH Krems, UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES / AUSTRIA), Astrid Kisser (IMC FH Krems, UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES / AUSTRIA), Mona Dür (University of Applied Health Sciences Krems)
» Heidi Fischer (University of Illinois at Chicago, College of Applied Health Sciences, Department of Occupational Therapy), Joy Hammel (University of Illinois at Chicago, College of Applied Health Sciences, Department of Occupational Therapy), Danbi Lee (University of Illinois at Chicago, College of Applied Health Sciences, Department of Occupational Therapy), Rosetta Robertson (Rehabilitation Institute of Chicago)
» Angela Berndt (University of South Australia)
» Panagiotis Siaperas (Department of Occupational Therapy Metropolitan College Athens, Greece), Elena Gliki (Department of Occupational Therapy Metropolitan College Athens, Greece)
» Jolita Rapoliene (Lithuania University of Health Sciences), Neringa Jankauskiene (Lithuanian University Of Health Sciences)
» Lisa Hynes (National University of Ireland, Galway), Agnes Shiel (Nation)
» Louise Nielsen (Department of Physiotherapy and Occupational Theraphy, Aarhus University Hospital)
» Courtney Ruch (Department of Occupational Therapy, The University of Scranton, Scranton, Pennsylvania), Katherine Phelan (Department of Occupational Therapy, The University of Scranton, Scranton, Pennsylvania), Verna Eschenfelder (Department of Occupational Therapy, The University of Scranton, Scranton, Pennsylvania), Marlene Morgan (Department of Occupational Therapy, The University of Scranton, Scranton, Pennsylvania)
» Lisette Rodenburg (University of applied sciences of rotterdam), Nadine Blankvoort (Hogeschool van Amsterdam)
» Margareta Törnqvist (UiT the Arctic university of Norway), Bente Norbye (UiT the Arctic university of Norway)
» Lorna Rand (York St John University), Dritero Kastrati (York St John University), Christine Muller (York St John University), Philippa Price (York St John University), Storr Storr (York St John University), Maria Pickard (Age UK), Alison Laver-Fawcett (York St John University)
» Rieke Hengelaar (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands)
» Patrick Hynes (Department of Occupational Science and Occupational Therapy, University College Cork), Margot Barry (HAN University of Applied Sciences)
» Emmanuelle Rossini (Department of Business Economics, Health and Social Care, University of Applied Sciences and Arts of Southern Switzerland), Evelyne Thommen (EESP, University of Applied Sciences Western Switzerland), Corinne Abarno (Department of Business Economics, Health and Social Care, University of Applied Sciences and Arts of Southern Switzerland), Fabio Lenzo (Department of Business Economics, Health and Social Care, University of Applied Sciences and Arts of Southern Switzerland), Angela Di Fulvio (EESP, University of Applied Sciences Western Switzerland), Nicola Rudelli (EESP, University of Applied Sciences Western Switzerland), Melissa Zecchin (La Nostra Famiglia, IRRCS Medea Istitute, Bosisio Parini), Massimo Molteni (La Nostra Famiglia, IRRCS Medea Istitute, Bosisio Parini)
» Beate Krieger (Institute of Occupational Therapy, School of Health Professions, Zurich University of Applied Sciences, 8401 Winterthur, Technikumsstrasse 71), Christina Schulze (Zurich University of Applied Sciences), Uta Jakobs (Zurich University of Applied Sciences), Barbara Piskur (Zuyd University of Applied Sciences,), Albine Moser (Maastricht University), Sandra Beurskens (Maastricht University)
» Christine Peters (University of Southern California), Peggy Martin (University of Minnesota), Wanda Mahoney (Midwestern University- Downer's Grove)
» Soemitro Poerbodipoero (Amsterdam University of Applied Sciences), Margo van Hartingsveldt (Amsterdam University of Applied Sciences), Marleen Koeman (Ergo Doen – Primary Care OT Practice, Amsterdam)
» Argyro Moraiti (e-Media Lab KU Leuven), Vero Vanden Abeele (e-Media Lab KU Leuven), Erwin Vanroye (Department of PXL-Healthcare, Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium), Luc Geurts (e-Media Lab KU Leuven)
» Alice Røpke (Karen Ellegaard1, Alice Røpke2, Inge Skovby Hansen3, Eva Ejlersen Wæhrens1,4)
» Rita Paizinho (Escola Superior de Saúde do Alcoitão), Cristina Silva (Escola Superior de Saúde do Alcoitão), Manuela Ferreira (Escola Superior de Saúde do Alcoitão)
» Bríd Dunne (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Judi Pettigrew (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Katie Robinson (Department of Clinical Therapies, University of Limerick)
» Shelley Mack (Department of Occupational Science and Occupational Therapy, University College Cork), Roisin O'Regan (National Forensic Mental Health Service, Dublin), Sarah Murray (Department of Occupational Science and Occupational Therapy, University College Cork, Ireland)
» Cecilia Bjorklund (1 School of Occupational Therapy, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology, Luleå, Sweden.)
» Robbert Kruijne (Hogeschool van Amsterdam), Margriet Pol (Research group Occupational Therapy- Participation and Environment, Amsterdam, University of Applied Sciences, The Netherlands), Staffan Josephsosn (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,)
» Ana Judit Fernandez (Universidad Católica San Antonio de Murcia), María Rodríguez Bailón (Universidad de Málaga), Mª Elena Baños (Universidad Católica San Antonio de Murcia)
» Lidija Slunjski Tisma (Institute for physical medicine and rehabilitation "Dr M.Zotovic" Banja Luka), Dijana Lastro (Institute for physical medicine and rehabilitation "Dr M.Zotovic" Banja Luka), Natasa Tomic (Institute for physical medicine and rehabilitation "Dr M.Zotovic" Banja Luka)
» Yvonne Codd (Naas General Hospital), Susan Somerville (Tallaght Hospital), Ronan Mullan (Tallaght Hospital), David Kane (Tallaght Hospital)
» Linda Renton (Queen Margaret University)
» Noriko Fujita (Teikyo Heisei University community medicine faculty department of occupational therapy)
» Annemie Coupé (University Hospital Ghent,), Ruth Van Der Looven (University Hospital Ghent,), Frike Van Nevel (University Hospital Ghent,)
» Barbara Aniceto (Federal University of São Carlos (UFSCar)), Tatiana Barbieri Bombarda (Federal University of São Carlos (UFSCar))
» Ann-Charlotte Kassberg (Department of Health Sciences, Luleå University of Technology, Luleå Sweden Division of Occupational Therapy), Maria Prellwitz (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Maria Larsson Lund (Lueå University of Technology)
» Els Knippenberg (PXL University College), Jonas Verbrugghe (Hasselt University), Ilse Lamers (Hasselt University), Steven Palmaers (PXL University College), Annick Timmermans (Hasselt University), Annemie Spooren (Department of Healthcare, School of Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium)
» Maria Gracia Carpena Niño (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain), Miguel Gómez Martínez (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain), Iris Dimbwadyo Terrer (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain)
» Niamh Kirby (National University of Ireland, Galway), Agnes Shiel (National University of Ireland, Galway), Anita Rose (The Raphael Medical Centre)
» Rūta Rakštelytė (Department of Rehabilitation, Physical and Sports Medicine, Faculty of Medicine, Vilnius University, Lithuania,), Inga Raudonytė (Department of Rehabilitation, Physical and Sports Medicine, Faculty of Medicine, Vilnius University, Lithuania,), Alma Cirtautas (Department of Rehabilitation, Physical and Sports Medicine, Faculty of Medicine, Vilnius University, Lithuania,)
» Lucie Bilat (Occupational Therapy Department, University of Applied Sciences Western Switzerland), Carine Verdon (Occupational Therapy Department, University of Applied Sciences Western Switzerland), Olivier Blaser (Centrevue, autonomy and integration for blind and visually impaired people), Nicolas Kuhne (Occupational Therapy Department, University of Applied Sciences Western Switzerland)
» Ivana Medić (Special Special Hospital for Children with Neurodevelopmental and Motoric Disorders, Goljak), Iva Bekić (Special Hospital for Children with Neurodevelopmental and Motoric Disorders, Goljak, Zagreb, Croatia/Croatian association of Occupational therapists, Zagreb, Croatia), Andrea Matković (Croatian association of occupational therapists, Radićeva 60, Zagreb), Sasa Radic (Croatian association of occupational therapists/the University of Applied Health Sciences), Mario Horvat (Association of parents of children with special needs - PUŽ, Zagreb, Croatia), Barbara Mikšić (Special Hospital for Medical Rehabilitation Krapinske Toplice), Lea Črček (Special Hospital for Children with Neurodevelopmental and Motoric Disorders, Goljak, Zagreb, Croatia), Nikolina Janekovic (Dječji vrtić Cvrčak, Omladinska 14, 51550 Mali Lošinj, Croatia)
» Thaís Breternitz Lino (Universidade Federal de São Carlos), Gerusa Lourenço (Universidade Federal de São Carlos), Patricia Della Barba (Universidade Federal de São Carlos), Daniel Marinho Cezar da Cruz (Federal University of São Carlos (UFSCar))
» Kary Otterstein (Community Link Program, Vancouver Coastal Health), Tara Cairo (Community Link Program, Vancouver Coastal Health), Carrie Chase (Community Link Program, Vancouver Coastal Health), Kirsty Federal (Community Link Program, Vancouver Coastal Health), Donna Fullerton (Community Link Program, Vancouver Coastal Health), Erin Goodman (Community Link Program, Vancouver Coastal Health), Brenda Hayashi (Community Link Program, Vancouver Coastal Health), An Luong (Community Link Program, Vancouver Coastal Health), Tal Jarus (Occupational Science and Occupational Therapy, University of British Columbia)
» Johanne Filiatrault (School of Rehabilitation, Faculty of Medicine, Université de Montréal), Manon Parisien (Integrated Health and Social Services University Network for West-Central Montreal), Lise Poissant (School of Rehabilitation, Faculty of Medicine, Université de Montréal), Karine Massé (School of Rehabilitation, Faculty of Medicine, Université de Montréal), Marilyne Le Blanc (School of Rehabilitation, Faculty of Medicine, Université de Montréal), Stéphane Boutin (School of Rehabilitation, Faculty of Medicine, Université de Montréal)
» Sima Khadivejam (Tehran University), Ali Asgari (University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences), Farzaneh Yazdani (Oxf)
» Katarina Galof (University of Ljubljana, Faculty of Health Sciences, Occuaptional Therapy department)
» Hermine August-Feicht (UAS FH CampusWien), Rita Schmiedecker-Pauxberger (UAS FH CampusWien), Petra Schwab (UAS FH CampusWien)
» Anne Karin Petersen (Department of Occupational Therapy, Universal College Lillebælt, DK), Kamilla Kielsgaard Andersen (Department of Occupational Therapy, Universal College Lillebælt, DK)
» María Kapanadze (University School of Nursing and Occupational Therapy of Terrassa (affiliated to the Universitat Autònoma de Barcelona), Universitat de Gorilla), Beatriz Caparrós Caparrós (Universitat de Girona), Esperanza Villar Hoz (Universitat de Girona), Yaiza Martín Acosta (Consorci Sanitari de Terrassa), Víctor Martí Carrasco (Consorci Sanitari de Terrassa)
» Alexandra Kosma (ETRT OT school Reutlingen), Maximilian Giel (ETRT OT school Reutlingen), Sinje Autenrieth (ETRT OT school Reutlingen), Nicole Stierle (ETRT OT school Reutlingen)
Friday
16:10 - 17:30
OT-EU 6A
EBP. Professional Debate
Venue
O' Flaherty Theatre
16:10
EBP. Professional Debate. "This House Believes that evidence based practise restricts rather than enhances professional thinking, reasoning, and practice."
»
Dr. Wendy Bryant and Dr. Katrina Bannigan
Friday
16:10 - 17:30
OT-EU 6B
Primary Care. OT at home in Primary Care
Venue
Anderson Theatre
16:10
Primary Care. OT at home in Primary Care
»
Tiska Ikking and Rosa Baaijen
Friday
16:10 - 17:30
OT-EU 6C
OT with refugees: REFUGEE WORK as an emerging field in OT
Venue
Kirwan Theatre
16:10
REFUGEE WORK as an emerging field in OT
»
Patric Duletski and Johanna Staedler-Grillmaer
Friday
16:10 - 17:30
OT-EU 6D
Fieldwork:A shared responsibility
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
16:10
Fieldwork:A shared responsibility
»
Annemie Artevelde and Elitsa Velikova
Friday
16:10 - 17:30
OT-EU 6E
Emerging area of practice
Venue
Larmor Theatre
16:10
Emerging area of practice
»
Alma Cirtautus
Friday
16:10 - 17:30
OT-EU 6F
INFLUENCING Political Decision Making
Venue
O' hEocha Theatre
16:10
Influencing political decision making
»
Ines Viana Moldes
Friday
16:10 - 17:30
OT-EU 6G
E Health: eHealth-just for medics, or does OT have a role?
Venue
Fottrell Theatre
16:10
eHealth-just for medics, or does OT have a role?
»
Brian Ellingham and Anu Soderstrom
Friday
16:10 - 17:30
OT-EU 6H
Research. OT-EU has a dream: the development of a RESEARCH NETWORK
Venue
O' Tnúthail Theatre
16:10
OT-EU has a dream: the development of a RESEARCH NETWORK
»
Marie Antoinette van Kuyk Minis
Friday
17:30 - 18:30
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
Friday
17:30 - 18:30
GA/Pre-Ga
Venue
Anderson Theatre
Friday
18:00 - 19:00
Evening Reception - 18:00 - 19:00
Venue
Concourse

Saturday, 18th June

Saturday
08:30 - 09:30
Keynote 4
Professor Corey Keyes - 08:30 - 09:30
Venue
Bailey Allen Hall
08:30
Emory University
»
Corey Keys
Saturday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Tadhg Stapleton
Venue
AC213
09:40
» José Manuel Pérez-Mármol (Department of Physiotherapy, Faculty of Health Sciences, University of Granada (Granada)), Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences, Monash University – Peninsula Campus, Frankston, Victoria)
10:00
» Gabriele Schwarze (University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Bad Gleichenberg), Brigitte Loder-Fink (Institute of Occupational Therapy, University of Applied Sciences FH JOANNEUM, Bad Gleichenberg, Austria,brigitte.loder-fink@fh-joanneum.at), Elisabeth Moitzi (Bezirkspflegeheim (Nursing home) Weiz, Austria)
10:20
» Lea Črček (Special Hospital for Children with Neurodevelopmental and Motoric Disorders, Goljak, Zagreb, Croatia), Barbara Mikšić (Special Hospital for Medical Rehabilitation, Krapinske Toplice, Croatia), Martina Duh (University of Applied Health Studies, Zagreb, Croatia), Marija Juric (University of Applied Health Studies, Zagreb, Croatia)
10:40
» Katharine Preissner (University of Illinois at Chicago), Catherine Killian (University of Illinois at Chicago), Elizabeth Peterson (University of Illinois at Chicago), Joy Hammel (University of Illinois at Chicago)
Saturday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Shelley Mack
Venue
O' Flaherty Theatre
09:40
» Lauvern Sheridan (University of Limerick), Judi Pettigrew (University of Limerick), Katie Robinson (University of Limerick)
10:00
» Melinda Suto (University of British Columbia), Neysa Hale (South Cariboo Health Centre), Ursula Stansfield (Campbell River Hospital)
10:20
» Karen McCarthy (University College Cork), Jeanne Jackson (University College Cork)
10:40
» Verena Biehl (Institute Research and Development in Occupational Therapy, Zurich University of Applied Sciences), Angelika Beck (ergoalltag, outpatient occupational therapy practice), Yvonne Fallico-Vogel (ergoalltag, outpatient occupational therapy practice), Iris Luescher Forrer (ergoalltag, outpatient occupational therapy practice), Ernst Fasol (Health centre Linthpraxen GmbH), Julie Page (Director of BSc Health Promotion and Prevention, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur)
Saturday
09:40 - 11:20
Chaired By:
Astrid Kisser
Venue
Anderson Theatre
09:40
» Mareike Decker (REHADAT, Cologne Institute for Economic Research), Maisun Lange (REHADAT, Cologne Institute for Economic Research)
10:00
» Alice Ørts Hansen (Institute of Clinical Research, University of Southern Denmark. Department of Orthopedic, Odense University Hospital. Department of Rehabilitation, Odense University Hospital.), Hanne Kaae Kristensen (Health Sciences Research Center, Odense, Denmark, University College Lillebaelt,), Ragnhild Cederlund (Health Sciences, Lund University), Hans Tromborg (Institute of Clinical Research, University of Southern Denmark. Department of Orthopedic, Odense University Hospital.)
10:20
» Joan Brangan (Trinity College Dublin), Mark Morgan-Brown (HSE), Ciaran Reilly (statistical programmer)
10:40
» Lucelle van de Ven-Stevens (Policy Officer - Dutch Association of Occupational Therapists (Ergotherapie Nederland (EN)) and Member of working group "Register Hand-Occupational Therapist" of Dutch Association of Occupational Therapists), Karin Boer-Vreeke (Member of working group "Register Hand-Occupational Therapist" of Dutch Association of Occupational Therapists), Madelein Vroomen (Member of working group "Register Hand-Occupational Therapist" of Dutch Association of Occupational Therapists), Dorethé Wassink (Member of working group "Register Hand-Occupational Therapist" of Dutch Association of Occupational Therapists), Mike Van Heel (Member of working group "Register Hand-Occupational Therapist" of Dutch Association of Occupational Therapists)
Saturday
09:40 - 11:20
Chaired By:
Orla Sullivan
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
09:40
» Sherrie E. Buckley (St. Patrick's Mental Health Services/University of Limerick), Katie Robinson (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Tadhg Stapleton (Trinity College Dublin)
10:00
» A Birgitta Gunnarsson (Department of Research and Development, Region Kronoberg), Petra Wagman (Jönköping University), Carita Håkansson (Lund University), Katarina Hedin (Department of Research and Development, Region Kronoberg)
10:20
» Mary Birken (Plymouth University), Mary Morley (South West London & ST George's Mental Health NHS Trust), Shelley Harper (Freelance)
10:40
» Priscilla Ennals (Latrobe University), Ellie Fossey (Department of Occupational Therapy, Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences, Monash University – Peninsula Campus, Frankston, Victoria), Linsey Howie (Occupational Therapy, School of Allied Health, La Trobe University)
Saturday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Carol Hills
Venue
Kirwan Theatre
09:40
» Lisa Connor (MGH Institute of Health Professions), Regina Doherty (MGH Institute of Health Professions), Mary Evenson (MGH Institute of Health Professions)
10:00
» Birgitta Englund (Umeå University), Johanna Morin (Umeå University), Margareta Lindberg (Umeå University)
10:20
» Saskia Buschner (Wannsee Schule e.V.)
10:40
» Angela Berndt (University of South Australia), Mandy Stanley (University of South Australia), Susan Gilbert Hunt (University of South Australia), Shelley Wright (University of South Australia)
Saturday
09:40 - 11:20
OS - 7F
Chaired By:
Sigita Mingaila
Venue
Larmor Theatre
09:40
» Emma Fingleton (National University of Ireland, Galway), Pauline Lee (St.Vincent's Nursing Home, Athlone, Co.Westmeath), Orla Dolan (Health Services Executive), Agnes Shiel (National University of Ireland, Galway)
10:00
» Jennifer Womack (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology, University of North Carolina at Chapel Hill)
10:20
» Maarit Karhula (Mikkeli University of Applied Sciences), Tuulikki Alanko (GeroCenter Foundation for Aging Research & Development), Teppo Kröger (University of Jyväskylä), Riku Nikander (University of Jyväskylä), Anna-Liisa Salminen (Kela, The Social Insurance Institution of Finland)
10:40
» Jeffrey Crabtree (Department of Occupational Therapy, School of Health & Rehabilitation Sciences, Indiana University), David Ohm (Na), Jarrod Wall (Na), Joseph Ray (Na)
Saturday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Marc Rouleau
Venue
Dillon Theatre
09:40
» Katrina Bannigan (Plymouth University), Joanne Inman (Lancashire Care NHS Foundation Trust/ Plymouth University), Jane Cronin-Davis (York St John University)
10:00
» Ingrid Bacon (Brunel University London), Elizabeth Mckay (Brunel University London), Frances Reynolds (Brunel University London), Anne McIntyre (Brunel University London)
10:20
10:40
» Rebecca Cahill (University of Limerick), Judi Pettigrew (Department of Clinical Therapies, University of Limerick)
Saturday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Mathilda Bjork
Venue
O' hEocha Theatre
09:40
» maya huber (Te), Rotem Fishman (Tel Aviv University), Aya Hasdai (eshnav), Rinat Dagan (eshnav), Gali Cinamon (Tel Aviv University), Navah Ratzon (Tel Aviv University)
10:00
» Elizabeth Peterson (University of Illinois at Chicago, College of Applied Health Sciences, Department of Occupational Therapy), Anders Kottorp (University of Illinois at Chicago, College of Applied Health Sciences, Department of Occupational Therapy), Valerie Gruss (University of Illinois at Chicago, College of Nursing, Department of Behavioral Health Science), Mary Keehn (University of Illinois at Chicago, College of Applied Health Sciences), Annette Valenta (University of Illinois at Chicago, College of Applied Health Sciences, Department of Biomedical and Health Information Sciences), Memoona Hasnain (University of Illinois at Chicago, College of Medicine, Department of Family Medicine)
10:20
» Margo van Hartingsveldt (Research group Occupational Therapy- Participation and Environment, Amsterdam, University of Applied Sciences, The Netherlands), Liesbeth De Vries (University Medical Centre Groningen, Centre for Rehabilitation Beatrixoord, Haren, The Netherlands), Helga Haberfehlner (Research group Occupational Therapy- Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health practice, Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands)
10:40
» Steve Park (Pacific University), Lindy Clemson (University of Sydney), Anita Bundy (University of Sydney)
Saturday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Silvia Martins
Venue
Fottrell Theatre
09:40
» Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus), Jeffrey Crabtree (Department of Occupational Therapy, School of Health & Rehabilitation Sciences, Indiana University), Keli Mu (Department of Occupational Therapy, School of Pharmacy & Health Professions, Creighton University), Joe Wells (Sohm America Integrations (S.A.I.) Group)
10:00
» Angela Hook (University of Salford), Sarah Bodell (University of Salford), Susan Burwash (Eastern Washington University), Merrolee Penman (The University of Sydney), Karen Jacobs (Boston University), Anita Hamilton (School of Health and Sports Sciences, University of the Sunshine Coast)
10:20
» Saara Bhanji (Western University), Rachelle Shepley (Western University), Andreja Modor (Western University), Andrew Bertrim (Western University), Elizabeth Anne Kinsella (Western University)
10:40
» Caroline Hills (School of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Tracy Levett-Jones (School of Nursing and Midwifery, The University of Newcastle, Newcastle, Callaghan, NSW), Helen Warren-Forward (School of Health Sciences, The University of Newcastle, Newcastle, Callaghan, NSW), Samuel Lapkin (Faculty of Health, University of Technology Sydney, Sydney, NSW)
Saturday
09:40 - 11:00
Chaired By:
Aoife O'Malley
Venue
O' Tnúthail Theatre
09:40
» Ksenija Stasiulienė (Lithuania University of Health Sciences), Sigitas Mingaila (Lithuania)
10:00
10:20
» Nikolina Janekovic (Dječji vrtić Cvrčak, Omladinska 14, 51550 Mali Lošinj, Croatia), Andrea Matković (Croatian association of occupational therapists, Radićeva 60, Zagreb), Ivana Medić (Special Special Hospital for Children with Neurodevelopmental and Motoric Disorders, Goljak), Sasa Radic (Croatian association of occupational therapists)
10:40
» Joanne Fallon (Enable Ireland Galway), Shelly Lane (School of Health Sciences, The University of Newcastle, Newcastle, Callaghan, NSW), Henry Carretta (Florida State University, School of Medicine), Helen Lynch (University College Cork)
Saturday
09:40 - 11:00
Symposium
7H
Venue
McMunn Theatre
09:40
» Eric Asaba (Associate Professor/Docent, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy), Gunilla Eriksson (Researcher, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy), Lisa Bergmark (Doctoral Student, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy), Annika Öst-Nilsson (Doctoral Student, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy), Therese Hellman (Researcher, Karolinska Institutet, Institute of Environmental Medicine, Unit of Intervention and Implementation Science)
Saturday
09:40 - 11:00
Workshop
7J
Venue
AC202
09:40
» Fenna van Nes (Research Group Occupational Therapy, ACHIEVE, Centre of Applied Research, Faculty of Health, Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, the Netherlands.), Marye Kelting (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, The Netherlands), Anke Heijsman (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam)
Saturday
09:40 - 11:00
Workshop
7I
Venue
AC201
09:40
» Nichola Williamson (School of Health and Human Sciences, University of Essex, Wivenhoe Park, Colchester, Essex, England.), Wendy Bryant (School of Health and Human Sciences, University of Essex, Wivenhoe Park, Colchester, Essex, England.)
Saturday
09:40 - 11:00
Workshop
7L
Venue
AC204
09:40
» Claire Kearns (HSE Cavan Monaghan Mental Health Service, Cavan General Hospital, Cavan, Ireland and Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway.), Agnes Shiel (Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,)
Saturday
09:40 - 11:00
Workshop
7Q
Venue
AC215
09:40
» Marion Ammeraal (GGZ inGeest mental health organization, Amsterdam, the Netherlands. m.ammeraal@ggzingeest.nl), Juul Koene (Hogeschool Leiden, Leiden, the Netherlands, koene.j@hsleiden.nl)
Saturday
09:40 - 11:00
Workshop
7S
Venue
AC216
09:40
» Cecilie Kruger (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Lisebet Skarpaas (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Grete Jamissen (Section for Multimedia, Oslo and Akershus University College), Vigdis Holmberg (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Anne-lise Tora Berit Nilsen (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), Elin Jøranlid Pedersen (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo)
Saturday
09:40 - 11:00
Workshop
7K
Venue
AC203
09:40
» Clare Hocking (Auckland University of Technology)
Saturday
09:40 - 11:00
Workshop
7P
Venue
Tyndall Theatre
09:40
» Hetty Fransen (University of Tunis El Manar), Inés Viana (Department of Health Sciences, Faculty of Health Sciences, University of A Coruña, La Coruna,), Sarah Kantartzis (Queen Margaret University), Nick Pollard (Sheffield Hallam University)
Saturday
09:40 - 11:00
Workshop
7R
Venue
AC214
09:40
Saturday
09:40 - 11:00
Workshop
7T
Venue
Dunican Theatre
09:40
» Ton Satink (HAN University of Applied Sciences), Ursula Costa (Department of Occupational Therapy, University of Applied Health Sciences Tyrol), Debbie Kramer-Roy (Brunel University London), Kee Hean Lim (Brunel University London), Pier Paolo Pasqualoni (University of Applied Health Sciences Tyrol), Daniela Senn (University of Applied Sciences ZHAW Winterthur Switzerland), Dominique Van de Velde (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program), Patricia De Vriendt (Artevelde University College)
Saturday
11:00 - 11:30
Coffee - 11:00 - 11:30
Venue
Concourse
Saturday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Helen Cornelissen
Venue
AC213
11:30
» Lone Decker (Department of Physiotherapy and Occupational Therapy, Metropolitan University College, Copenhagen, Denmark), Conny Träger (The Mood Disorder Clinic, Psychiatric Centre Copenhagen. University of Copenhagen, Denmark), Eva Ejlersen Wæhrens (The parker Institute, Copenhagen University Hospital, Frederiksberg, Denmark. Institute of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Denmark), Maj Vinberg (The Mood Disorder Clinic, Psychiartric Centre Copenhagen, University of Copenhagen, Denmark)
11:50
» Maria Fouad (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), Tore Bonsaksen (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), Lisebet Skarpaas (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), Hege Nordli (Fontenehuset i Oslo), Orsi Fekete (Fontenehuset i Oslo), Torhild Stimo (Clubhouse Norway)
12:10
» Claire Kearns (HSE Cavan Monaghan Mental Health Service, Cavan General Hospital, Cavan, Ireland and Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway.), Agnes Shiel (Discipline of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,)
12:30
» Kieran Lewis (Unilink Service, Trinity College Dublin), Clodagh Nolan (Trinity College Dublin), Elizabeth McKay (Brunel University London)
Saturday
11:30 - 12:50
OS - 8B
Chaired By:
Deirdre Connolly
Venue
O' Flaherty Theatre
11:30
» Maria Maratos (University of British Columbia), Linh Huynh (University of British Columbia), Julia Tan (University of British Columbia), Jordon Lui (University of British Columbia), Tal Jarus (Occupational Science and Occupational Therapy, University of British Columbia)
11:50
» Eric Asaba (Associate Professor/Docent, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy), Erika Johansson (Postdoc & Lecturer, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy), Ann-Helen Patomella (Senior Lecturer, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy), Anders Kottorp (Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden and University of Illinois at Chicago, Chicago, United States), Susanne Guidetti (Senior Lecturer, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy), Kerstin Tham (Professor, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy & Vice Chancellor, Malmö University)
12:10
» Martha Gustavsson (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society,Division of Occupational Therapy, Karolinska Institutet,), Charlotte Ytterberg (Karolinska Institutet), Kerstin Tham (Karolinska Institutet), Mille Nabsen Marwaa (Health Sciences Research Center, Odense, Denmark, University College Lillebaelt,), Susanne Guidetti (PhD., Department of Neurobiology, Care Sciences and Society,Division of Occupational Therapy, Karolinska Institutet,)
12:30
Saturday
11:30 - 13:10
Chaired By:
Abiola de Mojeed
Venue
Anderson Theatre
11:30
» Joshua Selvadurai (Yooralla), Manigandan Chockalingam (National University of Ireland, Galway)
11:50
» Georg Gappmayer (University of Applied Sciences Wiener Neustadt)
12:10
» Simone Coetzee (University of Essex), Elizabeth McKay (Brunel University London), Wendy Bryant (School of Health and Human Sciences, University of Essex, Colchester, Essex), Lindsey Nicholls (Brunel University London)
12:30
» Patricia De Vriendt (Artevelde University College), Elise Cornelis (Artevelde University College), Ruben Vanbosseghem (Artevelde University College), valerie desmet (Artevelde University College), Lien Van Malderen (Vrije), Ellen Gorus (Vrije Universiteit Brussel), Dominique Van de Velde (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program)
Saturday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Pauline Burke
Venue
Kirwan Theatre
11:30
» Beate Krieger (Institute of Occupational Therapy, School of Health Professions, Zurich University of Applied Sciences, 8401 Winterthur, Technikumsstrasse 71), Cécile Küng (Zurich University of Applied Sciences)
11:50
» José Manuel Pérez-Mármol (Department of Physiotherapy, Faculty of Health Sciences, University of Granada (Granada)), Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus)
12:10
» Nancy Krusen (Pacific University)
12:30
» Orit Lahav (Ono Academic College), Clodagh Nolan (Trinity College Dublin), Noomi Katz (Ono Academic College)
Saturday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Patricia McClure
Venue
Larmor Theatre
11:30
» Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus)
11:50
» Deborah Dougherty (School of Health and Natural Sciences, Occupational Therapy Program, Mercy College), George Tomlin (University of Puget Sound, School of OT)
12:10
» Mandy Sainty (College of Occupational Therapists)
12:30
» George Tomlin (University of Puget Sound, School of OT), Bernhard Borgetto (HAWK University of Applied Sciences and Arts), Yvonne Swinth (University of Puget Sound, School of OT), Tess Ryan (University of Puget Sound, School of OT), Kathryn Gedrimas (University of Puget Sound, School of OT), Marge Luthman (Children's Therapy Center, Tacoma, WA)
Saturday
11:30 - 13:10
Chaired By:
Lisette Rodenburg
Venue
O' hEocha Theatre
11:30
» Alice Moore (University College Cork), Helen Lynch (University College Cork)
11:50
» Francesco Romagnoli (360º Rehabilitation, Parma, Italy - Ergoterapia Kayar, Giubiasco, Switzerland), Isabella Prina (Infantry Neuropsychiatric department, Sant'Anna Hospital, Como, Italy - Ergoterapia Kayar, Giubiasco, Switzerland)
12:10
» Beata Batorowicz (McMaster University), Aleksandra Kulis (University of Physical Education in Cracow), Urszula Chrabota (University of Physical Education in Cracow), Paweł Żychowicz (University of Physical Education in Cracow)
12:30
Saturday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Ann Johansson
Venue
Fottrell Theatre
11:30
11:50
» Karen la Cour (Department of Public Health, University of Southern Denmark), Loni Ledderer (Aarhus University, Department of Public Health), Helle Hansen (University of Southern Denmark, Department of Public Health)
12:10
» Kristina Tomra Nielsen (The Parker Institute, Copenhagen University Hospital Bispebjerg and Frederiksberg, University College of Northern Denmark, Aalborg, The Research Initiative of Activity Studies and Occupational Therapy, University of Southern Denmark, Odense, Denmark.), Eva Wæhrens (The Parker Institute, Copenhagen University Hospital Bispebjerg and Frederiksberg, The Research Initiative of Activity Studies and Occupational Therapy, University of Southern Denmark, Odense, Denmark.)
12:30
» Eva Wæhrens (The Research Initiative of Activity Studies and Occupational Therapy, Research Unit of General Practice, Department of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Denmark and 2The Parker Institute, Copenhagen University Hospital Bispebjerg & Fr), Åse Brandt (The Research Initiative of Activity Studies and Occupational Therapy, Research Unit of General Practice, Department of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Denmark), Hanne Peoples (The Research Initiative of Activity Studies and Occupational Therapy, Research Unit of General Practice, Department of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Denmark), Karen la Cour (The Research Initiative of Activity Studies and Occupational Therapy, Research Unit of General Practice, Department of Public Health, University of Southern Denmark, Odense, Denmark)
Saturday
11:30 - 12:50
Chaired By:
Saskia Buschner
Venue
O' Tnúthail Theatre
11:30
» Sabine Plaehn (Department of Social and Educational Research, Otto von Guericke University, Magdeburg)
11:50
12:10
» Lucelle van de Ven-Stevens (During project: Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Maud Graff (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Ruud Selles (Erasmus University Medical Center - Department of Rehabilitation and Department of Plastic and Reconstructive Surgery, Rotterdam, The Netherlands), Ton Schreuders (Erasmus University Medical Center - Department of Rehabilitation and Department of Plastic and Reconstructive Surgery, Rotterdam, The Netherlands), Harmen van der Linde (Radboud University Medical Centre, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands), Paul Spauwen (Radboud University Medical Centre - Department of Plastic and Reconstructive Surgery, Nijmegen, The Netherlands, and Wilhelminenspital, Vienna, Austria.), Sander Geurts (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen, The Netherlands)
12:30
» Inger Ahlstrand (Jönköping University), Ingrid Thyberg (Linköping University), Torbjörn Falkmer (Curtin University, Perth), Örjan Dahlström (Linköping University), Mathilda Björk (Linköping University)
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8G
Venue
Dillon Theatre
11:30
» Christine Bayerle (Bezirkskliniken Schwaben, Günzburg)
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8J
Venue
AC202
11:30
» Gaynor Sadlo (University of Brighton), Sarah Kantartzis (Division of Occupational Therapy and Arts), Jeanne Jackson (University College Cork), Teena Clouston (Cardiff University)
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8H
Venue
McMunn Theatre
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8I
Venue
AC201
11:30
» Mansha Mirza (University of Illinois at Chicago, College of Applied Health Sciences, Department of Occupational Therapy), Elizabeth Harrison (University of Illinois at Chicago, College of Applied Health Sciences, Department of Occupational Therapy), Hui-Ching Chang (University of Illinois at Chicago), Corrina Salo (University of Illinois at Chicago), Dina Birman (University of Miami)
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8K
Venue
AC203
11:30
» Jackie Casey (Ulster University), Rosemary Joan Gowran (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Rachael McDonald (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus)
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8L
Venue
AC204
11:30
» Gunilla Eriksson (Karolinska Instiutet), Susanne Guidetti (Karolinska Institutet), Kerstin Tham (Karolinska Institutet)
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8Q
Venue
AC215
11:30
» Staffan Josephsosn (Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,), Sissel Alsaker (Department of Occupational Therapy, Sør-Trøndelag University College), Ton Satink (HAN University of Applied Sciences)
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8R
Venue
AC214
11:30
» Christine Peters (University of Southern California), Peggy Martin (University of Minnesota), Wanda Mahoney (Midwestern University- Downer's Grove)
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8T
Venue
Dunican Theatre
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8P
Venue
Tyndall Theatre
11:30
» Debbie Kramer-Roy (Brunel University London), Tai Frater (Brunel University London), Sanam Hameed (Dow University of Health Sciences), Naureen Javed Hirani (Dow University of Health Sciences), Asma Khalid (Dow University of Health Sciences)
Saturday
11:30 - 12:50
Workshop
8D
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
11:30
» Anders Kottorp (Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden and University of Illinois at Chicago, Chicago, United States), Anna Brorsson (Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden), Annicka Hedman (Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden), Tina Helle (Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden and University College Northern Denmark, Aalborg, Denmark)
Saturday
12:50 - 13:50
Lunch - 12:50 - 13:50
Venue
An Bhialann
Saturday
13:50 - 18:30
Venue
O' Flaherty Theatre
Saturday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Valerie Flattery
Venue
AC213
13:50
14:10
» Loren Lewis (University of Cape Town), Sarah Roe (Coventry University.), Imogen Gordon (Coventry University.), Katherine Wimpenny (Coventry University.), Huget Desiron (University college of Hasselt PXL)
14:30
» Pia Hovbrandt (Lund), Kristina Orban (Lund university, Department of Health Sciences)
14:50
» Fenna van Nes (Research Group Occupational Therapy, ACHIEVE, Centre of Applied Research, Faculty of Health, Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, the Netherlands.), Tineke Abma (Medical Humanities, VU University Medical Center, Amsterdam, The Netherlands.), Hans Jonsson (Division of Occupational Therapy, Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden.), Raymond Ostelo (Department of Health Sciences, VU University, Amsterdam and at the Department of Epidemiology and Biostatistics, VU University Medical Centre, Amsterdam, The Netherlands.), Dorly Deeg (EMGO Institute for Health and Care Research, VU University Medical Centre, Amsterdam, The Netherlands.)
Saturday
13:50 - 15:10
OS - 9B
Chaired By:
Siska Vandemaele
Venue
Anderson Theatre
13:50
» Margriet Pol (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Fenna van Nes (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Margo van Hartingsveldt (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, The Netherlands), Bianca Buurman (Department of Internal Medicine, Geriatric Section, Academic Medical Center, University of Amsterdam, The Netherlands), Sophia De Rooij (3Department of Internal Medicine, Geriatric Section, Academic Medical Center, University of Amsterdam and The University Medical Center Groningen (UMCG), The Netherlands), Ben Kröse (Research group Digital life, Amsterdam, University of Applied Sciences, The Netherlands)
14:10
» Anna Marie Lassen (University College of Northen Denmark), Jette Bangshaab (Department of Research and Development, University College of Northern Denmark)
14:30
14:50
» Evelyne Durocher (Western University), Elizabeth Anne Kinsella (Western University), Shanon Phelan (University of Alberta), Lisa Mccorquodale (Fanshawe College)
Saturday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Brigitte Loder-Fink
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
13:50
» Elín Ebba Ásmundsdóttir (University of Akureyri)
14:10
14:30
14:50
» Priscilla Ennals (Latrobe University), Tracy Fortune (Occupational Therapy, School of Allied Health, La Trobe University), Kate D'Cruz (Occupational Therapy, School of Allied Health, La Trobe University)
Saturday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Sabine Dielacher
Venue
Tyndall Theatre
13:50
» Michael Lee (University of British Columbia), Mineko Wada (University of British Columbia), Melinda Suto (University of British Columbia), Kathleen Lane (University of British Columbia), Tal Jarus (University of British Columbia)
14:10
» Suzanne Johanson (Department of Health Sciences, Work and Mental Health, Medical Faculty, Lund University, P.O. Box 157, SE 221 00 Lund), Ulrika Bejerholm (Department of Health Sciences, Work and Mental Health, Medical Faculty, Lund University)
14:30
» Petra Wagman (Jönköping University), Carita Håkansson (Lund University), Katarina Hedin (Department of Research and Development, Region Kronoberg), A Birgitta Gunnarsson (Department of Research and Development, Region Kronoberg)
14:50
» Mary Birken (Plymouth University), Mary Morley (South West London & ST George's Mental Health NHS Trust), Sue Parkinson (Freelance)
Saturday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Jackie Fox
Venue
Larmor Theatre
13:50
14:10
» Lily Owens (Brunel University London), Priscilla Harries (Brunel University London), Sanjay Sharma (Brunel University London), Alison Blank (Brunel University London)
14:30
» Laura Bulk (University of British Columbia), Adam Easterbrook (University of British Columbia), Tal Jarus (Occupational Science and Occupational Therapy, University of British Columbia), Jennifer Gagnon (University of British Columbia)
14:50
» Mona Dür (IMC University of Applied Health Sciences Krems, Department Health Sciences, Division of Occupational Therapy and Medical University of Vienna, Department of Pediatrics and Adolescent Medicine, Division of Neonatology, Pediatric Intensive Care and Neurope), Victoria Brueckner (Medical University of Vienna, Department of Pediatrics and Adolescent Medicine, Division of Neonatology, Pediatric Intensive Care and Neuropediatrics), Barbara Mattner (Wilhelminenspital, Department of Pediatrics and Adolescent Medicine, Division of Neonatology, Vienna), Katrin Kugler (SpielStudio, Occupational Therapy Practice, Vienna), Angelika Berger (Medical University of Vienna, Department of Pediatrics and Adolescent Medicine, Division of Neonatology, Pediatric Intensive Care and Neuropediatrics)
Saturday
13:50 - 15:30
Chaired By:
Soemitro Poerbodipoero
Venue
Dillon Theatre
13:50
» Verena Langlotz Kondzic (Zurich University of Applied Science), Christiane Mentrup (Zurich University of Applied Science), Oidov Vaanchig (Boardmember Mongolian Occupational Therapy Association), Erdenetsetseg Myagmar (Boardmember Mongolian Occupational Therapy Association)
14:10
» Sharon Leahy (Natio), Alozious Bataringaya (Kisiizi Hospital)
14:30
» Patricia De Vriendt (Artevelde University College), Elise Cornelis (Artevelde University College), Ruben Vanbosseghem (Artevelde University College), valerie desmet (Artevelde University College), Dirk De Meester (WZC Leiehome), Anja Baeyens (WZC Leiehome), Valerie Van Houcke (WZC Leiehome), Laurine Peeters (WZC Leiehome), Mirko Petrovic (Ugent)
14:50
» Michal Avrech Bar (Tel Aviv University), Susan Forwell (University of British Columbia), Catherine Backman (University of British Columbia)
Saturday
13:50 - 15:30
Chaired By:
Pierre-Yves Therriault
Venue
McMunn Theatre
13:50
» Jens Schneider (Doctoral College of Life, Health and Physical Sciences, School of Health Sciences, University of Brighton), Fenna van Nes (European Master of Science in Occupational Therapy, Amsterdam School of Health Professions, Hogeschool van Amsterdam)
14:10
» INMACULADA ZANGO MARTIN (Jönköping University), Anita Björklund (Jönköping University)
14:30
» Inger Jansson (Jönköping)
14:50
» Orit Bart (Tel Aviv University), Michal Avrech Bar (Tel Aviv University), Shereen Shereen Jlole Majadla (Kupat Holim Clalit)
Saturday
13:50 - 15:10
Chaired By:
Maria Prellwitz
Venue
Fottrell Theatre
13:50
» Heidrun Becker (Zurich University of Applied Sciences), Ursula Meidert (Zurich University of Applied Sciences), Silke Neumann (Zurich University of Applied Science)
14:10
» Therese Hellman (Karolinska Institutet, Institute of environmental medicine,Unit of intervention and implementation science), Irene Jensen (Karolinska Institutet), Gunnar Bergström (Karolinska Institutet), Elisabeth Björk Brämberg (Karolinska Institutet)
14:30
» Lisa Ekstam (Lund university, Department of Health Sciences), Agneta Malmgren Fänge (Lund university, Department of Health Sciences), Gunilla Carlsson (Lund university, Department of Health Sciences)
14:50
» Simone Coetzee (School of Health and Human Sciences, University of Essex, Colchester, Essex), Elizabeth McKay (Brunel University London), Wendy Bryant (School of Health and Human Sciences, University of Essex, Colchester, Essex), Lindsey Nicholls (Brunel University London)
Saturday
13:50 - 15:10
Chaired By:
TBC
Venue
O' Tnúthail Theatre
13:50
» Susan Burwash (Eastern Washington University), Shannon Brawley (Eastern Washington University), Katherine Jucker (Eastern Washington University), Christina Lambert (Eastern Washington University), Rebecca Lauritzen (Eastern Washington University)
14:10
» Miranda Cunningham (Plymouth University), Clare Pettinger (Plymouth University), Julie Parsons (Plymouth University), Carole Sutton (Plymouth University), Andrew Whiteford (Plymouth University), Richard Ayres (Plymouth University), Gia D'aprano (Plymouth University), Lyndsey Withers (Salvation Army), Gayle Letherby (Plymouth University)
14:30
» Sarah Kantartzis (Queen Margaret University)
14:50
Saturday
13:50 - 15:10
Chaired By:
TBC
Venue
Kirwan Theatre
13:50
» Evelyne Durocher (Wester), Elizabeth Anne Kinsella (University of Western Ontario), Carolyn Ells (McMaster University), Matthew Hunt (McMaster University)
14:10
» Sonja Gústafsdóttir (University of Akureyri), Kristjana Fenger (University of Akureyri), Sigríður Halldórsdóttir (University of Akureyri), Þóroddur Bjarnason (University of Akureyri)
14:30
» Pauline Boland (University of Otago, Wellington, New Zealand / University of Limerick, Rep of Ireland), William Levack (University of Otago, Wellington, New Zealand), Meredith Perry (University of Otago, Wellington, New Zealand), Fi Graham (University of Otago, Wellington, New Zealand)
14:50
» Caroline Fischl (Umeå University), Ingeborg Nilsson (Umeå University), Eric Asaba (Associate Professor/Docent, Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Division of Occupational Therapy)
Saturday
13:50 - 15:10
Workshop
9S
Venue
Dunican Theatre
13:50
» Mairead Cahill (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Alison Warren (Plymouth University), Fiona Fraser (Plymouth University)
Saturday
13:50 - 15:10
Workshop
9R
Venue
AC216
13:50
» Mary-Rose Mulry (National University of Ireland, Galway), Sharon Richardson (Health Services Executive)
Saturday
13:50 - 15:10
Workshop
9H
Venue
AC201
13:50
» Bea van Bodegom (HAN University of Applied Sciences), Siska Vandemaele (Howest), Ton Satink (HAN), Kim Dujardin (Howest)
Saturday
13:50 - 15:10
Workshop
9J
Venue
AC203
13:50
» Pamela Roberts (Cedars-Sinai Health System), Neil Harvison (American Occupational Therapy Association)
Saturday
13:50 - 15:10
Workshop
9K
Venue
AC204
13:50
» Donna Costa (Touro University Nevada), Yvonne Randall (Touro University Nevada)
Saturday
13:50 - 15:10
Workshop
9P
Venue
AC215
13:50
» Franziska Heigl (Inselspital, University Hospital Berne), Barbara Aegler (Praxis für Handrehabilitation und Ergotherapie GmbH Zürich), Fay Zischeck (Praxis für Handrehabilitation und Ergotherapie GmbH Zürich)
Saturday
13:50 - 15:10
Workshop
9Q
Venue
AC214
13:50
» Andrea Hasselbusch (Bournemouth University), Cornelie Zillhardt (Department of Occupational Therapy, Zuyd Hogeschool), Roswitha Hoerder (Bildungshaus Ulmer Spatz Grundschule), Vera Kaelin (ZHAW Zurich University of Applied Sciences)
Saturday
13:50 - 15:10
Workshop
9I
Venue
AC202
13:50
» Mark Morgan-Brown (HSE), Joan Brangan (Trinity College Dublin), Claire Kearns (HSE)
Saturday
14:00 - 18:00
Venue
AM108
Saturday
15:10 - 16:10
Venue
Concourse
» Valerie Flattery (Galway University Hospitals, Saolta University Healthcare Group), Sandra Burke (Galway University Hospitals, Saolta University Healthcare Group), Aileen Collins (Department of Clinical Therapies, University of Limerick)
» Petra Wagman (Jönköping University), Maria Nordin (Umeå University), Lars Alfredsson (Karolinska Institutet), Peter Westerholm (Uppsala University), Eleonor Fransson (Jönköping University)
» Christine Bayerle (Bezirkskliniken Schwaben, Günzburg)
» Jacklyn O'Boyle (Carpentaria Disability Services), Bea Staley (Carpentaria Disability Services)
» Ratna Anand (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Tore Bonsaksen (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Anne Lund (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Brian Ellingham (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College), Unni Sveen (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo and Akershus University College)
» Dianna Lunsford (Gannon University), Patricia Meyers (American International College), Kimberly Kenward (Grand Valley State University), Allison Sullivan (American International College)
» Stijn De Baets (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program), Marieke Vanhalst (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program), Marieke Coussens (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program), Lies Rombaut (Ghent University), Fransiska Malfait (Ghent University), Geert Van Hove (Ghent University), Patrick Calders (Ghent University), Guy Vanderstraeten (Ghent University), Dominique Van de Velde (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program)
» Tore Bonsaksen (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Oslo), Mari N. Eirum (Lovisenberg Diakonale Hospital, Oslo), Mary V. Donohue (New York University (retired))
» Alexandra Lecours (Université du Québec à Trois-Rivières), Pierre-Yves Therriault (Université du Québec à Trois-Rivières), Anick Sauvageau (Université du Québec à Trois-Rivières)
» Mireille Gagnon-Roy (Université de Sherbrooke), Stéphanie Stocco (Université de Sherbrooke), Véronique Provencher (Université de Sherbrooke)
» Anneli Nyman (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Gunilla Isaksson (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology)
» Sian Burgess (University of Derby), rachel Humphries (University of Derby)
» Mariko Nakamura (Department of Occupational Therapy, School of Health Sciences, Sapporo Medical University), Mitsuo Nakamura (Department of Occupational Therapy, School of Health Sciences, Sapporo Medical University), Mayuko Hirota (Miyanomori Memorial Hospital)
» Orla Dolan (National University of Ireland, Galway), Martina O'Dowd (HSE)
» Katherine Towart (University of Derby), Angela Payne (University of Derby)
» Nada Savkovic (High health college of professional studies in Belgrade, study group for proffesional occupational therapist, Belgrade, Serbia)
» Mélanie Levasseur (Université de Sherbrooke), Nadine Lariviere (Université de Sherbrooke), Marie-Hélène Lévesque (Université Laval), Johanne Filiatrault (Université de Montréal), Véronique Provencher (Université de Sherbrooke), Fuschia Sirois (University of Sheffield), Manon Parisien (Centre for Research and Expertise in Social Gerontology), Nathalie Champoux (Université de Montréal), Hélène Corriveau (Université de Sherbrooke), Yves Couturier (Université de Sherbrooke)
» Susan Magasi (University of Illinois at), Marilyn Martin (Access Living), Judy Panko Reis (Access Living), Christina Papadimitriou (Northern Illinois University), Jennifer Thomas (Community Care Alliance of Illinois), Laura VanPuymbrouck (University of Illinois at Chicago), Tom Wilson (Access Living)
» siska vandemaele (Howest), Gilbert Lemmens (Ugent), Dirk Van Den Abbeele (Ugent), Dominique Van de Velde (Ghent University - Department of physiotherapy and rehabilitation sciences - Occupational Therapy Program)
» Verena C. Tatzer (University of Applied Sciences Wiener Neustadt; Institute of Palliative Care and Organisational Ethics)
» Aneta Bac (University of Physical Education in Cracow), Aleksandra Kulis (University of Physical Education in Cracow), Katarzyna Filar-Mierzwa (University of Physical Education in Cracow), Wojciech Dobrowolski (University of Physical Education in Cracow)
» Maatje Kloppers (Stellenbosch University), Juanita Bester (Stellenbosch University), Marleen De Coninck (University college Arteveldehogeschool Ghent- Catholic University of Leuven)
» Katarzyna Filar-Mierzwa (University of Physical Education in Cracow), Anna Marchewka (University of Physical Education in Cracow), Zbigniew Dąbrowski (University of Physical Education in Cracow), Aneta Bac (University of Physical Education in Cracow), Aleksandra Kulis (University of Physical Education in Cracow)
» Ann-Helen Patomella (Karolinska Institutet), Meryl Lovarini (University of Sydney), Louise Nygård (Karolinska Instiutet), Eva Lindqvist (Nestor)
» Hitomi Saito (Teikyo Heisei University), Chihiro Sasaki (Tokyo Welfare College), Kaoru Inoue (Tokyo Metropolitan University)
» Maria Almberg (Mobility Center in Gothenburg), Helena Selander (Department of Clinical Neuroscience and Rehabilitation, Sahlgrenska Academy, University of Gothenburg, Sweden,)
» Mary-Rose Mulry (School of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Agnes Shiel (School of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Pauline Meskell (National University of Ireland, Galway), Joan Manuel Moreno (Universitat Politècnica de Catalunya), Joan Cabestany (Universitat Politècnica de Catalunya), Albert Sama (Universitat Politècnica de Catalunya), Carlos Perez (Universitat Politècnica de Catalunya), Andreu Catala (Universitat Politècnica de Catalunya), Montse Nunez (Hospital Clínic Universitari), Esther Nunez (Hospital Clínic Universitari), Alessia Federici (Santa Lucia Foundation, Rome), Roberta Annicchiarico (Santa Lucia Foundation, Rome), Francesca Cesaroni (COOSS Marche Onlus – Department of Research and Training – Ancona (IT)), Gearoid O'Laighin (National University of Ireland, Galway), Leo Quinlan (National University of Ireland, Galway)
» Jenni Riekkola Carabante (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Stina Rutberg (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Margareta Lilja (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology), Gunilla Isaksson (Division of Health and Rehabilitation, Department of Health Sciences, Luleå University of Technology)
» Ludwig Schmid (Bern University of Applied Sciences, Departement of Health, Discipline of Physiotherapy, Bern, Switzerland), Andrea Glaessel (Research and Development in Occupational Therapy, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland), Corina Schuster-Amft (Research Departement, Reha Rheinfelden, Rheinfelden, Switzerland & Institute for Rehabilitation and Performance Technology, Bern University of Applied Sciences, Burgdorf, Switzerland)
» Barkın KÖSE (Hacettepe University), Sedef Şahin (Hacettepe University), Zeynep Bahadır Ağce (Hacettepe University), Orkun Tahir Aran (Hacettepe University), Hülya Kayıhan (Hacettepe University)
» Kristjana Fenger (University of Akureyri)
» Mirja Karhinen (Occupational therapist, Helsinki University Hospital, Mood Disorder Psychiatry Division, Espoo, Finland), Inger Tulander (Occupational therapist, Helsinki University Hospital, Mood Disorder Psychiatry Division, Espoo, Finland), Paula Kuivasmäki (Occupational therapist, Helsinki University Hospital, Mood Disorder Psychiatry Division, Vantaa, Finland)
» Lucia Ramsey (Ulster University), Iseult Wilson (Ulster University), Joseph McVeigh (Ulster University), John Winder (Ulster University)
» Sumie Yamada (kyoto University), Sayaka Tobita (kyoto University), Yuki Shinagawa (kyoto University), Haruka Kumoi (kyoto University), Hroki Senda (Satochikai clinic), Junko Ishikawa (kyoto University), Hiroshi Yamane (Society of Human and Occupation・Life)
» Riitta Forss (Etelä- Savo Hospital District,Unit of Primary Care), Anne Loponen (Etelä- Savo Hospital District,Unit of Primary Care)
» Bodil Winther Hansen (Occupational Therapy Programme, Metropolitan University College, Sigurdsgade 26, Copenhagen, Denmark, bwha@phmetropol.dk), Helle Andrea Pedersen (Psychiatry South, Psychiatry Region Zealand, Centerterapien, Færgegaardsvej 15, Vordingborg,)
» Claudia Galli (Institute of Occupational Therapy, Zurich University of Applied Sciences ZHAW, Winterthur), Mette Andresen (Department of Occupational Therapy, University College Zealand, Naestved), Lee Price (Department of Occupational Therapy, School of Health Professions, University of Brighton, Eastbourne), Fenna van Nes (Research Group Occupational Therapy, ACHIEVE, Centre of Applied Research, Faculty of Health, Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, the Netherlands.)
» Nicolas Kuhne (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Catherine Piguet (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Maria Grazia Bedin (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Marion Droz Mendelzweig (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland)
» Sabine Hendriks (University of Applied Sciences Zuerich ZHAW Winterthur), Maren Kneisner (Universtiy of Applied Sciences Zuerich ZHAW, Winterthur)
» Åsa-Sara Sernheim (Sweden Rett Center, Linköping University), Märith Bergström-isacsson (Sweden Rett Center)
» Solrun Oladottir (Faculty of Occupational therapy school of Health Sciences, University of Akureyri), Gudrun Palmadottir (University of Akureyri)
» Sarah Governey (Temple Street Children's University Hospital), Alison Sweeney (Temple Street Children's University Hospital)
» Fenna van Nes (Research Group Occupational Therapy, ACHIEVE, Centre of Applied Research, Faculty of Health, Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, the Netherlands.), Marye Kelting (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, The Netherlands), Anke Heijsman (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam), Caroline Rijkers (Amsterdam University of Applied Sciences), Margo van Hartingsveldt (Research group Occupational Therapy - Participation and Environment, Amsterdam Centre for Innovative Health Practice (ACHIEVE), Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam)
» Renske Janssen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Edith Cup (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Ton Satink (HAN University of Applied Sciences, Research Group Neurorehabilitation), Tanya Packer (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Jos IJspeert (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Nens Van Alfen (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Neurology, Nijmegen), Jan Groothuis (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen)
» Katie Polo (Midwestern University), Gail Gamble (Northwestern University)
» Mary Tinnelly (Health Services Executive), Lynn Toole (Trinity College Dublin), Sinead Crowe (Health Service Executive), Tadhg Stapleton (Trinity College Dublin)
» Kazumi Nakagawa (Department of Occupational Therapy, School of Health Sciences, Tokyo University of Technology), Hiroe Kondo (Sompo Japan Nipponkoa Healthcare Services)
» Line Lindahl-Jacobsen (Institute of Public Health, University of Southern Denmark), Dorte Gilsaa Hansen (Institute of Public Health, University of Southern Denmark), Karen la Cour (Institute of Public Health, University of Southern Denmark), Jens Soendergaard (Institute of Public Health, University of Southern Denmark)
» Elise Cornelis (Artevelde University College), Ruben Vanbosseghem (Artevelde University College), valerie desmet (Artevelde University College), Lien Van Malderen (Vrije Universiteit Brussel), Ellen Gorus (Vrije Universiteit Brussel), Dominique Van de Velde (Artevelde University College), Patricia De Vriendt (Artevelde University College)
» Ieva Jēkabsone (Riga Stradins University), Lolita Cibule (Riga), Toms Bērants (The Park of Special Aids), Sabīne Mikulāne (Riga Stradins University)
» Inta Taranrød (Department of Occupational therapy, Physiotherapy and Radiography, Faculty of Health and Social Sciences, Bergen University College, Norway), Inger Solheim (Bergen University College)
» Sigitas Mingaila (Lithuanian University Of Health Sciences), Viktorija Tarasenko (Lithuanian University Of Health Sciences)
» Jessica Garrido Pedrosa (Escola Universitaria d'Infermeria i Terapia Ocupacional, Universitat Autónoma de Barcelona, Bellaterra), Isabel Sala Matavera (Universitat de Vic- Universitat Central de Catalunya), Nuria Obradors Aranda (Universitat de Vic- Universitat Central de Catalunya)
» Josef Adam (Zurich University of Applied Sciences (ZHAW) Winterthur, Switzerland), Dietlinde Arbenz (Zurich University of Applied Sciences (ZHAW) Winterthur)
» Suzie Willis (Central and Northwest London NHS Foundation Trust)
» Rachel Hayden (Oxford Brookes University,Buckinghamshire Healthcare NHS Trust), Farzaneh Yazdani (Oxf)
» Johanne Filiatrault (Université de Montréal), Manon Parisien (Integrated Health and Social Services University Network for West-Central Montreal), Sophie Laforest (Université de Montréal), Agathe Lorthios-Guilledroit (Research Centre, Montreal Geriatric University Institute)
» Els Knippenberg (PXL University College), Annemie Spooren (Department of Healthcare, School of Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium)
» Beatriz Félix (Centro de Atención Integral para personas con discapacidad física, Gijón), Maria Victoria Fernandez (Centro de día ACD, servicio de rehabilitación neurológica, Lugones), Trinidad Pérez (Facultad Padre Osso, Oviedo University, Oviedo), Maria Isabel Fernandez (Facultad Padre Osso, Oviedo University, Oviedo), Juliana Perez (Facultad Padre Osso, Oviedo University, Oviedo)
» Sarah Ronayne (Occupational Therapy Department, Mayo University Hospital), Olivia Tierney-Wilson (Occupational Therapy Department, Sacred Heart Hosiptal, Mayo), Sinead Duddy (Occupational Therapy Department, Merlin Park Hospital, Galway), Sile Sheridan (Physiotherapy Department, Sacred Heart Hospital, Mayo)
» Arianna Sessa (Centro Paolo VI ONLUS - Casalnoceto (AL)), Fabiana Quadrelli (Centro Paolo VI ONLUS - Casalnoceto (AL)), Gianluigi De Agostini (Centro Paolo VI ONLUS - Casalnoceto (AL)), Emmanuelle Rossini (SUPSI)
» Leeanne Black (National University of Ireland, Galway), Claire Moroney (National University of Ireland, Galway), Lorcan Russell (National University of Ireland, Galway), Hazel Killeen (Supervisor) (National University of Ireland, Galway)
» Daniel Marinho Cezar da Cruz (Federal University of São Carlos (UFSCar)), Debora Paulisso (Federal University of São Carlos (UFSCar)), Ana Allegretti (University of Texas Health Science Center), Richard Schein (University of Pittsburgh), Mark Schmeler (University of Pittsburgh)
» Ivana Slavi (University of Applied Health Sciences Zagreb), Andreja Bartolac (University of Applied Health Sciences Zagreb)
Saturday
16:10 - 17:30
Chaired By:
Orla Brady
Venue
AC213
16:10
» Sedef Şahin (Hacettepe University), Meral Huri (Hacettepe University), Semin Akel (Hacettepe University)
16:30
» Beatriz Matesanz García (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain), Mª Asunción García Pérez (Departamento de Pediatría. Hospital Universitario Fundación Alcorcón. Madrid), Miguel Brea Rivero (Universidad Rey Juan Carlos. Madrid.), Iris Dimbwadyo Terrer (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain), Miguel Gómez Martínez (Occupational Thinks Research Group. Centro Superior de Estudios Universitarios La Salle (UAM), La Salle Campus Madrid, Spain)
16:50
» Ann-Marie Öhrvall (Karolinska Institutet, Department of Neurobiology, Care Sciences and Society Division of Occupational Therapy, Stockholm, Sweden), Lena Bergqvist (University of Gothenburg, Institution of Neuroscience and Physiology, Sahlgrenska Academy, Gothenburg, Sweden.), Caisa Hofgren (University of Gothenburg, Institution of Neuroscience and Physiology, Sahlgrenska Academy, Gothenburg, Sweden.), Marie Peny-Dahlstrand (University of Gothenburg, Institution of Neuroscience and Physiology, Sahlgrenska Academy, Gothenburg, Sweden.)
17:10
» Marika Persson (Regional Rehabilitation Centre, Queen Silvia's Children's Centre, Gothenburg), Gunnel Janeslätt (Department of Public Health and Caring Sciences, Disability and Habilitation, Uppsala University), Marie Peny-Dahlstrand (Department of Health and Rehabilitation /Occupational Therapy, at the Institute of Neuroscience and Physiology, the Sahlgrenska Academy at the University of Gothenburg)
Saturday
16:10 - 17:30
Chaired By:
Sarah Roe
Venue
Anderson Theatre
16:10
» Lisa Bergmark (Karolinska Institutet), Gunilla Eriksson (Karolinska Institutet), Susanne Guidetti (Karolinska Institutet), Eric Asaba (Docent, PhD., Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet,)
16:30
» Sabine Plaehn (Department of Social and Educational Research, Otto von Guericke University, Magdeburg)
16:50
» Karen Wilson (York St John University), Jane Cronin-Davis (York St John University)
17:10
» Kristine Haertl (St. Catherine University, Minnesota- USA), Adrienne Ero-phillips (St. Catherine University, Minnesota- USA)
Saturday
16:10 - 17:30
Chaired By:
Karin Lilienberg
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
16:10
» Caroline Hills (School of Occupational Therapy, National University of Ireland, Galway, University Road, Galway,), Tracy Levett-Jones (School of Nursing and Midwifery, The University of Newcastle, Newcastle, Callaghan, NSW), Helen Warren-Forward (School of Health Sciences, The University of Newcastle, Newcastle, Callaghan, NSW), Samuel Lapkin (Faculty of Health, University of Technology Sydney, Sydney, NSW)
16:30
» Angela Berndt (University of South Australia), Susan Gilbert Hunt (University of South Australia), Sarah Jordans (Aged Care Assessment Program (ACAP) Reform Unit Office for the Ageing), Kristina Wood (Aged Care Assessment Program (ACAP) Reform Unit Office for the Ageing)
16:50
» Sílvia Martins (Escola Superior de Saúde do Alcoitão)
17:10
» Ingebjørg Børsheim (1Department of Occupational therapy, Physiotherapy and Radiography, Faculty of Health and Social Sciences, Bergen University College, Bergen, Norway), Tobba Sudmann (Department of social education and social work, Faculty of Health and Social Sciences, Bergen University College, Bergen, Norway)
Saturday
16:10 - 17:30
OS - 10D
Chaired By:
Helen Lynch
Venue
Kirwan Theatre
16:10
» Claire Craig (Lab4Living, Sheffield Hallam University), Paul Chamberlain (Lab4Living, Sheffield Hallam University)
16:30
» Rita Stallecker (Department of Health Sciences, IMC Fachhochschule Krems; Masterthesis Department Technik, FH Campus Wien, Master Health Assisting Engineering), Barbara Prazak-Aram (AIT Austrian Institute of Technology), Doris Kraupa (Klinikum Malcherhof, Baden)
16:50
17:10
» Åse Brandt (The National Board of Social Services, Odense, Denmark, and The Department of Public Health, University of Southern Denmark)
Saturday
16:10 - 17:30
Chaired By:
TBC
Venue
Larmor Theatre
16:10
» Heidrun Becker (Zurich University of Applied Science), Silke Neumann (Zurich University of Applied Science), Ursula Meidert (Zurich University of Applied Science)
16:30
» Joanne Inman (Lancashire Care NHS Foundation Trust/ Plymouth University), Katrina Bannigan (Plymouth University), Jane Cronin-Davis (York St John University)
16:50
» Sylvie Meyer (Department of Occupational Therapy, School of Social Work and Health Sciences, University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland - HES-SO), Sylvie Johner-kobi (School of Social Work, University of Applied Sciences - ZHAW), Anna-maria Riedi (School of Social Work, University of Applied Sciences - ZHAW), Susanne Nef (School of Social Work, University of Applied Sciences - ZHAW), Verena Biehl (School of Health profession, University of Applied Sciences - ZHAW), Julie Page (School of Health profession, University of Applied Sciences - ZHAW), Alireza Darvishy (School of Engineering, University of Applied Sciences - ZHAW), Stephan Roth (School of Engineering, University of Applied Sciences - ZHAW), Eylem Copur (School of Management and Law, University of Applied Sciences – ZHAW)
17:10
» Bethan Collins (Bournemouth University), Joan Brangan (Trinity College Dublin)
Saturday
16:10 - 17:30
Chaired By:
Prof Chris Mayers
Venue
Dillon Theatre
16:10
» Bríd Dunne (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Judi Pettigrew (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Katie Robinson (Department of Clinical Therapies, University of Limerick)
16:30
» Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus), Tore Bonsaksen (Occupational Therapy Programme, Faculty of Health Sciences, Oslo University College), Kenneth Fong (Department of Rehabilitation Sciences, The Hong Kong Polytechnic University)
16:50
» Stephanie Moloney (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Judi Pettigrew (Department of Clinical Therapies, University of Limerick)
17:10
» kim lee (Department of Occupational Therapy University College South Denmark, Esbjerg)
Saturday
16:10 - 17:30
Chaired By:
TBC
Venue
McMunn Theatre
16:10
» Orit Bart (Tel Aviv University), Lihi Liberman (Tel Aviv University)
16:30
» Valentin Ritschl (FH Campus Wien), Petra Schwab (FH Campus Wien), Erna Schönthaler (FH Campus Wien)
16:50
» Alison Warren (Plymouth University), Tanya McGarry (University of Limerick), Eimear lyons (University of Limerick), Dónal O'Leary (University of Limerick), Mairead Cahill (University of Limerick), Fiona Mcdonald (University of Limerick)
Saturday
16:10 - 17:30
Chaired By:
Kee Hean Lim
Venue
O' hEocha Theatre
16:10
» Roisin O'Regan (National Forensic Mental Health Service, Dublin), Karen McCarthy (University College Cork, Ireland)
16:30
» Solrun Oladottir (University), Gudrun Palmadottir (Faculty of Occupational therapy school of Health Sciences, University of Akureyri)
16:50
» Mary Birken (Plymouth University), Mary Morley (South West London & ST George's Mental Health NHS Trust)
17:10
» Maud Graff (Radboud University Medical Centre, Donders Centre for Neuroscience, Department of Rehabilitation, Nijmegen), Hanneke Donkers (Radboud University Medical Centre, IQ Healthcare), Dinja Van Veen (Radboud University Medical Centre, IQ Healthcare), Ria Nijhuis-van Der Sanden (Radboud University Medical Centre, IQ Healthcare), Myrra Vernooij-dassen (Radboud University Medical Centre, IQ Healthcare)
Saturday
16:10 - 17:30
Chaired By:
Susanne Guidetti
Venue
Fottrell Theatre
16:10
» Mary Hurley (Trinity College Dublin), Tina McGrath (HSE Dublin North City Mental Health Services/Discipline of Occupational Therapy, Trinity College Dublin)
16:30
» Beate Krieger (Institute of Occupational Therapy, School of Health Professions, Zurich University of Applied Sciences, 8401 Winterthur, Technikumsstrasse 71), Franziska Wirz (Zurich University of Applied Sciences)
16:50
» Michele Verdonck (Discipline of Occupational Therapy, School of Health and Sports Sciences, University of the Sunshine Coast)
17:10
» Dorte Lybye Norenberg (Oslo and Akershus University, Faculty of Health Sciences, Departm of Occ.Therapy Prosthetics and Orthot,)
Saturday
16:10 - 17:30
Chaired By:
Sissel Horghagen
Venue
Tyndall Theatre
16:10
» Marie Peny-Dahlstrand (Department of Health and Rehabilitation /Occupational Therapy, at the Institute of Neuroscience and Physiology, the Sahlgrenska Academy at the University of Gothenburg), Helén Jacobsson Jacobsson (Habiliteringen, Borlänge), Margareta Strinnholm (Akademiska sjukhuset Uppsala), Barbro Lindquist Lindquist (Habiliteringen, Halmstad)
16:30
» George Tomlin (University of Puget Sound, School of OT), Martina Kristler (University of Applied Sciences Wiener Neustadt), Verena C. Tatzer (University of Applied Sciences Wiener Neustadt), Sue Doyle (University of Puget Sound, School of OT)
16:50
» Batia S. Marom (School of Public Health, University of Haifa, Occupational Therapy Unit, Clalit Health Services, North and Haifa District, Israel.), Rafael S. Carel (School of Public Health, University of Haifa, Israel.), Moshe Sharabi (Sociology and Anthropology Department, The Max Stern Yezreel Valley College, Israel), Navah Ratzon (Tel Aviv University)
17:10
» Melinda Suto (University of British Columbia), Sara Lapsley (University of British Columbia), Jehannine Austin (University of British Columbia), Mike Scott (University of British Columbia), Nusha Elliott (University of British Columbia), Lesley Berk (University of Melbourne), Erin Michalak (University of British Columbia)
Saturday
16:10 - 17:30
Workshop
10I
Venue
AC202
16:10
» Karen McCarthy (University College Cork), Kristy Coen (Warwick University), Carlin Daley (University of Southern California), Aine Odea (St Gabriels Centre), Susan Madigan (Dublin City University), Clodagh Nolan (Trinity College Dublin), Linda Reen (St Gabriels Centre), Liath Sheehan (University College Cork), Orla Sullivan (Dublin City University)
Saturday
16:10 - 17:30
Workshop
10J
Venue
AC203
16:10
» Joy Hammel (University of Illinois at Chicago), Robin Jones (UIC/Great Lakes ADA Center), Natasha Spassiani (Trinity Centre for People with Intellectual Disabilities/Trinity College Dublin), Edurne Garcia Iriarte (Trinity College Dublin)
Saturday
16:10 - 17:30
Workshop
10K
Venue
AC204
16:10
» Greke Hulstein- van Gennep (Meander Medical Centre), Karin Ten Hove- Moerdijk (Meander Medical Centre)
Saturday
16:10 - 17:30
Workshop
10P
Venue
AC215
16:10
» Joan Temple (Assistant Clinical Professor, University of Wisconsin La Crosse), Ann O'Sullivan, OTR/L, LSW,FAOTA (Southern Maine Agency on Aging)
Saturday
16:10 - 17:30
Workshop
10Q
Venue
AC214
16:10
» Ine Gerrits (Occupational Therpy program, Rotterdam University of Applied Sciences), Netta Van 't Leven (Occupational Therapy Program, Centre of Expertise Innovations in Care, Rotterdam University of Applied Sciences)
Saturday
16:10 - 17:30
Workshop
10R
Venue
AC216
16:10
» Sheama Krishnagiri (Education Consultant, Private Practice), Barbara Hooper (Colorado State University), Pollie Price (University of Utah), Andrea Bilics (Worcester State University), Steven Taff (Washington University in St. Louis)
Saturday
16:10 - 17:30
Workshop
10S
Venue
Dunican Theatre
Saturday
16:10 - 17:30
Workshop
10H
Venue
AC201
16:10
» Leen De Coninck (University college Arteveldehogeschool Ghent- KU Leuven Catholic University of Leuven - CEBAM - Professional Association Vlaams Ergotherapeutenverbond), Leen Bouckaert (University college Arteveldehogeschool-Professional Association Vlaams Ergotherapeutenverbond)
Saturday
16:10 - 17:30
Workshop
10N
Venue
O' Tnúthail Theatre
16:10
» Ursula Costa (University of Applied Sciences Tyrol), Daphne Kos (Department of Rehabilitation Sciences - MSc in Occupational Therapy, KU Leuven & Ghent University, Belgium), Alison Laver-Fawcett (York St John University), Isabel Margot (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Pier Paolo Pasqualoni (University of Applied Sciences Tyrol), Marc Rouleau (Université de Montréal), Lise Poissant (Université de Montréal), Sandra Schiller (HAWK University of Applied Sciences and Arts), Fenna van Nes (Amsterdam University of Applied Sciences), Debbie Kramer-Roy (OT EuroMaster, HVA and Brunel University, London)
Saturday
18:00 - 20:00
Irish Pub Night - 18:00 - 20:00
Venue
Galway City

Sunday, 19th June

Sunday
09:00 - 10:20
OS - 11A
Chaired By:
TBC
Venue
O' Flaherty Theatre
09:00
» Evelyne Durocher (Western University), Elizabeth Anne Kinsella (University of Western Ontario), Shanon Phelan (University of Alberta), Lisa Mccorquodale (Fanshawe College)
09:20
» Angela Berndt (International Centre for Allied health Evidence University of SA), Louise Wiles (International Centre for Allied health Evidence University of SA), Kobie Boshoff (International Centre for Allied health Evidence University of SA), Carolyn Murray (International Centre for Allied health Evidence University of SA), Amy Baker (International Centre for Allied health Evidence University of SA)
09:40
» Priscilla Ennals (Occupational Therapy, School of Allied Health, La Trobe University), Ellie Fossey (Department of Occupational Therapy, Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences, Monash University – Peninsula Campus, Frankston, Victoria), Linsey Howie (Occupational Therapy, School of Allied Health, La Trobe University)
10:00
» Ursula Meidert (Zurich University of Applied Science), Heidrun Becker (Zurich University of Applied Science)
Sunday
09:00 - 10:20
Chaired By:
Orla Sullivan
Venue
Anderson Theatre
09:00
» Ted Brown (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus), Paula Todd (Library Services, Monash University - Peninsula Campus), Allie Ford (Learning Services, Monash Library, Monash University - Peninsula Campus), Primrose Lentin (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus)
09:20
» Ank Eijkelkamp (Department of Occupational Therapy, Artevelde University College, Ghent, Belgium), Patricia De Vriendt (Department of Occupational Therapy, Artevelde University College, Ghent, Belgium; Vrije Universiteit Brussel, Belgium), Myriam Westhovens (Department of Healthcare, School of Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium), Loeka Vanderborcht (Department of Healthcare, School of Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium), Annemie Spooren (Department of Healthcare, School of Occupational Therapy. PXL University College, Hasselt, Belgium), Dominique Van de Velde (Department of Occupational Therapy, Artevelde University College, Ghent, Belgium; Department of Rehabilitation Sciences and Physiotherapy, Occupational Therapy Program, Ghent University, Ghent, Belgium)
09:40
» Marleen De Coninck (University College Arteveldehogeschool Ghent- KU Leuven Catholic University of Leuven), Scientific Working Committee Guideline Development In Primary Care (EBMPracticenet)
10:00
» Helen Cornelissen (Health Service Executive)
Sunday
09:00 - 10:40
Chaired By:
Tiska Ikking
Venue
D'Arcy Thompson Theatre
09:00
» Elisabete Roldão (School of Health Sciences of Leiria – Polytechnic Institute of Leiria / Military Hospital in Lisbon / Portuguese Association of Occupational Therapists)
09:20
» Petya Mincheva (University of Ruse), Elitsa Velikova (Centre for Social Rehabilitation and Integration of Children and Families), Liliya Todorova (University of Ruse)
09:40
» Patric Duletzki (Zuyd University of Applied Sciences,), Hannah Pagel (Zuyd University of Applied Sciences,)
10:00
» Sasa Radic (Croatian association of occupational therapists/the University of Applied Health Sciences/Rehabilitation centre SILVER), Bruna Kukec (Rehabilitation centre SILVER, Zagreb)
Sunday
09:00 - 10:40
Chaired By:
Mary Rose Mulry
Venue
Kirwan Theatre
09:00
» Hannah Slootjes (La Trobe University, La Trobe Rural Health School), Carol McKinstry (La Trobe University, La Trobe Rural Health School), Amanda Kenny (La Trobe University, La Trobe Rural Health School)
09:20
» Lindsey Nicholls (Brunel University London), Michelle Elliot (School of Health Sciences, Division of Occupational Therapy and Arts Therapies, Queen Margaret University, Edinburgh, Scotland)
09:40
» Jiri Votava (Department of Occupational Therapy and Physiotherapy, Faculty of Health Studies, University of J.E. Purkyne, Usti n. L., Czech Republic. jiri.votava@volny.cz)
Sunday
09:00 - 10:20
Chaired By:
Aoife O'Malley
Venue
AC201
09:00
» Aileen Bergström (Department of Neurobiology, Care Science and Society, Division of Occupational Therapy, Karolinska Institutet), Susanne Guidetti (Department of Neurobiology, Care Science and Society, Division of Occupational Therapy, Karolinska Institutet, Huddinge, Sweden), Kerstin Tham (Department of Neurobiology, Care Science and Society, Division of Occupational Therapy, Karolinska Institutet, Huddinge, Sweden), Gunilla Eriksson (Department of Neurobiology, Care Science and Society, Division of Occupational Therapy, Karolinska Institutet, Huddinge, Sweden)
09:20
» Anette Enemark Larsen (Department of Occupational Therapy, Metropolian University College, Copenhagen, Denmark.), Tina Hansen (Division of Physical and Occupational Therapy, Faculty of Health and Technology, Metropolitan University College, Copenhagen)
09:40
» Sofie Huysmans (AZ St. Dimpna Revalidatiecentrum Kempen), Christa Christiaens (AZ St. Dimpna Revalidatiecentrum Kempen)
Sunday
09:00 - 10:20
Chaired By:
Sinéad Hynes
Venue
Fottrell Theatre
09:00
» Jaana Ritsila (JAMK University of Applied Sciences), Tiina Kuukkanen (JAMK University of Applied Sciences), Pirjo Hynynen (JAMK University of Applied Sciences)
09:20
» Priscilla Harries (Brunel University London), Carolyn Unsworth (Central Queensland University), Hulya Gokalp (Brunel University London), Miranda Davies (Nuffield Trust)
09:40
» keli mu (Department of Occupational Therapy, School of Pharmacy & Health Professions, Creighton University), Brenda Coppard (Department of Occupational Therapy, School of Pharmacy & Health Professions, Creighton University), Alfred Bracciano (Department of Occupational Therapy, School of Pharmacy & Health Professions, Creighton University), Chris Bradberry (School of Pharmacy and Health Professions, Creighton University), Angela Patterson (Department of Occupational Therapy, School of Pharmacy & Health Professions, Creighton University)
10:00
» Mairead Cahill (Department of Clinical Therapies, University of Limerick), Ursula O'Keefe (Health Service Executive,Kerry,Ireland), Fidelma Woods (Prosper Meath, Navan, Co.Meath,Ireland)
Sunday
09:00 - 10:40
Chaired By:
TBC
Venue
Tyndall Theatre
09:00
» Verena Biehl (Institute Research and Development in Occupational Therapy, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland), Andrea Glaessel (Institute Research and Development in Occupational Therapy, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland), Ursula Meidert (Institute Research and Development in Occupational Therapy, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland), Alenka Orgin (Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS)), Alenka Reisner (Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS)), Johannes Burger (SYNYO GmbH, Vienna, Austria), Heidrun Becker (Institute of Research and Development in Occupational Therapy, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland)
09:20
» Deborah Dougherty (School of Health and Natural Sciences, Occupational Therapy Program, Mercy College), Susan Toth-Cohen (Department of Occupational Therapy, Jefferson School of Health Professions, Thomas Jefferson University.), George Tomlin (School of Occupational Therapy, University of Puget Sound)
09:40
» Gudrun Palmadottir (University of Akureyri), Solrun Oladottir (University of Akureyri)
Sunday
09:00 - 10:20
Workshop
11I
Venue
AC202
09:00
» Anne McIntyre (Occupational Therapy Brunel University London), Keir Yong (Dementia Research Centre, National Hospital Queen Square), Mary Pat Sullivan (Brunel University London), Mary Gilhooly (Brunel University London), Kenneth Gilhooly (Brunel University London), Sebastian Crutch (Dementia Research Centre, National Hospital Queen Square), Emma Harding (Brunel University London), Rachel Woodbridge (Brunel University London), Amelia Carton (Dementia Research Centre, National Hospital Queen Square), Lesley Wilson (Occupational Therapy Brunel University London)
Sunday
09:00 - 10:20
Workshop
11Q
Venue
AC214
09:00
» Astrid Kisser (IMC FH Krems, UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES / AUSTRIA), Bodil Winther Hansen (Occupational Therapy Programme, Metropolitan University College), Helle Andrea Pedersen (Psychiatry South, Psychiatry Region Zealand, Centerterapien, Færgegaardsvej 15, Vordingborg,)
Sunday
09:00 - 10:20
Workshop
11R
Venue
AC216
09:00
» Sandra Schiller (HAWK University of Applied Sciences and Arts), Marc Rouleau (Université de Montréal), Lise Poissant (Université de Montréal), Pier Paolo Pasqualoni (University of Applied Health Sciences Tyrol), Fenna van Nes (Research Group Occupational Therapy, ACHIEVE, Centre of Applied Research, Faculty of Health, Amsterdam University of Applied Sciences, Amsterdam, the Netherlands.), Isabel Margot (University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland), Alison Laver-Fawcett (York St John University), Daphne Kos (Department of Rehabilitation Sciences - MSc in Occupational Therapy, KU Leuven & Ghent University, Belgium), Ursula Costa (Department of Occupational Therapy, University of Applied Sciences Tyrol), Debbie Kramer-Roy (OT EuroMaster, HVA and Brunel University, London)
Sunday
09:00 - 10:20
Workshop
11S
Venue
Dunican Theatre
09:00
» Rachael McDonald (Department of Occupational Therapy, Monash University - Peninsula Campus), Jackie Casey (Ulster University)
Sunday
09:00 - 10:20
Workshop
11T
Venue
AC215
09:00
» Marianne Bonassi (Discipline of Occupational Therapy, College of Healthcare Sciences, Division of Tropical Health & Medicine, James Cook University)
Sunday
10:20 - 11:00
Coffee - 10:20 - 11:00
Venue
Concourse
Sunday
11:00 - 12:00
Keynote 5
Professor Mary Law - 11:00 - 12:00
Venue
Bailey Allen Hall
11:00
McMaster University
»
Mary Law
Sunday
12:00 - 12:30
Keynote 6
Daráine Mulvihill - 12:00 - 12:30
Venue
Bailey Allen Hall
12:00
Daráine Mulvihill
»
Daráine Mulvihill
Sunday
12:30 - 13:30
Closing Ceremony
Venue
Bailey Allen Hall
Sunday
13:30 - 14:15
Take Away Lunch - 13:30
Venue
Aras na Mac Leinn, Bailey Allen Hall